Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
astarte123
22. dec 2016
19 

TOP IT udalosti roka 2016

Nastal čas sumarizovať a hodnotiť. Aj keď do konca roka ostáva ešte pár dní, prinášam niekoľko udalostí, ktoré zatriasli svetom IT a technológií v roku 2016. Nech sa páči, smelo čítajte...

1. Nespoľahlivé smartfóny

Vybuchujúce smartfóny Samsung Note 7 naozaj doslova zatriasli svetom. Po nehodách s chybnými zariadeniami sa tento typ telefónu dostal dokonca do zoznamu zakázaných vecí niektorých airoliniek. Aj napriek tomu, že spoločnosť Samsung odkupovala telefóny späť od zákazníkov, našli sa takí, ktorí ich spoločnosti neodpredali. O vybuchujúcich telefónoch sa preto v správach dozvedáme dodnes. 

Nepríjemnosti so svojimi výrobkami neobišli ani jedného z najväčších konkurentov Samsungu - spoločnosť Apple. Tá musí pri určitých chybných kusoch smartfónu iPhone 6s vymieňať batériu zariadení. 

2. Pokémon GO

Hra, ktorú priniesla firma Nintendo, uchvátila celý svet. Skalní domasedi sa zrazu postavili na nohy a pri honbe za pokémonmi sa im podarilo dôjsť až za Pluto. Samozrejme len obrazne, všetci hráči tejto hry totiž od júla 2016, kedy bola hra spustená, nachodili viac ako 8,7 miliardy kilometrov pričom chytili 88 miliárd pokémonov. 

3. Virtuálna realita

Aj hra Pokémon GO bola jedným z nástrojov, ktorý priblížil virtuálnu a rozšírenú realitu bežným používateľom. Na trhu sa objavili cenovo dostupné zariadenia umožňujúce objaviť čaro virtuálneho sveta a zažiť ho na vlastnej koži. Niektorí odborníci však označujú virtuálnu realitu za prepadák roka, dôvodom je nedostatok vhodného a najmä lákavého obsahu pre užívateľov. Pútavejších hier, filmov či náučných programov určených pre virtuálnu realitu sa hádam dočkáme v budúcom roku. 

4. Vydieranie v IT svete

Získavanie peňazí patrí k tým najhlavnejším dôvodom, prečo ľudia šíria malvér. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa ransomvér stal obľúbeným prostriedkom IT hackerov. Tento druh malvéru zablokuje váš počítač a súbory v ňom a žiada za ne výkupné. Najnovším trendom už nie je získať späť svoje dáta za peniaze, ale za povolenie na šírenie ransomvéru ďalším používateľom. Váš počítač bude teda znova váš, ak sa stanete medzičlánkom v reťazi infikovania ransomvéru. 

5. Internet vecí

Naučte sa čo znamená skratka IoT (Internet of Things = Internet vecí). O tomto slovnom spojení sa ešte bude veľa hovoriť. Bežné spotrebiče, ktoré sú pripojené k internetu sa tiež stávajú prostriedkom hackerov na ich útoky. Počas roka sme boli svedkami viacerých DDoS útokov (Distributed Denial of Services), ktorých cieľom bolo zahltiť serveri webových stránok a znemožniť tak ich riadne fungovanie. Práve na takéto útoky boli zneužité zariadenia ako žiarovky, chladničky, routre a ďalšie. Jednou z priorít internetovej bezpečnosti sa preto stáva ochrana inteligentných spotrebičov. 

+1. #eset priniesol verziu 10

Obľúbený antivírusový softvér priniesol viacero vylepšení, ktoré uľahčia život používateľom internetu. Nová verzia obsahuje funkcie ako je napríklad ochrana webovej kamery (takže ju už nebudete musieť prelepovať páskou), ESET Password manager, ESET Secure Data, ochrana domácej siete a ďalšie. S ESET si tak môžete užívať bezpečnejšie technológie. Aby vaše zariadenia boli chránené, využite výhodnú ponuku ESET Family Security Pack, s ktorým ochránite až 4 zariadenia za jednu cenu. 

Aká bola vaša TOP udalosť roka 2016? Podeľte sa s ňou v komentári ...