Čo mi poradíte na zmäkčenie stolice?

Zodpovedané
30. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 13 ročného syna, ktorý má dlhodobé problémy s tuhšou a objemnom stolicou. Má aj análnu trhlinku.

Poradíte mi niečo na zmäkčenie stolice? Sú glycerínové čípky považované za preháňadlo?

Ďakujem pekne

Dobrý deň,

kúpte mu v lekárni probiotiká. Nech ich užíva aspoň mesiac, aby mal pravidelnú stolicu primeranej hustoty.

Takisto mu do jedálnička zaraďte viac jogurtov, ovsené vločky a aj ovocie. Napríklad mandarínky a jablká tiež napomáhajú k lepšiemu vyprázdneniu.

Na zmäkčenie stolice potrebuje prijímať veľa tekutín, tak skúste sa pozrieť aj na jeho pitný režim počas dňa.

Glycerínové čípky sú považované za mierne preháňadlo. Samozrejme môžte to vyskúšať nič sa nestane, ale vzniká na nich návyk, tak maximálne užívanie je týždeň.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová