Mama je na psychiatrickom liečení s diagnózou depresia. Môže dieťa skončiť v opatere otca, ktorý nemá o dieťa záujem?

Zodpovedané
9. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie.

Čo sa môže stať s dieťaťom, keď je mama na psychiatrickom liečení s diagnózou depresia?

Môže skončiť v opatere otca, ktorý nemá o dieťa záujem?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem bližšie okolnosti Vašej situácie, preto odpoviem len všeobecne.

Ak otec nemá vytvorený s dieťaťom vzťah a nechce sa o neho starať, väčšinou v praxi žiadajú blízké osoby (babka, dedko, teta) súd o náhradnú osobnú starostlivosť o dieťa. Uvedené vyplýva z § 45 zákona o rodine: "Ak to vyžaduje záujem maloletého dieťaťa, súd môže zveriť maloleté dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Osobou, ktorej možno maloleté dieťa takto zveriť, sa môže stať len fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, osobné predpoklady, najmä zdravotné, osobnostné a morálne, a spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že bude náhradnú osobnú starostlivosť vykonávať v záujme maloletého dieťaťa. Pri zverení maloletého dieťaťa do náhradnej osobnej starostlivosti uprednostní súd predovšetkým príbuzného maloletého dieťaťa, ak spĺňa ustanovené predpoklady "

Ďalej samozrejme záleží od veku dieťaťa a jeho možnosti vyjadriť sa k danej situácii.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo právne zastúpenie ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz