Akú dávku vitamínu D a selénu môžem užívať v 1. trimestri?

Zodpovedané
6. okt 2022

Dobrý deň,

u endokrinologičky mi vyšla pravdepodobne znížená funkcia štítnej žľazy a odporučila mi užívať selén (syrel) 1tbl (100 ng) denne a po mesiaci prísť na kontrolu. V čase odporúčania som ešte nevedela, že som tehotná. Zároveň mi bolo u imunoalergologičky zistený deficit vitamínu D 17,5. Len mi odporučila doplniť doplnkom stravy, ale nepovedala mi dávkovanie.

Koľko a v akej forme je najideálnejšie užívať vitamín D?

Momentálne som v 7. týždni tehotenstva a momentálen mám doma DeVit 2000.

Môžem užívať aj selén v uvedenej dávke?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám vyšla hormonálne znížená funkcia štítnej žľazy /to znamená vyššie TSH alebo zmeny v anti TPO/, tak sa bežne v tehotenstve užívajú vitamíny štítnej žľazy T3 a T4.

Aby ste nemuseli kombinovať rôzne vitamíny a doplnky stravy, tak je vhodné užívať špecifický vitamín pre prvý trimester, ktorý obsahuje potrebné vitamíny a stopové prvky pre potreby v tehotenstve. Výhodou je, že je to v jednej tablete a nemusíte k tomu nič pridávať.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič