Je matka povinná platiť výživné na 18-ročného syna, ktorý s ňou bezdôvodne prerušil kontakt?

Zodpovedané
18. sep 2023

Dobrý deň,

náš 18-ročný syn odišiel z domu.Všade narozprával, že som ho vyhodila z domu. To však nie je pravda, ani sme sa nepohádali. Len sa jedného dňa zobral a odišiel k frajerke. Je tomu už skoro pol roka. Vôbec sa mi neozval, zmenil si číslo. Nezaujíma sa vôbec ani o svoje dve mladšie sestry.

Doma mal full servis, mal povinosť len školu. Už aj v minulosti narobil veľmi veľa rozbrojov v rodine za jeho klamstvá. Narozprával na mňa hrozné veci. Na záverečné skúšky sa vykašľal. Budúci týždeň bude robiť náhradné skúšky a prihlásil sa na nadstavbu. Teraz je u mojej bývalej svokry. Tá mi volala, že má dávajú na súd ohľadom výživného, daňového bonusu a prídavkov.

Ako to je, keď dieťa bezdôvodne preruší kontakt s matkou a sestrami a žiada výživné?

Môže sa predsa zamestnať a študovať popri práci, keď sa rozhodol osamostatniť. Mám ešte dve školopovinné dcéry. Peňazí máme málo, ledva vyžijeme a on to veľmi dobre vie.

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že syn odišiel bezdôvodne z domu nie je dôvod na zrušenie vyživovacej povinnosti. Táto vyživovacia povinnosti trvá do času, kedy je dieťa schopné sa živiť. V prípade, že ešte študuje predpokladá sa, že nemá schopnosť sám sa živiť nakoľko sa venuje príprave na budúce povolanie.

Váš syn má teda nárok na výživné, avšak podľa Vašich schopnosti, možností a majetkových pomerov. Nakoľko máte ďalšie 2 vyživovacie povinnost k dcéram, uvedené sa bude brať do úvahy. Doporučujem sa so synom mimosúdne dohodnúť o výške výživného a túto dohodu mať aj písomne.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz