Mám užívať Neotigason na ekzém?

Zodpovedané
14. sep 2019

Dobrý deň,

mám dyshidrotický ekzém, ktorý mi začal v treťom tehotenstve intenzívne po celom tele. A to hlavne na rukách a nohách. Brala som antibiotiká a krémy Belogent a Tricinolon. Po asi 4 mesiacoch ustal a bola som ok.

Porodila som synčeka a dojčila som. Po roku a skončení dojčenia som dostala ekzém naspäť, ale je trochu iný. Mám väčšie buly a skončila som v nemocnici. Dvakrát mi dali kortikosteroidnú injekciu, trochu to pomohlo. Po dvoch týždňoch som dostala menzes a je to späť.

Kožná lekárka uvažuje, že mi nasadí Neotigason.
Mám ho užívať?

Nepoškodí mi orgány?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Neotigason patrí medzi retinoidy a používa sa liečbu ťažkých kožných problémoch. Nemyslím si, že Vám musí poškodiť orgány. Ak Vám nepomáhajú ani kortikosteroidy, tak možno je to naozaj jediné riešenie ako zhodnotila Vaša lekárka.

Je pravda, že Neotigason má veľa nežiaducich účinkov.

Preto buďte obozretná, keď ho začnete užívať a ak budete pociťovať akékoľvek vedľajšie účinky, tak hneď kontaktujte lekárku.

Pri užívaní tohto lieku by ste sa mali vyhýbať priamemu slnku a takisto nesmiete otehotnieť.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová