Ako zmierniť časté nočné budenie sa 10-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

moje 10-mesačné dieťa malo ukážkový nočný spánok od narodenia do 7. mesiacov (od 4 mesiacov spal v noci bez zobudenia aj 6 - 7 hodín).

Posledné 3 mesiace sa v noci budí s plačom na dojčenie každé 2 - 3 hodiny.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba povedať, že bábätká majú právo sa v noci budiť. Z biologického hľadiska je to úplne normálny stav, dokonca žiadaný. Je to veľmi dôležitý ochranný mechanizmus. V tomto veku je budenie každé 2-3 hodiny v poriadku. Vaše dieťa prechádza veľkými zmenami, ktoré ovplyvňujú spánok. To, že dieťa včera spalo dobre, neznamená, že tak bude spinkať stále. Spánok nie je lineárny, vyvíja sa tak ako rastie dieťa. Tu je niekoľko príčin nočného prebúdzania.

Dôvodov nočného prebúdzania detí je viacero. Môže to byť:
✨Príliš teplo/zima
✨Málo unavené pri uspávaní
✨Preúnava
✨Prestimulované
✨Choroba
✨Nedostatok železa
✨Diskomfort – plienka, zúbky, prdíky, štítok na pyžamku,...
✨Hlad/smäd – Niektoré 1,5 ročné detičky sa stále môžu budiť na kojenie aj po 2 hodinách. Niektoré 2-3-ročné detičky prespia noc, ale môžu sa budiť aj 1-2x na hlad.
✨Práve sa učia niečo nové
✨Nechcú byť samé a chýbate im – s tým môže byť spojená aj separačná úzkosť, ktorá vedie k tomu, že celú noc kontrolujú či ste nablízku
✨Nočné desy/mory
✨Spánkové prostredie – suchý vzduch, nevyvetraná miestnosť, veľa TV pred spánkom
✨Stres – zmeny v rodine – hádky, príchod súrodenca, škôlka, nové vzťahy,...
✨Zmena prostredia
✨Sú to deti – a deti niekedy nerobia to, čo dospelý a najmä to, čo od nich očakávame

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo