Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  cacika
  30. apr 2018    Čítané 89x

  Festival Nos! v Banskej Bystrici

  Už cítime vo vzduchu jar a preto chystáme ďalší festival! Pozývame všetkých nosiacich rodičov a sympatizantov nosenia na NOS! - Festival nosiacej rodiny.

  Festival NOS! v Banskej Bystrici bude vyvrcholením Európskeho týždňa nosenia detí - ETND, ktorý bude prebiehať 7. – 13. mája. Festival sa bude konať v sobotu 12.mája v dome Evanjelického spolku v Banskej Bystrici od 9:30 do 15:00 hod.

  Všetko pre nosenie detí nájdete na festivale

  Budete mať možnosť stretnúť slovenských výrobcov a predajcov pomôcok na nosenie detí. Nájdete tu všetko, čo k noseniu potrebujete – od šatiek a nosičov až po oblečenie a doplnky. Pripravujeme aj workshopy o nosení pre začiatočníkov aj pokročilých, semináre o stravovaní najmenších, výchove či prebaľovaní. Ani deti sa nudiť nebudú. Pripravená je pre nich montessori hernička a pre mamičky posedenie aj kávička! Kompletný program festivalu nájdete na tejto stránke čoskoro.

  Samozrejme, bude aj tombola s lákavými výhrami!


  Sledujte aj náš Facebook, aby vám nič neuniklo.

  Program festivalu

  9:30 Otvorenie pre verejnosť

  WORKSHOPY

  9:40 Zdravý štart do života – Baoba

  10:10 Viazanie novorodencov - Sestrice

  10:40 Rodič ako detské ihrisko - OZ Návrat

  11:10 Nosenie v netradičných typoch nosičov – Zumbucca

  11:40 Nosenie v ring slingu – AnaKalis

  12:10 Bezplienkovanie, odplienkovanie a látkovanie – Lenkas`s Monkeys

  12:40 Pokožka bábätka a starostlivosť o ňu

  13:20 Tombola

  Celodenné aktivity

  Múdre sovy - hernička s prvkami montessori

  Poradenstvo nosenia detí

  Vezmite so sebou svoje detičky a príďte sa tiež pozrieť na festival do Banskej Bystrice.

  Tešíme sa na vás.

  cacika
  20. apr 2018    Čítané 96x

  Slovensko opäť zaplavia nosiaci rodičia

  Nosenie spája –  heslo ročníka 2018 spojilo Európu a aj 32 slovenských miest. V termíne od 7. do 13. mája 2018 slovenské parky, záhrady, materské a rodinné centrá  opäť zaplavia nosiaci rodičia so svojimi detičkami a oslávia spolu ďalší ročník tejto inšpirujúcej udalosti.

  Európsky týždeň nosenia detí 2018 – Nosenie spája

  Pripravené budú pre vás nosiace pikniky, workshopy, prednášky, testovanie šatiek a nosičov a tešiť sa môžete na eshopy, výrobcov a predajcov nosiacich pomôcok, s ktorými sa na nich stretnete.

  Ako každý rok, aj teraz sa už pre vás pripravuje časopis Svet nosenia, ktorý bude pre  vás k dispozícii na nosiacich piknikoch a workshopoch.

  Novinkou je aj naša nová Nosiaca mapa, na ktorej nájdete slovenských predajcov, výrobcov, eshopy a požičovne, ktorí ponúkajúcu nosiaci sortiment ako šatky, nosiče či nosiace oblečenie.

  Na záver ETND Vás srdečne pozývame do rodiska Nosma –  Banskej Bystrice, kde sa 12. mája uskutoční Nos! – Festival nosiacej rodiny. 

  Tešíme sa na Vás

  OZ Nosma

  cacika
  Správa bola zmenená    9. aug 2017    

  Pozývam vás na ŠPUNTOV - Festival aktívnej rodiny v Banskej Bystrici. Zážitky, relax a aktivity na jednom mieste.

  cacika
  28. júl 2017    Čítané 125x

  ŠPUNTI – festival aktívnej rodiny

  V dňoch 18. – 19. augusta sa v Banskej Bystrici bude konať jedinečné podujatie pre rodiny s deťmi vo veku 0-12 rokov. Hlavnou myšlienkou festivalu je podporiť vzťahy v rodinách prostredníctvom spoločných zážitkov a plnohodnotne stráveného voľného času. Festival ŠPUNTI spája výstavu, vzdelávanie a zážitky do jedného komplexného celku. 

  Myslíme aj na tých najmenších

  Na festivale sa zabavia aj niečo užitočné naučia deti všetkých vekových kategórií. Pre bábätká pripravujeme bublinový MAMApiknik pri veselých pesničkách a tanci. Chodiace detičky si potrénujú nožičky na špeciálnom chodníku pre bosé nôžky. Pre rodičov najmenších detí pripravujeme prednášky o kontaktnom rodičovstve a vzťahovej výchove. Samozrejmosťou je relaxačná zóna s bezpečnými hernými prvkami.

  Nudiť sa nebudú ani starší

  Pre detičky od 3 rokov budú k dispozícii stanovištia s najrôznejšími aktivitami – tvorenie a maľovanie, čitateľský kútik, športy a hry od výmyslu sveta. Budeme sa hrať aj súťažiť, spievať, tancovať, cvičiť, oddychovať pri divadielku ale aj šplhať na lezeckú stenu.  Staršie deti (aj rodičia) si budú môcť vyrobiť svoje vlastné mydielko či vyskúšať streľbu z laserovej pušky či skutočný šerm. Nezabudli sme ani na skákací hrad a obľúbené maľovanie na tvár. Pre každého malého špunta máme pripravené darčeky.

  Zážitky aj zodpovednosť

  Festival nebude len o zábave. Ozajstní záchranári naučia deti ako pomôcť zranenému kamarátovi či ako si poradiť v prípade úrazu. Hravou formou sa deti dozvedia tiež niečo o ekológii, dôležitosti vody okolo nás či recyklácii odpadov.

  Niečo pre dospelákov

  Festival je koncipovaný ako príležitosť pre celé rodiny, preto si tu svoje nájdu aj rodičia, či starí rodičia. Spolu s našimi partnermi sme pripravili odborný program, súčasťou ktorého budú prednášky a workshopy o rodičovstve a zdravom životnom štýle. Samozrejmosťou sú aj výstavno-predajné stánky s najrozličnejšími potrebami pre deti, ktoré bežne v obchodoch nezoženiete.

  Zbierka špuntov

  Koncept festivalu využíva symbolické prepojenie výrazu špunti – deti a špunty – vrchnáky od fliaš. Od 3.júla prebieha na Slovensku veľká zbierka špuntov z umelohmotných fliaš, ktoré kreatívne využijeme na našom festivale k vytvoreniu rôznych dekoračných či úžitkových predmetov. Cieľom zbierky je prostredníctvom obyčajnej veci, ktorú bežne vyhadzujeme, v deťoch podporiť predstavivosť a kreatívne myslenie.

  Do zbierky sa dá zapojiť jednoducho – prineste špunty na festival Špunti. Kto ich donesie najviac či vytvorí najkrajšie dielko, získa symbolickú odmenu.

  Festival Špunti je projekt Občianskeho združenia Nosma. Ponúka zážitky, nové informácie a príležitosti pre celé rodiny, ako spolu tráviť voľný čas a vytvárať kvalitné vzťahy. Viac na www.nosma.sk a  www.facebook.com/spuntifestival

  cacika
  4. máj 2017    Čítané 116x

  Festival Nos! v Banskej Bystrici

  Banská Bystrica - 4. mája 2017. Deň matiek oslávia tento rok mamičky skutočne originálne. Banskobystričanky sa stretnú v sobotu 13. mája na jedinečnom festivale Nos!, ktorý organizuje občianske združenie Nosma ako súčasť osláv Európskeho týždňa nosenia.

  Otvorenie festivalu je naplánované na 10:00 a hneď potom budú pre všetkých aktívnych rodičov pripravené ukážky cvičenia s bábätkami v šatkách, tancovanie s deťmi či prehliadka módnych šatiek a nosičov. Počas celého festivalu bude záujemcom zdarma poskytované poradenstvo nosenia detí lektorkami nosenia aj laktačné poradenstvo v spolupráci s MAMILA o.z.

  Na festivale sa budú prezentovať výrobky kvalitných slovenských aj zahraničných značiek šatiek a nosičov. Budete mať jedinečnú možnosť všetko si osobne vyskúšať, pýtať sa priamo výrobcov či predajcov a vybrať si to pravé pre seba. Nezabudli sme ani na oblečenie na nosenie a dojčenie, praktické módne doplnky či zdravú obuv pre deti.

  Na svoje si prídu aj rodičia batoliat a starších detí, ktorí budú si budú môcť nacvičiť ako efektívne komunikovať so svojimi potomkami. V detskom kútiku sa deti zabavia pri zážitkových a pohybových hrách v sprievode skúsených animátorov. Uskutočnia sa aj diskusie a workshopy na témy nosenia, dojčenia či aromaterapie v detskom veku.

  Každý účastník bude mať navyše možnosť vyhrať hodnotné ceny od našich partnerov. To už sa naozaj oplatí prísť a zažiť neopakovateľnú atmosféru v komunite aktívnych rodičov.

  Viac informácií 

  FB event

  Program

  10.00 Otvorenie festivalu

  10.15 FIT Mamina - cvičenie s nosenými deťmi

  10.45 Kalimba - ukážky intuitívnej hudby

  11.00 Cupi Lupi Salsa - tancovanie s bábätkami v latinských rytmoch

  11.30 Mama Dance  - cigánske tance s bábätkom v šatke

            Módna prehliadka maľovanych šatiek a nosičov Zumbucca

  10.00-13.00 Profesionálne fotenie rodín s Petrou Rosič

  10.00-13.00 Bee tree - Zážitkové hranie pre deti od 2 rokov

  14.00 Monika Korísteková - Aromaterapia v detskom veku

  14.30 Anna Hvizdáková - Praktické cvičenia efektívnej komunikácie s deťmi v období vzdoru

  14.30 AnaKalis - Workshop Nosenie v Ring Slingu

  15.00 Mamila - Workshop Mýty o dojčení

  15.30 Losovanie tomboly

  16.00 Ukončenie festivalu

  PLUS

  Celodenné poradenstvo nosenia a laktačné poradenstvo

  cacika
  14. sep 2016    Čítané 76x

  Nosenie detí vkročí v októbri do novej éry

  Od 2. do 8. októbra nosiaci rodičia z celého Slovenska už štvrtý rok po sebe vstúpia do ulíc, aby spoločne oslávili radosť z nosenia svojich detičiek na počesť  Medzinárodného týždňa nosenia detí (MTND). 

  Do tohto ročníka MTND sa zapojilo doposiaľ rekordných 50 miest z celého Slovenska a dokonca aj maminy žijúce v Írsku. Spoločne pripravili nabitý program workshopov, ktoré budú okrem témy nosenia zahŕňať aj celý koncept kontaktného rodičovstva – od dojčenia na požiadanie, cez rešpektujúci prístup k deťom, bezplienkovanie, látkovanie, barefoot až po zdravý životný štýl.

  „Tento ročník je pre nás, organizátorov, veľkou výzvou. Našou snahou je docieliť spoluprácu nielen v rámci lokálnych komunít nosiacich rodičov, ale aj na medzinárodnej úrovni. Veríme, že spoločne dokážeme verejnosti sprostredkovať odkaz o význame nosenia detí.“, hovorí koordinátorka MTND a predsedníčka OZ Nosma, Gabriela Cabanová.

  Novinkou tohto ročníka je aj imidžový a informáciami nabitý magazín Svet nosenia. Nahrádza jednoduché letáky, ktoré sa doposiaľ rozdávali okoloidúcim na pochode či záujemcom v materských centrách.

  PROGRAM:

  Akcia slávnostne odštartuje v nedeľu 2.10.2016 v Bratislave sprievodom nosiacich rodičov Starým mestom a v Košiciach zapojením sa do Medzinárodného maratónu mieru.  Ukončí sav sobotu 8.10.2016 túrou nosiacich rodičov vo Vysokých Tatrách s profesionálnym sprievodcom, ktorá bude ukončená prednáškou vysokohorského nosiča. V rámci tejto túry Šatkománie – Tatranské nosenie 2016 si na svoje prídu aj deti. Navštívia múzeum bábik či dostanú zdravú maškrtu a po úspešnom prekonaní túry aj malé prekvapenie. Po záujme o túru v uplynulých rokoch tentokrát organizátorky zabezpečujú aj ubytovanie.

  Medzi týmito termínmi budú zároveň prebiehať aj sprievody v ďalších mestách.

  Vyvrcholením  bude celoslovenská súťaž o množstvo zaujímavých cien. Detailné programy budú uverejnené na www.nosma.sk.

  Občianske združenie Nosma vzniklo v roku 2014 s cieľom propagovať nosenie detí a poskytovať rodičom pomoc a podporu pri nosení detí prostredníctvom siete poradkýň nosenia. Je registrované ako oficiálny partner IBW (International Babywearing Week) na Slovensku.

  MTND uskutočnila prvýkrát v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI), ktorá datuje svoj vznik do toho istého obdobia. MTND sa odvtedy koná vždy začiatkom októbra a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o nosení detičiek širokej verejnosti aj za pomoci médií, prostredníctvom workshopov a rôznych akcií edukovať ľudí v tomto smere, a v neposlednom rade spoločne osláviť radosť z nosenia. 

  cacika
  2. nov 2015    Čítané 0x

  Nákup ergonosičov cez bazár – na čo si dávať pozor?

  V predchádzajúcom článku som sa venovala výberu babyšatky cez bazár, dnes sú na rade ergonomické nosiče. 

  Pri nákupe nosiča pre dieťa je najdôležitejšie vedieť rozoznať ergonomický nosič od klokanky. Jednoduché pravidlo, ktoré funguje vždy – v ergonomickom nosiči sa NEDÁ nosiť tvárou vpred. To je dané predovšetkým šírkou chrbtovej opierky, ktorá je pri ergonosičoch zo zásady väčšia ako 30 cm. V klokankách dieťa „visí“ so spustenými nôžkami,  v nosiči skôr „sedí“ s nôžkami obkočmo.
  Väčšina ergonomických nosičov v bazároch je vo veľmi zachovalom stave. Často môžete natrafiť na inzeráty ponúkajúce takmer nepoužívané nosiče z dôvodu, že dieťaťu sa v nich nepáčilo. Takéto situácie treba využiť, lebo je veľký predpoklad, že nakúpite vysokú kvalitu za dobrú cenu.

  Na čo si treba dávať pozor?

  • Originalita – náš trh je doslova zaplavený lacnými nosičmi z číny, ktoré sa nelegálne predávajú po bazároch za veľmi výhodnú cenu. Najčastejšie ide o napodobeniny nosičov Ergo Baby ale v poslednej dobe sa čoraz viac objavujú aj nosiče značky Manduca. O tom ako rozlíšič fake od originálu a prečo nie je vhodné nakupovať napodobeniny som už písala tu.
  • Poškodenia, ktoré vylučujú bezpečné nosenie – ide predovšetkým o prasknuté plastové spony a pracky, prípadne rozpárané šitie. Seriózna predávajúca by na to mala vždy upozorniť.
  • Kompletné príslušenstvo – občas sa stane, že sa stratí kapucka alebo novorodenecká vložka ak je odnímateľná. Vždy sa informujte, či má nosič všetko potrebné príslušenstvo, prípadne aj obal a faktúru ak bol kupovaný len nedávno.
  • Vyblednuté farby, ošúchané popruhy – bežný jav pri ergonosičoch. Blednú takmer všetky nosiče, snáď okrem tých čo sú šité zo šatiek. Je to spôsobené praním ale aj nosením na slnku a nemá to vplyv na nosenie ani bezpečnosť materiálov. Veľmi vydraté popruhy môžu po čase trochu povoľovať, čiže ich možno bude treba počas nosenie viac krát dotiahnuť.
  • Žmolky – na bavlnených nosičoch sa po dlhšej dobe používania zvyknú tvoriť žmolky na vnútornej strane chrbtovej opierky. Opäť to nemá vplyv na bezpečnosť nosenia.
  • Zdeformovaný bedrový pás  - nesprávnym používaním ergonosiča môže dôjsť k tomu, že bedrový pás sa prehne v mieste kde býva usadené dieťa. Takéto poškodenie je nie je dôvodom na reklamáciu. Dá sa tomu predísť správnym usadzovaním dieťaťa do nosiča, tak aby bol bedrový pás vždy dotiahnutý na maximum a dieťa nesedelo v medzere medzi pásom a bruchom rodiča. Poškodený bedrový pás môže mať vplyv na pohodlie pri nosení, ale nie na bezpečnosť. Či taký nosič kúpite, je len na vašom zvážení, ja to však neodporúčam. Na fotkách vidno deformovanú výplň bedrového pásu.

  Ak sa potrebujete poradiť ohľadom výberu toho správneho nosiča, môžete tak urobiť napríklad v skupine Nosíme naše deti.

  OZ Nosma www.nosma.sk

  cacika
  27. okt 2015    Čítané 0x

  Ako nakupovať babyšatky v bazároch

  Dôvodov, prečo siahnuť po šatkách či nosičoch z druhej ruky je viacero. Nákupom použitých vecí, môžeme nielen ušetriť ale chránime aj životné prostredie a prispievame k trvalej udržateľnosti. Aké "nástrahy" na vás číhajú pri nákupe šatiek z druhej ruky sa dozviete v nasledujúcich odstavcoch.

  Pri výbere šatky (nielen) z bazáru si treba zvážiť tieto aspekty:

  -          Druh šatky (pevná/elastická)
  -          Vek dieťaťa
  -          Materiál šatky
  -          Dĺžka šatky
  -          Vzor, dizajn
  -          Ročné obdobie

  Detailný článok o výbere prvej babyšatky nájdete na mojom blogu tu:
  https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/article/vyber-babysatky-po-lopate-auc3oz/

  Špecifiká pri nákupe cez bazár 

  Pevné šatky z druhej (tretej/štvrtej...) ruky majú jednu veľkú výhodu – sú už ZANOSENÉ. To znamená, že vlákna sú dostatočne zmäknuté, šatka je poddajnejšia a jemnejšia na dotyk. Zvlášť to platí pri prímesových ľanových alebo konopných šatkách. Pri tomto type tovaru vo všeobecnosti platí, že používaním získava na kvalite a preto sa veľmi oplatí kupovať babyšatky práve cez bazár. Pozor, toto platí len pri pevných šatkách. Elastické šatky sa intenzívnym nosením znehodnocujú, môžu sa vyťahať a rôzne deformovať. Pri nákupe elastickej šatky je preto veľmi dôležité pýtať sa na to, ako dlho a intenzívne bola používaná.

  Ďalším dôvodom prečo nakupovať  na bazároch je ten, že tu občas môžete nájsť aj také vzory a dizajny, ktoré sa už bežne nevyrábajú a boli vydané len v LIMITOVANÝCH edíciách. Ich predajná hodnota je často vyššia, než za akú ju kúpila pôvodná majiteľka.

  Ak budete čítať predajné inzeráty, môžete sa veľmi často stretnúť s niekoľkými typmi vád, ktoré majiteľky uvádzajú a vznikli používaním šatky. Nie vždy vás musia odradiť od dobrej kúpy, ale sú prípady, kedy si treba nákup rozmyslieť.

   1. Vady, ktoré nemajú vplyv kvalitu šatky ale znižujú predajnú cenu:

  • Vyblednuté farby - veľmi častý jav najmä pri šatkách, ktoré boli farbené prírodnými farbami a sušené na slnku. Zmena farieb je len estetickou chybou, nemá vplyv na nosenie.
  • Povytiahnuté alebo pretrhnuté nitky - taktiež veľmi bežný jav. Najčastejšie sa s tým stretávame pri jemnejších typoch šatiek tkaných žakárovou väzbou, pri šatkách s prímesou hodvábu a ručne tkaných šatkách. Nitky sa môžu vytiahnuť už počas procesu tkania alebo neskôr pri používaní šatky. Táto vada nemá vplyv na pohodlné nosenie ani na bezpečnosť. Vytiahnuté nitky sa dajú jednoducho opraviť.


  • Žmolky – vytvárajú sa len na šatkách s prímesou rôznych druhov vlny pri bežnom používaní. Ide o tzv. plstnatenie vlny a nedá sa tomu zabrániť. Nemajú vplyv na bezpečnosť a kvalitu šatky.
  • Rozostúpenie väzby v mieste, kde býva naviazané dieťa – šatka sa môže zdeformovať na miestach kde nesie najväčšiu záťaž. Je to prípad najmä tenších šatiek s nízkou gramážou. Po opraní, by sa vlákna mali dostať späť do pôvodnej formy.

  2. Vady, ktoré môžu mať vplyv na bezpečnosť  alebo kvalitu šatky

  • Sklady - vytvárajú sa na najviac namáhaných miestach šatky, teda v strede pri krku bábätka a v miestach pod nožičkami, kde je šatka najviac „pokrčená“. Pri opakovanom viazaní majú šatky tendenciu skladať sa vždy rovnakým spôsobom a v miestach skladov vzniká oddialenie vlákien priadzí. Z diaľky to vyzerá ako vyblednuté čiary, z blízka môžeme vidieť rozostúpenú väzbu, ktorá sa nevráti na pôvodné miesto ani po opraní a sklady sa nedajú vyžehliť. Dôvodom vzniku skladov (alebo „hamoniky“) je nedostatočné pranie, žehlenie alebo tiež dlhodobé skladovanie šatiek. Bežné vyblednutie bavlnených šatiek v mieste skladov nemá vplyv na bezpečnosť. Na sklady sú viac náchylné šatky ľanové a konopné, ktoré sa najviac krčia a v miestach skladov môže dôjsť až k pretrhnutiu šatky. V tom prípade ide už o vážnu chybu, taká šatka nie je vhodná na nosenie.
  • Vady spôsobené nevhodným praním – najčastešou chybou je používanie aviváže. Pri bavlnených šatkách to ešte nemusí viesť k znehodnoteniu, ale ak kupujete šatku s prímesou (bambus, vlna, hodváb..) je dobré sa pýtať na to či boli prané podľa doporučení výrobcu. Použitie aviváže nemá priamy vplyv na bezpečnosť šatky ale môže znehodnotiť prímesové vlákna a tie môžu byť náchylnejšie na oder, zlomenie alebo iné poškodenie. Vlnené  a bambusové šatky sa môžu pri nevhodnom praní tiež zraziť a vtedy nie sú viac vhodné na nosenie detí. Používanie aviváže tiež prispieva k vyššej kĺzavosti šatky a teda sa náročnejšie viaže.
  • Dierky – vznikajú pri veľkom opotrebení alebo mechanickom poškodení. Pokiaľ sa nachádzajú na cípoch šatky alebo v mieste uzla, šatka sa môže ďalej bezpečne používať. Ak sú však dierky väčšieho rozsahu alebo sú situované v najviac namáhaných miestach, takúto šatku neoporúčam používať na nosenie detí.

  Čo sa treba predávajúcich pýtať, ak to nie je priamo uvedené v inzeráte:

  - celkový stav šatky, kedy bola kupovaná, koľko detí sa v nej nosilo
  - farba šatky, ak to nie je dobre viditeľné z fotografií aby ste predišli sklamaniu
  - prítomnosť poškodení, spôsob a intenzita prania a žehlenia
  - rozmery šatky


  A kde sa dajú vlastne šatky z druhej ruky kúpiť?

  Najlepšie na koníkovi ;) v bazári alebo v súkromnej skupine zameranej na predaj šatiek a nosičov.

  Ak nenájdete nič na slovenskom koňovi, pozrite aj českého brata modrykonik.cz, niekedy je cena taká výhodná, že ani vyššie poštovné neprekáža.

  Ďalšia možnosť je facebook, najmä ak hľadáte nejakú konkrétnu šatku v limitovanej edícii. Dajú sa nájsť fanúšikovské stránky, kde môžete stretnúť práve tú vašu vysnívanú...

  https://www.modrykonik.sk/group/1862/

  zdroj obrázkov: FB The Wrap Doctor

  prečítajte si článok o Medzinárodnom týždni nosenia detí na webe rodinka.sk. Dozviete sa viac o programoch v mestách aj o vysokohorskej tatranskej túre 🙂 http://babetko.rodinka.sk/spravy/spravy/uz-o-ty...

  už onedlho..

  Ahojte. Možne ste už zaregistrovali, že na Slovensku sa chystá jedna super akcia pre všetkých nosiacich rodičov. Medzinárodný týžden nosenia detí bude prebiehať v týždni 4-10.10 a jeho súčasťou budú sprievody rodičov s detmi v šatkách a nosičoch v 32 mestách na Slovensku a tiež celoslovenská horská túra rodičov s deťmi vo Vysokých Tatrách. Viac info nájdete v mojom blogu: https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/article/no... programy v jednotlivých mestách budem pridávať sem: https://www.modrykonik.sk/blog/cacika/album/akti... suhrnné info nájdete aj na stránkach www.nosma.sk a https://www.facebook.com/MTNDSlovensko Tešíme sa !! 🙂

  cacika
  15. sep 2015    Čítané 0x

  Nosiaci rodičia začiatkom októbra zaplavia ulice Slovenska

  Rodičia z celého Slovenska budú v týždni 4.‐10. októbra 2015 už tretí rok oslavovať radosť z nosenia svojich detičiek vrámci 7. ročníka Medzinárodného týždňa nosenia detí (MTND), do ktorého sa tento rok zapojí rekordných vyše 32 miest s nabitým programom ako pre deti, tak aj pre dospelých.

  Prvá iniciatíva a objavenie tejto medzinárodnej akcie na Slovensku vzniklo vďaka vášnivým nosiacim maminám v Spišskej Novej Vsi. Spojili sa s poradkyňou nosenia zo Serede a spoločnými silami zorganizovali MTND aj u nás.

  „Veľmi sa tešíme, že sa svetová oslava nosenia detičiek po niekoľkých rokoch fungovania v okolitých krajinách dostala aj k nám na Slovensko a môžeme byť jej súčasťou.“ Vysvetľuje celoslovenská koordinátorka MTND, Gabriela Cabanová.  Druhý ročník (2014) nabral na vážnosti. Založila sa celoslovenská facebook skupina, ktorá združovala organizátorky zo všetkých miest. Nakoniec sa ich nazbieralo 22. Spoločne vystupovali pred médiami, navzájom si koordinovali programy, mali jednotný dizajn, propagačné materiály a zosúladené aktivity.

  Hneď po ukončení druhého ročníka vzniklo OZ Nosma, ktoré je združením organizátoriek MTND, aktívnych poradkýň nosenia a ďalších spolupracovníčok. OZ Nosma je registrované ako oficiálny partner IBW (International Babywearing Week) na Slovensku. Druhé nosiace združenie a oficiálny partner OZ Nosma v Bratislave je OZ Chcem nosiť. Jeho predmetom je primárne poradenská činnosť poskytovanie osobnej podpory pre Bratislavu a okolie a online prostredníctvom rôznych inovatívnych spôsobov aj pre celé Slovensko.

  Obe združenia v spolupráci s ďalšími poradkyňami nosenia a dobrovoľníkmi organizujú už v maximálnej jednote a profesionalite súčasný tretí ročník MTND s myšlienkou „Objím svoj svet/ Embrance your world.“

  „Motto tohto ročníka krásne vyjadruje podstatu nosenia (pri nosení objímame svoj svet, lebo naše deti ním sú) a významu MTND (objíma/pokrýva celý svet), ale i úžasnú spoluprácu pri tohtoročnej organizácii – dokázalo sa totiž naozaj zjednotiť, spojiť, a teda objať celé Slovensko aj po organizačnej stránke,“ dodáva Gabriela Cabanová.

  MTND uskutočnila prvýkrát v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI), ktorá datuje svoj vznik do toho istého obdobia. Založili ju štyri skupiny nosiacich nadšencov z Chicaga, New Yorku, Birminghamu a Bay Area. MTND sa odvtedy koná vždy začiatkom októbra a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o nosení detičiek širokej verejnosti aj za pomoci médií, prostredníctvom workshopov a rôznych akcií edukovať ľudí v tomto smere, a v neposlednom rade spoločne osláviť radosť z nosenia.  Na 3.ročník MTND je zapojených 32 miest:
  Banská Bystrica, Bratislava, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Košice, Liptovsky Hrádok, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Šamorín, Senec ‐ Veľký Biel, Senica, Sereď, Spišská Nová Ves, Poprad, Stará Ľubovňa, Stupava, Tatry, Trenčín, Trnava, Vranov, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.  Akcia slávnostne odštartuje v nedeľu 4.10.2015 v Bratislave sprievodom nosiacich rodičov Starým mestom a v Košiciach zapojením sa do Medzinárodného maratónu mieru. Ukončí sa v sobotu 10.10.2015 túrou nosiacich rodičov vo Vysokých Tatrách. Medzi týmito termínmi budú zároveň prebiehať aj sprievody v ďalších mestách.
  Počas týždňa od 4. do 10. októbra budú mať záujemci možnosť navštíviť workshopy na tému nosenia, podporné skupiny, získať informácie o nosení, naučiť sa rôzne šatkové úväzy, zorientovať sa v širokom výbere nosičov, šatiek a nosičských pomôcok, či vyskúšať aj netradičnejšie aktivity ako napr. tanec s bábätkom v šatke.
  K dispozícii budú aj workshopy s príbuznými témami ako BKM (bezplienková komunikačná metóda), kontaktné rodičovstvo, pôrody, prehľad nemocníc a možností pôrodu v nich, ale i oddychové aktivity ako Montessori kútiky, „módna prehliadka“ v Košiciach či výstava nosiacich fotografií.

  Vyvrcholením bude celoslovenská súťaž o množstvo zaujímavých cien.

  Detailné programy sú uverejnené na www.nosma.sk a v pripravovanej mobilnej aplikácii „Chcem nosiť“ spolu s ďalšími užitočnými informáciami.

  cacika
  22. dec 2014    Čítané 0x

  Výber babyšatky "polopate"

  Pre začiatočníčky v nosení, čo si vyberajú svoju prvú (a zatiaľ jedinú) babyšatku.

  Ak ste už dokonale zmotané z trhovej ponuky rôznych druhov babyšatiek, nosičov a nenosičov, prímesí, gramáží a farieb, dovoľte mi dať vám jednoduchý návod ako sa z toho vymotať. Alebo aspoň začať sa vymotávať, pred tým ako sa totálne namotáte 🙂

  Začnime materiálom.

  Keďže toto je článok pre začiatočníčky, úvodná rada znie: hľadajte celobavlnenú pevnú šatku. Nebudem rozpisovať prečo začať práve 100% bavlnou, jednoducho mi verte 🙂 A tiež mi verte, že pevná šatka je lepšia ako elastická aj v prípade, že sa chystáte nosiť novorodenca. 

  Pokračujme cenou.

  Pri babyšatkách väčšinou platí, že kvalita stúpa s cenou. Cena je teda veľmi dobrým ukazovateľom toho, ako sa vám nakoniec bude v šatke nosiť. Cena šatky však nemá žiadny vplyv na zdravotné hľadisko, teda ergonomickú polohu dieťaťa. Ergonomicky sa dá nosiť aj v obruse, a na druhej strane ani najdrahšia šatka sama o sebe nezaručuje, že dieťa v nej bude nosené správne.

  Kategórie babyšatiek podľa ceny

  Plátnové babyšatky - od 20 eur - NEKUPOVAŤ aj keď je cena veľmi lákavá, naozaj sa to neoplatí. Tieto šatky sú vyrobné z látok, ktoré nemajú vhodné parametre (pevnosť, priečnu pružnosť) na nosenie detí, sú tkané jednoduchou plátnovou väzbou (pri pohľade z blízka je možné na látke rozoznať mriežku ako na vyšívacom plátne). To už môžete radšej prestrihnúť obrus a nosiť v ňom a ešte aj ušetríte. 

  Ekonomické babyšatky - od 40 eur - tieto už sú vhodné na nosenie detí. Väčšinou sú tkané keprovou väzbou (zaručuje priečnu pružnosť šatky, pri detailnom pohľade väzba látky vytvára diagonálne vzory - nedalo by sa do nej vyšívať), majú pásikované vzory a ponúkajú len obmedzenú farebnú paletu. Vyrábajú sa vo veľkých sériách. Značkami ako ŠaNaMi, Babydoo, Little Frog alebo Amazonas nič nepokazíte. Nenáročné nosičky v nich odnosia dieťa po celé nosiace obdobie. Hlavnou výhodou je ich nízka cena a pomerne slušná kvalita.

  Univerzálne babyšatky - od 60 eur  - pri šatkách tejto triedy sa okrem pásikov môžete stretnúť aj s elegantnejšími jednofarebnými šatkami v diamantovej väzbe alebo nájdete aj žakárové šatky s rôznymi vytkávanými vzormi. Tieto babyšatky sú ideálnou voľbou ak chcete len jednu šatku s ktorou vynosíte aj tri deti od narodenia do 3 rokov. Sú vhodné celoročne. Hovoríme o značkách ako Hoppediz, Storchenwiege, Girasol, Natibaby, Ellevill, Didymos. Samozrejme, že tých značiek je oveľa viac, ale v našich e-shopoch a bazároch sa stretnete predovšetkým s týmito.
  Rozdiel oproti ekonomickým šatkám je hlavne v pohodlí pri nosení a viazaní. Väčšina výrobcov babyšatiek sa zameriava na túto kvalitatívnu triedu a možností na výber je veľmi veľa. Opäť platí, že kvalita je priamo úmerná cene a je rozdiel či si kúpite šatku za 60 alebo 120 eur. Ak vám záleží viac na pohodlí a dizajne a chcete šatku ktorá vydží dlhú dobu, určite odporúčam už pri prvej babyšatke siahnuť práve po tých vyšších cenových kategóriách. Drahšie šatky sú zväčša mäkkšie na dotyk, jednoduchšie sa viažu a majú elegantnejšie vzory. Všetko však závisí od preferencií majiteľky, preto vám odporúčam čítať recenzie k babyšatkám a šatku kúpiť v prípade, že sú na ňu dobré ohlasy. (Čo sa týka recenzií, tak dajte skôr na názor mamičiek, ktoré toho majú vyskúšaného a odnoseného viac a teda vedia šatky aj porovnať. Hodnotenia typu "mali sme len túto a boli sme spokojní" nemajú veľkú výpovednú hodnotu.) Ideálne je samozrejme ak máte možnosť pred kúpou babyšatku vyskúšať.

  Luxusné babyšatky - od 140 eur - vyrábané v limitovaných edíciách, tkané zväčša náročnou žakárovou väzbou, rôzne dizajny, hrúbky a prímesy, ktoré ovplyvňujú vlastnosti šatky. Pre začiatočníčky neodporúčam, ale ak vás nosenie nadchne tak sa k nim (aspon k jednej) raz určite dostanete 🙂 Fotky takých krásnych šatiek vám sem radšej ani nebudem dávať, ale kto hľadá, nájde...

  V neposlednom rade: dizajn.

  A tu sme opäť zistili, že na výber je toho strašne veľa, kvalita porovnateľná... takže rada nad zlato: vyberte si takú šatku čo sa vám NAJVIAC PÁČI. Je to ako s kabelkami či topánkami - sú praktické, ale zároveň sú aj módnym doplnkom a mali by ladiť s vašou osobnosťou. Keď sa vám už podarí nájsť tú pravú, vo vzore a farbe aká vám vyhovuje, odporúčam vám ešte pozrieť okrem oficiálnych fotografií od výrobcu aj reálne fotky naviazaných šatiek od mamičiek aby ste sa vyhli nepríjemnému prekvapeniu v podobe nesprávneho odtieňa.

  Takmer som zabudla na veľkosť.

  Ak nosíte konfekčnú veľkosť XS-M hľadajte šatku vo veľkosti 5 alebo 4,2m. Od konfekčnej veľkosti L vám bude lepšia veľkosť 6, teda 4,6m, s ktorou uviažete všetky potrebné úväzy.

  Nová alebo z bazáru?

  Šatky majú jednu zaujímavú vlastnosť - používaním sa zlepšujú ich vlastnosti. Nosením babyšatky mäkknú, teda vám s kľudným svedomím odporúčam prehľadať najprv bazár. Často tam nájdete kvalitné babyšatky v dobrej cene. 

  Viac info a aj konkrétne rady k výberu tej správnej šatky nájdete napríklad v našej skupine o ergonomickom nosení detí

  http://www.modrykonik.sk/group/1862/

  zdroj obrázkov: oficialne fotografie výrobcov

  cacika
  22. sep 2014    Čítané 0x

  Týždeň nosenia 2014 - Program

  Aj tento rok v októbri budeme nosiť. Čo? No predsa naše deti! Prečo? Lebo máme radi nosenie a chceme o tom povedať celému svetu. Oslávte s nami Medzinárodný týždeň nosenia detí a príďte aj vy na stretnutie rodičov s deťmi v šatkách alebo nosičoch vo svojom meste.

  Okrem spoločných prechádzok mestami môžete navštíviť workshopy a prednášky o zdravom nosení detí, nechať sa profesionálne vyfotiť so svojim dieťatkom v šatke alebo sa poradiť o nosení so skúsenými lektorkami. Ak aj nenosíte, môžete prísť len tak, porozprávať sa, poobzerať šatky či otestovať nosiče. Ideálna príležitosť pre tých, čo zvažujú kúpu ale nemajú si kde nosenie vyskúšať. Ak máte radi hory a turistku príďte si s nami odniesť svoje bábätko na Popradské pleso v rámci Prvej celoslovenskej túry ergonomicky nosiacich rodičov. Vítaní sú všetci, ktorí si na to trúfnu bez kočíkov. Spolu s našimi deťmi sa zapojíme aj do Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach a prejdeme Minimaratón v dĺžke 4,2km. Príďte nás povzbudiť a podporiť.

  Nezabudli sme ani na súťaž. Každý, kto sa zúčastní na Medzinárodnom týždni nosenia detí  bude zaradený do žrebovania o ergonomický nosič Zumbucca, luxusnú šatku na nosenie Je Porte Mon Bébé a veľa ďalších skvelých doplnkov na nosenie.

  Kedy a kde nás teda nájdete?

  Nedeľa 5.10.2014

  Bratislava - Hviezdoslavovo námestie, pred SND o 15.00
  Žilina - Mariánske námestie pri studni o 15.00
  Dolný Kubín – Námestie SNP o 14:00
  Košice – Medzinárodný maratón mieru. Štartujeme o 9:07 hod.

  Pondelok 6.10.2014

  Spišská Nová ves - pred Levočskou bránou o 15:00
  Senec - Námestie 1.mája, pred miestnym kultúrnym strediskom o 10:00
  Liptovský Mikuláš – pred vchodom do Súkromnej ZUŠ, oproti reštaurácii Mladosť o 16:00
  Banská Bystrica - Námestie SNP pri fontáne o 10:00

  Utorok 7.10.2014

  Trnava - Park pri Trnavskej univerzite o 10:00
  Liptovský Hrádok - Wisnerovo námestie, pred Caffe exclusive o 16:00
  Stará Ľubovňa – pred poštou o 9:00
  Púchov – pešia zóna pred Billou o 16:00

  Streda 8.10.2014

  Sereď - Rodinné centrum MAMA klub, Jesenského ul. bývala MŠ o 11:00
  Prešov - Sekčov, nádvorie kostola Krista Kráľa o 10:00
  Košice - Hlavná ulica, pri Dolnej bráne o 16:00
  Poprad - Podtatranské múzeum o 15:00

  Štvrtok 9.10.2014

  Považská Bystrica - Centrálna mestská zóna o 15:30
  Levice – Námestie hrdinov o 15.00
  Šamorín – v centre v parku pri studni o 10:30

  Piatok 10.10.2014

  Nitra – Galéria Mlyny Nitra o 10:00 
  Pezinok - Zámocký park o 15:00
  Trenčín - MC Srdiečko, Hviezdoslavova ulica o 16:00
  Galanta – Mierové námestie o 10:00
  Zvolen – pri vchode do OC Europa o 10:00

  Sobota 11.10.2014

  Vysoké Tatry – Celoslovenská túra rodičov s deťmi v šatkách alebo nosičoch.
  Stretneme sa na centrálnom parkovisku na Štrbskom Plese o 9:00 hod. O 9.30 vyrazíme po červenej turistickej značke, cez Trigon na Popradské pleso. V cieli našej cesty budeme losovať víťazov celoslovenskej súťaže!!! 

  Aj takto sme nosili minulý rok a budeme zas 🙂 Tešíme sa!

  Viac o programe v jednotlivých mestách na www.nosmesa.eu a na Facebooku. 

  Kontakt: cabanova.g@gmail.com

  cacika
  15. sep 2014    Čítané 0x

  Medzinárodný týždeň nosenia detí 2014

  Nosenie detí, ako spôsob starostlivosti o deti, sa dostáva stále viac do popredia a praktizuje ho čoraz väčší počet rodičov. Možno je to svojím spôsobom momentálne moderné. Výchovné štýly podliehajú dobe a rôzne generácie majú odlišné skúsenosti. V minulosti však bolo nosenie detí samozrejmosťou a dnes v uliciach opäť pribúda rodičov, ktorí sa rozhodnú čiastočne alebo úplne vymeniť kočík za detský nosič alebo babyšatku.

  Tento rok sme sa už po druhý krát rozhodli stretnúť vo veľkom štýle, a to formou spoločných pochodov mestami pri príležitosti Medzinárodného týždňa nosenia detí. Áno, čítate dobre, aj nosenie má svoj týždeň, dokonca medzinárodný, ktorý rodičia oslavujú spolu so svojimi deťmi v šatkách či nosičoch. Našim cieľom je spoločne sa stretnúť, zdieľať naše skúsenosti a prezentovať zdravé ergonomické nosenie detí.

  Spoločné pochody s deťmi sa budú konať v 17 mestách na Slovensku, od Bratislavy po Košice, v dňoch 5.-11. októbra 2014. Zoznam všetkých termínov je zverejnený na stránke www.nosmesa.eu. Okrem toho sú pre vás pripravené aj sprievodné podujatia počas celého týždňa. Budú sa konať prehliadky ergonomických nosičov, workshopy a prednášky o zdravom nosení detí a kontaktnom rodičovstve, odborné poradenstvo a mnoho ďalšieho. Ak aj nenosíte, môžete prísť len tak, porozprávať sa, poobzerať šatky či otestovať nosiče. Ideálna príležitosť pre tých, čo zvažujú kúpu ale nemajú si kde nosenie vyskúšať.

  Svojou účasťou sa chystáme podporiť aj Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Registrovať sa dá do 25.9, takže ak sa niekto plánuje zúčastniť aj s dieťatkom v šatke, treba sa rýchlo prihlásiť. Minimaratón štartuje v nedeľu 5.10.2014 o 9:07 hod.

  Celý týždeň nosenia vyvrcholí v sobotu 11.10.2014 vo Vysokých Tatrách na spoločnom celoslovenskom pochode. Prejdeme sa zo Štrbského plesa na Popradské pleso a späť a necháme pritom naše deti vychutnávať si jazdu a čerstvý vzduch.

  Každý kto sa programu zúčastní so svojim dieťatkom bude mať možnosť zapojiť sa do celoslovenskej súťaže o skvelé ceny. Hlavnou výhrou je ergonomický nosič Zumbucca v dizajne podľa vlastného výberu. Už sa začínate tešiť? Ďalej môžete vyhrať značkovú šatku na nosenie, handmade nosiče pre bábiky, návleky na nosenie v zime, hrejivé čižmičky na detské nožičky a iné doplnky pre deti aj mamičky.

  Vítaní sú všetci, ktorí nosia svoje deti alebo je im nosenie sympatické a chcú sa dozvedieť viac.

  Tešíme sa na vás.

  zoznam všetkých termínoov aj tu: 

  http://www.modrykonik.sk/blog/cacika/article/tyzden-nosenia-2014-program-254aun/

  https://www.facebook.com/pages/Medzin%C3%A1rodn%C3%BD-t%C3%BD%C5%BEde%C5%88-nosenia-det%C3%AD-2014-Slovensko/600004946776008

  Ak by som si mala vybrať najväčšiu výhodu nosenia tak by to bola aktívna účasť dieťaťa na bežnom živote. Nemusí byť už niekde odložené, keď potrebujem mať na prácu voľné obe ruky, nemusí kričať a dožadovať sa mojej pozornosti. Do každej činnosti a domácich prác môže byť priamo zapojené, či je to varenie alebo vysávanie. Počas prechádzky má o všetkom prehľad, vníma rytmus mojej chôdze, hrá sa s mojimi vlasmi, počúva všetko čo mu rozprávam a keď je z toho príliš unavené jednoducho zaspí.

  Tak o tom je nosenie. O bežných veciach, ktoré môže dieťa priamo zažívať. Nie z kočíka, z hojdacieho kresielka či z postieľky, ale z úplne inej perspektívy - z bezpečia u svojej mamy.
  Že nosením sa dieťa rozmazná? Pochybujem. Nosenie je ako škola a škola nerozmaznáva. Nosenie vzdeláva.

  cacika
  21. aug 2014    Čítané 0x

  Žabka sa nosí - 2. časť - Pôrodnica

  O klokankovaní a perinke neperinke.

  V pôrodnici som sa začítala do miestnej výchovnej literatúry z roku `85 kde sa písalo, že hmat a čuch majú novorodenci vyvinutý najmenej zo všetkých zmyslov, preto vraj necítia bolesť a nepotrebujú fyzický kontakt. Nad touto informáciou som sa pousmiala, vybalila Žabku z perinky, vyzliekla z košieľky, zabalila len do plienky, položila na seba a zakryla dekou. Takto sme strávili sme skoro celé 4 dni - to bol náš prvý krok k noseniu a nebolo k tomu treba ani šatku.
  Ostala som veľmi milo prekvapená personálom na oddelení. Sestry aj lekári takýto spôsob starostlivosti o dieťa schvaľovali a podporili ma v tom. Nepočula som ani jednu výčitku, že by dieťa malo spať v postieľke, že prečo je vyzlečené, prečo stále kojím, prečo spí na mne... Dokonca ani počas vizity to nikomu nevadilo. Z tohto hľadiska sme si pobyt pôrodnici obidve so Žabkou veľmi užívali. 


  Napriek tomu, že dnes sú vedomosti o vývoji novorodencov na úplne inej úrovni ako pred rokmi, mám pocit, že metódy starostlivosti o bábätká sa odvtedy veľmi nezmenili. Chcem sa vyjadriť len k jednej veci - perinky/zavinovačky. Nemám ich rada, lebo podľa môjho názoru veľmi obmedzujú možnosti manipulácie s dieťatkom a nedovoľujú plné rozvinutie toho čo sa dnes tak moderne nazýva "materské kompetencie". 

  A ako to súvisí s nosením?? No takto:
  Často sa pri poradenstve stretávam s obavou budúcich mamičiek, ktoré sa boja, či zvládnu udržať v rukách krehkého novorodenčeka a zároveň ho uviazať do šatky. Odpoveď je: áno, zvládne to každá! Ale je to oveľa ľahšie, ak je mamička od začiatku zvyknutá na manipuláciu s dieťaťom bez perinky. Musí ho vedieť pevne chytiť, preložiť do vertikálnej polohy a predvídať jeho pohyby a zmenu ťažiska. To sa však nedá naučiť so zavinovačkou. Navyše, pri nosení v šatke sa od narodenia preferuje zvislá poloha a zavinovačke sa dieťatko dá nosiť len horizontálne. Preto sa môže stať, že vertikálne nosenie sa bábätku neskôr nemusí páčiť. 

  Záver z toho všetkého: ak chcete začať s nosením čo najskôr po pôrode, nespoliehajte sa na perinky. Kľudne ich využívajte pokiaľ vám to tak vyhovuje, ale naučte sa manipulovať s bábätkom aj bez zavinovania, komunikovať dotykom, celým telom, cítiť ho tak ako ono cíti vás. 

  Po dovolenkovom, priam idylickom, pobyte v nemocnici ma doma čakala tvrdá realita. Dve nedočkavé deti, ktorým bolo treba konečne niečo navariť, poprať, poupratovať a ako bonus k tomu nespavé novorodeniatko. Tu už prišla na rad aj šatka, ale dostať do nej to najmenšie dieťa nebolo také ľahké a prvé výsledky sa dostavili až po niekoľkých pokusoch...     

  cacika
  20. aug 2014    Čítané 0x

  Žabka sa nosí - 1. časť - Prípravy

  Ako sa pripraviť na nosenie bábätka ešte počas tehotenstva.

  Tehotenstvo je vraj najkrašie obdobie v živote ženy. Teda neviem, pre mňa to asi neplatí. Jednu vec som si však naozaj užila - vyberanie a zháňanie šatkovacej výbavy pre našu najmenšiu Žabku. Vedela som, že ju chcem začať nosiť hneď, ako to bude možné. Otázka bola len, v čom??

  Teraz trochu teórie: 
  Na nosenie novorodencov je najideálnejšia babyšatka. Tie sú buď pevné (drahšie a dlhšie vydržia, viazanie vyžaduje cvik) alebo elastické (lacnejšie, menej nosné a vhodné pre mamičky bez skúseností s nosením). Druhov babyšatiek je veľmi veľa a líšia sa zložením, pružnosťou, nosnosťou, hrúbkou, typom tkania a samozrejme dizajnom a cenou. Je z čoho vyberať a často to nie je ľahké, hlavne ak sa v šatkách trochu vyznáte a chcete mať všetky 🙂 Ďalšia možnosť, pre mamičky čo sa veľmi, veľmi ale naozaj veľmi boja viazania šatiek, sú predviazané šatky. Tie netreba viazať, len sa "oblečú". Potom sa dá novorodenček nosiť aj v niektorých typoch ergonosičov, ktoré majú novorodeneckú vložku. Tie odporúčam pre tých, ktorým sa šatky proste nepáčia a nebudú páčiť a ani by nikdy neuvažovali, že by na seba nejakú etnohandru omotali. 

  Je dobré mať šatku nachystanú už pred narodením bábätka, lebo vtedy je predsa len viac času na vyberanie a zháňanie tej pravej. Naša Žabka mala termín koncom júla. Malo byť horúco. Hľadala som teda šatku vhodnú aj do teplého počasia. Elastické šatky nemám rada a viazať viem, tak som sa rozhodovala medzi kopou krásnych pevných šatiek. Nakoniec vyhrala ľahučká, vzdušná, poloelastická šatka značky Ellevill s prímesou merino vlny, ktorá má mať termoregulačné vlastnosti a v lete by teda nemala tak hriať. Podarilo sa mi ju zohnať vo vyhovujucej farbe z druhej ruky, tak som aj trochu ušetrila. A neskôr sa mi ešte "omylom" ocitlo v skrini niekolko ďalších kúskov, ktoré hádam využijem neskôr.

  Túto máme:

  Ďalšou dobrou investíciou do budúcnosti je kurz nosenia. Potom nehrozí, že budete mať v skrini drahú šatku a nakoniec ju nebudete vedieť uviazať. Ja som sa niekoľkých takých kurzov zúčastnila, ale na opačnej strane. Učila som viazať iné tehotné mamičky 🙂 Viazať sa dá naučiť aj podľa videí na youtube a tehotenstvo je ideálny čas na precvičovanie, hoci aj s bábikou alebo plyšovým medveďom. Veľa informácií aj s videami je aj tu na MK, vo wiki, alebo v skupine Nosíme naše deti. 

  Počas tehotenstva sa dá šatka, okrem cvičenia úväzov, využiť napríklad aj ako podporný pás na bruško. Aspoň pred nosením trošku zmäkne a bude príjemnejšia na dotyk. Na inšpiráciu napríklad takto:

  25. júla 2014 sa nám narodila naša Žabka, tretia v poradí. Pôvodne som si chcela vziať svoju šatku so sebou už do pôrodnice, ale pri pohľade na preplnenú tašku som si to rozmyslela. Nakoniec ju ani nebolo treba, ale o tom zas nabudúce...

  cacika
  20. mar 2014    Čítané 0x

  Začíname s nosením - otázky a odpovede

  Milé maminky a nastávajúce maminky

  Je vám sympatické nosenie detí? Chceli by ste nosiť svoje dieťatko a užívať si vzájomnú blízkosť a zároveň voľné ruky? Chystáte výbavičku pre bábätko a rozmýšľate nad babyšatkou alebo vhodným nosičom? Potrebujete mať občas voľné ruky alebo chcete odbehúť na nákup alebo k lekárovi a nechce sa vám so sebou ťahať kočík? V tom prípade, mám pre vás pár praktických rád týkajúcich sa nosenia detí. 

  Kedy môžem s nosením začať?

  Začať nosiť bábätko v šatke je možné už v pôrodnici v závislosti od zdravotného stavu matky a ochoty personálu. Ak sa však rozhodnete začať s nosením vo vyššom veku bábätka, tiež je to samozrejme možné. V tomto prípade sa odporúča začínať postupne a nosiť v krátkych časových intervaloch aby si vaše telo pomaly privyklo na novú záťaž. Rovnako je možné začať s nosením aj v batoľacom veku, keď potrebujete dieťa nosiť počas výletov alebo turistiky.

  Neškodí to detskej chrbtici?

  Nie, nosenie v správnej polohe deťom neuškodí, ale naopak prospieva. Dieťa je vždy potrebné nosiť v tzv. ergonomickej polohe, ktorá je pre novorodencov a malé dojčatá fyziologická a bezpečná. Existujú dve základné možnosti ako dieťa správne napolohovať: vertikálne alebo do kolísky (horizontálne). V súčasnej dobe, väčšina odborníkov na nosenie detí odporúča používať vertikálne polohy od narodenia a horizontálne polohy využívať prevažne na dojčenie a uspávanie. 

  Ako vyzerá ergonomická poloha?

  Základom zvislej ergonomickej polohy je podsadený zadoček, zaoblený chrbátik, kolienka v úrovni pupku, nožičky obkročmo okolo tela matky alebo pokrčené pod zadočkom dieťaťa, dostatočná opora chrbátika a fixovaná hlavička. Vertikálnu ergopolohu nieje možné dosiahnuť v populárnych klokankách, ale len vo vhodných babyšatkách a ergonomických nosičoch.

  V horizontálnych polohách má byť hlavička s telom dieťaťa v jednej osi, dieťa uložené bokom k nosiacej osobe, dýchacie cesty dieťaťa musia byť voľné. Dieťa sa nesmie v nosiacej pomôcke prepadávať, hlavička nesmie byť v predklone ani pritlačená o telo nosiacej osoby. Na horizontálne nosenie sa využívajú najčastejšie babyvaky a babyšatky. Strany na ktorých sa dieťatko nosí je potrebné striedať.

  Viac o ergonomickej polohe aj s fotografiami tu:
  http://www.modrykonik.sk/blog/cacika/album/spravna-poloha-dietata-v-satke-ao6ccb/

  Ako dlho ho môžem nosiť?

  Pri správnom polohovaní dieťaťa je možné bábätko nosiť neobmedzene dlhú dobu počas dňa. Novorodenci sa môžu nosiť takmer nepretržite len s prestávkami na prebalenie a nakŕmenie. Postupne sa čas nosenia skracuje podľa preferencií matky a dieťaťa. Dojčatá do 6 mesiacov trávia v šatke alebo vhodnom nosiči zväčša jeden alebo viacero denných spánkov a prechádzku. Od 6 mesiacov, keď dieťatko začína byť aktívnejšie, sa čas nosenia výraznejšie redukuje, dieťa môže odmietať spánok počas nosenia ako aj nosenie v interiéri a toleruje len prechádzky.

  Nebude nosené dieťa odmietať kočík?

  Väčšinou je to naopak. Mamičky, ktorých deti odmietali kočík, hľadali alternatívu na prechádzky a začali s nosením. Zo skúseností vieme, že väčšina detí úplne bez problémov toleruje striedanie nosenia s kočíkovaním.

  Nebude rozmaznané?

  Pokiaľ chápeme potrebu fyzického kontaktu u detí ako prirodzenú biologickú potrebu rovnocennú s hladom alebo potrebou spánku, tak jej napĺňaním, čiže nosením, nie je možné dieťa rozmaznať.

  Do kedy nosiť?

  Aj batoľatá ešte potrebujú byť nosené a pokiaľ to matke a dieťaťu vyhovuje, nie je dôvod s nosením prestať. Batoľatá sa už zvyknú nosiť len časť prechádzky keď nevládzu ísť samé. Horná veková hranica pre nosenie neexistuje, spravidla sa deti nosia do veku kým nie sú schopné súvislej a dlhodobej samostatnej chôdze, teda do 2,5-3 rokov.

  V čom nosiť?

  Pri výbere vhodnej ergonomickej pomôcky na nosenie je prvoradým kritériom vek noseného dieťaťa. Pre novorodencov sú vhodné babyšatky, babyvaky a ergonomické nosiče s novorodeneckou vložkou. Pre nosenie detí od 3-4 mesiacov sú vhodné babyšatky a väčšina druhov ergonosičov. Batoľatám najviac vyhovujú špeciálne druhy batoľacích nosičov.

  Okrem veku je potrebné zohľadniť aj hlavný účel, na ktorý budete šatku alebo nosič využívať. Babyvaky a nosiče zaťažujúce len jedno rameno sú vhodné len na krátkodobé nosenie. Na každodenné niekoľkohodinové nosenie sú najlepšie kvalitné pevné babyšatky prípadne ergonomické nosiče.

  Klokanky nie sú vhodné na nosenie detí, lebo sa v nich nedá dosiahnuť zdravá ergonomická poloha. Klokanku od ergonosiča rozoznáte jednoducho – podľa šírky látky v spodnej časti chrbtovej opierky. Ergonosiče sú široké aspoň 30 cm, klokanky zväčša nedosahujú ani polovicu tejto šírky. V klokankách je možné nosiť dieťa tvárou vpred, ergonosiče túto polohu neumožňujú. Nosenie dieťaťa tvárou vpred sa neodporúča, lebo vtedy nie je zachovaná ergonomická poloha a chrbtica dieťaťa je neprirodzene vystretá a tým nadmerne preťažovaná.

  Viac o rôznych pomôckach na nosenie v článku tu: 
  http://www.modrykonik.sk/blog/cacika/article/v-com-nosit-1kdsgn/

  Nebudú ho bolieť nožičky ked sa bude nosiť tak naširoko?

  Každé dieťatko vie nožičky rozkročiť tak aby sa mohlo pohodlne a bez bolesti nosiť. Dôležité je aby boli kolienka vyššie ako zadoček, vtedy je táto poloha pre dieťa úplne prirodzená a aj najvhodnejšia na vývoj bedrových kĺbov. V tých krajinách, kde sa deti výlučne nosia neexistuje dysplázia bedrových kĺbov. Nosenie úplne nahrádza používanie poštolkových nohavičiek.

  Nemôže mi dieťa zo šatky vypadnúť?

  Nie nemôže, nemá kadiaľ. Okrem toho ho budete mať celý čas blízko na tele a ak by ste aj cítili že vám šatka alebo nosič začína povoľovať, vždy ho môžete pridržať rukami – lebo ruky máte pri nosení voľné.

  Zvládnem viazanie?

  Samozrejme. V bežnej praxi sa používajú len 1-2 úväzy a viazať sa naučíte veľmi rýchlo. Celé uviazanie babyšatky trvá asi 2 minúty. Ak sa na viazanie naozaj necítite, alebo sa vám to nepáči, vždy je tu možnosť použiť ergonomické nosiče alebo predviazané šatky. Ideálne je navštíviť kurz viazania so skúsenou poradkyňou.

  Zoznam poradkýň tu: 
  http://www.nosmesa.eu/zoznam-poradkyn/

  Ako sa obliecť?

  Pri nosení je dieťaťu aj rodičovi teplejšie ako pri kočíkovaní, preto je vhodné dieťa aj seba obliecť skôr ľahšie. Šatka alebo nosič predstavuje ďalšiu vrstvu oblečenia pre oboch. V zime je vhodné dieťatko v šatke zapnúť pod väčšiu bundu alebo špeciálnu kapsu na nosenie. Zvýšenú pozornosť pri obliekaní treba venovať odkrytým častiam tela, teda hlavičke a nožičkám. V zime je nutná čiapočka a šálik alebo kuklička a na nožičky sú vhodné hrubé návleky alebo cápačky. V lete chránime odhalené časti opaľovacím krémom a dieťa nenosíme po priamom slnku. Na oblečenie je vhodné zvoliť prírodné materiály, ktoré dobre sajú pot, prípadne špeciálne funkčné oblečenie s termoregulačnými vlastnosťami.

  A samozrejme, vás pozývam do skupiny Nosíme naše deti 🙂

  http://www.modrykonik.sk/group/1862/

  cacika
  3. okt 2013    Čítané 0x

  Medzinárodný týždeň nosenia detí

  Malá Sofinka už má 14 mesiacov, no v kočíku sa viezla len párkrát. Jej mamina Mariana ju začala nosiť v šatke už na desiaty deň po pôrode.  ,,To bolo starým rodičom ľúto. Tešili sa, že budú kočíkovať,” smeje sa sympatická mamička. ,,Inak to má samé výhody,” dodáva.

  Tvrdí, že je to veľmi pohodlné, odpadajú napr. starosti s prenášaním kočíka a pod. A keď som sa jej opýtala či ju nebolí chrbát, opäť sa len usmiala. ,,Pri správnom nosení chrbtica netrpí. Sofinka váži teraz viac, no ako postupne priberala, ja som si na jej váhu zvykala. Záťaž sa totiž postupne zvyšuje,” vysvetľuje. Podľa nej sa vďaka noseniu vytvára medzi mamou a dieťaťom veľmi úzky vzťah. ,,Bábätká sú spokojnejšie. Všetci sa čudujú, aká je Sofinka pokojná,” hovorí. Vzápätí však dodáva, že je veľmi dôležité, aby bolo dieťa v správnej polohe, čo sa vylučuje s používaním populárnych klokaniek.

  A prečo vlastne o tom píšem? V pondelok sa totiž začína Medzinárodný týždeň nosenia detí. ,,V niektorých mestách sa organizujú stretnutia nosiacich rodičov s detičkami v ergopomôckach, spojené s propagáciou zdravého nosenia detí. Prejdeme sa s detičkami po meste, odfotíme, pokecáme, pozdieľame a ideme domov.” hovorí Mariana.

  Stretnutia nosiacich rodičov a aktivity venované podpore nosenia detí sa uskutočnia aj v týchto mestách:

  Banská Bystrica - Piatok 11.10.2013 o 10.00, Námestie SNP, kontakt @cacika

  Bratislava - utorok 8.10.2013 od 9.30 do 11.30, Materské centrum Podunajské Biskupice, Látorická 4 - podporná skupina dojčiacich matiek, poradenstvo o nosení detí, vstupné na rodinu 2e. info: www.mcbiskupice.sk

  Bratislava - Piatok 11.10.2013 o 11.00, Šafaríkovo námestie v parku pri fontáne, kontakt @lulu939075 

  Levice - Pondelok 7.10.2013, 16.00, pešia zóna v centre, bližšie info na FB  http://goo.gl/d4Fx8m

  Spišská Nová Ves - Pondelok 07.10.2013 o 15:30, pred Levočskou bránou na námestí, kontakt @ika84 

  Nitra - Streda 9.10.2013 o 11:00 na Svatopukovom namesti, kontakt @bosacka 

  Senec - Štvrtok 10.10.2013 o 10.00, Lichnerová ulica, kontakt  petra@lono.sk

  Trenčín - Streda 9.10. o 16:00 pred Materským centrom Srdiečko, kontakt @zuzu_epona 

  Lučenec - workshop o nosení 9.10.2013o 15:30, v MC Jahôdka, je potrebné sa prihlásiť u standa.kollarova@gmail.com

  Považská Bystrica - Streda 9.10.2013 o 16.00 pred MsÚ, kontakt @basburianka 

  Šamorín - Štvrtok 10.10.2013, 16.00 zraz v parku pri studni, kontakt @sofik19 

  Sereď - streda 9.10.2013 o 10.00 pred Jednotou, kontakt  diana.eliasova@nosmesa.eu

  Liptovský Mikuláš - Streda 9.10.2013 o 15.30, pred vchodom Súkrmonej umeleckej školy

  Košice - sobota 12.10. o 11,00 Hlavná (stretko pri Dolnej bráne) kontakt:  martina.zukalova@gmail.com

  Prešov - piatok 11. 10.2013 o 15.30, na Hlavnej ulici v centre mesta v parku pri fontáne, kontakt @lubkagobs

  Trnava - štvrtok 10.10.2013 o10.00, Trojičné námestie, kontakt @magdalenocka

  Pozývame všetkých nosiacich rodičov, budúcich rodičov ale aj tých, ktorí by sa o prospešnosti nosenia detí chceli dozvedieť viac.

  Všetky termíny aj bližšie informácie nájdete na www.nosmesa.eu

  http://samorincan.sk/2-aktuality/954-%C5%A1amor%C3%ADnske-mami%C4%8Dky-pripravuj%C3%BA-stretnutie-nosi%C4%8Diek

  cacika
  3. okt 2013    Čítané 0x

  Nosme deti zdravo - termíny

  Budúci týždeň je Medzinárodný týždeň nosenia detí. Pri tejto príležitosti sa v jednotlivých mestách organizujú pochody rodičov s deťmi v šatkách a ergonomických nosičoch "Nosme deti zdravo".

  Termíny:

  Banská Bystrica - Piatok 11.10.2013 o 10.00, Námestie SNP, kontakt @cacika

  Bratislava - utorok 8.10.2013 od 9.30 do 11.30, Materské centrum Podunajské Biskupice, Látorická 4 - podporná skupina dojčiacich matiek, poradenstvo o nosení detí, vstupné na rodinu 2e. info: www.mcbiskupice.sk

  Bratislava - Piatok 11.10.2013 o 11.00, Šafaríkovo námestie v parku pri fontáne, kontakt @lulu939075 

  Levice - Pondelok 7.10.2013, 16.00, pešia zóna v centre, bližšie info na FB  http://goo.gl/d4Fx8m

  Spišská Nová Ves - Pondelok 07.10.2013 o 15:30, pred Levočskou bránou na námestí, kontakt @ika84 

  Nitra - Streda 9.10.2013 o 11:00 na Svatopukovom namesti, kontakt @bosacka 

  Senec - Štvrtok 10.10.2013 o 10.00, Lichnerová ulica, kontakt  petra@lono.sk

  Trenčín - Streda 9.10. o 16:00 pred Materským centrom Srdiečko, kontakt @zuzu_epona 

  Lučenec - workshop o nosení 9.10.2013o 15:30, v MC Jahôdka, je potrebné sa prihlásiť u standa.kollarova@gmail.com

  Považská Bystrica - Streda 9.10.2013 o 16.00 pred MsÚ, kontakt @basburianka 

  Šamorín - Štvrtok 10.10.2013, 16.00 zraz v parku pri studni, kontakt @sofik19 

  Sereď - streda 9.10.2013 o 10.00 pred Jednotou, kontakt diana.eliasova@nosmesa.eu

  Liptovský Mikuláš - Streda 9.10.2013 o 15.30, pred vchodom Súkrmonej umeleckej školy

  Košice - sobota 12.10. o 11,00 Hlavná (stretko pri Dolnej bráne) kontakt:  martina.zukalova@gmail.com

  Prešov - piatok 11. 10.2013 o 15.30, na Hlavnej ulici v centre mesta v parku pri fontáne, kontakt @lubkagobs

  Trnava - štvrtok 10.10.2013 o10.00, Trojičné námestie, kontakt @magdalenocka

  viac na www.nosmesa.eu

  cacika
  7. aug 2013    Čítané 0x

  Iný pohľad na kočíky - čo si myslia afričanky

  Africké matky vnímají kočárky jako odpornou módu. Tradice nošení dětí se stále drží. Děti přece nemohou sedět jako pecky.

  autor: Emily Wax, Washington Post

  Irene Wambui: "Nedokážu si představit, proč by si někdo koupil dětský kočárek." Říká, že ho považuje za studenou klec plnou zbytečných chrastítek, držáků na nápoje a odrazek. "Děti někdo nacpe do nějaké vymyšlenosti a tlačí je městem jako nějaké zvíře." Přesto ji vidíme,jak se v nákupním středisku pro střední třídu Westlands snaží prodat nejnovější zboží, čtyřkolové plastové a kovové nástroje moderního mateřství. Ale kočárky byly dosud v Nairobi propadák a urážka tradici.

  V Africe vídáme ženy s někdy spícími někdy rozmarnými dětmi zabalenými v kuse látky na zádech. Miminka se přesouvají v rytmu boků svých matek, celý den jsou synchronizovaná, ohýbají se se svými maminkami pro vodu nebo když zametají podlahu a znovu se s nimi zvedají, když se ženy zastaví k odpočinku. Visí na nich  i tehdy když jejich matky prodávají potraviny na trhu, nebo se modlí v kostele či mešitě.

  Zavedení kočárků a sporťáků děsí tradicionalisty, a to i takové jako Wambui, která kočárky prodává. Kočárky se už objevují v hlavních městech po celé Africe, ale zatím to není žádný trhák.
  "Není to nic moc. V Africe děti buďto nosíme nebo je necháme ať si dělají co chtějí. Nemohou sedět jako pecky," říká Wambui." Kromě toho, naše silnice nejsou na kočárky dělané. Pokud by všichni měli kočárek, způsobilo by to kolaps v ulicích. Pak by to bylo špatné nejen pro naše děti ale i pro naše ulice."
  Zara Esmail je manažerka obchodu a nadřízená paní Wambui. Prochází se sem a tam před kočárky. Říká, že v obchodě se prodal pouze jeden dětský kočárek za poslední dva měsíce, a to pracovníkovi OSN z Británie, který si stěžoval na malý výběr.
  "Myslela jsem, že se budou prodávat mnohem lépe," řekla Esmail. A dodala - možná že by bylo dobré nasměrovat reklamu více na pracující maminky ze střední třídy. "Mysleli jsme, že tyto moderní věci budou hit."

  Kočárek vyvolal debatu mezi africkými pediatry, kteří si myslí, že tento nástroj - původně vytvořený jako prostředek, který šetří námahu evropské střední třídě- může poškodit vztah mezi matkou a dítětem.
  "Kočárek je opravdu nejlepší prostředek k tomu, aby vzdaloval dítě od matky" řekl Frank Njenga, dětský psychiatr působící v Nairobi, rušném hlavním městě Keni. "Dítě na zádech matky je stále v teple a pohodlí. Dítě se cítí bezpečně a bezpečnější lidé jsou šťastnější lidé."
  Ve Spojených státech a Evropě budí kočárky již dlouho kontroverze. V poslední době je někteří lékaři a dětští psychologové obviňovali ze všeho možného, od dětské obezity po nízké sebevědomí později v životě.
  Jane Clark, profesor kineziologie na University of Maryland, řekl, že existuje obava z následků nadužívání kočárků pro starší děti, protože batolata jsou tak méně fyzicky aktivní. Mezi rodiči se stále více prosazuje myšlenka nošení dětí a osvobození dětí z jejich kočárků.

