Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aký máte názor na liek Zoloft?

Zodpovedané
15. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom lieku Zoloft na úzkostné poruchy. Minulý rok som ho užívala v tehotenstve. Verila som svojej psychiatričke, že Zoloft mi nemôže uškodiť.

A stalo sa to, že som musela ísť v 13. týždni na ten hnusný zákrok, lebo plod sa dobre nevyvíjal. Hrozil Downov syndróm, voda v pľúcach a veľa iného. To všetko bolo na morfologickom sone, kde 3 lekári na mňa tlačili. Vraj ak by sa dieťatko narodilo, tak by bolo na 99% postihnuté.

Ja si myslím, že to mi všetko spôsobil liek Zoloft a jeho nežiadúce účinky. Prosila som psychiatričku, aby mi nepredpisovala žiadne lieky, keď som otehotnela, ale ona mala iný názor.

Veľmi ma to trápi, lebo to bolo moje prvé tehotenstvo, ktoré dopadlo zle. Už mám po 40tke, takže je veľmi malá pravdepodobnosť, že znova otehotniem.

Aký máte názor na liek Zoloft?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ori užívaní psychiatrických liekov počas tehotenstva vždy lekár vyhodnocuje prínos liečby a potencionálne riziko pre dieťa.

Pri lieku Zoloft výrobca uvádza, že kontrolné štúdie neodhalili, žeby liek vyvolával kongenitálne malformácie.

Zoloft mohol, ale aj nemusel prispieť k nesprávnemu vývoju plodu.
Faktom ale je, že aj vekom rodičky narastá riziko vývojových chýb plodu.

Pri úzkostnej poruche, alebo depresii sa lieky ako Zoloft nedajú len tak vysadiť, pretože sú návykové. Takisto počas tehotenstva sa mnohým ženám psychický stav zhoršuje, preto mnohé ženy užívajú takéto lieky aj počas tehotenstva. Je to totiž pre nich nevyhnutné.

Samozrejme najlepšie je sa vyhýbať akýmkoľvek liekom počas tehotenstva, ale niekedy to zdravotný stav rodičky nedovoľuje. Preto znova opakujem, vždy lekár zhodnotí prínos liečby a riziko pre plod.

Je mi naozaj ľúto čo sa Vám stalo, ale odpoveď prečo sa to stalo sa hľadá naozaj ťažko.

Nie je v mojej kompetencii posudzovať túto situáciu.


Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová