Je v poriadku, ak tehotná a neskôr dojčiaca žena užíva kombináciu vápnik, vitamín D a vitamín K?

Zodpovedané
20. nov 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila o vitamínoch.

Je v poriadku, ak tehotná a neskôr dojčiaca žena užíva kombináciu vápnik, vitamín D a vitamín K?

Môžu sa naraz užívať vitamíny a minerály?

Neovplyvňujú sa účinky vstrebateľnosti a využitia?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tieto vitamíny a minerály je možné kombinovať aj v tehotenstve a nie je s tým žiaden problém.

Vitamín D má význam hlavne v zimných mesiacoch, v lete sa ho snažíme nachytať slnečným žiarením. Pozor na vstrebávanie - vitamíny A, D, E, K sú rozpustné v tukoch a potrava s tukmi je pri vstrebávaní týchto vitamínov žiadúca. Pri kalciu je to opačne. Je preto vhodné počas užívania dodržiavať časový odstup.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič