Ako riešiť situáciu, keď živnostník nedokáže platiť výživné?

Zodpovedané
12. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výživného.

Ako riešiť situáciu, keď živnostník nemal prácu, bol bez príjmu a neplatil výživné na dieťa a bolo na neho podané trestné oznámenie?

Dostal podmienku, ktorá končí a dlh stále nie je splatený.

Ide o to, že má veľmi málo práce a ledva sa uživí sám.

Môže sa nejako odvolať, aby sudca alebo prokurátor nedali rozhodnutie o nástupe do väzenia?

Môže si požiadať o zníženie alimentov, keď teraz nemá poriadne ani sám pre seba peniaze?

Nemá ani na právnika, ktorý by mu pomohol. Jeho ex bude mať na pojednávaní svojho advokáta.

Ďakujem

Dobrý deň,

odvolanie proti výkonu trestu odňatia slobody v takomto prípade nie je možné. Otázkou je, preťo otec neukončil živnosť a nezamestnal sa. Sudca sa v takomto prípade na jeho konanie môže pozerať aj účelovo - s cieľom vyhnúť sa úhrade dlhu.

Ak sa otcovi zmenili majetkové pomery, tak môže požiadať o zníženie výživného.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz