Čo spôsobuje rotáciu implantátu?

Zodpovedané
11. okt 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom rotácie implantátu.

Čo je príčinou možnej rotácie implantátu a ako je tomu možné zabrániť?

Mam naplánované anatomické implantáty a dosť sa desím, že by táto situácia mohla nastať.

Ďakujem

Dobrý deň,

otázka rotácie-otočenia implantátu určitú dobu od operácie je často diskutovaná, avšak mierne precenená.

V prvom rade otočenie implantátu sa týka tak ako anatomických, tak okrúhlych implantátov. Okrúhly implantát nie je guľa, čiže otočenie bázou dopredu spôsobí zmenu tvaru prsníka.

Najčastejší typ otočenia je práve tento.

Z mojich skúseností k nemu dochádza po splnení viacerých podmienok :

1. Implantát je voľne pohyblivý vo svojej kavite
2. Kavita (priestor pre implantát) je príliš veľká
3. Kavita obsahuje tekutinu
4. Prsník je väčšej veľkosti aj pred operáciou a má aspoň mierny stupeň ochabnutia
5. Implantát väčšej veľkosti (zámerne nekonkretizujem veľkosť nakoľko záleží od postavy)
6. Riziková aktivita alebo pád. (Často spôsobí krvácanie alebo zvýšenie množstva tekutiny okolo implantátu, ktorá zväčší kavitu).

Ani jeden z faktorov nemusí znamenať riziko sám o sebe ale bez nich je otočenie veľmi zriedkavé.
Vo svojej praxi pozorujem asi 1 prípad otočenia na 500-1000 žien. Aktívne nemáte veľa možnosti mu zabrániť. Sú typy implantátov so špeciálnym povrchom ktorý pevne priľnie do okolitého tkaniva, čím zabráni pohybu. Samozrejme, ako všetko, má aj to svoje nevýhody. Plastický chirurg Vám určite pri konzultácii o možnostiach rozprával. Prípadne ho kontaktujte a opýtajte sa na to.

Riešenie otočeného implantátu jednorázovo je možné aj bez operácie. Ale pri opakovaní sa je operácia nevyhnutná. Nie je však riziková ani zdravotne nebezpečná. Rozprávame sa stále o estetickej komplikácii.