Môže si otec brávať 21 mesačné dojčené dieťa bez prítomnosti matky?

Zodpovedané
20. mar 2022

Dobrý deň,

s partnerom sme sa nedávno rozišli (zobratí sme neboli) a máme spolu 21 mesačné dieťa. Partner sa od nás odsťahoval, no pochopiteľne dieťa navštevovať chce.

Ak by si ho chcel zobrať niekam, môže aj bez mojej prítomnosti?

Dieťa je ešte dojčené. Nemám v partnerovi vôbec dôveru, po tom ako sa k nám zachoval. Navyše je to dosť výbušný človek a nie som si úplne istá či je psychicky v poriadku. Chodievali sme aj do partnerskej poradne a tam psychologička sama povedala, že by potreboval psychoterapiu a lieky.

Často viedol reči typu ako by sa najradšej zabil a podobne. Verím, že jej by neublížil.

V poslednom čase sa mi začal dosť vyhrážať a tak by ma zaujímalo, na čo všetko si môže nárokovať, ak by som mu ju nechcela dať. Nechcem to riešiť súdom. On ju nevie ani uspať, nikdy ju neuspával.

Ďakujem

Dobrý deň,

rodičia majú rovnaké práva a povinnosti. Nakoľko nemáte dcéru vo výlučnej starostlivosti, tak má na túto starostlivosť právo aj otec. Síce situáciu nechcete riešiť súdom, ale v tomto prípade mám za to, že je to žiadúce. Môžete však s partnerom uzatvoriť napr. u mediátora rodičovskú dohodu, kde sa "doťahovačkám" na súde vyhnete. V dohode sa dá upraviť nielen komu bude dcéra zverená do výlučnej starostlivosti, ale napr. výška výživného a styk otca s dcérou.

Ak sa s partnerom nedohodnete, rozhodne súd. Neviem Vás uistiť v tom, či by súd stanovil otcovi styk vo Vašej prítomnosti. Avšak viem si predstaviť, že otec by si mohol dcéru brávať napr. na 2-3 hodiny bez Vašej prítomnosti počas doby, keď nekojíte. Napríklad na prechádzku.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz