cacika
8. jún 2013

Bezpečnosť pri nosení detí

Ako každá aktivita, aj nosenie detí má svoje riziká. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel sa dajú tieto riziká takmer úplne eliminovať a my si môžeme úžívať bezpečné a príjemné nosenie. Možné riziká pri nosení dieťaťa sú spojené s nasledovnými faktormi:

Nevhodný výber nosiča

Výber nosiacej pomôcky je potrebné prispôsobiť v prvom rade veku a fyziológii noseného dieťaťa. Na nosenie detí sú vhodné len tie nosiče, ktoré podporujú prirodzenú ergonomickú polohu dieťaťa, poskytujú dostatočnú oporu pre chrbátik a hlavičku a zabezpečujú široké postavenie bedrových kĺbov. Na nosenie detí sú vhodné babyšatky, ergonomické nosiče, nosiče mei-tai, ring sling a babyvaky. Vždy je potrebné rešpektovať minimálny odporúčaný vek a maximálnu nosnosť pomôcok na nosenie. 

Viac o rôznych druhoch pomôcok na nosenie tu: 
http://www.modrykonik.sk/fotoblog/cacika/clanok/v-com-nosit-1kdsgn/

KLOKANKY, aj keď sú medzi mamičkami rozšírené a predajcami odporúčané, NIE SÚ VHODNÉ NA NOSENIE DETÍ. Používanie klokaniek nadmerne zaťažuje chrbticu dieťaťa a môže viesť ku skolióze a ďalším zdravotným problémom. V klokankách je vyvíjaný nadmerný tlak na genitálie dieťaťa, nožičky nie sú v správnej polohe a môžu tŕpnuť. Hlavička nemá oporu a chrbátik je predčasne vertikalizovaný.

Pri nosení v krosnách a turistických nosičoch hrozí pri nedodržaní minimálnej vekovej hranice danej výrobcom riziko pádu dieťaťa z nosiča. Turistické nosiče tiež neumožňujú nosenie v ergonomickej polohe a pre dieťa je dlhodobé sedenie v takomto nosiči veľmi namáhavé.

Nevhodná poloha dieťaťa

Pri nosení v horizontálnych kolískových polohách hrozí riziko zadusenia dieťaťa v dôsledku nesprávnej polohy hlavičky. Hlavička dieťaťa nesmie byť príliš predklonená, zrotovaná do strany, pritlačená o hrudník nosiaceho. Dýchacie cesty dieťaťa musia byť vždy voľné. Nosenie v horizontálnych polohách nie je vhodné pre deti s dyspláziou bedrových kĺbov a deti, ktoré trpia refluxom.

Pri nosení vo vertikálnych polohách je potrebné dodržiavať pravidlá ergonomickej polohy a tak predchádzať možným poškodeniam chrbtice a kĺbov dieťaťa. Dieťa nosené vertikálne má mať vždy kolienka vyššie ako zadoček, zaguľatený a podopretý chrbátik prípadne aj podopretú hlavičku. Ruky musia byť uložené dnu v šatke alebo v nosiči až do doby kým sa dieťa nevie samé posadiť. Pri používaní babyšatiek je nutné dbať na spávne prevedenie úväzu.V začiatkoch nosenia sa odporúča nacvičiť si úväzy na bábike alebo absolvovať špecializovaný kurz.

O ergonomickej polohe tu: 
http://www.modrykonik.sk/ergonomicka-poloha/ 

a album s fotografiami správnej polohy tu: 
http://www.modrykonik.sk/fotoblog/cacika/album/spravna-poloha-dietata-v-satke-ao6ccb/

Neopatrnosť pri vkladaní a vyberaní dieťaťa

Najrizikovejšie momenty z celého nosenia sú práve okamihy, keď dieťa vkladáme alebo vyberáme z nosiča. Vtedy je potrebná maximálna opatrnosť, musíme dbať na to aby sme dieťa v každej chvíli pridržiavali. Dieťa sa má vkladať do nosiča keď je pokojné, neplače a nevzpiera sa. Zvláštna opatrnosť je potrebná pri vykladaní dieťaťa na chrbát. Vtedy môže byť užitočná pomoc inej dospelej osoby. 

Nešetrné zaobchádzanie počas nosenia

Pri nosení je potrebné sa vyhýbať prudkým pohybom, výskokom, behu. Zvýšenú pozornosť treba venovať pri prechádzaní cez dvere a úzke priestory. Je potrebné dbať aby sa dieťa neudrelo alebo aby si nezachytilo nožičku o prekážku. Pri nosení na bruchu a na boku sa neodporúča variť, žehliť a manipulovať s horúcimi predmetmi.

Nevhodné používanie nosiacich pomôcok

Nosenie dieťaťa nie je vhodné počas jazdy v aute, pri šoférovaní, bicyklovaní, korčuľovaní a iných rizikových športových aktivitách.

Takto nie:

Znížená stabilita nosiacej osoby

Pri nosení sa neodporúčajú vysoké podpätky. Vhodná je pevná, protišmyková obuv. Najmä v zime je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri chôdzi po ľade a snehu prípadne používať protišmykové hroty na topánky. 

Aktivita dieťaťa

Všetky nebezpečné predmety je potrebné odstrániť z dosahu dieťaťa, aby ich nemohlo na seba stiahnuť.

#nosenie #bezpecnost

Začni písať komentár...

Odošli