Ako postupovať, keď chcem obmedziť styk otca s dieťaťom?

Zodpovedané
9. okt 2023

Dobrý deň,

mám problém s otcom svojho 2-mesačného dieťaťa. Nie sme manželia, len je zapísaný v rodnom liste. Problém je, že je trošku viac na hlavu. Doteraz sme žili spolu v jednej domácnosti u mojich rodičov. Narodením dieťaťa sa všetko zhoršilo. Aj počas môjho tehotenstva chodil do krčmy s kamarátmi, do obchodu alebo na benzínku kupovať alkohol, na poradne so mnou nechodil. Chodila tam moja matka.

Ako sa narodilo dieťa, tak sa všetko stupňovalo. Začal viac piť alkohol. Raz odišiel do herne a prehral celú výplatu na automatoch. Vyhráža sa mi, že mi odoberú dieťa. Mám aj nahrávky ako je opitý.

Otec dieťaťa mi vôbec nepomáha, všetko robím sama. Pomáha moja matka a babka, aj mi kupujú umelé mlieko a všetky potrebné veci pre dieťa.

Poslala som ho preč, ale on chodí každý víkend k nám domov. Jeho starí rodičia mi vždy do všetkého rozprávajú. Mám aj screeny ako ma obťažujú a uražajú, vyhrážajú sa mi.

Jeho matka bola na psychiatrickom liečení, jeho otca odviezli so svojho vlastného domu a mal zakáz vstupu do vlastného domu. Takže neskoro som sa dozvedela, že aká je to problémová rodina.

Môžem mu obmedziť styk s dieťaťom?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžem Vás upokojiť, dieťa Vám určite neodoberú, pokiaľ sa oň riadne staráte.

Doporučujem Vám čo najskôr podať návrh na zverenie dieťaťa do Vašej výlučnej starostlivosti na súd v mieste bydliska dieťaťa, nakoľko s otcom nežijete v spoločnej domácnosti.

Styk mu obmedziť ako otcovi nemôžete, to môže urobiť len súd. Podľa ustanovenia § 25 ods. 3 zákona o rodine platí, že: „Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd obmedzí styk maloletého dieťaťa s rodičom alebo zakáže styk maloletého dieťaťa s rodičom, ak nie je možné zabezpečiť záujem maloletého dieťaťa obmedzením styku maloletého dieťaťa s rodičom.“

Teda ak preukážete, že je otec alkoholik a tým ohrozuje Vaše dieťa, môže súd styk otca s dieťaťom obmedziť.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz