Otec má silné dioptrie a je tupozraký. Máme so 4-ročnou dcérkou absolvovať súkromné detské očné vyšetrenie?

Zodpovedané
21. dec 2023

Dobrý deň,

dcéra bude mať v januári 4 roky a bola v nemocnici, kde absolvovala popri iných vyšetreniach aj rýchle vyšetrenie u očného lekára. Odporúčali nám absolvovať riadne očné vyšetrenie, nakoľko sa im niečo nepozdávalo. Navštívili sme štátneho očného lekára, ktorý jej nič nezistil. Povedal, že očká má v poriadku. Potom mali v škôlke vyšetrenie očiek nejakými odborníkmi, kde jej tiež odporučili navštíviť očného lekára. Vraj má jedno oko slabé.

Otec má 5 dioptrie od svojich piatich rokov a je tupozraký.

Odporúčate nám absolvovať súkromné detské očné vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, odporúčam Vám ešte druhý názor u iného očného lekára.

Tupozrakosť môže byť dedičná a dá sa úspešne liečiť do 6. roku života. Potom šanca na vyliečenie rýchlo klesá.

Bola by naozaj škoda premeškať toto “terapeutické okno”. Druhým názorom nič nepokazíte, naopak sa môžete uistiť, či je naozaj všetko v poriadku. Ak nie, tak včasná liečba v tomto veku dokáže tupozrakosť ešte zvrátiť.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk