Aký je Váš názor na keloidné jazvy a odstránenie znamienok na tvári?

Zodpovedané
15. nov 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Po každom chirurgickom zákroku sa mi na tele robia keloidné jazvy. Mám jedno znamienko vo veľkosti cca 0,5 cm uprostred líca, jedno pod okom a ďalšie na čeľustnej kosti. Obávam sa, aby sa mi po odstránení znamienok neurobili jazvy aj na tvári.

Aký je váš názor a aké sú vaše skúsenosti pri odstraňovaní znamienok?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem Vašej obave pred nepeknými jazvami. Musíme si ale upresniť niektoré pojmy.

Znamienko sa nenachádza na povrchu kože tak, že sa odstráni a pod ním ostane neporušená pokožka. Znamienko je zhluk pigmentových buniek - melanocytov v koži, v jej celej hrúbke.

Nemá korene a ani nič podobné. Pri jeho odstraňovaní sa musí odobrať celá hrúbka kože a do šírky až za hranice zdravej/normálnej kože. Pri chirurgickom postupe sa ostávajúce okraje rany k sebe zošijú vonkajšími alebo vnútornými stehmi, ale po takejto rane ostáva jazva.

Jazva je v skorom štádiu "čiarka," ktorá sa podľa typu kože, lokality a priebehu hojenia može roztiahnuť, alebo narásť alebo zhrubnúť, môže mať aj dlhodobo inú farbu a podobne. Po odstránení znamienka laserom alebo inak bez rezania kože ostáva tiež jazva. Znamienko sa spáli a ostáva v jeho mieste rana v tvare fľaku. Hojiť sa môže podobne ako rana po reze a zašití a tiež môže mať inú hrúbku a farbu s odstupom času. Niektoré lokality na tele sú viac rizikové na vznik nepekných jaziev (dekolt, nad veľkými kĺbami, ramená, lopatky aj plecia) a lokality kde sa jazvy hoja pekne (tvár, slabiny, podpazušie).

Čiže jazvy vám vzniknú vždy, ale správnym postupom počas operácie a starostlivosťou po operácii môžu byť naozaj nenápadné tak, že môžete povedať, že vám nepekné jazvy po zákroku neostali.😎