KIAHNE
Ovčie kiahne (plané neštovice, lat. varicella) sú síce bežné detské ochorenie, ale veľa rodičov má pred ním stále rešpekt. Strach z neznámeho je najhorší. Po prečítaní dnešného postu však z Vás budú kiahňoví machri ️
ČO TO JE?
vysoko infekčné ochorenie, spôsobené vírusom varicella-zoster
prenosné priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou/kašeľ a pod./
inkubačná doba 10-21 dní
po prekonaní vírus zostáva v tele do konca života a môže sa reaktivovať v podobe tzv. pásového oparu (o tom inokedy)
Naevus flammeus - oheň
Naevus flammeus (ľudovo oheň) nie je veľmi častá diagnóza. Na rodinu, v ktorej sa narodí dieťatko s takouto chorobou môže však veľmi zle psychologicky vplývať, rodičia sú zmätení a vystrašení, majú málo (alebo) neadekvátne informácie.
Preto si myslím, že dnešný článok je extrémne dôležitý a dúfam, že si z neho aspoň niečo odnesiete
vrodená kapilárna malformácia (chorobné nahromadenie cievok) - dieťatko sa s ohňom už narodí
️ najčastejšie na tvári, ale aj na končatinách, menej často na trupe ako nepravidelná škvrna ružovej, červenej až fialovej farby
prejavy môžu mať od niekoľko mm až po desiatky centimetrov
Žihľavka
Žihľavka - urticaria.
Je dosť možné, že ste sa s ňou už stretli.
Nie je to však žiadne banálne ochorenie (ako si mnohí myslia). Poďme si o tomto vlkovi v rúchu jahňacom povedať viac.
AKO VYZERÁ?
🧸 klinické prejavy ochorenia vyplývajú z názvu. Ide o svrbivé pupence úplne ako po popŕhlení žihľavou. Môžu byť červené, ružové, ale aj biele
veľkosť prejavov je od niekoľko mm až po desiatky cm (urticaria gigantea), často splývajú do rozsiahlych chorobných plôch
Jeseň prišla, vírusy sa tešia
Ruky-nohy-ústa (hand-foot-mouth disease) patria medzi najnepríjemnejšie infekčné kožné ochorenia. Keďže tento vírus miluje babie leto a jeseň, post o ňom je viac než aktuálny! Nechcete to zažiť. Slovami jedného nakazeného otecka :”Bolo to nepríjemné peklo”.
ČO TO JE?
veľmi infekčné ochorenie spôsobené vírusom Coxsackie
🦔 šíri sa fekálno-orálnou (špinavé ruky-ústa) ale aj kvapôčkovou (kýchanie,kašel) cestou
KTO SA MÔŽE NAKAZIŤ?
každý! Nové sérotypy vírusu sú rovnako infekčné pre deti ako pre dospelých
Padanie vlasov po pôrode
Stretli ste sa s bábätkovským vypadávaním vlasov? No.. Je veľká pravdepodobnosť, že sa Vám po pôrode bude diať to isté. Výpad 80-100 vlasov denne je bežná norma, u žien po pôrode však toto číslo môže narásť až na 400.
PREČO SA TO DEJE?
počas tehotenstva sú hladiny estrogénu (ženský pohlavný hormón) veľmi vysoké. Ste krásna, pleť žiari, máte leviu hrivu, super nechty a dokonca niekomu ani nerastú chĺpky (poznám pár exemplárov v mojom okolí). PVP je typom telogénneho eflúvia - dočasná strata/výpad vlasov zapríčinených stresovou situáciou (hormonálne zmeny, emočný stres, choroba, operácia atď). Pôrod a dojčenie? Jedna veľká hormonálna
Za bežných okolností je väčšina vlasov v tzv. anagénnej (rastovej) fáze. Stres. situáciou sa však veľa z nich prehupne do telogénnej (pokojovej), ktorá trvá cca 3 mesiace a následne sa ukončí vypadnutím vlasu. Preto:
Padanie začína asi 3 mesiace po pôrode.
Avšak..
Pre všetkých s kuracou kožou..
Keďže mi v poslednej dobe prišlo veľmi veľa správ ohľadom tzv. kuracej kože, rozhodla som sa počas mojej poobednej pauzičky napísať krátky článok- s úvodom do problematiky a niekoľkými praktickými radami :D
Keratosis pilaris (folikulárna keratóza, ľudovo nazývaná aj kuracia koža) je pomerne často sa vyskytujúca diagnóza. Hneď na úvod podotknem, že našťastie sa jedná LEN o kozmetický problém, nehľadajte za tým nič vážne. Prejavuje sa početnými drsnými drobnými ,vyrážtičkami, prevažne na ramenách, stehnách, u detí často na lícach. Menej často vidíme prejavy aj na bruchu, predkoleniach, zadku.. Koža je na pohmat drsná, môže sa jemne šúpať. Ak sa snažíte kožné prejavy vytlačiť, z každého vylezie drobný biely hadík- pozor, nejde o maz /ako napr. pri akné/, ale o keratotickú zátku.
