Mínusové dioptrie a neostré videnie u 12-ročnej dcérky. Ako správne postupovať v liečbe?

Zodpovedané
21. dec 2023

Dobrý deň,

moja 12-ročná dcéra už 3 roky nosí mínusové okuliare. Teraz má -1,0 a druhé oko -1,0 cyl -0,75. Pani doktorka na kontrole tvrdila, že jej dioptrie stačia, hoci nevidí ostro na tabuľu. A darmo, že nečítala všetky riadky ako malá. Že to stačí, nech oko cvičí.

Aký je váš názor?

Má oko cvičiť a trápiť sa?

Je lepšie mať poriadnu dioptriu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri detskej myopii je dôležité, aby dieťa malo presne také dioptrie, aké mu boli namerané.

Podkorekcia sa praktizovala niekedy v minulosti, no ukázalo sa, že nie je prospešná. Oko sa pri myopii nemá ako cvičiť, pretože myopiu do diaľky bez korekcie nemá ako zaostriť. To spôsobí len rozostrené videnie do diaľky a môže byť impulzom pre oko, aby dioptrie ďalej narastali. Tomu už dnes vieme predísť. Preto sú dôležité správne dioptrie. U detí musia byť namerané v tzv. cykloplégii (po vyradení zaostrovacieho mechanizmu oka).

Ďalšie možnosti spomalenia myopie sme rozoberali už v tejto otázke:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk