Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
astarte123
13. dec 2016
27 

Ako si vybrať vhodnú Power banku?

#eset #ako_na_to

Asi každému z nás sa už stalo, že svoj smartfón nutne potreboval a práve vtedy sa ozvalo to povestné pípanie znamenajúce, že batéria sa vybíja. Práve takéto situácie pomáhajú riešiť power banky. Sú to externé batérie, ktoré umožňujú nabiť naše zariadenia kdekoľvek a kedykoľvek to potrebujeme. Navyše bez nutnosti dostupnosti elektrickej zásuvky.

Na trhu je dostupná široká škála power baniek a na nás už len ostáva vybrať si. Ale ako?

Jednotlivé power  banky sa líšia v kapacite akumulátora, rýchlosti dobíjania, počtu konektorov či kvalite konštukcie. V niekoľkých krokoch si povieme ako sa v týchto vlastnostiach zorientovať a zistiť, čo je pre nás najlepšie.

1. Naše potreby

Ak máte doma niekoľko smartfónov, tablet, prípadne aj GPS navigáciu, ktoré používate dennodenne, budete potrebovať inú power banku ako keď bežne potrebujete dobíjať len jeden telefón.

2. Spotreba

Aby ste si správne vybrali potrebujete poznať kapacitu vašich zariadení. Výrobcovia ju označujú v miliampér hodinách (mAh) alebo ampér hodinách (Ah). Tento údaj zistíte na batérii vášho zariadenia alebo v dokumentácii k zariadeniu.

Trocha matematiky

Keďže kapacita power banky je uvádzaná väčšinou pri napätí 3,6 - 3,7 V a naše zariadenia nabíjame pri napätí 5V, musíme kapacitu powerbanky prepočítať touto rovnicou:

(kapacita power banky * napätie)/ (požadované napätie * účinnosť)

- napríklad, ak je uvádzaná kapacita powerbanky4000 mAh, jej skutočnú kapacitu vypočítame nasledovne, pričom účinnosť sa pohybuje v priemere vo výške 0,9 (90%)                            =(4000 * 3,6) /( 5*0,9)

Ak teda power banka uvádza kapacitu 4000 mAh, jej skutočná kapacita po prepočte bude 3 200 mAh. Pokiaľ má batéria vášho telefónu kapacitu 1600 mAh, touto power bankou ho môžete nabiť dvakrát.

3. Vybavenie

Teraz už viete, akú kapacitu power banky budete potrebovať, zostáva sa len rozhodnúť, čím ďalším má ešte disponovať. 

  • Koľko USB výstupov potrebujete - koľko zariadení naraz budete nabíjať?
  • Ukazovateľ kapacity batérie power banky, obyčajne je riešený štyrmi led diódami, ktoré ukazujú stav 100%, 75%, 50% a 25%. Diódy zároveň môžu znázorňovať, či sa zariadenie nabíja.
  • Keďže je pravdepodobné, že power banku so sebou budete prenášať na rôzne miesta, nepodceňujte jej odolnosť. Povedzme si úprimne, pohodená v kabelke nebude úplne v bezpečí.

Zhrňme si teda, to najdôležitejšie. Kapacita power banky uvádzaná jej výrobcom je v skutočnosti o 30 - 40 % nižšia. Kapacitu power banky si vyberajte podľa toho koľko zariadení a ako často ich potrebujete nabíjať. Vo väčšine prípadov platí, že čím vyššia je kapacita power banky, tým je jej hmotnosť ťažšia.

Surfovanie po internete, hranie sa hier alebo fotografovanie dáva výdrži batérií smartfónov a tabletov riadne zabrať, ale o aplikácii antivírusového softvéru  ESET Mobile Security ani nebudete tušiť 😉 ESET Mobile Security je aj súčasťou balíka ESET Family Security Pack.