itmama15
23. máj 2019
341 

Deň č. 116-118 Imitácia

Každému článku som chcela na začiatku svojho písania dať nejaký ten edukačný odkaz, čo s malou robím, čo nás posúva. V súčasnosti mám pocit, že nerobíme také prelomové kroky resp. nie sú možno také viditeľné, tak popravde nemám ani čo "radiť". Keď sú to takéto polonudné dni, malej sa akosi nič nechce. Nevie sa zahrať ani pol minuty (doslova a do písmena!!!)a len sa motká pri mne. Za celý deň nemám pre seba fakt ani 5 minút. Celý náš deň vyzerá asi takto:

Ráno vstanemem ideme si umyť zuby a vyčúrať, vyložíme myčku, naraňajkujeme sa, ideme sa "učiť", potom sa "učíme" hrať napr. s bábikou, autíčkami, zvieratkami, v obchodíku akože varíme alebo si skúšam s ňou vymieňať autíčka. Potom ideme von buď do obchodu alebo len tak na prechádzku, ale zase len my dve.

Vraciame sa domov, obed, poobednajší spánok (vtedy dospávam svoje ponocovanie do tretej) a ideme pre syna....

Celý celučičký čas sme spolu, väčšinou len my dve. A tieto dni doslova všade aj na záchod, všade kontroluje kde som. Pokiaľ jej nezapnem rozprávku (čomu sa cez deň vyhýbam) tak mi je neustále v pätách. Bolo by to super za normálnych "normo" okolností, ale podľa mňa už ako dvojročná by sa mala trošku zahrať sama. Keď jej dám "voľno" tak sa len motká, chvílelelenku sa zahrá so zvieratkami, čosi kdesi porozhadzuje a zase je pri mne. To je možno dokopy 5 minút. Neviem, čo sa to s ňou v poslednom čase deje, že sa nevie už ani sama "zabaviť". Niektoré mamičky skúšali časovač, aby si vyhradili čas iba pre seba. Mne by to asi nepomohlo, lebo by ho celý čas chcela do ruky a skúšala ho sama natiahnuť. Fakt si neviem nájsť nejak čas pre seba cez deň. Keď príde chudák muž z práce, je v tom so mnou, už mu ani nemôžem vykrikovať, že to má jednoduchšie, lebo tiež už vlastne nikde nechodí. Občas sa cez víkend vystriedame raz ide on von, raz ja, inak je to bieda s voľným časom.

Každá mamina s dvojročným rozdielom sa chváli ako sa jej decká vedia už parádne zahrať a má pokoj aj hodinu v ešte lepších prípradoch aj dve.... Ty kokšo o tom môžem asi len snívať, fakt moja raketa sa tieto dni nevie ani dve minúty s niečim zabaviť a keď tak, robí radšej napriek synovi, tak len pištia a strkajú do seba... Sama ju mám problém s niečim zaujať a hučí mi v hlave poznámka psychologičky: "Vyučovanie a úlohy odomňa ju bavia, lebo sa sama nevie zahrať..."☹ Sakriš niečo nato m bude, ale ja neviem ako ju zabaviť... dochádzajú mi nápady aj trpezlivosť...☹

Na jednej strane super, aspoň môžem s ňou pracovať, na strane druhej, čo bude robiť v škôlke? Kto ju tam bude zabávať celý deň. Niežeby nemala rada deti, ale tiež iba skôr okolo nich pobehuje a robí si svoje. Keď sa im tam rýchlosťou blesku začne nudiť asi ich tam zožere od nudy☹ Toľko dnešné úvahy o týchto znudených dňoch a našej čiernočiernej budúcnosti...

Dnes som však chcela písať o tom, že aj keď nie sú viditeľné posuny u nás, ja osobne vidíme na rakete najmä to, že sa jej zlepšuje imitovanie a sama si "pýta" úlohy na imitovanie. Chce, aby som jej ukazovala obrázky a ona robí gestá alebo zvuky podľa nich. Dnes som jej teda ukázala napr.