KP máva chronický priebeh s obdobiami zlepšenia a zhoršenia. Často ho vidíme u detí, potom majú prejavy tendenciu vymiznúť a v dospelosti sa objavia zase. Ochorenie môžu zhoršovať hormonálne zmeny- tehotenstvo, dojčenie. Možno niektorým z Vás kuracina preto začala až po pôrode.. prejavy sa môžu zhoršovať aj v suchom ovzduší- vykurovacia zimná sezóna. Sú však aj prípady, kedy niekomu KP zmizla vekom aj úplne.
Prečo toto ochorenie vzniká? KP patrí medzi dedičné ochorenia, takže ak ním trpíte Vy je dosť veľká šanca, že ju zdedia aj Vaše detičky. Okolie môžete uistiť, že sa nejedná o infekčné ochorenie- nikto to od Vás ,nemôže dostať,. KP často vidíme aj u atopikov, ľudí s alergiami, citlivou kožou.
Čo sa deje v koži? KP patrí medzi tzv. keratózy- ochorenia, pri ktorých dochádza k poruche rohovatenia najvrchnejšej časti kože nazývanej epiderma. V pokožke každého z nás prebieha tento proces neustále- staré bunky pokožky sa odlučujú, a nahrádzajú ich nové. Ide o pomerne zložitý proces, o ktorom sa nebudem rozpisovať. Dôležité je, že pri KP je tento proces narušený- staré bunky sa neodľučujú ľahko, zostávajú ,prilepené, na sebe, vytvoria zátku ktorá následne upchá ústie vlasového folikulu.
Čo s tým? Asi najdôežitejšia otázka pre Vás. Keďže ide o dedičné ochorenie, jeho podstatu nemôžeme zmeniť, nie je vyliečiteľné. Správnou starostlivosťou o kožu však môžeme dosiahnuť veľmi pekné výsledky. Kľúčom je pravidelná exfoliácia + pravidelná hydratácia.
A ani zima nebude problém...
Ide zima, ide mráz... A cíti to, bohužiaľ, aj naša pokožka. Suchý prekúrený vzduch v bytoch a domoch, vietor, teplotné zmeny vnútri-vonku, pančucháče, vlnené zimné veci... A takto by som mohla pokračovať donekonečna. Všetky tieto veci pôsobia na kožu ako iritačné faktory a dráždia ju. V zimných mesiacoch dochádza veľmi často k zhoršeniu klinických prejavov u ľudí trpiacich atopickou dermatitídou. U detičiek sa môžu po prvýkrát prejaviť ekzémiky a suchá koža.
Aj keď netrpíme atopickou dermatitídou, koža väčšiny z nás je v zimných mesiacoch drapľavá, suchá, ošupuje sa. Dochádza k svrbeniu, na ktoré úplne prirodzene reagujeme škriabaním, čo celkový stav ešte viac zhoršuje.
Ja nie som v tomto výnimka :D Moja koža má sklon k atopii, dôverne sú mi známe suché nohy, ťahanie kože na tvári (aj keď, našťastie, k tomuto u mňa často nedochádza, keďže na starostlivosť o pokožku tváre si dávam extra pozor), svrbenie pokožky a niekedy aj tvorba suchých zapálených ložísk (keď experimentujem s nevhodnou kozmetikou). Testovanie Linoly preto prišlo naozaj v pravý čas - fotky, ako vyzerali moje nohy pred, ani nemôžem zverejniť, taká hanba :D
Moje dieťa okrem krásy, lásky ku knihám a prirodzeného intelektu (haha) po mne zdedilo aj citlivú kožu. Avšak od malinkého malinka sa snažím, aby mala jej koža čo najväčší komfort (pretože viem, ako detičky so zanedbanou kožou a neliečenými ekzémami trpia). Preto na tom nie je až tak zle, ale tiež je vhodnou adeptkou na testovanie niektorých produktov Linola. Zvyšní členovia rodiny, manžel a pes, sú OK, takže sa testovania nezúčastnili.
Zdravá koža funguje ako bariéra medzi vnútorným prostredím a vonkajším svetom. Chráni organizmus pred vniknutím škodlivých mikroorganizmov, pred dráždivými látkami, pred stratou vody... Koža má proste mnoho funkcií. Preto je dôležité, aby sme sa snažili udržiavať ju čo najzdravšiu, aby mohla správne plniť svoje funkcie. U ľudí s rôznymi kožnými chorobami je kožná bariéra narušená. Preto napr. atopici omnoho častejšie trpia na rôzne infekcie (impetigo, bradavice, molusky atď.). Ľudia trpiaci atopickou dermatitídou majú nielen narušenú kožnú bariéru, ale nemajú v nej ani dostatočné množstvo tzv. prirodzene zvhlčujúcich faktorov. Výsledkom je ešte väčšia suchosť a únik vody. A to už ani nepíšem o zložitých imunitných mechanizmoch, ktorých výsledkom je tvorba zápalu atď... Atopici sú omnoho viac citliví na rôzne alergény, a aj pre nás obyčajné veci (parfumovaná kozmetika, napr.) u nich môžu vyvolať zhoršenie klinického obrazu.
Toľko k vzdelávaciemu okienku. Chcela som aspoň trošku poukázať na to, aká je nesmierne dôležitá pravidelná starostlivosť o kožu (nielen atopikov). Samozrejme, že to nie je len o premasťovaní, je za tým ešte oveľa viac, ale na to sme tu my, lekári, konkrétne dermatovenerológovia, ktorí sme dlho študovali a stále študujeme, aby sme vám mohli dobre poradiť. Každý atopik by mal mať svojho kožného doktora, ktorý bude stav menežovať. Ak sa u vášho dieťaťa prejavia známky atopie, nečakajte a objednajte ho na kožné vyšetrenie.
Odborné skúmanie Rybilky
Niektoré z vás už možno vedia, že pred nástupom na "dovolenku" som pracovala ako kožná lekárka. Z mojej profesie vyplýva, že som videla veeeeeľa zaparených malých /niekedy však, bohužiaľ, aj veľkých / zadočkov. Zaparenina nie je príjemná diagnóza, to naozaj nie. Pre bábätká sú zapareniny nepríjemné, častokrát aj veľmi bolestivé, a maminky sú z toho zväčša celkom mimo, lebo zapareniny alebo plienková dermatitída sú v mnohých prípadoch prvou ,,vážnejšou chorobou“ ich dieťatka. Navyše - ak sa taká zaparenina nezačne liečiť včas, alebo vhodnou liečbou, môže toto ochorenie vyzerať ozaj hrozivo a môže dôjsť ku komplikáciám typu bakteriálnej superinfekcie a iné.
Preto som si (keď som sa sama stala mamou) povedala, že urobím všetko preto, aby moje dieťatko nemalo zaparený zadoček... A, samozrejme, prvým krokom je prevencia. Prevenciou vzniku zaparenín je, okrem iného, pravidelné používanie nejakého bariérového krému/pasty pri každom prebaľovaní. Už v pôrodnici sme v uvítacom balíčku dostali rybacinu, a keďže niekedy nie je nad klasiku, môj malý novorodenec začal od svojho prvého dňa smrdkať aj touto pastou. Možno preto mne osobne vôňa rybacej pasty vôbec neprekáža, lebo si ju už spájam s mojou dcérkou Vždy som používala typickú voňavú klasiku, priznám sa - ani som netušila, že je na trhu pasta, ktorá svojim zložením bude podobná klasickej, ale na rozdiel od nej je úplne bez parfumácie. Keďže rada skúšam všelijaké novinky, rozhodla som sa aj ja zapojiť do testovania! Od začiatku som ale bola rozhodnutá, že keby v priebehu testovania došlo ku nejakým komplikáciám typu červený zadok a pod., testovanie ihneď preruším a vraciam sa naspäť k mojim smradľavým obľúbencom. Nebudem vás napínať - testovali sme plné 2 týždne a sme nadšené
V balíčku sme dostali:
Rybilku neo - bariérovú pastu bez parfumácie
Pasta má bielu farbu a primeranú konzistenciu - nie je ani tuhá, ani riedka, proste tak akurát. Dobre sa rozotiera Je balená v peknom, modernom obale s obrázkom veľryby. Obal je určite krajší ako u iných pást podobného typu. Hlavnými zložkami pasty je špeciálne deoderizovaný rybí olej z treščej pečene /takže pasta je celkom bez zápachu/. Ďalej pasta obsahuje mandľový olej, oxid zinočnatý, D-panthenol a vitamín E. Výrobca uvádza, že pasta je bez konzervačných látok. Nebudem vás tu nudiť siahodlhými popismi jednotlivých zložiek, kto má chuť, môže si viac o zložení pasty prečítať tu: http://www.rybilka.cz/nase-detska-rada/rybilka-neo/
Musím povedať, že s pastou sme boli veľmi spokojné. Dcérka nemala vôbec začervenaný zadoček, a navyše, keď začalo byť už v posledné dni tak teplo, nesprevádzal ju pach rybaciny, ktorý je v teplom počasí ešte výraznejší. Mne teda táto vôňa vôbec nevadí, ale viem, že veľa mamičkám doslova prekáža a používajú preto iné krémy a pasty na zadoček - ich by možno práve oslovila testovaná pasta. Pri jednom prebaľovaní stačí pasty použiť vo veľkosti hrášku.