Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
bally
25. sep 2017
947 

Ako by mal vyzerať pitný režim u tých najmenších?

„Ty mu nedávaš piť čajík? No a čo, že kojíš,“ nechápavo krúti hlavou mama. „Na čo mu dávaš čaj? Veď tvoje mlieko mu úplne stačí,“ presviedča vás o opaku kamarátka. Cítite sa v pitnom režime svojho drobca stratená? Nezúfajte, názory sa v tomto smere často rôznia a každá doba prináša svoje pravidlá. Najnovšie by mal pitný režim najmenších vyzerať nejako takto, ale určite nič nepokazíte, keď sa budete riadiť vlastnou intuíciou.

Materské mlieko stačí

Väčšina dojčiacich mamičiek vie, že materské mlieko sa delí na predné a zadné. To predné je redšie a slúži práve na uhasenie smädu bábätka. Zadné je hustejšie a malo by drobčeka zasýtiť.

Plne dojčené bábätko by si malo vystačiť s materský mliekom, a to aj počas horúcich letných dní. Počítajte ale s tým, že počas horúčav si bude drobček pýtať mliečko častejšie, možno si bude musieť len párkrát potiahnuť, aby sa napil. Je len na vás dvoch, či si vystačíte s dojčením alebo skúsite uhasiť smäd aj čajom, prípadne vodou. Niektoré mamičky nechcú okrem materského mlieka ponúkať deťom iné tekutiny, u iných zase rozhodnú samotné bábätká, ktoré čokoľvek iné než maminkine mliečko piť odmietajú.

Pokiaľ sa rozhodnete pre dojčenie, dbajte v prvom rade na svoj pitný režim. Ten musí byť dostatočný, tekutiny treba dopĺňať pravidelne a nie nárazovo vypiť povedzme pol litra. Ako by to teda malo vyzerať v praxi? Denne by ste mali vypiť cca 2,5 – 3 litre tekutín. V prípade horúčav aj viac. V podstate je dôležité nepotláčať smäd, no napiť sa vždy, keď ho pocítite. Jedno dojčenie môže trvať aj pol hodinu, preto je dobré mať vždy po ruke fľašu alebo pohár s vodou a piť spolu s dieťaťom, teda pokojne aj počas dojčenia. Tekutiny by ste mali prijímať pravidelne a v menších množstvách, ideálne polovicu z denného pitného režimu dopoludnia a druhú polovicu popoludní. Pokojne si píšte na kúsok papiera, koľko tekutín ste za deň vypili a skontrolujte si, ako na tom ste. Zároveň je dôležité dbať na to, čo pijete. Ideálna je čistá voda, bylinkové čaje a pokiaľ ste kávičkárka, tak je lepšie dať prednosť bezkofeínovej káve.

Ak by ste sa rozhodli dať dieťatku aj iné tekutiny, rovnako myslite na to, čo mu ponúknete. Odporúča sa začať s čajíkmi, ktoré už dnes bežne dostanete v obchodoch a sú rozdelené podľa veku. Vhodný je napríklad fenykel, ktorý sa u bábätiek často podáva aj kvôli úľave pri kolikách. Niektoré dojčiace maminy ho radšej samé popíjajú a svojmu dročekovi tak účinky fenyklu sprostredkujú cez materské mlieko. Druhou a v tomto veku poslednou vhodnou tekutinou je voda, a to buď dojčenská, ktorú kúpite v obchode alebo prevarená z vodovodu. Novorodencom a batoľatám určite nepodávajte len čistú vodu napustenú z vodovodného kohútika či zo studne.

Umelé mlieko nenahradí pitný režim

U nedojčených detí treba myslieť aj na tekutiny. U bábätiek, ktoré ešte nejedia inú stravu, len umelé mlieko, sa odporúča pridať asi 50 – 70 ml vody na kilogram dieťatka na deň.  Podobne ako u dojčených detí je vhodné začať s čajmi alebo dojčenskou či prevarenou pitnou vodou.

Na rade sú príkrmy

Pri prechode na tuhú stravu sa už bez poriadneho pitného režimu nezaobídete. Koľko by toho ale malo dieťatko vypiť? Aj príkrmy, s ktorými sa drobec postupne zoznamuje, obsahujú nejaký ten podiel tekutín. Je teda pochopiteľné, že pri tuhšej strave bude aj nárok na pitný režim o čosi vyšší, ako keď zje dieťatko napríklad polievku či ovocie, ktoré sú zdrojom tekutín. Drobec môže viac vypiť aj počas choroby, ktorá je sprevádzaná horúčkami alebo pri odvodnení hnačkami či zvracaním. Podobne je to aj v prípade horúčav či fyzickej aktivity, napríklad pri bláznení sa na ihrisku. Spravidla platí, že netreba čakať na smäd, ktorý je už jasným signálom dehydratácie. Dieťatku by sme mali ponúkať tekutiny v priebehu celého dňa a naučiť ho piť rovnomerne od rána až do večera.

  • Do pol roka by malo dieťatko vypiť 150 ml na kilogram svojej hmotnosti denne
  • Do roka je to 120 ml na kilogram váhy dieťatka denne
  • U 2 až 3-ročných detí by to malo byť 100 ml tekutín na kilogram hmotnosti denne
  • U starších detí sa táto potreba postupne znižuje

V pitnom režime detí od jedného do troch rokov by ste mali uprednostniť nesladené čaje a vodu. Či dovolíte dieťatku sem tam zhrešiť aj nejakým džúsom či malinovkou je už samozrejme na vás. Ak by ste chceli drobcovi doma pripraviť nejaké ovocné či zeleninové šťavy, nie je na tom samozrejme nič zlé. Práve naopak, môžu byť hodnotným zdrojom vitamínov. V žiadnom prípade by ale nemali nahrádzať pitný režim. Na pravidelné pitie nie sú vhodné sladené ani sýtené nápoje, a to nielen u detí, ale ani u dospelých.

Zdroj: rodinka.sk

Foto: freepik.com

#vybava_starostlivost