Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
astarte123
8. mar 2017
16 

Za všetkým hľadaj ženu

Medzinárodný deň žien má dlhoročnú tradíciu. Má všetkým pripomenúť, aká je dôležitá pozícia ženy v spoločnosti, keďže nie vždy to tak bolo (a bohužiaľ aj je) vnímané. Pri príležitosti tohto sviatku vám chcem aj ja drahé ženy, dodať trochu odvahy.

Práve oblasť informačných technológií je tá, do ktorej sa ženy obávajú vstúpiť. Ak ste šikovné, môžete dokázať všetko, čo si zaumienite. Prečítajte si o ženách, ktoré ovplyvnili IT svet. 

Úplne prvým programátorom na svete, teda skôr programátorkou bola žena - Ada Lovelace (dcéra anglického básnika Lorda Byrona). Vyštudovala matematiku a svojimi vedomosťami zaujala matematika Charlessa Babbagge, tvorcu stroja na matematické výpočty. Spoločne vytvorili jeho zložitejšiu verziu, stroj s názvom Analytical Engine, ktorý je považovaný za predchodcu moderných počítačov. 

Rozvoj počítačových technológií začal v období druhej svetovej vojny. Nedostatok mužov spôsobil, že ich pozície začali byť obsadzované ženami . Na programovaní balistických výpočtov prvého úplného elektrónkového počítača ENIAC pracovala šestica vybraných žien (Kay McNulty, Betty Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Fran Bilas a Ruth Lichterman). Programovanie bolo v tom čase považované za čisto ženskú prácu, muži sa venovali stavbe hardvéru. V čase, keď ENIAC predstavoval po vojne verejnosti za prítomnosti žien, média túto skutočnosť vynechali. Odvetvie výpočtovej technológie bolo prezentované ako čisto mužská záležitosť. 

V povojnovom období už žien v IT svete ubúdalo. Našli sa však také, ktoré ho významne ovplyvnili. Medzi nimi bola napríklad americká programátorka Grace Hopper. Ako prvá získala doktorát z matematiky na Vassar Collage a spolupracovala na vývoji počítača Harvadr Mark I. 

Doktorský titul v počítačových vedách, ako jedna z mála získala Anita Borg. Pracovala vo vývojových tímoch najznámejších technologických spoločností a výrazne sa angažovala o väčšie zapojenie žien v oblasti IT.

V súčasnosti aj na Slovensku prebieha unikátny projekt určený pre dievčatá a ženy. Jeho cieľom je podporiť ich v štúdiu a následnom zamestnaní sa v odbore informačných technológií. 

Ak je aj pre vás kariéra v IT sfére vytúženým snom, sledujte stránku joineset.sk a možno nájdete tú najideálnejšiu pracovnú ponuku práve pre vás. 

DRŽÍM VÁM PALCE! SPLŇTE SI SVOJ SEN!

Odporúčame