Mám pri ďalšej stimulácii brať znova Inofolic?

Zodpovedané
20. nov 2023

Dobrú deň,

mám za sebou 2 IVF cykly, kde sa nám síce vytvorilo 7 kvalitných embryí po PK, no žiadne sa po KET neuchytilo. Plus bolo odsatých veľa folikulov, no len cca 60% zrelých oocytov.

Mám vyššie AMH: S_AMH 9.630 µg/l.

Počas oboch stimulácii som brala aj Inofolic, ktorý sa odporúča pri PCOS. Ovulujem pravidelne, nadváhu a ani zvýšenú glukózu nemám. Teraz som sa dočítala, že ženy s nižším testosterónom by sa mu mali vyhýbať. Vraj znižuje testosterón a ak je príliš nízky, znižuje sa kvalita oocytov. Moja hodnota testosterónu je 1.410 nmol/l.

Mám pri ďalšej stimulácii brať znova Inofolic, alebo ho v tomto prípade vynechať a možno už budú vajíčka aj embrya kvalitnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte normálnu hladinu testosterónu. Inofolic má zmysel pri dlhodobom užívaní, jeho efekt nenastupuje za týždeň.

Všeobecne platí, že Inofolicy zvyšujú kvalitu ovuláciu, spravidelňujú menštruačný cyklus a samostatne často bez inej liečby navodia pekný ovulačný cyklus hlavne u žien s PCOS.

Užívaním inofolicu si určite neznižujete kvalitu oocytov - vajíčok. Inofolic môžete pri stimulácii užívať, ale môžete ho aj vynechať.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič