Ako na 6 ročného syna, ktorý sa dá vyhecovať?

Zodpovedané
15. nov 2019

Dobrý deň,

môj syn má 6 rokov a všimla som si, že sa dá ľahko vyhecovať.

Keď má blok u zubára, keď mu niečo zakazujem, vtedy ako keby bol za 10 deti. Je to strašné a chvíľami až sám plače.

Moja mama ho tri hodiny strážila. Dosť odvrával a dostal od nej po ústach. Mama povedala, že sa ho iba dotkla.

Mám zvážiť návštevu psychológa?

Ako malinky mal dosť koliky, nočný des, prekonal piatu a šiestu chorobu. Podľa mojej matky je nezvládnuteľný. Iba ja ho viem ukľudniť.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je prirodzené, že keď je na dieťa kladená nejaká požiadavka spojená s tlakom, poprípade keď sa nedeje, tak ako by si želal, že vybuchne. Emócie ho skrátka prevalcujú. Možno v sebe s niečím bojuje, snaží sa, ale v istom momente to už musí pustiť von.

Dôležité je uvedomiť si, že dieťa ma na svoje správanie vždy dôvod. To správanie mu niečo dáva, napĺňa nejakú potrebu, pomáha mu zvládnuť situáciu.
Neznamená to, že je nezvládnuteľný, len on skrátka inak zatiaľ nevie.

Odporúčam prácu s emóciami. Prijmite ich, zrkadlite, pomenujte. Je dôležité, aby sa syn cítil bezpečne pri ich prejavovaní a tiež prijatý so všetkými prejavmi. Aby sa nebál emócie slobodne prejaviť. Vysvetľujte, buďte sprievodcom a partnerom. Emócie sa nepokúšajte potláčať, zastaviť, negovať. Sú reálne a má na to právo to takto cítiť.

Buďte pri ňom, vypočujte ho, poskytnite mu empatickú reakciu, ukážte, že sa mu snažíte rozumieť. Vyžaduje to trpezlivosť, poznanie samého seba, aby ste vedeli, kedy je už aj na vás toho príliš.
Ak sú prejavy emócií silné, ale nie deštruktívne nijakým spôsobom, zrkadlite, buďte pri ňom. Ak sú deštruktívne, prejavy nežiadúce, nastavte hranicu.

Následne sa o situácii rozprávajte, ideálne večer, v kľude. Opíšte situáciu, emóciu, ako ju zvládol, čo mu pomohlo, popr. povedzte čo pomáha v takej situácii vám. Naučí sa novým stratégiám. Pýtajte sa ako sa cítil, aké to pre neho bolo, kde to cítil, čo by mu pomohlo, ako inak by sa to dalo zvládnuť.

Ak by ste si aj naďalej nevedeli rady, skonzultujte so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com