Som 4 mesiace po pôrode a pri menzese sa mi krúti hlava. Mám užívať železo a nejaké iné vitamíny?

Zodpovedané
4. máj 2022

Dobrý deň,

rodila som pred štyrmi mesiacmi. Celé tehotenstvo a aj pred tehotenstvom som užívala Femibion. Užívam ho aj teraz popri dojčení. Po pôrode ešte v pôrodnici mi vyšli zlé biele krvinky. Krútila sa mi hlava a povedali mi, že to je ešte dôsledok pôrodu.

V nemocnici mi dávali 2x denne železo. Pri prepustení mi už nekazali pokračovať (boli sme v pôrodnici týždeň po pôrode). Avšak krvácala som až 8 týždňov. Počas celého šestonedelia sa mi hlava mierne krútila dosť často. Viackrát som skoro odpadla. Potom ako som sa zotavila a zahojila sa to zlepšilo.

Aj na kontrole po šestonedelí bolo všetko v poriadku. 1,5 týždňa po skončení popôrodného krvácania som dostala prvú menštruáciu, ktorá trvala dva týždne. Potom opäť 1,5 týždňa nič a zase 2 týždne krvácanie. Potom už bol rozostup väčší. Avšak pri každej menštruácii sa mi krúti hlava skoro tak ako po pôrode v šestonedelí.

Mám užívať ešte navyše železo, alebo nejaké iné vitamíny okrem Femibionu?

Mám to riešiť aj stravou?

Ustáli sa to po čase?

Je potrebné vyšetrenie?

Gynekologickému vyšetreniu by som sa najradšej vyhla, nakoľko pôrod bol ťažký a doteraz mám každú noc nočné mory z vyšetrení pri pôrode, ktoré boli veľmi zlé. Ak to je ale nutné, tak samozrejme pôjdem.
Pred tehotenstvom som takéto problémy nemávala.

Ďakujem

Dobrý deň,

máte klasické prejavy chudokrvnosti. Odporúčam čo najskôr zrealizovať vyšetrenie krvného obrazu a hladiny železa.

Pri silnom krvácaní je vhodné aj gynekologické vyšetrenie, určite sa mu netreba vyhýbať. Podľa hladiny hemoglobínu a hladiny železa sa zvolí vhodná substitúcia železa.

Ak by bol krvný obraz v poriadku, vhodné je pátrať po príčinách kolapsových stavov. V užívaní vitamínov môžete pokračovať.


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič