Je riziko vzniku rakoviny prsníka väčšie, keď sú žene vložené implantáty?

Zodpovedané
31. okt 2023

Dobrý deň,

chystám sa podstúpiť zväčšenie prsníkov implantátmi spolu s úpravou. Mám dve deti a prsia sú po dojčení opadnuté, ovisnuté a prázdne. Zostala mi len koža.

Je riziko vzniku rakoviny prsníka väčšie, keď sú vložené implantáty?

Hrozia pri prasknutí implantátu nejaké zdravotné problémy, keď to nie je včas zistené?

Môže tekutina z implantátu kolovať po tele a spôsobiť nejakú šarapatu?

Prsníky mám kontrolované každý rok sonom, ale ako 15-ročná som mala vyberanú cystu - nezhubný nádor. Bola odstránená z dôvodu, že bola pod bradavkou a tlačila ma. Teraz mám 30 rokov.

Mohlo by to byť pre mňa riziko aj do budúcna ísť na zväčšenie prsníkov?

Môžem ísť na operáciu, keď mám úzkostné stavy a bojím sa operácie, rekonvalescencie a napr. neprebratia sa z narkózy alebo smrti?

Ďakujem

Dobrý deň,

je tu viac otázok a "problémov".

Úzkostné stavy a celkovo psychicky stav sa môže operáciou nielen zlepšiť, ale aj významne a trvalo zhoršiť. A to najmä vtedy, ak sú výrazné a nesprávne očakávania od výsledku operácie.

Druhá problematika je, ak máte, alebo ste mali rizikové nálezy v prsníku. Cysty, fibrómy a iné hrčky najmä pri rizikovej genetike (výskyt rakovinu v rodine) nie sú prekážkou operácie. Je však nevyhnutné doriešiť každý podozrivý nález ešte pred operáciou.

Silikónové implantáty sa používajú ako jeden zo spôsobov rekonštrukcie prsníkov u žien, ktoré o prsník prišli operáciou odstránením rakoviny prsníka. Silikónový implantát určite nezvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Poznáme ale zriedkavé rakoviny "jazvy" v bezprostrednom okolí implantátu, takzvané alcl, špecifický typ lymfómu.

Nakoniec silikónové implantáty sú vyrobené zo zdravotníckeho silikónu, tak ako vnútro, tak aj obal. Pri prasknutí sa nič nevyleje, vnútro vyzerá ako gumený medvedík (cukríky). Nenachádza sa tam tekutina (to len pri špeciálnych typoch implantátov).

Dúfam, že Vám moje odpovede aspoň čiastočne vyjasnili problematiku.

Najviac odpovedí a už konkrétne ku Vášmu stavu a možnostiam riešenia sa dozviete na osobnej konzultácii.

Absolvujte ich viacero u rôznych lekárov, urobíte si prehľad a možno Vám tým aj viac veci sadne do mozaiky a nájdete dôveru.