Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
a uvidíš všetky príspevky!
danulicek
16. jún 2016 Čítané 5159x

Tento príspevok píšem s vedomím, že je to možno môj posledný príspevok na tejto stránke. S vedomím, že ide možno o moje posledné prihlásenie a článok tu vydrží chvíľu. Píšem ho s vedomím, že sama som nedávno Koníka a jeho smerovanie kritizovala, čo, uznávam, nebolo celkom v poriadku, keďže som bola súčasťou tímu. Vtedy som si povedala, že budem držať hubu a krok, ale napriek tomu – nedá mi to. Pôvodne som chcela svoj postreh adresovať niekomu konkrétne, no neočakávam odpoveď – aspoň nie odpoveď, aká by sa v tejto situácii žiadala. Tak to berte ako môj výkrik do tmy.

Nie, nejdem polemizovať, prečo bolo PRO presunuté do bazárika. Mňa sa to viac-menej netýka a myslím, že toto sa tu riešilo za posledné dni už naozaj veľakrát. Ale budem úprimná - som rada, že sa to rieši, pretože to bolo už dlhodobo neúnosné. Zarazilo ma však, akým spôsobom to bolo odkomunikované zo strany adminov. Vlastne, komunikácia pokrivkáva už dávno, no toto bol klinček po hlavičke. Áno, ja rozumiem veľmi dobre tomu, že „ak sa robí nejaká zmena, ľudia sa obvykle sťažujú.“ Ale celý problém začína a končí tam, kde prestávate komunikovať. Už dlhodobo sa používateľky v pravidelných intervaloch sťažujú na to, že keď je nejaký problém, hráte mŕtveho chrobáka. Ak je nejaká kauza, zametáte ju pod koberec. Ak sa očakáva seriózne vyjadrenie, vysvetlenie, príde plno nepresvedčivých argumentov a mlčanie tam, kde by bolo potrebné niečo povedať. Alebo neviem, ako nazvať, že každá zmena, ktorá je pre používateľky zásadná, sa odkomunikuje až vtedy, keď na to samy prídu a pýtajú sa, pátrajú po celom Koníku. Či už to je nezobrazovanie prečítaných správ, alebo zmiznutie kolekcií a obľúbených fotiek... Nie, argument, že „neboli využívané“ neobstojí. To by potom nehľadalo pol Koníka. Ale to by ste museli zavítať do blogov a čítať reakcie svojich používateľov. Museli by ste odpovedať na otázky a reagovať na upozornenia. Vtedy by ste prišli na to, že vo veľa prípadoch nie je problémom zmena, ktorú robíte. Vo veľa prípadoch chýba práve vaša komunikácia. Na tom predsa stojí táto stránka alebo nie?

Budem písať za seba – absolútne mi nevadia zmeny dizajnu (aj keď sa priestor zúžil na polovicu a po okrajoch bliká reklama ako na Vianoce – ak človek nemá aspoň PLUS alebo neurobí robotu naviac a nenainštaluje si AdBlock). Nevadí mi, že ste sa rozhodli zrušiť niektoré položky a aj keď sa mi niečo nepáčilo, ok – je to váš priestor, ja som tu (takmer) zdarma, keďže si platím PLUS a som tu rada, takže môžem len šúchať nohami. Ale tento redizajn, tieto zmeny, ktoré prinášate, ste zobrali celkom zo zlého konca. Respektíve informovanosť o nich. Iste, vy ste odborníci, ja som len matka na rodičáku, ale niekedy stačí ozaj len sedliacky rozum. A skúsenosti, pretože mnohé sme pracovali alebo pracujeme s ľuďmi, zákazníkmi, klientmi. A možno by len stačilo prečítanie si názorov tých najpovolanejších – vašich používateľov. Namiesto vyhrážania sa. Namiesto mazania príspevkov, ktoré sú v poriadku, len neospevujú Koníka. Bolo to tu aj predtým, je to tu aj teraz. Teraz však prišlo povýšenie o mazanie kritických komentárov, pretože niektorí nie sú schopní prijať kritiku. Konštruktívnu kritiku. Opakujem, nepíšem teraz len o PRO, ale vo všeobecnosti za všetky udalosti, ktoré sa tu dlhé mesiace hromadia. Prečo vidíte jediné riešenie v tom, že ak je niečo nepohodlné a kritické voči Koníku:

a) zmažem/zablokujem to (to platí aj o používateľoch, ktorí zvykli vyjadriť svoj názor slušne, ale nazvali ste to provokáciou)

b) tvárim sa, že to neexistuje a čakám, kedy sa prestanú tie ješitné ženské rozčuľovať (to platí o kauzách, ktoré si vyžadovali skutočné riešenie)

Čo tak raz skúsiť prístup c) vyjadrím sa normálne, bez inotajov, na prvýkrát, lebo aj kritika do vlastných radov môže byť konštruktívna.  Bez toho, aby som kopírovala jedno a to isté vyjadrenie dookola. Alebo odkazovala riešenie do IP. Najmä, ak ide o riešenie, ktoré sa týka množstva používateľov a nejde o nejakú hádku o to, ktorá používateľka je krajšia, múdrejšia a šikovnejšia.

Prečo na každej serióznej internetovej stránke vo svete komunikujú majitelia alebo admini stránky zmeny dostatočne vopred, nešijú riešenia horúcou ihlou a neprinášajú zmeny zo dňa na deň. Prečo sa snažia  so svojimi používateľmi nájsť spoločné riešenie vhodné pre každú stranu a na Koníku to proste tak nefunguje? Prečo mám pocit, že Koník si svojich používateľov vôbec, ale vôbec neváži? Uvedomujete si, že tento štýl komunikácie uráža mnoho používateľov stránky? Alebo sa vám zdá byť v poriadku, že namiesto fundovanej odpovede hlavnej adminky sa mažú po večeroch komentáre, ktoré nie sú pre ňu pohodlné? Nová doba? Pretože aj napriek tomu, že sa stalo, že v minulosti sa používateľky nedočkali seriózneho vyjadrenia, nikdy, ale skutočne nikdy som nezachytila, že by hlavný admin komentár, ktorý sa mu nepozdáva, zmazal. A musíte uznať, že vo veľa prípadoch na to mal nárok, keďže mnohé prekračovali hranicu slušnosti a jeho osobného života. Takže teraz nerozumiem, aký zmysel má riešenie sedieť hodiny večer pri nete a mazať všetko, čo i len trošku kritizuje vašu prácu, namiesto jedného normálneho vyjadrenia? Nemal by byť práve admin tím ten, ktorý upokojuje rozvášnený dav a ktorý sa snaží prinavrátiť tú pohodu, ktorá tu chýba? Ja viem, že zmeny treba, viem, že biznis je biznis, ale ak by si takýto arogantný štýl komunikácie dovolil akýkoľvek predajca či obchodný partner, v momente by skončil. Ono totiž biznis nie je len o tomto, čo sa tu deje, biznis je aj o starostlivosti o svojich zákazníkov.

Sami viete, že Koník je jednotka na trhu a momentálne nemá konkurenciu, ale má čím ďalej, tým viac skutočne nahnevaných používateľov. Sklamaných z toho, že ak niečo chcú riešiť, nedopátrajú sa u nikoho kompetentného. Ak oslovia hlavného admina, nedočkajú sa poriadnej odpovede. Jediný, kto komunikuje, sú dobrovoľné adminky, ktoré by ani nemuseli. Koník je fenomén práve pre to, že ponúka tak široký priestor od bazárika, cez ambasádorky, po fórum a charitatívne aukcie. Toto sa nepodarilo ešte nikomu a práve na tom všetkom by sa dal stavať imidž, len čo keď všetky tieto aktivity pohltia nezmyselné zmeny a nedostatok komunikácie. Alebo ako inak by sa dalo nazvať, keď už týždne/mesiace nefungujú určité funkcie, na čo upozorňujú opakovane moderátori skupín. Žiaľ, vždy bez reakcie. Prečo robiť obal, keď nefunguje jadro.

Rovnako - máte charitatívne aukcie, čo je jeden mega úžasný projekt. Ale žiaľ, len vďaka dievčatám, ktoré sa mu naplno venujú popri zamestnaniu. Po nociach a len preto, že sú presvedčené, že pomáhať má zmysel. Bohužiaľ však, je to bez uznania, bez vďaky, bez uľahčenia práce. Poskytnúť priestor totiž nestačí. Nijakým spôsobom im to neuľahčujete a keď prosia o pomoc, „nedá sa“. Nebyť ich, charitatívne aukcie skončia skôr, ako začali. Musela som to sem napísať,  pretože som si dovolila v podobnom znení reagovať v debate PRO používateľov, ktorí prispeli výrobkami v nemalej sume do aukcií a po vašom kroku sa rozhodli aukcie bojkotovať. Snažila som sa len vysvetliť, že aukcie sú samostatná jednotka a sú tu len vďaka dobrovoľníčkam, ktoré im obetujú všetok čas. A vďaka použivateľkám, nie tak celkom vďaka Koníku. Komentár mi bol zmazaný adminom. Bol bez vulgarizmov, bez osočovania adminov, len popisoval realitu. Tak, ako bolo zmazaných oveľa viac komentárov bez toho, aby ten, kto mazal, nabral guráž niečo napísať.

Možno si to neuvedomujete, ale Koník je plný potenciálnych klientov, s ktorými vy ako firma môžete obchodovať. Už sa len treba modliť, aby si zo zvedavosti neotvorili Blogy a neprečítali si o praktikách, ktoré tu vládnu, neprečítali si vyjadrenia adminov, ktoré nič nevysvetľujú, len dookola opakujú, aká je jediná možnosť používateľov. Lákate používateľov na priateľské prostredie, ale neuvedomujete si, že práve to tu robia používateľky. Nie vy, nie dizajn, nie zbytočné funkcie. Ak budete naďalej podceňovať silu negatívnej reklamy, ľahko sa môže stať, že svoje postavenie na trhu stratíte. Biznis je jedna vec, ale práca so ženami je vec druhá. Ženské sú skutočne špecifický kolektív a tak, ako si dokážu odporúčať plienky z drogérie a vzápätí tam hromadne nabehnúť a všetky vykúpiť, vedia sa zariadiť, ak sa s nimi neustále zametá.

Predtým, než mi pozastavíte tento článok, než zrušíte mňa, skúste si sadnúť nad komentáre a príspevky na slovenskom a českom Koníku, pretože ako tak čítam, nie je to len môj trápny pocit, že tu niečo chýba. Skúste si skutočne úprimne odpovedať, či toto je ten smer, ktorý celé roky budujete. Či je toto to, čo vo svojej firemnej kultúre chcete. Viem, my sme len používatelia, ale už od malička si pamätám - náš zákazník, náš pán. Aspoň tak to bežne v biznise platí... A tak ako my rešpektujeme vaše smerovanie ktoviekam, prosím skúste aspoň minimálne rešpektovať vy nás. Nechceme články o tom, kam smeruje Koník a čo všetko pre to robíte, ale stačí normálne seriózne a príjemné vysvetlenie hodné zástupcu vášho tímu. Vysvetlenie, ktoré pochopíme a ktoré aj keď sa nám niečo nebude páčiť, budeme schopní prijať bez problémov.


Neberte prosím môj postreh ako dôvod na urážky, rovnako sa prosím, používateľov, zdržte aj  vy urážlivých komentárov. Snažila som sa naozaj čo najslušnejšie a najjasnejšie popísať to, čo štve mnohých z nás na Koníku – či už českom alebo slovenskom. Viem, je to len stránka, ale ako už dávno hovorím a píšem – pre mnohé je to súčasť života, relax od detí, rodiny. Pre mnohé je to priestor, kde čítajú svojich priateľov z  druhého konca republiky. Pre mnohé táto stránka znamená veľa a preto by bolo dobré, ak by mali pocit, že sú tu skutočne vítané...

Čítaj celý článok
danulicek
8. jan 2014

Som žena na materskej dovolenke. Alebo ak chcete – nedokonalá a stále učiaca sa matka jedného malého tornáda. Tiež nie vždy milá a prítulná manželka. Ale aj ...ehm... jediná nevesta a večne nedokonalá dcéra. Mám super švagrinú, ktorá by si ale pravdepodobne predstavovala ako švagrinú niekoho ideálnejšieho ako som ja :slight_smile: A pubertálneho brata, s ktorým je však viac starostí ako radostí... A ešte mám Modrého koníka. Takého, ktorý ma pobaví, poteší, rozosmeje, ale aj rozčúli, rozplače alebo sa mi pri ňom zdvihne tlak. Ale mám ho rada – je to môj súkromný a virtuálny člen rodiny...

 Áno, možno som divná, ale o nič viac ako vy, ktoré viete vymenovať aspoň pár užívateliek alebo tie ktoré máte automatické prihlasovanie, prípadne ak  sa sem pravidelne prihlasujete a zisťujete, čo je nové :slight_smile: Ja som tu od roku 2008, keď som sa ako vtedy 22-ročná žaba zo dňa na deň rozhodla, že chcem dieťa :grinning: Na vysokej škole, bez peňazí, bez bývania a bez rozumu :grinning: Ale odkedy som sa sem zaregistrovala, prihlasujem sa pravidelne. Veľa vecí v mojom súkromnom živote sa zmenilo a aj trocha toho rozumu prišlo, ale zmenilo sa veľmi veľa vecí aj na Modrom koníku – žiaľ, nie všetko boli pozitívne zmeny. Teraz nemám na mysli kauzu „zmena na Facebook dizajn“, ktorá tu vyskakovala vtedy pomaly z každého statusu. Ani to, že obľúbení obľúbených zrazu vidia, čo obľubujú (čo je podľa mňa super zmena :slight_smile: )... Zmenili sme sa my, ženy.

 Mnohé, ktoré sem chodíte len v poslednej dobe, nemáte ani predstavu, čo toto bolo kedysi za skvelé miesto (jasné, výnimka potvrdzuje pravidlo). Netušíte, aké správne ženy tu boli a už nie sú práve kvôli vyrývačom a neprajníkom – aspoň nie aktívne... Viete, sme tu viac-menej len ženy. Česť výnimkám, je tu aj pár aktívnych chlapov, ktorých ja osobne však obdivujem, pretože tento kurník hašterivých žien je celkom hardcore aj pre toho môjho, keď mu občas nejakú kauzu letmo spomeniem. Sme tu ženy rôznych osudov, pováh, materiálnych a duchovných hodnôt atď. Sme tu ženy, ktoré na tejto stránke prežívame prvé úspechy svojich detí, prvé kroky, zuby, a áno, niektoré aj hovienka... Mnohé s touto stránkou študujeme, pracujeme, prežívame rozvody, nové lásky, dve čiarky na teste, ale taktiež sa tu liečime zo zákerných chorôb či prežívame choroby svojich detí... A mnohé sme tu anonymne a sme presvedčené, že tak to proste má byť. Každá sme iná, no všetky buď hľadáme informácie, čítame, pomáhame, odpovedáme alebo komentujeme... Pre každú jednu má táto stránka iný význam – no nepovedzte mi, že ak sem chodíte, je to len preto, že nemáte doma čo robiť...

 Odkedy mám možnosť robiť Týždeň zo života mamičiek, pravidelne čítam vás, vaše príbehy, statusy, vidím vaše albumy... Nie vždy sa mi všetko páči, no rodičia ma naučili jednu vec – nekomentuj, ak máš uraziť alebo ak nemáš povedať k veci. Je vás tu veľa starších ako ja, údajne rozumnejších, no nechce sa mi veriť, že dokážete byť také arogantné, rýpavé a na druhej strane také vzťahovačné, niektoré možno chválenkárske , aj v reálnom živote. Alebo je to pre vás bežné? Áno, internet je verejný priestor a aj demokraciu nejaký ten rok máme, no to neznamená, že sa tu budeme všetky navzájom žrať, lebo si povahovo či inak jednoducho nesedíme. Alebo naozaj poviete synovej učiteľke, že má otrasné vlasy? Alebo svojej lekárke, že vyzerá v tých šatách ako fuchtľa? Alebo vám vynadá predavačka v obchode, že ste neschopná krava, keď neviete, kde majú uloženú soľ? Nechce sa mi veriť, že toto, čo predvádzate tu a často skryté za fotkou copatej postavičky, dokážete aj v reálnom živote. A ak áno, toto je to, čo chcete, aby si od vás zobrali vaše deti? Toto je to, čo vštepujete deťom ako to správne úctivé správanie k iným cudzím i necudzím ľuďom?

