Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
gabuci
5. feb 2012

Tieto čaje pite pre ľahší pôrod...-zaujímavý článok

Asi každá tehuľka má z pôrodu určité obavy. A netýka sa to len prvorodičiek, ale často aj ženy, ktoré už raz či viackrát rodili, majú z ďalšieho pôrodu strach a premýšľajú, ako by sa dal uľahčiť.

I keď priebeh pôrodu u konkrétnej ženy závisí od mnohých faktorov, je možné vyskúšať niektoré „finty“, ktoré pripravia ženské telo, aby túto výnimočnú a náročnú úlohu zvládlo čo najlepšie. Okrem iných možností sa nám ponúkajú aj bylinky.

Listy ostružiny malinovej
Čaj z listov ostružiny malinovej (známy tiež ako „maliníkový“ čaj) poznajú veru mnohé budúce mamičky. Je to totiž jeden z najviac odporúčaných bylinkových čajov a mal by zabezpečiť prípravu maternice na bezproblémový pôrod. Po „maliníkovej kúre“ by ste mali porodiť rýchlejšie a ľahšie. Tento čaj sa pije od ukončeného 34. týždňa tehotenstva a kúpiť si ho môžete v lekárni či predajni s čajmi.

Alchemilka
Aj čaj z alchemilky sa odporúča piť asi mesiac pred termínom pôrodu (cca od 36. týždňa). Táto bylinka má množstvo pozitívnych účinkov na ženský organizmus, pomáha upraviť menštruačný cyklus a čo iste poteší každú budúcu mamičku, alchemilka posilňuje maternicu a pripravuje ju na pôrod. Údajne tiež podporuje ženskú plodnosť. Alchemilku opäť kúpite v lekárňach prípadne v obchodoch s čajmi.

Image title

Pastierska kapsička a Betonika lekárska
Čaj z pastierskej kapsičky môže pomôcť pri už rozbehnutom pôrode, keďže stimuluje maternicu a kontrakcie. Inak sa však táto bylinka v tehotenstve neodporúča, pretože by mohla spôsobiť predčasný pôrod či potrat. Podobné platí aj pre ďalšiu bylinku, a to betoniku lekársku. Tá môže pomôcť, ak ju budete piť počas pôrodu, predtým sa však piť nesmie.

Ľan siaty
Semienka ľanu siateho sa odporúčajú predovšetkým pri problémoch so zápchou. Pred pôrodom však môžu pomôcť aj v niečom inom. Ak si budete niekoľko týždňov pred termínom pôrodu pripravovať a popíjať odvar z ľanových semiačok, bábätko z vás ľahšie a rýchlejšie vykĺzne.

Image title

Odvar z ľanových semien (cca 2 lyžičky semien na 200 ml vody) nevyzerá na prvý pohľad vôbec lákavo, pretože semená v horúcej vode vytvoria akýsi sliz. Môžete si však tento „nápoj“ zmiešať s čajom alebo ovocnou šťavou, aby bol znesiteľný. Niektoré zdroje hovoria, že účinok ľanového semienka sa prejaví aj bez „slizového odvaru“, malo by stačiť denne zjesť asi za lyžičku rozdrvených semienok ľanu (možno ich pridať do jogurtu či šalátu). Minimálne je to dobrá prevencia proti nepríjemnej zápche.
Hoci sú bylinky mnohokrát cennými „liekmi“, v tehotenstve k nim treba pristupovať s poriadnou dávkou opatrnosti. Keďže aj každé tehotenstvo je iné, je lepšie sa vždy o vhodnosti tej či onej bylinky poradiť s lekárom, dulou či pôrodnou asistentkou, aby ste si neuškodili. Takisto platí, že niektoré bylinky sú vhodné a neškodné len v určitej fáze tehotenstva a ak by ste ich užívali v inom období gravidity, mohli by vám uškodiť.

Neviem, ci to je prave vdaka tomu caju alebo lanu, no fakt je, ze ja som mala porod naozaj lahky 🙂

5. feb 2012

Začni písať komentár...

Odošli