  Zároveň se ale spousta webových stránek a časopisů ve Spojených státech a Evropě věnuje tématu výběru toho správného kočárku - ať už má otočnou rukojet, sedačky vedle sebe, je vhodný k joggingu nebo na spaní nebo nemá lehkou titanovou konstrukci, pneumatiky, zadní odpružení, lapače nečistot, baterie na blinkry. Některé evropské starožitné kočárky jsou symboly společenského postavení pro celebrity, jako je Madonna a Celine Dion, které prý utratily 2.600 dolarů za klasickou značku Balmoral Pram, kterou weboví recenzenti popisují jako malý Humvee.

  Afričané považují tradiční metodu nošení dětí za jedinou opravdovou metodu každodenní péče o dítě. Když je čas kojení, matka jen přesune své dítě ze zad na břicho a dítě je u prsu. Dětský kočárek  by tak mohl změnit všechno. Ale mnoho lidí v Nairobi je toho názoru, že toto zařízení by bylo jen dalším příkladem toho, jak Afričani přijímají ty nejhorší výdobytky industrializace.

  "Existuje mnoho prastarých zvyků, které už pro dnešní Afričany nemají význam" řekla Carol Mandi, šéfredaktorka časopisu Eva pro východoafrické ženy. "Naším úkolem je vybírat si jen to dobré. Ale nošení na zádech, to je prostě skvělý zvyk, který udržuje děti emocionálně stabilní a v matkách podporuje vazbu k dítěti. Nemůžeme přestat být Afričankami proto, že jsme se náhle ocitly uprostřed moderního světa. Co bude dál? Řeknou nám abychom přestaly kojit na veřejnosti? Ani náhodou."

  zdroj:

  http://vbavlnce.blogspot.sk/2013/05/clanek-z-roku-2004-o-tom-co-rikaji.html

  cacika
  9. júl 2013    Čítané 0x

  Stokke nosič - klokanka alebo ergo?

  Pokúsim sa zhrnúť klady a zápory nosiča Stokke MyCarrier z môjho pohľadu. Ak máte s nosičom skúsenosť budem rada keď sa vyjadríte v komentároch. Hlavne napíšte čo vám na ňom vyhovovalo a čo nie, či bolo nosenie pre vás príjemné, či sa dieťatku páčilo, ako dlho ste vládali nosiť atď... Môžete aj porovnať s ergonomickým nosičom (manducou a podobne) ak máte vyskúšané oboje.

  Stokke MyCarrier by som zaradila do skupiny hybridov medzi klokankami a ergonomickými nosičmi. Nie je to typická klokanka, lebo má rozšírenú sedaciu časť a umožňuje dieťaťu sedieť v nosiči s nožičkami naširoko. Dieťa teda nevisí za rozkrok, táto poloha je pre neho príjemnejšia a tiež je prospešná pre zdravý vývoj bedrových kĺbov. Napriek tomu sa však v tomto nosiči nedá dosiahnuť tzv. podsadený zadoček - čiže ergonomická poloha, kedy má dieťatko kolienka v úrovni pupka. Toto je dôležité najmä pri deťoch, ktoré ešte pevne samé nesedia aby si nepreťažovali chrbticu. Nosič má vystuženú chrbtovú opierku a rovnako ako všetky klokanky neumožňuje zaoblenie chrbátika do tvaru písmena C. Dieťatko je v nosiči umiestnené s rovnou chrbticou, teda takmer v rovnakej polohe akoby sedelo s oporou. Pre nesediace dieťa táto poloha predstavuje nadmernú záťaž na krehký chrbátik. Výrobca síce odporúča nosič od narodenia ale podľa môjho názoru je vhodný najskôr od 8-9 mesiacov, ked sa vie dieťa samé posadiť. Nosič umožňuje aj nosenie tvárou dopredu, čo však podľa môjho názoru nie je ani vhodné ani pohodlné.

  Na druhej strane je pri nosičoch dôležité aj pohodlie rodiča, pretože nikto nebude nosiť dieťa ak by mu to malo byť nepríjemné alebo spôsobovať bolesti. Zvláštnosťou nosiča Stokke MyCarrier je, že sa skladá z troch častí - hlavného popruhu pre rodiča a dvoch samostatných častí. Jedna sa pripína, keď je dieťa vpredu, druhá je určená na nosenie na chrbte. Samotné upínanie a nastavovanie nosiča je teda dosť komplikované a niektoré mamičky nie sú schopné si nosič správne pozapínať bez pomoci inej osoby, najmä pri nosení na chrbte. Pohodlie nosenia neviem dostatočne dobre posúdiť. Ramenné popruhy sú slabšie polstrované a preto predpokladám, že pri dlhšom nosení ťažšieho dieťaťa sa môžu zarezávať do ramien. V polohe na chrbte je dieťa v nosiči príliš zaklonené a takéto nosenie je veľmi nepohodlné. Rodič musí vzdialené ťažisko dieťaťa kompenzovať predklonom, čím trpí hlavne jeho vlastná chrbtica v oblasti krížov.

  Video návody na použitie Stokke My Carrier:

  Poloha vpredu tvárou k rodičovi:
  http://www.youtube.com/watch?v=yfSCDTi8

  Poloha vpredu tvárou von
  http://www.youtube.com/watch?v=ipkCl0FtDIo

  Poloha na chrbte
  http://www.youtube.com/watch?v=68SCRcOyu4E

  Čiže záver: Stokke je vhodný len ako doplnok ku kočíku, keď je bábätku dlho a chce sa chvíľku ponosiť. Určite nie na výlučné nosenie, spánok v nosiči, výlety a túry. Odporúčam používať až od veku keď vie dieťa samostatne sedieť a nosiť v polohe tvárou k rodičovi.

  Ako obstál Stokke my Carrier v testovaní casopisu dTest a porovnanie s manducou a klokankami: 

  http://www.modrykonik.sk/blog/cacika/album/satky-a-nosice-alebo-ako-sa-z-toho-vymot-jjubfv/19132372/

  cacika
  18. jún 2013    Čítané 0x

  Nie je vak ako vak: Babyvak

  Babyvak je v našej spoločnosti jednou z najpoužívanejších pomôcok na nosenie detí. Umožňuje nosenie dieťaťa tesne pri tele matky už od novorodeneckého veku v horizontálnej polohe zvanej aj "kolíska" .

  Staršie deti, ktoré už vedia samé sedieť, je možné v babyvaku nosiť vertikálne vpredu alebo na boku. Prednosťou babyvakov je jednoduchá manipulácia, rýchle nasadzovanie a nízka cena. V babyvakoch je možné pohodlne a diskrétne dojčiť. Nevýhodou je obmedzené použitie na horizontálne polohy a jednostranná záťaž pre nosiacu osobu.

  Slovenský pojem babyvak zahŕňa niekoľko typov rôznych nosičov, ktoré sa líšia materiálom, prevedením aj pohodlím pri nosení. Všetky typy sa nosia cez jedno rameno. Z dôvodu nerovnomerne rozloženej záťaže je vhodné striedať strany, na ktorých sa dieťa nosí.

  Babysling

  Najviac rozšírené sú priestranné vaky z neelastickej látky s mäkko vystuženými okrajmi (babysling). Veľkosť vaku sa prispôsobuje doťahovaním pomocou krúžkov alebo praciek. Je to najbezpečnejší aj najpohodlnejší typ babyvaku. Novorodencov je možné v takomto babyvaku nosiť aj s perinkou. 

  Nosnosť závisí od výrobu, český babyvak Pech udáva až 50kg.
  Značky: Babyvak Pech, Minimonkey, TheBabaSling
  http://babyvak.cz/product.php?id_product=49

  Návody na nosenie

  Kolíska - horizontálne
  http://www.youtube.com/watch?v=kGg1iCCPYrY

  Koník - vertikálne
  http://www.youtube.com/watch?v=7LaG8Vdw0rc

  Pouches

  Ďalšou alternatívou sú elastické vaky (pouches). Sú to jednoduché pruhy látky zošité do kruhu. Veľkosť vaku sa najčastejšie prispôsobuje pomocou zipsov, suchých zipsov alebo preložením látky. 
  Nosnosť do 15kg, pohodlne do 8-9 kg. 
  Značky: Haipa Daipa
  http://haipa-daipa.com/product/baby-vak-bio/

  Návody na nosenie

  Kolíska - horizontálne
  http://www.youtube.com/watch?v=oHcz28xRYOI

  Koník - vertikálne
  http://www.youtube.com/watch?v=Vshtg4-mOJY

  Babybag

  Najmenej vhodným typom babyvaku sú úzke vystužené vaky (babybags), ktoré majú vo vnútri látkové nohavičky na fixovanie dieťaťa. V týchto vakoch nie je možné dosiahnuť bezpečné uloženie dieťaťa v horizontálnej polohe a deťom v nich hrozí udusenie. Tieto nosiče boli oficiálne stiahnuté z predaja na našom trhu avšak na rôznych internetových bazároch (MK nie je výnimka) sa stále predávajú najmä podobné nosiče čínskeho pôvodu.
  Nosnosť 9kg.
  Značky: Infantino
  http://najmama.aktuality.sk/clanok/224663/nebezpecne-baby-vaky-uz-tri-deti-zomreli/
  http://www.babywearingschool.com/babywearingsafety.htm

  oznam SOI o stiahnutí výrobkov z trhu:
  http://www.soi.sk/sk/Nebezpecne-vyrobky/Jednotny-trh-EU/Detske-nosice-tasky-a-satky-Infantino-SlingRider-povod-Cina.soi

  Babyvaky, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú športovú tašku (babybags) a vo vnútri majú nohavičky na fixovanie dieťaťa sú na nosenie NEVHODNÉ. Sú veľmi úzke, dieťa v nich nemá možnosť pohybu. Babybags svojím tvarom prekrývajú dieťaťu hlavičku a hrozí udusenie. Dieťa nie je možné v takomto nosiči umiestniť do bezpečnej polohy bez predklonenej a zrotovanej hlavičky. Vhodnou alternatívou k babybags sú nevystužené babyvaky, ring sling alebo babyšatka.

  Viac informácií nájdete v skupine Nosíme naše deti. http://www.modrykonik.sk/skupina/1862/