- chlapca ako k*ka, tak strašné začala akože tlačiť,

- potom chlapca, ktorý písal, tak rukou po dlani si začala akože kresliť,

- potom zase tancujúce dievčatko...

Aj v reálnom živote ma začala veľmi preveľmi napodobnovať. Ráno som ospalá vychádzala z izby a nohou som odsunula šerblík, raketa za mnou a už aj "kopala" do šerblíka.Kukám na ňu, wtf??? Reku do kelu deco, čo stváraš... Poobede sa mi to stalo pri synovi. Ten zase stratil svoju obľúbenú rybu, ktorú mal položenú priamo pred sebou, ale ja neviem, či je už praštený na hlavu, v každom prípade ju nevidel a prosil ma o pomoc. Tak som mu povedala, že keď ju nájdem skôr ako on, dostane s utierkou po ušoch (v rámci srandy, pls)... Tak si to rýchlo rozmyslel s otravovaním a hneď ju našiel... ale ja zo srandy som ho začala naháňať a akože s utierkou capkať... Božinku raketa zachvíľu za mnou a už ho "rúbala".... Musím si dávať sakra pozor na malého bystrého pozorovateľa!!!

Ešte ma prekvapila tým, že už nachádza vo veciach aj podobnosť. Napr. minule videla dlhšiu plastovú latku a začala akože "telefonovať". Niekedy so synom cvičíme ploché nôžky a zdvíhame kamienky a včera raketa, keď sme ukladali gombíky do vkladačky, vyzula si ponožku a začala cvičiť cviky s gombíkmi na ploché nohy. V tomto sa podľa mňa výrazne posunula a ja v súčasnsoti zvyšujem počet modlidieb, nech sa uchytí medzi deťmi v normo škôlke, lebo keď mi bude antinormo deti obkukávať mám sa načo tešiť...

Celkovo mám pocit, že jej porozumenie ide vpred. Už rozumie bežnej komunikácie ako napr. vyber si lyžičku, odnes plienku do koša, uprac si hračky, pozor horúce, fúkaj, choj si umyť ruky... Na otázky mi odpovedá gestom nie alebo gestom áno... Teda vlastne takým pologestom áno. Žiaľ, aj toto som ju učila tak, že som jej chytila hlavu a kývala ňou hore dole... Chuďatko malé, stále si drží celú hlavu rukami a kýve hore dole... Musím ju to teraz nejako s božou pomocou odnaučiť resp. preučiť, že stačí iba kývať hlavou a nie si ju držať rukami🙂 No a ešte tie jedy ju musím odnaučiť.... tie stále (žiaľ) máme a fakt neviem od koho ich tak dokonale imituje....

  Vieš, že sme na tom boli uuuplne rovnako.. Odporúčam škôlku. Môj v 2,5r necekol ani slovo, takmer nič nerozumel. Išiel do škôlky na celé tri dni v týždni. Doma mi nedal minútu pokoj. Stále som sa s ním musela hrať. Nevedel sa sám. Ani sekundu som nemala pre seba, ak nespal.. V škôlke sa mu od prvého dňa páčilo. Nikdy neplakal. V pohode celý deň tam od začiatku zvládol. Jediný problém bolo a stále je, že neje.. Nosíme vlastné jedlo. Keď som ho dala do škôlky, už som rok chodila do roboty. Doteraz mám prácu ako relax a psycho hygienu. Škôlku som vybrala súkromnú anglickú montessori. Drahá ako šľak. Do štátnej ho nezobrali, mal do 3,5r plienku. A hlavne potreboval individuálny citlivý prístup. Majiteľka škôlky je mama mojej bývalej žiačky a kamarátky.. Tak som vedela, že o syna bude 100% postarané. Doteraz to tam miluje a rád chodí.. Je tam iný ako doma. Samostatnejší, rozumnejší. Kolektív ho posúva dopredu. Už si našiel aj kamaráta.. Huraaaa.
  V utorok sme boli u logo. Potvrdila dg. Vývinová dysfázia k tomu ADD! Udržať ho pri nejakej aktivite dlhšie ako 5 min je nemožné. Ace ocenila obrovskeeeee pokroky, ktoré syn robí.
  Dnes ideme prvý raz ku klinickej psycho.. Veľmi som zvedavá na diagnostiku.. Idem tam len preto, že ich cccap má v Mojši, kúsok od Žiliny základnú školu pre deti s poruchami reči. Verím, že keď budeme už teraz u nich evidovaní, tak v 6r pôjde tam do nultého ročníka a nebude musieť mať odklad. Bude tam u špecialistov, ktorí vedia ako pracovať s takýmito deťmi. Sú tam logopédiu, psychológovia, spec. Pedag, ktorí denne s deťmi pracujú. Juj.. Keby to tak vyšlo, ako si to predstavujem..
  24. máj 2019
  no čo v štátnej ta budú tlačit aby si si zaplatila asistenta lebo oni nan nemaju teda pokial nemáš tlačenku na uradoch alebo ti ju vyhodia alebo skratia na čas na 4 hod,2 hod a potom vyhodia, respektivne do 15,9 bude všetko ok, potom začnu problemy , potom začne skratenie času a v deceber to bude vonku - to už sú prachy za dieta v škôlke
  alebo dáš do sukromnej, ideál je montessori alebo waldorfská
  asi tak
  24. máj 2019
  Ja asi žijem na Marse a sama mam deti v ročným vekovým rozdielom.. Ale žeby sa spolu hrali hodinu, dve? To, kde si videla... Väčšinou ich hra aj tak skončí revom. Maju 3 a 2.. A bud robia neplechu, alebo robia veci so mnou... Ty máš od tej tvojej rakety total nereálne očakávania.
  24. máj 2019
  @zuzina1881 zatial mame od januára súkromnú dohodnutú,🙏dufam ze sa jej tam bude pacit dlhsie ako 5 min, ale pri zápise revala statočne ked sme uz museli odtial ist.
  24. máj 2019
  @alby2014 mne to pride sci-fi ale reálne hovoria mamicky v mojom okoli, ako uz maju pokoj... aj moja mama mi to hovori, ze sme sa vedeli prehrať... a ja len prikývujem, reku hm tak u nas nic take nehrozí...
  24. máj 2019
  @sara07 no skusime súkromnú, uvidime. Štátnu oficialne az ked uvidime fungovanie v kolektíve... taky je plan😏
  24. máj 2019
  @itmama15 suhlasim s @alby2014
  Ja mam 3 rocny rozdiel, maju 2,5 a 5,5 a hraju sa spolu za cely den asi 10 min. Aj to vacsinou hraju hokej v obyvacke a ja po nich ziapem, ze nieco rozbiju 😁 inak si len zle robia, strkaju sa, biju sa a pistia... Mladsi syn sa za cely den doma zabavi sam asi 5 min, ak vobec. Najlepsie mi je s nim ist von, teraz, ked lialo, som len vymyslala kam ho vziat, aby som z neho nezosedivela 🙂 a co sa tyka imitacie, v tom je dokonaly - najviac imituje to, co je nevhodne 😂 co sa tyka slov, vie asi 15, inak komunikuje len gestami.
  24. máj 2019
  @sandri 🙏Dakujem ze existuju mamy s neidylickymi detmi🙈😂drzim palce, moja tiez gestuje o 106, a vie tak 5 slov, ale no klasifikujú to ako nks🤷‍♀️Ked nie vývojovú pervazivnu poruchu 😬😏taky pol rok a viac je vo vsetkom oneskorená (zatial)
  24. máj 2019
  @itmama15 moj starsi ma oneskoreny vyvin reci. Chodime od jeho 4 rokov k logopedicke. Pri pohlade na mladsieho uz tusim, ze to bude to iste... 😞 ale na starsom vidim, ze sa to da krasne dohnat, len to chce vela trpezlivosti.
  24. máj 2019
  @itmama15 ako vam ide striedanie (lopta, auticka)? Uz davnejsie som ti chcela nspisat , ze moja mala si nevie kotulat loptu, ani posuvat auta ale fakt nam to ide s hokejkami(plastovymi) a loptickou. Viem ze mas syna tak ak nahodou mate hokejky tak by sa jej to mohlo pacit. 🙂
  25. máj 2019
  @ssnowwhitee Dakujem za typ, kupim vyskúšam, nemame hokejky, s tym autíčkom to celkom ide, loptu iba za odmenu🤷‍♀️Prve ham a vacsinou uz nesugne... a ako sa vam celkovo dari?
  25. máj 2019
  @itmama15 porozumenie minimalne, mozno 10 slov, ale uz mi parkrat ukazala obrazok v knizke a hra taka "akoze - predstieranie" sa velmi velmi pomaly rozvija (myslim nenaucena)
  25. máj 2019
  @ssnowwhitee drzim palce, nam sa porozumenie zlepsilo, ale u nas výbuchy zlosti zbytocne 😞 ked jej idem robit copiky alebo niekam prideme tak sa tam prvých 5-10 minut plieska😞😭
  25. máj 2019
  @itmama15 inak aj moj zdravy syn sa plieskal za vsetko mal OVR a nejak to odznelo ked nastupila rec, ma 4 roky a usta sa mu nezavru.
  26. máj 2019
  @ssnowwhitee no my sa asi nevyhneme narušenej pozornosti a hyperaktivite ADHD a teraz to bude buď s OVR NKS alebo autizmom😞 teda podľa mojho pozorovania...
  26. máj 2019
  @itmama15 no my mame urcite VD lebo jej schopnost ucit sa (co suvisi s hovorenym slovom ) je tazka a pri podobnych slovach vyzera byt zmätena. Či tam bude aj autizmus je este vo hviezdach? Inak v nasej rodine (manzelovej aj mojej) ma OVR viac clenov. Dokonca aj VD maju dvaja ale manzelova sesternica ma dievcatko s DMO + znaky autizmu 😞
  26. máj 2019
  @itmama15 dnes som sa nahodou dostala k jednemu clanku a musim priznat ze moja mala ma menej pohybu ako mal syn a zvykne pozerat aj telku co syn v jej veku nerobil 😞 musime sa polepsit https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/5657...
  26. máj 2019
  @ssnowwhitee akurat v piatok som citala ten clanok🙈moja je zas opak, skáče lezie zeby mohla mat synápsie poprepájané aj za troch... mozno je kludna povaha a vraj hlavne deti s dysfaziou su menej motoricky zdatne, ze napr. Niektoré dlho ani na trampolinky nevedia skákať 🤷‍♀️
  26. máj 2019
  @itmama15 inak na toto su presne cvičenia tsmt... ktoré aktivujú mozog... ja ich zatial skúšam z videí podomácky ale ked nasporim peniaze chcem skusit original terapie
  26. máj 2019
  @itmama15 to nepoznam dakujem za tip
  26. máj 2019
  Čo by si robila keby si mala 2 hodiny pre seba?
  8. jún 2019
  @saslavka73 pravidelných ci občasných?😊ak pravidelných tak by som sa cosi učila (vzdy sa snažím poveceroch ucit, kym som neriešila raketu) ak občasných, tak obocko, pedikúra... to tak raz za mesiac sa mi podarí vybehnúť aspon na obocko🙈 a ked vecer cez vik dve hodiny tak by som bola s kamarátmi vonku, vyvetrat sa🤷‍♀️Alebo kukla s muzom film😊
  8. jún 2019
  @itmama15 Ja si myslím, že učenie môže počkať teraz, obočko, pedikúra sa dá dohodnúť s manželom, vybehnutie tiež a filmy doženieš časom.
  8. jún 2019
  Prečo je to vzájomne kotulanie si alebo posúvanie auticiek také dôležité? To nechce robiť ani moje 22 mesačne normo dieťa. A tiež sa sama moc dlho nezahrá. Skôr robi a pomáha všetko pri mne. Hračky ju celkovo až tak nebavia.
  8. jún 2019