Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
k_atka
10. mar 2015

ROZPRÁVKA:Ako Agátka nechcela papať ovocie a zeleninku

„Mám to ja s tebou trápenie, Agátka,“ vzdychla si maminka, keď jej 4-ročné dievčatko zase nechcelo na raňajky spapať paradajku, ba ani uhorku. „Keď nebudeš papať vitamíny, ochorieš,“ dodala vážne mamka a zamračila sa na dievčatko. „Čo sú to vitamíny,“ spýtala sa Agátka. Maminka jej vysvetlila, že vitamíny sú malilinkí bojovníci, ktorí v jej telíčku zvádzajú každú chvíľu boj so zlými bacilmi a vírusmi.

„Keď máš dobrých vitamínových bojovníkov v telíčku málo, bitku vyhrajú vírusy a ty ochorieš. Ale keď ich máš dostatok, bacily a vírusy proti nim nemajú šancu a ty si zdravá a môžeš chodiť do škôlky a na ihrisko,“ dodala Agátkina maminka a povedala ešte, že vitamíny sú hlavne v ovocí a zeleninke. Teda v jabĺčku, slivke, pomaranči, mandarínke, ale aj v hrozienku či melóniku. „A v akej zeleninke?“ Spýtala sa Agátka. „Predsa v paradajke, paprike, uhorke, hrášku, ale aj mrkvičke, špenátiku či kalerábiku,“ menovala maminka zeleninku, na ktorú si spomenula a ktorú jej Agátka nechcela papať.

Agátke však namiesto jabĺčka viac chutila čokoláda, namiesto hrozienka papala cukríky a dokonca aj mrkvičku vyberala z polievočky. Namiesto nej si radšej dala keksík. A potom sa to stalo - Agátka ochorela. „Máš vysokú teplotu, pôjdeme k tete doktorke,“ povedala maminka, keď obliekala unavenú Agátku. Tej sa veru nechcelo ani hrať, ani si len nespievala, keď sa ráno zobudila, ako obyčajne.

Keď Agátka prišla k pani doktorke do čakárne, bolo tam ešte jedno dievčatko v jej veku a starší chlapček. „Ani vy ste nemali dostatok bojovníkov však,“ povedala im dôležito Agátka, ale detičky jej nerozumeli. Nevedeli, o akých bojovníkoch to Agátka rozpráva. Zato teta doktorka to vedela celkom presne. „Máš chrípku, Agátka,“ povedala jej po chvíľke vyšetrovania. „Musíš oddychovať v postieľke a papať dostatok vitamínov,“ dodala. „Nie vitamínov, ale bojovníkov,“ opravila tetu doktorku Agátka. „Vitamíny sú bojovníci, ktorí zápasia so zlými vírusmi a bacilmi. A keď prehrajú, ochoriem,“ vysvetlila Agátka tete doktorke. Tá sa na ňu usmiala a spýtala sa jej, kde sa takí bojovníci nachádzajú. „No predsa v ovocí a zeleninke,“ povedala jej Agátka úplne vážne, akoby to teta doktorka naozaj nevedela.

Keď sa Agátka vyliečila a mala ísť opäť do škôlky, pýtala si od maminky čokoládu a cukríky. „Agátka, vieš predsa, že v cukríkoch vitamíny nie sú, daj si radšej jabĺčko alebo zdravý šalátik, paradajku či papriku,“ ponúkala maminka Agátke všakovaké zdravé pochúťky. „Mamí, nehovorí sa predsa vitamíny, ale vitamínoví bojovníci,“ opravila ju Agátka a spapala velikánske červené jabĺčko. Odvtedy Agátka nebola ani raz chorá, pretože v jej telíčku vždy zvíťazili silní vitamínoví bojovníci z ovocia a zeleninky.

Začni písať komentár...

Odošli