Aké sú možnosti, keď sa dieťa narodilo bez prsného svalu?

Zodpovedané
14. nov 2018

Dobrý deň,

potrebovala by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Môj synček má momentálne 9 mesiacov. Narodil sa bez prsného svalu a chýba mu aj bradavka. Chcela som poznať váš názor, čo by sa s týmto stavom mohlo robiť.

Dá sa to nejak riešiť?

Máte s takýmto niečím skúsenosti?

Ďakujem pekne za Vašu odpoveď

Dobrý deň.

Zrejme sa k tomu už vyjadril aj Váš detský lekár. Pravdepodobne sa jedná o Polandov syndrom, u mužov je to viac-menej estetická zležitosť. V každom prípade riešenie plastickou operáciou prichádza do úvahy až po skončení rastu po puberte. Podľa požiadaviek a stavu.

Prebežne bude dôležité kvôli správnemu vyvinutiu svalov ramenného pletenca a svalov chrbtice navštevovať ortopéda a rehabilitácie, aby nedošlo ku funkčnej vade, nielen estetickej. K nám sa dostávajú väčšinou ženy s týmto problémom bez vyvinutého prsníka. Riešenie je zväčša chirurgické: implantáty, rekonštrukcia lalokmi, mikrochirurgicky, prenos tukového tkaniva a ich kombinácia.
U mužov sa s estetickými požiadavkami stretávame výnimočne.