Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
cesta1
17. feb 2017
36 

Kde spať, ako spať, s kým spať..

...je téma, ku ktorej je napísané množstvo článkov. Samozrejme ide o dieťa - kde má spať malé dieťa, odkedy má spať samé, ako má spať a zaspávať a k tomu rôzne návody, metódy a doporučenia ako a čo s dieťaťom, ktoré nechce a nevie kľudne spať.

Dôležité je riešiť príčinu a nie iba trénovať rôzne rituály....
Spanie je základná životná potreba fungujúca inštinktívne a automaticky, je viazaná na rytmus striedania tmy a svetla.
Prirodzené striedanie spania, oddychu, regenerácie s bdením, aktivitami a výkonnosťou sa evolučne vyvíjalo milióny rokov.
Schopnosť SPAŤ je stará ako život na tejto planéte. Pre pocit bezpečia, ochrany, kvalitný oddych spávali celé rodiny spoločne, čo je možné pozorovať ešte aj v súčasnosti v prírodných spoločenstvách.
Rytmus spania a bdenia sa vyvíjal milióny rokov a my v 21. storočí nevieme, kde má dieťa spať, s kým má dieťa spať a odkedy má spať samé. 
ČO narúša tento základný inštinkt spania u dieťaťa?
Je to vždy často neznámy STRACH. A ten je potrebný riešiť, pretože ak je strach neriešený sprevádza dieťa celý život.
Problémy dieťaťa so spaním je potrebné riešiť ak trvajú dlhšie obdobie a kombinujú sa s nekľudným spánkom, nočnými desmi, ak dieťa prežíva nočné mory, ťažké sny, strach z tmy. Súčasne je potrebné citlivo vnímať aj iné formy strachov a úzkostí u dieťa, ktoré sa môžu vzájomne kombinovať. 
Rešpektujte pocity bezpečia, ktoré potrebuje cítiť každé dieťa v tme a do jeho určitého veku. Možno práve predčasná snaha rodičov o samostatné spanie dieťaťa vytvorí prvotný blok na spanie.
Nerobte vedu so spaním a choďte spať s dieťaťom. Možno vás dieťa svojimi problémami so spaním chce prinútiť spať a oddychovať.
Čo viac ublíži dieťaťu - pokojné, kľudné spanie, s pocitom bezpečia a s rodičom alebo snaha dieťaťa hrdinsky spať samo v tme ale v strachu a napätí. 

Mgr. Adamcová Lýdia
http://vychovavkocke.sk/

    Dobry den, @cesta1, mohli by ste mi, prosim povedat priblizne od akeho veku by mali deti prespat celu noc v kuse? V podstate od porodnice pocuvam otazky na tuto temu, je mi to neprijemne a neviem co na to odpovedat. Aj vcera "a vie uz spat?".
    Zneistuje ma to, aj ked vnutorne mam pocit, ze je to ok, ak 11,5 mesacne dieta este neprespi noc. Je to naozaj ok? Dokedy? (Od prichodu z porodnice spime spolu, dojcim na poziadanie, "prebudzanie" su vlastne len cuckania v polo/spanku. Dakujem. 💜

    23. aug 2017