Je odstávanie uší u bábätka spôsobené genetickou predispozíciou?

Zodpovedané
19. okt 2018

Dobrý deň,

chcem sa spýtať v akom veku je u detičiek vhodné absolvovať operáciu odstávajúcich uší.

Mám pocit, že synčekovi dosť odstávajú uši a jedno z nich viditeľne o niečo viac.

Je možné tento stav zmierniť lepením ušiek bábätka, alebo nosením čiapok a čeleniek?

Asi je to zvláštna otázka, ale napadlo mi, či to nemôže byť spôsobené aj tým, že ako bábätko si často ušká priľahol.

Je odstávanie uší len otázkou genetickej predispozície?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Dobrý deň,

ušká deťom rastú približne do 5-6 roku života. Dovtedy operácie nie sú vhodné. Po tomto veku záleží od viacerých faktorov. Na operáciu ušníc nie je žiaden vek "neskorý".

U bábätiek sa v rôznych štúdiách preukázalo, že až 30% detí s deformitami ušníc sa spontánne napravilo bez liečby. V zahraničí je množstvo komerčných silikónových a gumových pomôcok na formovanie ušníc bábätiek s rôznym percentom úspešnosti.

Myslím, že priľahnutie uška by malo mať len dočasný efekt na tvar v dospelosti. Skôr sa prikláňam ku genetickej predispozícii.

V mojej praxi sa snažím operáciu uší vykonávať výhradne na želanie dieťaťa, a to až vo veku, kedy chápe súvislosti s operáciou, Vtedy je aj spolupráca je lepšia a operácia sa dá vykonať v lokálnej anestézii.