Ako vybrať psychológa pre 5 ročného syna?

Zodpovedané
23. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 5 ročného syna, ktorý je veľmi šikovný, no zároveň sa správa niekedy ako bábo. Začne sa mazať, fňukať, pýtať sa na ruky.

Ešte len teraz sme sa presťahovali z veľkého domu do jednoizbového bytu, 200 km, som slobodná matka. Jeho otec je v cudzine, kontakt majú cez skype. Má novú škôlku, kde prvé 2 dni ráno ma nechcel pustiť a vystrájal. Teraz tam už chodí veľmi rád. Učiteľky vravia, že je šikovný, poslušný. Vyzerá byť šťastný, ale môže byť toho na neho veľa.

U lekárky na vyšetrení a často na návšteve u niekoho prvýkrát pobehuje, skáče po stoličkách, neobsedí, rozpráva afektovane, šušlavo. Lekárka odporúčala návštevu psychológa. Vraj je emocionálne nezrelý, s čím súhlasím. Hlavne pod tlakom sa zmení na afektované dieťa.

Lekárka mi odporučila 2 psychologičky z neďalekej nemocnice a dala mi výmenný lístok. Sestra mi vraví, že mám ísť k psychologičke cez škôlku.

Aký je v tom rozdiel?

Ako si vybrať?

Syn je predškolák, máme rok na to, aby sa pripravil na školu. Nechcem, aby zbytočne rok ostával doma. Vie abecedu, rátať do 100 už od 4 rokov, ale ho v tom veľmi nepodporujem, nech sa v škole nenudí. Skôr ho orientujem na jazyky, televíziu pozerá len v angličtine a baví ho to.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

výber psychológa je podobný ako výber akéhokoľvek iného odborníka. Skúste sa obrátiť na oboch, alebo kľudne aj viacerých ak bude treba.

Prvé stretnutie prebieha zväčša len s rodičom. Tam sa porozprávate čo sa deje, a akú máte predstavu o pokroku. Rolu zohrávajú aj sympatie, to, či sa daný psychológ špecializuje na túto oblasť, tiež či bude na vás pôsobiť odborne. Mal by byť odborníkom v práci s deťmi, pracovať s postupmi a technikami, ktoré sú zamerané práve na deti. Psychológ by mal byť niekto komu dôverujete, s kým chcete spolupracovať.

Pravdou je, že pokiaľ majú psychologičku v škôlke, to by mohla byť dobrá voľba nakoľko by mohla mať k synovi blízko a mohla by s ním pracovať.

Syn zažil mnohé zmeny, v podstate aj stratu otca, ktorý s vami nie je, určite je to preňho náročné. Návšteva odborníka je teda na mieste.

Veľa však svojou vnímavou komunikáciou a rešpektujúcim prístupom dokážete ovplyvniť aj vy.

To, že sa syn v niektorých preňho vyhrotených situáciách správa inak, je prirodzené. Stráca nejakú istotu, stabilitu, prežíva strach. Je to náročná situácia, v ktorej je mu treba byť oporou. Inak to vtedy nevie a jeho správanie mu niečo prináša.

Syna si všímajte. Reagujte na jeho signály a adekvátne napĺňajte jeho potreby. Komunikujte s nim empaticky. Je dôležité, aby cítil, že ste pri ňom, že ste tu preňho, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a zaujímate sa.

Veľmi dôležité je prijatie a bezpečie. Prijímajte a zrkadlite jeho emócie. Pomenujte ich. Pýtajte sa ho, čo by mu pomohlo sa cítiť lepšie. Treba si uvedomiť, že žiadna emócia nie je zlá. To, ako sa syn cíti je pre neho reálne. Netreba to banalizovať, ani sa to snažiť zmeniť.
Mali by ste mu byť v týchto situáciách sprievodcom.

Komunikujte mu emóciu, vyjadrite pochopenie. Nesľubujte odmeny, netrestajte, nevyhrážajte sa.

Nastavujte láskavo hranice. Prejavujte synovi dôveru. Nechajte ho o niektorých veciach rozhodovať a jeho voľbu rešpektujte. Oceňujte ho.

Dávajte mu doma čas na voľnú hru, avšak buďte pri ňom. Mnohé veci si deti dokážu prehrať a spracovať počas hry.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com