 Viem, že nie je moja starosť, ako žijete, ako sa správajú vaše deti a ako vyzerá vaša rodinná „idylka“. Ani ma to nezaujíma – aspoň nie do tej miery, aby som riešila, že sa mi nepáči, že jedna robí to, druhá zas tamto, lebo to robí inak ako ja a samozrejme, nesprávne. Mňa zaujíma to, ako si nažívajú moje „obľúbené“ alebo „priateľky“. Zaujíma ma, ktorá z vás je šikovná, ktorá mi poradí a inšpiruje ma alebo poučí či odradí od niečoho.  Je mi však smutno z toho, že diskusie a komentáre na MAMIČKOVSKEJ stránke sa zvrhli za posledný rok-dva na úroveň diskusií na Novom čase, ak nie sú ešte horšie. Rozčuľuje ma, že poodchádzalo veľa úžasných mamičiek, ktoré boli prínosom pre túto stránku – taká traktor alebo tadotami, či luy... Kedysi ženy na tejto stránke spájala napríklad Farmville mánia, keď si hľadali susedov na farmu :grinning: Pri tých nenávistných komentároch, ktoré vznikajú v poslednej dobe už len preto, že nie ste niekomu sympatická, je to nepredstaviteľné, však? :grinning: Jasné, všetky milé mamičky, dokonca aj tie s opačným názorom táto stránka potrebuje. No ak si v jeden deň prajeme šťastný nový rok a na druhý sa zabíjame, ak si na jednej strane píšeme, aké sme úžasné a dokonalé, no na druhej nezvládneme kritiku či oprávnený negatívny názor, o čom to je? Väčšinou /s výnimkou prázdnin/ sme tu dospelé alebo takmer dospelé ženy, no mám pocit, že už malé deti sa správajú lepšie ako mnohé z nás.

 Ženy, táto stránka má slúžiť ako relax, oddych, inšpirácia a aj keď nie som včerajšia a viem, že nikdy nič - ani v súkromnom, ani vo virtuálnom živote - ideálne nebude, musíte samy uznať, že virtuálny svet je našou súčasťou a pre mnohé z nás je to miesto, kde sme našli spiaznené duše, ktoré chápu, ak sa potrebujeme pochváliť s pokrokmi našich detí, vyventilovať, keď nás vytočí manžel (alebo aj my jeho), posťažovať sa, keď vašu snahu neocenia svokrovci alebo rodičia... Je to miesto, kde nájdeme odpoveď skôr ako na googli :grinning: Tak prosím, nekazme si každý jeden deň hlúpymi urážkami, hádkami či nezhodami, ktoré čím ďalej, tým viac presahujú prípustné hranice. Neživme tu nenávisť a nevhodné poznámky len preto, že „je demokracia a môžem si povedať, čo chcem.“ Aj v reálnom živote existuje nejaký etický kódex, ktorý pravdepodobne dodržiavate. To, že nepoviete kamarátke, že vyzerá ako slepica, neznamená, že ste neúprimné, pretože predpokladám, že jej to poviete slušnejšie. To, že sa zdržíte komentára, ak sa vám nepáči, ako je oblečené cudzie dieťa na pieskovisku alebo čím ho mamička napcháva u lekára, neznamená, že nežijete v demokracii... Toto všetko svedčí o vašej slušnosti a prepáčte, ale aj vychovanosti. Neverím, že vám toto správanie, ktoré tu mnohé uplatňujete, vštepovali rodičia či príbuzní. Neverím (nechcem veriť, i keď to, čo stretávam po uliciach, mi každý jeden deň otvára oči), že toto správanie vštepujete svojim deťom...

 A teda, aj na tejto stránke sú pravidlá, ktoré by mali fungovať. Iste, niektoré pravidlá stanovujú tvoritelia tejto stránky, no sú aj nepísané pravidlá, ktoré by mal každý dospelý človek ovládať. Či už mi ide bok vyvaliť, keď sa nevyjadrím urážlivo alebo nie... Za všetky tie pravidlá zhrniem to najdôležitejšie:

 Nepáči sa ti a nemáš to vyjadriť slušne = nekomentuj! – toto by totiž malo byť pravidlo číslo jedna – a nielen na Modrom koníku... A hneď druhé, ktoré s tým súvisí, by malo byť - ak niekto s tebou nesúhlasí a povie ti to SLUŠNE, neútoč, ale prijmi kritiku, či iný názor. Niekedy môže byť totiž oprávnený :slight_smile:

 PS: Ak ste vôbec dočítali až sem, chcem vás ubezpečiť, že mojimi slovami som nenarážala na žiadnu konkrétnu osobu (s výnimkou skvelých mamičiek, ktoré som menovala a žiaľ nemám možnosť ich čítať tak často, ako by som chcela – a nielen ja). Nenarážam na nič konkrétne ani nechcem vyvolávať žiadne hádky. Nikoho si nezastávam a nikomu sa nepchám do zadku. Tieto myšlienky mám v hlave už dlho, no posledné týždne ma prinútili "hodiť to na monitor." A viete, čo? Ja čím ďalej, tým viac nechápem, načo sa sťažujeme, akí sú v dnešnom svete zlí ľudia. Robíme si to všetko totiž sami...

Čítaj celý článok