Histriónska porucha osobnosti u 19 ročného syna. Ako s ním máme komunikovať?

Zodpovedané
20. okt 2020

Dobrý deň,

mám matku, ktorá má Histriónsku poruchu osobnosti. Môj syn javí príznaky tejto poruchy tiež. Čítam momentálne literatúru s touto tématikou a vidím, že je to na 100 percent tento problém.

U nás to vidím na genetiku, ale väčšinou sa tejto poruche prisudzuje nenaplnenie detských potrieb v detstve.

Syn má už 19 rokov a hľadám spôsob, ako s ním správne komunikovať. Zatiaľ som mu o tejto poruche, ktorú vidím, nehovorila. Podľa matky predpokladám, že títo ľudia si ju aj tak nepripustia, čiže neviem, či je vôbec potrebné im toto oznamovať.

Kde a ako teraz zabrať, aby syn si tieto svoje prežívania neosvojoval do ďalšieho života?

Ako ho v tom stopnúť?

Ako s ním komunikovať?

Ako prehliadať jeho sebestredné hysterické správanie, ktoré vekom viac stúpa na povrch?

Ako to vysvetliť manželovi, ktorý s týmto typom ľudí (dráma queen, zahmlievanie, vyhováranie sa, labilita) má veľký problém?

On je veľmi priamy a veľkorysý človek, ktorý nedokáže akosi sa žiť s týmto typom ľudí.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mnoho ľudí v populácii môže vykazovať histriónske osobnostné črty.
O histriónskej poruche môžeme hovoriť v prípade, že sú tieto nemenné, pretrvávajúce, spôsobujú subjektívny nepokoj a značne komplikujú fungovanie v spoločnosti a v každodennom živote.
Treba preto určite najprv so synom absolvovať diagnostiku u psychiatra, nakoľko histriónska porucha si vyžaduje dlhodobé odborné vedenie.

Ak sa porucha potvrdí, manžela treba edukovať. Aby ste všetci novú situáciu prijali a naučili sa s ňou žiť, možno by pomohla spolupráca so psychológom.

Ak sa diagnóza nepotvrdí, môžete konzultovať aspoň so psychológom, ktorý vám na základe vašej rodinnej anamnézy a vzorcov poradí ako spolu efektívne komunikovať, akceptovať sa navzájom. V tomto veku mnoho záleží od toho ako fungujete ako rodina, ako komunikujete, akú máte vybudovanú vzťahovú väzbu. Nerada by som teda radila konkrétne.

Syn potrebuje bezpečie, prijatie, empatickú komunikáciu. Nastavujte hranice, pravidlá, komunikujte partnersky. Oceňujte ho, prejavujte dôveru.
Sledujte jeho signály, napĺňajte potreby.

Pri podozrení na túto diagnózu, však určite odporúčam konzultáciu a diagnostiku u odborníka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com