Čo znamená, keď mám užívať antibiotiká hodinu pred jedlom?

Zodpovedané
27. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom užívania antibiotík.

Čo znamená užívať antibiotikum 1 hodinu pred jedlom?

Môžu sa antibiotiká užiť aj 2 hodiny po jedle?

Je to to isté?

Musia sa užívať nalačno?

Za odpoveď ďakujem
Ďakujem

Dobrý deň,

ak je v príbalovom letáku odporúčanie užívať 1 hodinu pred jedlom, tak sa nemusia užívať úplne nalačno. Užiť liek nalačno sa myslí hneď ráno, ešte pred raňajkami.

Znamená to užívať 1 hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle, tak ako píšete. Aj 2 hodiny po jedle by sme mali mať už väčšinu potravy strávenú.

Ide o to, že keby sme liek užili spolu s jedlom, tak by sa znížilo vstrebávanie liečiva do organizmu a bol by menej účinný.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová