Aké šitie a stehy sa majú využívať pri modelácii prsníkov?

Zodpovedané
18. okt 2018

Dobrý deň,

v mladosti som podstúpila zákrok modelácie prsníkov. Teraz som po tehotenstve a potrebovala by som reoperáciu.

Zaujímalo by ma akým stehom šijete pri modelácii poklesu dvorec k prsníku? Rez v tvare kotvy bol šitý vnútorným stehom, no dvorec bol šitý klasicky.

Po 7 dňoch mi vybrali z dvorcov stehy. Videla som ženy, ktorých jazvy majú tvar špagety naokolo. Ja tam dookola mám jazvy akoby roztiahnuté na 2 cm.

Druhýkrát sa chcem takémuto šitiu vyhnúť.

Aké šitie a stehy sa majú využívať pri modelácii prsníkov?

Ďakujem pekne za Váš názor

Dobrý deň,

šitie a šicí materiál podliehajú vývoju a kvalita stúpa každý rok. Vidíme to pri ponuke výrobcov.

Rovnako dôležitá je technika šitia. Toto je know-how každého chirurga, pretože aj jazva je značkou kvality našej práce.

Keď som začínal v r.2005, používal som stehy,ktoré ma učili starší doktori. Dnes by som sa však tieto stehy hanbil dať niekomu na ranu.

Dnes volím vstrebateľné stehy a založené "zvnútra", teda tak, aby ich nebolo potrebné vyberať a zároveň neboli na koži nijak viditeľné. Takto sa rany s odstupom času javia ako jemné bledé čiarky.

Okrem kvalitného šicieho materiálu a exkluzívej techniky zašívania je potrebný vhodný chirurgický "cit" pre tkanivá a umiestnenie jaziev tak, aby neboli na ne kladené vysoké nároky na výživu. Takisto nemôže byť priveľký ťah okolitej kože počas pooperačného opuchu a hojenia.

Neovplyvniteľná je však vrodená dispozícia na typ hojenia rán. Pokožka môže mať tendencie ku tvorbe hypertrofických až keloidných jaziev, alebo naopak, atrofických, čiže roztiahnutých jaziev. Predpokladám, že práve atrofická jazva je práve Váš prípad.

Pri modelácii prsníkov používam horeuvedené šitie. Konkrétny rez však záleží od vstupného stavu a očakávaného výsledku.
V prvom rade sa jazva má nachádzať len okolo dvorca (tzv. roud block alebo Benelliho metóda).
Prípadne je možné pridať vertikálnu jazvu (tzv. "lízatko", Lejour), alebo jazvu horizontálnu (tzv. kotvu). Ďalšími variáciami sú L-shape scar, Z- shape scar.

Tieto všetky , a nielen spomínané, metódy a ich modifikácie používam.
Každý tvar prsníka je iný a vyžaduje individuálny prístup ku dosiahnutiu čo najdokonalejšieho výsledku.