Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
itmama15
8. feb 2020
1424 

Moja raketa to dokázala....

Toľko Vám chcem napísať a zrazu neviem ani, kde začať. 

Asi ako prvým začnem tým, že sme to s raketou dokázali. Teda ona to DOKÁZALA. 

Dnes naskórovala 4 body z 12, čo je malá pravdepodobnosť, žeby jej stav spôsoboval autizmus. Medzery v sociálnej oblasti, v hre, v komunikácií sú, tie sa potvrdili, ale ich stupeň "nie je" až taký zlý resp. sú to veľmi hraničné hodnoty. Takže si oficiálne odnášame diagnózu NKS (narušená komunikačná schopnosť), nakoľko porozumenie nie je 100 %. (aj keď oficiálne sa táto diagnóza môže dávať až po 3 roku, dovtedy sa to nazýva stále oneskorený vývin reči).

Potvrdila sa krátkodobá pozornosť, čo môže spôsobovať aj to, že nevie udržať očný kontakt či inú formu komunikácie s inou osobou, a tiež jej nerozvinutú hru. A k tomu teda samozrejme aj jej raketová hyperaktivita a živočíšny "temperament", ktorý z nej srší ako bonusík na torte.

Čo Vám poviem. Kameň zo srdca mi spadol. Dnes by ste šťastnejšieho človeka ťažko hľadali. Keby môžem lietam a objímam každého okoloidúceho. Toľko pohody dnes bolo v našej obyvačke a všetci sme sa zrazu usmievali úplne inak. Veľa sme o tom nerozprávali, akosi sme si len chceli vychutnať tú pohodu mimo hlavnej rok preberanej témy. Ďakujem ti Bože, že si nám pomohol to zvládnuť. Ďakujem, že to moja raketa zvládla svojou snaživosťou. Ďakujem dokonca aj zato, že mi Boh dal takéto jedno čudné dzeco, lebo inak by som takúto lekciu v živote veľmi ťažko zažila a stále žila vo svojej naivnej bubline o zdravých deťoch. Ďakujem Vám všetkým, že ste nám držali celý rok palce a dnes ste na nás mnohé mysleli. Dúfam, že aspoň trošku budú moje články v blogu niekomu prospešné. Všetko, čo v článkoch opisujem som naozaj s raketou robila a skúšala a, ak by vznikla opäť taká situácia, urobím to znovu. Všetko, do poslednej bodky.  

Pre tých, ktorých to eštelen čaká alebo ktorí nevedia, ako prebieha také vyšetrenie, trošku bližšie opíšem ako to dnes prebiehalo.

Psychologička veľmi precízne s raketou skúšala svoje triky, urobila test ADOS a ešte jeden, ale ten názov som si nezapamätala (možno si na neho neskôr spomeniem). Všetko to prebiehalo v jednej miestnosti a psychologička skúšala "navodiť" rôzne situácie. Odbehla do kúta, oslovila raketu, ponúkala hračky, sledovala, či zdieľa so mnou, chcela, aby som raketu oslovila aj ja, fúkala bubliny, simulovala plač, hlad a smäd u bábiky a kopu situácií na oko veľmi jednoduchých s veľkou vypovedacou schopnosťou. Skúšala teda tri oblasti, ktoré sú pri autizme narušené:

-komunikáciu, sociálnu oblasť (reakcie na situácie) a hru (imitáciu).

Nasledoval veľmi podrobný rozhovor so mnou. Už v článkoch predtým som písala, že som sa tentokrát nerozhodla pre pani Jánošíkovú, ale pre pani Lázikovú. Hlavný dôvod bol asi komunikačný. Naozaj už po tomto tragikomickom roku som nemala chuť čakať a chodiť a "vystríhať" kedy bude/nebude v ambulancií. O pani Lázikovej som si čítala len samé dobré recenzie a tie sa mi aj potvrdili. Je to veľmi slušný človek, ktorý zdvíha telefón, ak náhodou nie, hneď napíše sms, dva dni pred termínom si so mnou ešte overila platnosť a dnes ráno mi napísala dokonca nech zoberiem rakete papučky. Mne to prišlo veľmi ľudské a milé a začala som cítiť spokojnosť, že som sa rozhodla pre dobrého odborníka, lebo človeka po toľkých odborníkoch, ktorými prejde, prekvapí napríklad aj taká slušnosť. Nervozita zo mňa vo dverách akosi opadla, aj keď som mala trochu strach ako sa "vrhla" na raketu a začala jej hneď pomáhať s vyzliekaním. No ona sa akosi po prvýkrát rozhodla neprotestovala. 

Celé dve hodiny boli ako dve hodiny v nejakom centre s kamarátkou, kde sa moja raketa pohybovala v úplnej pohodičke a bez stresu. Všetko mi dopodrobna vysvetlila, odpovedala na všetky otázky, prebrala so mnou možné príčiny. Vyzdvihla prácu našej logopedičky a ja som sa znovu utvrdila v tom, že každá zmena, aj tá ktorej sa bojíte, Vás môže posunúť vpred. Som veľmi rada, že som dala na svoju intuíciu a pred polrokom zmenila logo a taktiež, som rada, že raketa nenaplnila "proroctvá" a tvrdenia vyslovené rôznymi odborníkmi. Pre dnešok bol typický detský autizmus vylúčený a to najmä kvôli reči, ktorá u "tých echt pravých" autistov nabieha neskôr. Aspenger by to tiež nemohol byť nakoľko nemá špecifické témy ani záujmy, ktoré sú pre nich "typické". Ak by to niekedy v budúcnosti bol autizmus, ostáva už len "atypický", ale napriek tomu, sa prikláňa k narušenej komunikačnej schopnosti. Práce budeme mať s ňou stále veľa, aj vzhľadom na pozornosť či slabšie porozumenie, ale regres by už nemal prísť. Odišla som od nej neuveriteľne vyrovnaná a pokojná a samozrejme šťastná.

Takže Vám ešte raz všetkým ďakujem. Napíšem možno ešte pár článkov a tipov ako pracujem ďalej s raketou alebo ako postupujeme, ale na dnes už len vyložené nohy a horda čokolády.

  ❤️🙏🏻

  8. feb 2020

  👏🏻👍🏼

  8. feb 2020

  vediet s cim mas bojovat urcite pomoze aby ste napredovali vpred. drzim palce

  8. feb 2020

  Joj, super sprava, teším sa aj za Vás 🙂

  8. feb 2020

  parada. tesim sa s vami 🙂

  8. feb 2020

  Držím vám aj malej palce nech sa aj keď po krôčikoch posuniete vpred .

  8. feb 2020

  💪❤️

  8. feb 2020

  ♥ ste obe 1-ky ;)

  8. feb 2020

  Citam tvoje články o Raketke od 1. Dielu a neskutočne sa s vami teším, že ste to dobojovali až sem.. si úžasná maminka a raketa je originalna bytosť .. verím,že všetko čoskoro dobehne a keď vidím,aky progres urobila za ten rok -rok a pol tak myslím, že do roka z nej je jedno obyčajne zdravé dievčatko "so svojou povahou" .. Ty si môžeš zagratulovat, ze vsetka ta snaha a pozornosť sa odzrkadlila na tomto výsledku.. Držím palce aby bolo tých horších dni menej a menej a boli ste obe spokojne .. 🤞🤞🙏❤

  8. feb 2020

  super super super 🙂 ♥️

  8. feb 2020

  Urcite je to najma tvoja zasluha ze sa jej neustale venujes " pracujes" s nou. Vymyslas pre nu aktivity a hry, aby sa neako rozvijala. Klobuk dolu 😁😁😁 a gratulujem

  8. feb 2020

  Celý rok čítam ako sa máte.. A vieš čo? Všetky tvoje príspevky, fakt všetky som si prežila so synom! Veľa krát som ti písala, že tvoja raketa je môj syn TGV (vysokorýchlostný vlak 😂) a keby som všetky tvoje články predpísala do mužského rodu, je to 100% môj syn. Aj sa to teraz potvrdilo. Máte rovnakú diagnózu.. OVR, NKS s tým sme začínali! Teraz už máme dysfáziu. Tomáš mal 26.1. už 5 rokov. Takže o 2,5r vás čaká to, čo teraz prežívame my. A poviem ti. Nie je to ľahšie. Je to beh na dlhé trate! Dlhodobý... Nechcem ťa strašiť. Jednoducho je to tak.
  V každom prípade, teším sa s tebou. Ten pocit, keď ti oznámia, že to nie je A ale len "LEN" NKS, poznám.. Ja keď som už v koncoch.. Nevládzem.. A chcela by som ujsť na druhý koniec sveta (hej, stále sú také dni!).. Vždy si znovu a znovu pripomínam, že naša (spoločná) diagnóza je NIČ oproti iným, horším! A som vďačná, že je to kel dysfázia.

  8. feb 2020

  Mám tri "normo" deti a aj napriek tomu som čítala každý jeden tvoj príspevok. A poviem ti, ste"hviezdy"! Obidve! Je to pecka ako si sa do toho zahryzla a nedala sa a makala a makala...resp. makali a makali ste 🙂 super! Držím vám do ďalších rokov veľa síl, veľa napredovania, veľa krásnych spoločných chvíľ v kruhu rodiny a hlavne veľa veľa radosti z vašej "rakety" . Ona toho v živote svojou energickou osobnosťou ešte veľa dokáže! Ináč, ak to nieje tajomstvo, ako sa vlastne volá?

  8. feb 2020

  🙂 tesim sa s vami 🙂 a prosim pis dalej, ja som si na vas uz nejako zvykla 🙂

  8. feb 2020

  Ahoj, prosim vedela by si mi do spravy poslat kontakt na tu pani psychologicku? Ako rychlo vas objednala a nevies ci berie aj deti z ineho kraja? Riesim podobne zo synom a k p. Janosikovej sa neviem objednat.

  8. feb 2020

  ❤ vela ludi vam verilo. A dali ste to na paradu! Ja si veru dam tiez dnes velku cokoladu na oslavu s vami. Velmi sa tesim! 👍

  8. feb 2020

  Gratulujem a tesim sa s Vami...❤️ Citala som kazdy jeden clanok, nakolko mam tiez syna s vyv.dysfaziou (tiez to zacinalo Ovr, Nks), duhy syn ma tiez zas ine logo problemy a ktovie co nas este čaká s najmladsou dcerkou. No ale spat k vam... Tolko energie si do toho dala, je to obdivuhodne. Je to najma tvoja zasluha, nikoho ineho. Logopedovia sa mozu snazit ako chcu, ked rodic doma s dietatom nepracuje, vysledky sa nedostavía. Drzim palce, aby dcerka stale napredovala a robila stale vacsiu radost a pokroky. ❤️

  8. feb 2020

  🙏 tesim sa s tebou

  8. feb 2020

  @zuzina1881 a co teda teraz riešite? Jemnu motoriku písanie? Nech uz začnem natom pracovať 🙈

  8. feb 2020

  @zuzanacoci a ako ste natom s chlapcom s dysfaziu?

  8. feb 2020

  Obcas na vas myslim a vcera som si prave spomenula, ked som nasla Tvoj nocny clanok. Tesim sa s Tebou. Iste vies, ze praca nekonci, naopak, diagnoza nediagnoza, ked uz si na to tak statocne nabehla, bola by velka skoda sa teraz na to vykaslat a zastavit skvele pokroky, ale aspon Ti padol ten velky kamen zo srdca a mozes trosku vydychnut a mat vacsi pokoj v dusi. Drzim vam obom palce a sem tam pridaj clanok, ako sa vam vodi.

  8. feb 2020

  @itmama15 bude mat v aprili 7, je v pripravke v skole pre deti s NKS.. Uz je na tom fajn, gramatika a niekedy výslovnosť je inde ako u beznych deti, ale na to, ze prvy krat povedal "mama" v 2r8m, a v 3r vedel povedat 30 slov tak je to uz super.

  8. feb 2020

  Gratulujem gratulujem gratulujem🥰

  8. feb 2020

  @itmama15 už mi konečne uveriš, že o pár rôčkov sedíš na promócii svojej rakety? A že tento stresový rok bol len akýsi nedobrý sen? Myslím, že raketka by to skôr, či neskôr dala aj bez toľkej námahy a strachu, no na druhej strane máš kľudne svedomie, že si urobila všetko, čo bolo v Tvojich silách, ba ešte viac 😉.
  Tak úprimne veľa stastia celej rodine a najmä malej rakete 😘

  9. feb 2020

  💓🍀

  9. feb 2020

  Veľmi sa teším s Vami,že sa auti nepotvrdilo! Je úžasné aké pokroky dokázala raketa s vašou pomocou! Pre mňa ste obdivuhodná žena za to,ako ste sa pasovali s problémami, že ste si našli čas a chuť zdieľať vaše nápady, tipy,rady, pocity i "opúšťaky" na tomto blogu! Myslím,že ste inšpiráciou a povzbudením pre mnohých rodičov, pre mňa určite áno! Prajem vám veľa síl,trpezlivosti a dobrých nápadov do ďalších dní s raketou! Nech ste šťastná vy i vaše deti! A teším sa na ďalší článok😉

  10. feb 2020

  Blahoželám a obdivujem. Tvoju silu, vytrvalosť. Lásku. ❤

  10. feb 2020
  10. feb 2020

  Super, gratulujem ❤️

  10. feb 2020

  @itmama15 ahoj mozem poprosit tiez kontakt na pani Lazikovu? A kolko ste platili za diagnostiku?

  10. feb 2020

  💞💪💪💪💪

  10. feb 2020

  Tak veľmi sa s vami teším, juch ♥

  10. feb 2020

  To je super

  10. feb 2020

  Citala som vsetky vase clanky a drzala vsetky palce! Samozrejme, je to vasa zasluha, vasa praca. Klobuk dole za ten rok! Velmi vam drzim palce a prajem, aby ste si to s malou uzivali a tesili sa kazdy den. Vela stastia!

  10. feb 2020

  Super 👏👏👏
  Ale kludni pis dalej. Isto su tu aj maminky s nks a adhd deti a tipy na pracu s nimi ocenia. A teda fakt obdiv, ze ked ma adhd ju vies “uzemnit” k praci za stolikom. Moja je asi ok ale tiez riadna rsketa a nie vzdx je to jednoduche “pripnut” ju k stolu 🤣

  10. feb 2020

  @dejna20 Nie vždy to je easy, ale ju to celkom baví... keďže nemá bohvieakú hru..🙂

  10. feb 2020

  @lia09 píšem ss

  10. feb 2020

  @zuzanacoci a čo sa robí v prípravnom ročníku vlastne? To riešite asi v meste, lebo neviem si predstaviť, že toto poskytujú na dedine?

  10. feb 2020

  @zuzina1881 ach, ja viem, aj psychologička mi povedala, že tu práca nekončí, s čím sa pasujete teraz vy?

  10. feb 2020

  @itmama15 Gratulujem a môžem poprosiť aj ja kontakt na pani Lazikovu a cenu za diagnostiku ? Vopred veľmi pekne ďakujem

  11. feb 2020

  @itmama15 môžem aj ja poprosiť kontakt na pani Mgr. Lazikovú, našla som ju na dvoch miestach, nie som si istá, kde ju mám ohľadom diagnostiky osloviť. Ďakujem moc!

  11. feb 2020

  @itmama15 veľmi sa teším s vami ako to dopadlo 😇 ❤, a pekne ťa prosím aj ja o kontakt na pani Mgr. Lazikovú a aké má ceny - ďakujem veľmi pekne 🙂, bola nám odporúčaná tiež pani Jánošíkova, ale pre nás je to diaľka ísť skúsiť objednať osobne, či tam náhodou bude a momentálne sme aj bez auta ☹ -

  11. feb 2020

  Gratulujem! Nechcem vám kaziť radosť, mám dcéru AS (9 rokov) a nemá doteraz žiadne špecifické záujmy, pre dievčatá to vôbec nie je typické. Problematika je omnoho zložitejšia.

  14. feb 2020

  tak parada. vitaj v klube. par krat som ti to uz pisala aj ja, ze co pises, este nemusi byt autizmus. tiez sme si presli marazmom tejto potencialnej diagnozy a skoncili pri poruche porozumenia a s tym s pojenym oneskorenym vyvojom reci. krpec bude mat 5. spravili sme mozne aj nemozne. uz rozprava, stale viac a viac. vacsinou este frazovite, ale uz to, ze vie pouzit frazu spravne, a ze skusa vlastne vety, je super. kazdy den nas posadi na prdel tym co predvedie. a ako pisu baby nado mnou, kazdy den je to tazke, vacsinou ako 2 dni v chujave (den dobry, potom den zly... len u nas to nie je na dni ale na hodiny :D). ale ide sa, a je to lepsie a lepsie 🙂

  14. feb 2020

  @itmama15 až mi zimomriavky naskočili, keď som prečítala ten nadpis. Klobúk dolu pred vami oboma, teším sa s vami a želám všetko dobré. ❤
  Tvoje blogy boli úžasné, určite výrazne pomôžu iným mamičkám, ktoré budú riešiť podobné situácie so svojimi ratolesťami. Super, že si ich písala. 👍

  14. feb 2020

  @bolavyzub Dakujem, aj ked prace je stale vela pred nami😊

  14. feb 2020

  Ani nevies ako som rada, utieram display od slz, lebo viem co to pre matku znamena. Nech ste vsetci zdravi a raketka napreduje a robi radost

  16. feb 2020

  @itmama15 Super! ❤ Mozem prosim aj ja poprosit kontakt na p.Lazikovu, aj na logopedicku, ktora vam pomohla? Vdaka. 🙂

  23. feb 2020

Začni písať komentár...

Odošli