Čo všetko sa môže prejavovať ako potravinová intolerancia?

O prejavoch potravinovej intolerancie sa veľa píše a diskutuje. Objavujú sa stále nové informácie a súvislosti medzi problémovými potravinami a zdravotnými ťažkosťami. Zlepšenie zdravotného stavu na základe zmeneného stravovania podľa testov špecifických IgG protilátok je dokázané aj v medicínskych štúdiach.

Prečítajte si niektoré zaujímavosti z tejto oblasti.

1. Bolesť kĺbov a chrbtice. Keď trpíte potravinovou intoleranciou, vaše telo nedokáže v plnej miere stráviť a využiť potravu. Vznikajú nepriaznivé produkty, ktoré váš imunitný systém identifikuje ako nežiadúce. Problémy sa prejavujú napríklad bolesťou kĺbov a chrbtice. Takže, ak vašu bolesť chrbtice zapríčinila potravinová intolerancia, je jednoduché sa jej zbaviť a vyliečiť sa! Problémové jedlo treba vyradiť z jedálnička a dodržiavať eliminačný spôsob stravovania. Budete sa cítitť lepšie.

2. Postupná zmena hmotnosti. Keď trpíte potravinovou intoleranciou, má to vply na vašu štítnu žľazu. To znamená, že váš metabolizmus je narušený. Štítna žľaza premieňa jedlo buď na energiu (spaľovanie) alebo na tuk (skladovanie na neskoršie použitie). Zmiešané spracovávanie vytvára "skladovací" syndróm, a teda naberanie na váhe. Môže to byť však aj naopak. Ľudia, ktorí sa zdajú byť tenkí, možu mať takisto nediagnostikovanú potravinovú intoleranciu, pretože nevedia využiť živiny zo stravy. Dostať sa na normálnu hmotnosť je podmienené spôsobom stravovania, a teda vylúčením problémových potravín z jedálnička.

3. Kvasinkové infekcie (Candida). Ak máte hubovú/kvasinkovú infekciu, je to prejav neliečenej potravinovej intolerancie. Klinicky sa to často prejavuje úpornými mykózami, problémami s trávením, zmenou hmotnosti, únavou oranizmu...Váš imunitný systém má čo robiť s nestrávenými produktami a reaguje obranou voči cudzorodým látkam. Vtedy sa kvasinky mobilizujú a množia. Ak je to váš prípad, treba prejsť na špeciálnu stravu (Yeast-free diet) a hlavne vysporiadať sa s problémovou potravinou, ktorá bola prvotnou príčinou celého problému.

4. Nemotornosť, strata koordinovanosti. Keďže potravinová intolerancia zapríčiňuje zápaly a narušenie kĺbov a niektorých životných systémov, narúša sa aj váš nervový systém. Vaše svaly sú ovládané nervovým systémom, a keď ten riadne nefunguje, stávate sa "nemotorným". Prejavuje sa to často aj u detí. Avšak zmena stravy prináša v takomto prípade výrazné zlepšenie!

5. Neplodnosť, spontánny potrat. Nediagnostikovaná potravinová intolerancia môže mať za následok problémy s donosením dieťaťa. Takže, ak sa vo vašej rodine už vyskytol spontánny potrat alebo ste ho mali vy, uvažujte o tom, že sa máte dať vyšetriť ešte pred tým, než budete uvažovať o ďalšom dieťati. Možno si myslíte, že svojou potavinovú intoleranciu uhádnete. No mýlite sa! Nie je to také ľahké. Jednotlivé intolerancie sa často prekrývajú. Naozaj sa treba dať vyšetriť.

6. Návykovosť a závislosť. Je nejaké jedlo, bez ktorého naozaj nemôžete byť? Môže sa jednať o určitú formu závislosti. Závislosť je tiež prejavom potravinovej intolerancie.

Začni písať komentár...

Odošli