Je opuch papily zrakového nervu následkom operácie šedého zákalu?

Zodpovedané
8. nov 2023

Dobrý deň,

na očnom vyšetrení mi 3 mesiace po operácii šedého zakalu diagnostikovali opuch papily zrakového nervu. Absolvovala som MR mozgu a aj neurologické vyšetrenie. Všetko je v poriadku.

Z čoho by to teda mohlo byť?

Môže to byť následok operácie?

Aké to môže mať následky?

Ďakujem

Dobrý deň,

opuch papily zrakového nervu po operácii šedého zákalu nie je síce typická komplikácia, môže sa však u niektorých pacientov vyskytnúť.

Ďalšimi príčinami by mohlo byť kolísanie krvného tlaku (hlavne nízky), iné operácie (napr. chrbtice), zápal spánkovej tepny spojený s častými bolesťami hlavy, niektoré lieky na srdce, spánkové apnoe a ďalšie.

Dôležité je vedieť, či došlo aj k zhoršeniu zraku. Ak nie, ide zatiaľ len o opuch a nie o infarkt papily, ktorý totiž môže vyzerať podobne. Opuch papily zrakového nervu postupne môže viesť k poškodeniu a atrofii zrakového nervu a následnému zhoršeniu zraku. Preto je potrebné nález sledovať, prípadne vylúčiť inú príčinu.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk