• Prihlás sa
 • Registrácia nového člena
 • Získaj PLUSPRO
 • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
 • Prihlás sa
 • Registrácia nového člena
 • Získaj PLUSPRO
Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
a uvidíš všetky príspevky!
kmk11
24. jan 2018 Čítané 96x

(Práve "upratujem" svoje bývalé záznamy a toto som tam objavila:slight_smile: )

Vždy som tvrdila a i naďalej tvrdím, že keď niečo sľubujete deťom, nerobte to zbrklo, ale desaťkrát si premyslite všetky možné alternatívy vášho vyhlásenia!
Na škole sme mali ako každoročne záverečnú letnú slávnosť. V ten rok ohlásili novinku a my rodičia sme ju dostali aj čierne na bielom.
Jednalo sa o beh priateľstva, ktorého sa mali zúčastniť všetky školopovinné deti. Lenže nešlo iba o behanie, išlo i o sponzorovanie. Deti si mali nájsť niekoho, kto im za každé odbehnuté kolečko zaplatí istú sumu podľa vlastného zváženia. 
Na konci oznamu stála záväzná prihláška. Takto vyzbierané peniaze poputujú na podporu (už som zabudla koho)...
Podobné aktivity nekomentujem, mám na ne vlastný názor. Nesúhlasím, ak sa na niečo podobné zneužívajú deti ako nástroj.
Hľadela som na ten papier a nejako som nenachádzala info, akú dlhú trasu budú školáci behať. Pre mňa to bola dosť podstatná informácia, pretože od toho sa odvíjalo moje vyhlásenie a následné dodržanie sľubu. A nielen to. Vedela som, že Michael má na druhý deň dôležitý koncert, a preto sa nesmie zničiť fyzicky.
Na konci vyhlásenia stála formulka - zaplatím maximálne nasledujúcu sumu: ...
A tak som zaškrtla túto alternatívu a dopísala hornú hranicu.
V deň behu sa všetky deti rozhodli, že prekonajú dovtedy známe existujúce, ale i neexistujúce rekordy. Dostali štartovné kartičky na zaznamenávanie počtu odbehnutých kolečiek a behali do absolútneho vyčerpania na pripekajúcom slnku. Časť z nich sa zachovala typicky detsky - keď sa nik nepozerá, nechám si opečiatkovať papier i dvakrát. 
My rodičia sme stáli okolo bežeckej dráhy a ja som iba počúvala rozhovory ustarostených mám, ktoré sa obávali o zdravie svojich upachtených ratolestí. Pretože detičky zdolávali rekordy bez ohľadu na to, že zachvíľu odpadnú z vyčerpania.
Michael behal poctivo, ale poznal i hornú hranicu. Napriek tomu odbehol o tri kolečká naviac.
Potom prišiel ku mne a vraví: "Mama, viem, že zaplatíš iba tú sumu, a preto teraz skončím beh, ale zvládol by som i viac."
Nuž som mu vysvetlila, že keď chceme prispievať i tam, kde prispievame pravidelne,    musíme si to trochu podeliť.
S tým súhlasil, a keď sa trochu vydýchal, prišiel opäť za mnou a vraví: "Tuším je dobre, že som prestal behať, teraz cítim, aký som unavený!"
A to už som počula zo všetkých strán ostatné rozhovory rodičov s deťmi: "Koľko si odbehol tých kolečiek? To snáď nemyslíš vážne! To sa budeme musieť spýtať, či môžeme zmeniť konečnú sumu. Veď toľko peňazí nemôžeme zaplatiť!"
Niektoré deti totižto odbehli aj 30 kolečiek. Krát sľúbená položka za jedno... a rodinný rozpočet je v ťahu.
Som rada, že som nesklamala svojho syna a vopred sme si rozumne stanovili pravidlá a hranice.
A prečo toto vlastne spomínam. Lebo práve čítam knihu istého dobrodruha a on v nej opísal inú úsmevnú príhodu na tému dodržania sľubu.
Keď už bol v Nemecku dostatočne známy, prednášal kade-tade na rôznych akciách. Raz ku nemu pristúpil malý chlapec a chodil dlhú chvíľu okolo jeho vlastného diaprojektora. Prezeral si ho so záujmom z každej strany, až sa nakoniec opýtal, kde sú na ňom tie zárezy, o ktorých písal v nejakej svojej knihe - v nej stálo, že ak niekto na prednáške odpadne (viď príspevok nižšie, ako zjedol hadovi žabu), spraví si na diaprojektor zárez. Samozrejme, že to myslel ako gag, ale nechcel sklamať toho malého chlapca, tak si spontánne vymyslel novú historku. Podľa nej už bol bývalý diaprojektor tak poškrtaný zárezmi, že si musel kúpiť nový. Ale!!! Ak na tej prednáške niekto odpadne, môže chlapec vlastnoručne vyryť prvý zárez na nový diaprojektor...
Ľudia, rozmýšľajte, čo sľubujete deťom, ak nechcete byť pred nimi za klamárov :grinning:
Magické sily zapracovali v prospech chlapca a na aktuálnej prednáške odpadli hneď dvaja poslucháči. Myslím, že prvé dva skutočné zárezy na prístroji nášho dobrodruha mu odvtedy vždy pripomínali, že človek má dvakrát merať a raz strihať! Hlavne, ak sú v hre deti... 

A príbeh z cestopisnej knihy plus list od 12-ročného fanúšika :
Jej autor kedysi pravidelne brázdil svet krížom krážom a snažil sa prežiť s minimálnou výbavou. Jeho mottom bolo, spoľahnúť sa na vlastné sily a prebudiť v sebe inštinkty prežitia našich predkov.
No a vrámci jednej takejto výpravy, ktorú i filmoval pre televíziu, objavil užovku vodnú, zákonom chránenú, čiže nedotknuteľnú, ktorá práve skonzumovala rybu. Myslel si náš cestovateľ.
A tú rybu sa rozhodol získať pre seba. Vraj sa to dá dosiahnuť správnou masážou a dostatočnou dávkou trpezlivosti.
Lenže aké bolo jeho prekvapenie, keď sa v ústach užovky zjavila žaba. Tá síce tiež patrila ku chráneným druhom, ale chuderka práve dodýchala. Užovka ju na druhýkrát odmietla, a tak sa cestovateľ obetoval a zjedol ju sám.
No a pár týždňov po odvysielaní tejto epizódy dostal list od 12-ročného fanúšika, ktorý napísal, že film bežal v deň jeho narodenín a najviac sa mu páčila scénka, kde ukradol obojživelníka plazovi. V tom momente sa jeho mama pomaly zosunula po stoličke. Odpadla. A mládenček ukončil list poďakovaním za "najkrajší narodeninový darček".

Čítaj celý článok
kmk11
16. jan 2018 Čítané 24x

K záchrancom všetkých zatúlaných zvierat som patrila aj ja. Snáď už od narodenia. Niekoľko historiek by isto vedela pridať i moja (v tomto ohľade ťažko skúšaná) mama. Túžba stať sa zverolekárkou je bohužiaľ ta-tam, ale do ďalšieho života už mám vypísanú prihlášku na veterinu.

I keď sme bývali v činžiaku v úplnom strede mesta, mala som šťastie na "vhodne bývajúcu" vzdialenú rodinu a veškerých, ochotných známych, ktorí ma pravidelne prichýlili na víkendy u seba na svojich vidieckych sídlach. Pre mňa, mestské dieťa, to bol raj na zemi. Vtedy boli ešte (všetky) záhrady nefalšovanými záhradami, v ktorých hlavne po daždi rozvoniaval kôpor a iní jeho zelení príbuzní a susedia, ráno o piatej sa rozkikiríkali prvé budíky, sliepky ešte znášali vajcia, ktoré sa mohli i pokaziť (hovorili sme im záprdky - dnes už toto slovo pravdepodobne vymiera), včely ešte netrpeli agresiou z chemických postrekov, lastovičky predpovedali spoľahlivo počasie, štípance komárov nespôsobovali super alergické reakcie, deti vedeli podľa bľakotu, mekotu, bukotu spoľahlivo rozoznať, čo sa skrýva v stajni a že kravy nie sú fialové...

Ako dieťa som zažila vďaka tým ochotným známym a príbuzným veľa historiek so zvieratami. S celou škálou, ktorú život prináša či poskytuje. Od ružovej až po čiernu.

Vari úplne prvou, ktorá mi živo zostala v pamäti, je tá s kohútom. Sestra mojej babičky bývala na dedine a ich dom nemal kúpeľňu. Takže aj na WC sa chodilo von. Drevená kadibudka stála od domu relatívne ďaleko pre päťročné dieťa. Najprv sa muselo prejsť dlhým dvorom, za ním nasledovalo veľké, ohradené priestranstvo pre sliepky, kačice, husi a väčšie poľnohospodárske náradie každého správneho gazdu. Na jeho konci stála spomínaná kadibudka. Keď som z nej vyšla a chcela sa vrátiť do domu, postavil sa predo mňa v bojovom postoji miestny "boss" na dvoch nohách s ostrohami, načochoreným perím a zlostným pohľadom. A potom to už išlo rýchlo... zúrivo do mňa skákal, ďobal, kam dočiahol, ja som vrieskala na celú dedinu, rodina vybehla v šoku z domu, teta dobehla ku kohútovi, on si ju v tej zúrivosti vôbec nevšimol, ale keď ho kopla do zadku, tak si počas letu priestorom asi uvedomil, že prišiel niekto mocnejší. Skončil ešte v ten deň bez peria a čisto vyumývaný v polievke. Napodiv to nenaštrbilo moju lásku ku zvieratám.

Ďalšia historka pochádza z jednej z pravidelných víkendových návštev u maminej kolegyni, ktorú sme my deti adoptovali za našu tetu. Išla som na vizitu k jej susede sprava. Ich zajačica mala práve početnú rodinku a ja som sa mohla ísť pomaznať so zajačikmi. Jeden ma dosť škarede poškrabal na ruke. Suseda, asi 80-ročná babička, radila dezinfikovať podľa osvedčených babských receptov časov minulých: "Choď si tú ruku rýchlo ocikať, nech sa ti tam nedostane nejaký zápal!" Pre mňa v tých časoch neslýchaný návrh. (O urinoterapii som sa dozvedela oveľa, oveľa neskôr.)

Tých historiek bola ešte veľmi veľa. Neskôr som sa už neuspokojila s návštevami na dedine, ale začala som znášať i domov.

Tie príhody, ktoré nechávajú vlasy našich mám šedivieť, radšej vynechám a spomeniem iba skutočných členov našej domácnosti.

Prvý bol škrečok Čochtan. Na veľký zármutok nás detí - nedal sa chytať do rúk, pretože strašne kúsal. Preto aj bezpečné čistenie akvária zostávalo na našej mame. Po dvoch rokoch spolužitia sme prešli na vyššiu kategóriu - morské prasiatko Albínka. Jej kvíkot nás vítal každé ráno a svojim nenáročným správaním si nakoniec získala i moju babičku, ktorá ju na začiatku ignorovala s poznámkou: "Fuj, potkana do bytu...".

(Týždeň ju mala v podnájme a odvtedy s ňou bola veľká kamarátka).

Moje ambície po Albínkinej smrti stúpali vyššie a ja som nám tajne zaobstarala krásneho kocúra (na psa ešte čas nedozrel). Bol zvyknutý chodiť von na dvor a jeho nešťastím bolo, že stretol našu zlomyseľnú susedu. Vypustila ho na ulicu a zrazilo ho auto. Nuž sme si ho dlho neužili.

No a nakoniec po minimálne 15 rokoch prehovárania povolila i naša rodinná rada a ďalším členom domácnosti sa stal Bagíra. Krásny, žíhaný boxer s predpisovou čiernou maskou a bielym fľakom na hrudi. Veľmi rýchlo sa naučil základným pravidlám. Veľká väčšina psov ich akceptuje, ak ich dokáže dodržiavať i majiteľ.

Pýtať sa von sme ho naučili do tretieho dňa od príchodu. Vždy keď musel, stepoval pred vchodovými dverami, prípadne nás prišiel šťuchnúť ňufákom, ak sme si to náhodou nevšimli, za sprievodného zakňučania.

Po prechádzke vedel, že musí vpochodovať do kúpeľne a kým nie sú ľabky vyumývané, nikam inam nesmie. (Asi dva-trikrát sa stalo, že sme zabudli okamžite previesť povinnú procedúru, a tak sedel v kúpeľni pol hodinu a vzorne čakal, kým sme si chybu uvedomili...). Po rokoch bol tak vytrénovaný, že sám dokázal zdvíhať aj zadné labky.

Niekoľkokrát sa stalo, že mu bolo zle a obsah žalúdka sa ocitol na podľahe v byte. Keby ste videli, ako sa taký poriadkumilovný pes dokáže hanbiť! Až nám ho bolo ľúto, keď so stiahnutým chvostom, ušami a previnilými očami bežal na svoje miesto a tam čušal, ani na privolanie nechcel prísť.

Mali sme šťastie, že nám v živote nič nezničil. Nepoznali sme rozkúsané papuče, koberce či nábytok. Iba raz. Došla som z mesta s nákupom, položila ho na zem v predsieni a kamsi som ešte musela vybehnúť.

Keď som sa vrátila zarovno s mojim bratom a odomkla vchodové dvere, prekvapene sme spolu pozerali do prázdneho bytu. Odkedy sme mali Bagíru, vítal nás zakaždým radostne pri dverách. Niekoľkokrát sme zavolali jeho meno a už nás premáhal strach, čo sa stalo, keď sa zrazu z izby vykotúľal náš vtedy asi polročný kamarát. Pri pohľade naň sme sa hlasno rozosmiali. V tej nákupnej taške som mala vlnu na pletenie. Bolo to klbko a milý boxer si ho pravdepodobne pomýlil s loptou. A pri hre sa tak zaplietol do nití ... (kultúra za pětset)...že mu trvalo chvíľu, kým sa ako zajatec v putách premiestnil z izby do predsiene.

O strave vedel, že ju smie konzumovať iba v kuchyni. Neznášala som totižto roznášanie kostí a iných zbytkov po byte, aké som zažila u susedy, ktorá chovala pudlíkov. Takisto nám musel kedykoľvek misku so žrádlom odstúpiť. Patrilo to k výchove a dodržiavaniu hierarchie v našej "svorke". Po jedle sa opäť išlo do kúpeľne. Tentokrát sa umývala predovšetkým zaslintaná papuľka. Koľkokrát sme si nevšimli, že dojedol a našli sme ho už trpezlivo sedieť v tmavej kúpeľni.

Od malička mal zakázané chodiť na pohovky, či postele. V jeho seniorskom veku sme mu však povolili jednu malú výnimku. Takú, aby boli spokojné obe strany. Vyšlo to vlastne z neho. Vždy po tých kreslách tajne pokukoval. Asi si myslel: Keď môžu oni, prečo nesmiem ja??? A tak dúfal, že nám prejde cez rozum, keď si na kreslo vyloží predné labky. V prvom momente sme boli zaskočení, čo to robí, ale on tam zostal takto spokojne "stáť", položil si pritom hlavu na predné laby a kým vládal, stál.

Bagíra bol "Pán pes". Túto prezývku mu dali psíčkari z okolia. Okrem toho ho volali aj Džentlmen. On ním skutočne bol. Ochraňoval všetky šteňatá, nedotkol sa v sporných otázkach žiadnej feny, aj keby ho rozčuľovala a podriaďoval sa starým psím kamarátom, ktorí ho v detstve "vychovávali", hoci ich silou prevyšoval. Inak to bol dominantný tvor a vždy sme sa museli mať na pozore. V tých časoch sa psi ešte nesterilizovali a nekastrovali ako dnes, a tak ich hormóny riadne ovládali a každý z nich si nárokoval na vedúcu pozíciu v revíri, tak ako to v génoch prebrali po predkoch.

Vďačná som mu i za všetky tie nádherné prechádzky v teple, v snehu, v daždi, za kopu zaujímavých ľudí, ktorých som mohla spoznať iba vďaka nemu, za pravidelný prísun čerstvého vzduchu, za pohyb, za všetky koncerty v našej obývačke, keď oduševneným zavýjaním sprevádzal bratovú hru na saxafóne, za smiech, ktorý vyvolával na našich tvárach dennodenne svojim skutočne komediálnym charakterom, za bezhraničnú oddanosť, za každú chvíľu, keď vycítil, že niekto z rodiny má zlý deň, a tak si mu položil hlavu do lona, akoby chcel povedať: mne sa môžeš vyrozprávať...

Jeho vzťah k deťom bol typický pre boxera. Zbožňoval ich. Živo mám v pamäti príhodu s bratrancovou dcérou. Mala asi 4-5 rokov, keď sa odohrala. Opäť k nám raz prišla celá rodina na návštevu a Bagíra od radosti vyskakoval. Samozrejme, že jeho veľkosť v skoku a veľkosť dievčatka neboli pri tomto zvítaní akceptovateľné. V momente, keď ho brat chcel ukľudniť, znovu nečakane vyskočil a rozrazil mu do krvi pery. Brat v prvom momente stratil trpezlivosť a capol dosť silno Bagírovi po zadku.

V psom mozočku však spracovanie a pochopenie jednotlivých dielikov vzniknutej situácie nebolo dostatočné, a tak si náš štvornohý spoločník pravdepodobne myslel, že dostal kvôli neadekvátnemu správaniu sa k dievčatku. A aby nespravil niečo zlé, radšej sa jej od tej minúty vyhýbal. Ale ako!!!  Akonáhle zbadal, že sa k nemu malá blíži, bežal sa chudák ukryť na druhú stranu bytu. A ona bola z toho nešťastná. Vždy sa s ním rada hrávala, keď sa upokojil po prvotnom zvítaní a zrazu to nefungovalo. Ani na naše snahy sprostredkovateľov mieru nereagoval.

O niekoľko týždňov nás navštívili opäť a scenár sa opakoval. Akonáhle ju Bagíra zbadal, prchal do najbližšej skrýše. A dievčatko smútilo ďalej.

Pri tretej návšteve bežal Bagíra na svoje miesto a priam sa triasol, keď zbadal, že malá ide k nemu. Očakával asi nejaký trest. Bratrancová dcéra však k nemu vystrčila ruku, v ktorej držala novučičkú, gumenú hračku iba pre neho. Neveriacky ju očuchal... a od toho momentu boli staré spory zabudnuté a oni dvaja boli zasa veľkí kamaráti, ktorí sa bezstarostne hrali, naháňali a vystrájali.

Mimochodom, kým sme nemali psa, bála sa moja mama i malej čivavky (v detstve ju pokúsal vlčiak). Odkedy spoznala Bagíru, prihovárala sa odrazu nebojácne i takým írskym vlkodavom či nemeckým dogám. A o Bagirkovi, svojom miláčikovi, každému vravela: Ten iba rozprávať nevie!

(Príbeh s ježkom)

Čítaj celý článok
kmk11
13. jún 2017 Čítané 258x magazín

Niekedy sa sama seba pýtam, či som v istých momentoch senzibilnejšia na zachytávanie práve potrebných informácií z médií a časopisov alebo je to iba čarovná sila telepatie.

Nech už je odpoveď, aká chce, dnes ráno som spozornela na rozhovor o správnom zapíjaní tabletiek (nielen) počas choroby.

Včera pán doktor Michaelovi predpísal hneď trojo druhov piluliek. Siaham po nich, až keď sa inak nedá, keď zlyhávajú všetky domáce recepty a stav sa nezlepšuje. Nuž a teraz nastala podobná situácia.

Keď je potomok chorý a takmer nič neje, snažia sa mu starostlivé matky vyplniť i to málo pár lakotinkami, o ktorých sú si isté, že ich v normálnom, zdravom stave hltá ako hladný žralok. Takže každé ich opakované odmietnutie je viacmenej jasným dôkazom pretrvávajúceho neduhu.

Ale ako je to s tekutinami, keď pacient užíva i tabletky? Lepšie povedané, čím ich má správne zapíjať?

Prvá odpoveď: ničím teplým. Teplý nápoj môže narušiť povrch tabletky a tým znížiť či ovplyvniť jej účinnosť. Správne musia putovať do žalúdka a nie začať účinkovať už kdesi cestou ku nemu, kde by prípadne dráždivo pôsobili na sliznicu.

Úplne nesprávne je podávať ich s mliekom. V prenesenom slova zmysle s kakaom. Hoci obe inak patria k Michaelovým obľúbeným tekutinám, jeho telo si ich práve teraz vôbec nežiada. Našťastie. Predovšetkým kalcium z mlieka môže vytvoriť nevhodné spojenia s látkami v tabletkách, obzvlášť v antibiotikách (!). Strácajú čiastočne/úplne účinnosť, prípadne dochádza k neželaným účinkom.

Podľa niektorých odborníkov by sa mlieko a mliečne výrobky nemali užívať dve hodiny pred a po užití liekov. Matematicky zdatní pacienti, ktorých dávky presiahli hodnotu 4x denne a ktorí dodržiavajú rady odborníkov, si rýchlo spočítajú, že do syra najbližšie zahryznú, až keď doberú predpísané množstvá...

Káva a šťavy z ovocia sa taktiež neodporúčajú. Triesloviny z nej a niektoré zložky štiav môžu meniť žiadaný účinok tabletiek. A vrámci tejto skupiny ruky, vlastne ústa preč od grapefruitu! Kombinácia s ním môže viesť k prudkým nežiadúcim účinkom (zvyšuje účinok v niektorých prípadoch až o 70%), dokonca ku srdcovým ťažkostiam. 

(V dnešnom príspevku, vďaka ktorému som sa rozhodla napísať príspevok, neodporúčali ani čaj. Tiež kvôli trieslovinám v ňom. A ani minerálku.)

Alkohol je, bohužiaľ, problémom mnohých ľudí aj v zdravom stave. Apelovať na zdravý rozum je v ich prípade ako hádzať hrach na stenu. Napriek tomu spomeniem, že v kombinácii s liekmi prechádza do krvi oveľa rýchlejšie a pôsobí silnejšie, pričom môže úplne zničiť účinné látky z tabletiek alebo ich účinok naopak tlmiť.

VODA (z vodovodu) je jediným nápojom s neutrálnym pH, ktorá v ideálnom prípade neobsahuje žiadne doplnkové látky. Pri viacerých tabletkách ich väčšina z nás zapíja jednu za druhou zrýchleným hltom, no odporúča sa množstvo aspoň 250 ml, aby nič nezostalo rozpustené a zachytené kdesi v polovici cesty, čím by mohlo - ako je spomenuté vyššie - poškodiť sliznicu. Väčšie množstvo vody navyše napomáha telu ľahšie prijať liečivo.

#zdravie

Čítaj celý článok
kmk11
17. apr 2017 Čítané 194x

Jazero a hory - pre mňa osobne najideálnejšia to dovolenková kombinácia (teda okrem divokých pralesov). Keď mi muž doma ukazoval fotky apartmánu, ktorý by prichádzal do úvahy, ihneď som súhlasila. Z viacerých prezentovaných záberov si ma získal práve nádherný výhľad z balkóna. Na vodu a majestátne štíty.

Južné Tirolsko zbožňujem tak či tak a navyše je od nás iba na skok. Stačí prejsť Alpami a od Brenneru už cítite vo vzduchu závan dovolenky. Pizza, pasta a spevavá taliančina (aj keď iba občas, lebo na severe Talianska sa rozpráva predovšetkým po nemecky).

Keď sme vychádzali z domu, pršalo a teplota na teplomeri vykazovala chabé 4°C. (Pred týždňom sme sa na časti tejto istej trasy počas menšieho rodinného výletu takmer uškvarili pri 24°C.) 

Od Innsbrucku začala pomaličky stúpať a v cieli sa vyšplhala na statných 22°C.

Správcová nám pri odovzdávaní kľučov síce potvrdila, že v nasledujúcich dňoch o minimálne desať z nich prídeme, ale treba to brať pozitívne. U nás doma má snežiť!

Krátko po príchode sme sa rozhodli pre prvú - zahrievaciu - turistickú trasu. Viedla síce okolo jazera, ale priamo k vode sa dostanete iba na niekoľkých málo miestach. Väčšinou tam, kde sú reštaurácie, požičovne lodiek alebo verejné kúpaliská. Uvádzaná dĺžka 7,5 km, vedená je pod číslom 3. Zdoláte ju hravo i s kočíkom.

Kaltern leží na Vínnej ceste, čo znamená, že sa viacmenej prechádzate medzi sadmi s vínnou révou a jabloňami. Druhé menované začínajú práve kvitnúť. Cesta je nenáročná, na pol prašná, na pol asfaltová. Kus z nej sa tiahne miestnym biotopom,  nakrátko sa schladíte i v lese. Vo vzduchu cítiť silu slnka, jeho lúčmi sú popretkávané všetky rastlinky navôkol a i obyčajná jarná tráva voní akosi intenzívnejšie. Letnejšie.

Rastenbachklamm

Jedna z obľúbených miestnych túr. Začína nad minigolfom. Najprv musíte prejsť cez hlavnú cestu (smer Sonnleitenhof-penzión), aby ste sa opäť dostali medzi vinice. A práve tu sme si uvedomili, ako obľúbený je tirolský kraj medzi turistami z celej Európy (a snáď i medzi mimoeurópskymi).

Keď miniete posledné domy a penzióny, vôjdete do lesa. Najprv ste na drevených šípkach nasledovali číslo 1, teraz prechádzate na 13-tku. Stúpate do kopca, cesta je miestami dosť úzka a prašná. Ak práve pršalo, môže byť dokonca nepríjemne šmykľavá. Prezentovaný výlet určite nie je vhodný pre niekoho s postihnutím.

Lávky a schody vás vedú roklinou. Približne v polovici okruhu míňate úzky, dlhokánsky vodopád. Krátko za ním cesta odbáča k ruine baziliky Sv. Petra. Uvádzajú ju ako pravdepodobne najstarší kostol Tirolska. My sme kvôli dočasnej indispozícii nášho juniora - bolela ho noha -haha (aj takto sa prejavuje začínajúca puberta) - túto časť po krátkom zvážení vynechali.

Keď sa vyštveráte ku asfaltke a parkovisku Müllereck, máte cestu smerom nahor úspešne za sebou a ďalej sa pridŕžajte značenia "Bärentalwanderweg" - číslo 13 - ktoré vás dovedie cez listnatý les nazad ku jazeru Kalterersee.

Náš osobný kilometromerač zaznamenal celkovú prejdenú trasu niečo vyše 10 km. Po toľkých stúpaniach a klesaniach som mala pocit, že ich bolo aspoň statných pätnásť.

Záver túry sme spečatili chutnou pizzou na brehu jazera.

Sľúbený dážď ku nám zatiaľ nedorazil ... a my už plánujeme program na zajtra :slight_smile:

(asi doň budeme musieť zarátať tentokrát i ten dážď)

(jedna z ukážok, prečo musíte mať zdravé nohy - po tejto skale sme sa zviezli po zadku dole - kto ide opačným smerom, musí sa na ňu vyštverať hore)

Kaltern a priesmyk Mendel

Jeden z ďalších pozvoľných výletov vás po štyroch kilometroch naozaj mierneho stúpania miestnymi vinicami dovedie cestou č.3 do dedinky Kaltern.

Domáci ju v prospektoch prezentujú ako najkrajšiu vínovú na svete. Posúdiť správnosť výpovede musí každý sám pre seba (ja som spoznala konkurenciu a dovolím si preto nesúhlasiť). Na hlavnom námestí sa môžete posilniť, získať informácie v tamojšej kancelárii pre turistov a ak máte šťastie, zastihnete na ňom i miestny trh. 

Do Kalternu sme sa vybrali z iného dôvodu. Okrem vína a viníc v ňom totižto nájdete i najstrmšiu pozemnú lanovku Európy, ktorá dedinku spája s priesmykom Mendel. Do prevádzky ju uviedli v roku 1903 a v tom čase patrila medzi technické zázraky. Trasu 2,37 km zvládne pri 64% stúpaní za 12 minút. Jazdí pravidelne každých dvadsať minút. Odvážlivci bez svalovice si môžu preveriť kondičku i po vlastných.

Ak sa rozhodnete pre tento výlet do kopca, lepšie povedané kopčiska, nezabudnite si do ruksaku pribaliť i vetrovky a sveter navyše. V priesmyku vás riadne prefúka.

Hoci hore nájdete pár kaviarničiek a obchodíkov pre turistov, pri pohľade na niekoľko schátralých hotelov je zjavné, že priesmyk ma časy slávy dávno za sebou. Na jeho druhej strane končí Južné Tirolsko a prechádza sa do talianskej časti. I tu sa dá spraviť niekoľko menších výletov, ak práve nemáte so sebou zle naladené dieťa v predpubertálnom veku, ktorému do karát fúka (prihráva) silný, chladný vietor...

(pohľad z lanovky na Kaltern - v pozadí napravo vidno i kus jazera)

Meran

Svalovica juniora naďalej trápila, a tak sme sa rozhodli pre deň oddychu. Pôvodne som si myslela, že mesto Meran - druhé najväčšie v Južnom Tirolsku - sa nachádza o čosi ďalej od jazera Kalterer, no ujo Google prezradil, že tomu tak nie je. Necelých 40 km a to je čo by kameňom dohodil. Určite za návštevu stojí.

Už v 19.storočí bolo známe ako kúpeľné mestečko vďaka svojej stredomorskej klíme. Veď už ako sa ku nemu blížite, vidíte v diaľke tritisícmetrové alpské vrcholce, zasypané zvyškami snehu, ktoré ho chránia zo severu a zo severozápadu pred dažďom a vetrom. Naopak z juhu prúdi teplý vzduch. Vďaka tomu sa priamo v meste darí palmám, olivám či cyprusom. Atmosféra na jedničku s hviezdičkou!

A na palmách sa momentálne darí aj veľkonočným vajíčkam :slight_smile:

Pôvodne som mierila do mesta, lebo som chcela navštíviť jeho preslávené záhrady zámku Trauttmansdorff. Keď som ich spomenula pred mužom, tváril sa, že vie, o čom hovorím a s prehľadom ma ku ním dovedie. (Nabudúce už mu neuverím.) Doviedol ma na Promenaden. Sú síce sviežo zelené a oddychovo krásne, ale dosť ďaleko od zámku... a s tamojšími záhradami majú spoločné iba ak palmy a niektoré rastlinstvo.

Kúsok za miestnou katedrálou sa cez jednu z mestských brán dostanete ku riečke a ďalej stúpate po upravených chodníkoch ako v botanickej záhrade na kopec nad Meranom so skvelým výhľadom na centrum. 

Počas výstupu, sprevádzaní stovkami turistov, sem-tam objavujete rôzne milé prekvapenia záhradných architektov. Hoci bolo veľmi veterno, práve tu sme sa slnili v absolútnom závetrí.

Meran má približne 40.000 obyvateľov, štatút mesta získalo pred čosi viac ako 700 rokmi a európska aristokracia ho objavila v 19.storočí. Možno i preto sú ceny v centre (aristokratickejšie) upravené smerom nahor. Alebo žeby prispôsobené výškam okolitých, špicatých velikánov?

A kto z vás vie, prečo si mešťania zvolili túto dáždnikovú dekoráciu do pešej zóny, môže pridať komentár s vysvetlením pod článok :wink:

Ja som v apríli 2017 namiesto svetoznámych záhrad zasa raz objavila talianské cestoviny na tisíc spôsobov, zavinutí a farieb:

... a jeden zaujímavo zmaľovaný múr

Nad jazerom Kalterer sa vyníma i zrúcanina Leuchtenburg. Ku nej sme sa štverali v posledný deň pobytu. Človek sa síce zapotí, ale cesta vedie listnatým lesom v príjemnom tieni. Na kopci nájdete zvyšky hradu a opevnenia. Jeho začiatky siahajú až do roku 1250.

Zo zloženia návštevníkov, ktorých sme stretli cestou hore a dole, usudzujem, že práve sem smerujú všetky dovolenkujúce rodiny s deťmi. Jednak pre nenáročnosť túry, pre kus histórie s rytiermi a nakoniec i kvôli výhľadu na dve známe doliny, ktoré sa za kopcom spájajú v jednu.

V útrobách zrúcaniny vládne aspoň nachvíľu príjemné bezvetrie. Kto sa však chce dostať dnu, musí byť zdatný v preliezaní múrikov za pomoci (trochu zle odmeraného) rebríku.

Dážď nás nakoniec za celý pobyt nepokropil ani raz (hoci sem-tam sme nad horami pozorovali javy, nasvedčujúce jeho prítomnosť), ale cestou späť nás vítal sľúbený sneh.

#cestovanie

#juzne_tirolsko

Čítaj celý článok
kmk11
15. apr 2017 Čítané 241x

Včera som cestovala nazad domov. Na viedenskej - riadne stiesnenej - autobusovej stanici som sa ešte rozhorčovala nad systémom, akým tam (ne-)informujú cestujúcich o spojoch - cez jednu neveľkú obrazovku, kde pol na pol do zblbnutia beží tá istá reklama a pomedzi ňu striedajú písomné info o odchádzajúcich autobusoch a príslušných nástupištiach. Ak sa rýchlo nezorientujete, máte smolu. Opäť hľadíte na nezaujímavú reklamu. Hovoreného slova o prípadných meškaniach sa dočkáte iba od zneistených cestujúcich, keď medzi sebou prehodia pár slov. Hlásenia cez amplión kompletne absentujú. Viva, hlavné mesto! Desať minút pred plánovaným odchodom autobusu som vyšla na nástupište, kde už postávalo dosť ľudí. Priala som si získať dobré miestečko na dlhú cestu, čo ma čakala, nuž som musela s kožou do prievanu. Či sa mi to páčilo a či nie.

Chvíľu som pozorovala mladíka, opodiaľ predávajúceho kávu, minerálku a nejaké slané drobnosti na tak nehostinnom, chladne tmavom mieste. Aj ja veľkú časť pracovnej doby trávim na čerstvom vzduchu, na rozdiel od neho som si však zárobkom vždy istá a častokrát sa vyhrievam na slniečku.

Nechcelo sa mi vyberať mobil z tašky, ale z nervózneho podupkávania okolostojacich som vycítila, že autobus mešká. Bojovala som s dilemou, či nechať svoje kufrisko vonku bez dozoru a narýchlo vbehnúť dnu skontrolovať obrazovku, prečo spoj nechodí. Nedalo mi, vbehla som. Ale na obrazovke opäť raz blikala reklama na skvelé S,M,L, XL-tričká.

Zrazu som spozornela na šum zvonku a na nástupišti sa s 15-minútovým oneskorením zjavilo známe, na zeleno sfarbené vozidlo. Tak zasa rýchlo nazad ku opustenému kufru.

Vodič skontroloval lístok a ja som sa spokojne usadila k oknu. Asi do štvrtého radu za neho. Na začiatku cesty som sa snažila čítať z novej knihy, ale potom ma akosi premohla únava a ja som privrela oči. Občas som ich nachvíľu otvorila a sledovala tabule pozdĺž diaľnice, ktoré cestovateľom oznamujú, kde práve sú alebo kam sa práve blížia.

Pri jednej z námatkových kontrol som spozornela. Jazdím na tej trase už vyše dvadsať rokov, cestu poznám takmer spamäti, ale práve sledovaný úsek mi nič nehovoril. Mýlili ma nové odbočky, blízkosť stromov, šírka diaľnice. Začala som sa v sedadle nervózne mrviť. Nervozita stúpla ešte viac, keď som si prečítala názvy miest na nasledujúcich tabuliach. Okolie trochu poznám, býva mi tam kamarátka. Seba samu som upokojovala, že šofér asi dostal hlásenie o zácpe na pôvodnej trase a preto zmenil na poslednú minútu plány a odbočil netradičným smerom. Veď čisto teoreticky vedú všetky cesty do Ríma, či?

Ako na potvoru zrazu susede po mojej ľavici zazvonil mobil a všetky moje predošlé, skvelé teórie na upokojenie nervov sa začali rúcať. Nielenže som z akcentu identifikovala rodenú Rakušáčku, ona sa navyše tešila na niekoho, kto už zjavne na ňu netrpezlivo čakal, a tak mu veselo oznamovala, že autobus práve zabáča okolo toho a toho statku a za desať minút sa uvidia. Jej veselosť možno potešila neznámeho na opačnej strane linky, mne naopak prehĺbila vrásky na prestrašenej tvári. Ja naozaj sedím v zlom spoji!!! Vodič svojou nepozornosťou zaisto prehliadol na lístku cieľ, kam mám namierené a ja som v tej trme- vrme na nástupišti neskontrolovala, čo stojí na čelnom skle jeho tátoša (z nesprávnej stajne). Sedelo vlastne iba to nástupište. Môj autobus mal z neznámych príčin zaisto meškanie (ako ten berlínsky) a ja som omylom nastúpila do nasledujúceho spoju bohvie kam. Spriadala som vlastné katastrofické scenáre...

Aby ma zlé víly potrápili viac, zazvonil mobil aj mladíkovi predo mnou. Opäť rakúsky akcent a opäť potvrdenie, že zachvíľu sme na mieste. Ale nie na mojom!!!

Panika práve vrcholila - cestovať cudzími krajmi nie je pre mňa problémom (veď ani v Číne ma neukradli), skôr úplne nevhodné načasovanie osudu, ktorý sa zasa raz pohrával so mnou, ma privádzalo do zúfalstva - keď šofér krátko pred cieľom zastal na pumpe. Kým tankoval, dal nám päť minút voľna. Svižne som vyskočila zo sedadla a vybehla sa pozrieť von, v akom neznámom meste budem hľadať vlakovú stanicu, prípadne tráviť nastávajúcu noc. Ak sa predsa len spontánne nerozhodnem pre dobrodružstvo stopom.

Kamene, čo mi vzápätí padli zo srdca, boli počuť snáď až na Slovensko. 

Konečný cieľ za predným sklom bol ten istý, aký stál na mojom lístku.

Za posledných dvadsať rokov ani raz neviedla cesta pánubohu za chrbtom ako včera. S dvoma medzizástavkami, naprieč ľúbeznou krajinkou. A bez jedinej zmienky na cestovnom lístku!!!

Tridsať nových šedivých vlasov - vítam vás do zbierky! Ale hlavne, že som podľa plánu načas doma...

:grinning:

Čítaj celý článok
kmk11
21. mar 2017 Čítané 5261x magazín

Poznáte to i vy? Chlap ide do postele a ešte ani nie je poriadne v horizontálnej polohe a už hlasno chrápe?!? A vy nič! Maximálne počítate imaginárne, bodkované ovečky medzi polohlasným cmukaním, pripomínajúcim austrálsku koalu? A pravidelne sa točíte zo strany na stranu, zúfalo hľadajúc lepšiu polohu či chladnejšie miestečko než to, čo ste práve dôkladne vyhriali vlastným telom ... ?

Hoci teraz - keď som do programu dňa zaradila vhodné športové zaťaženie (nordic walking hodinu a pol lesom, potom hodina lesoparkom na bicykli cestou do/z práce a na záver minimálne pol hodina na čerstvom vzduchu s deťmi vrámci roboty) - sa nemôžem príliš sťažovať. I ja zaspávam a spím neporovnateľne lepšie než kedysi a dokonca vôbec nepociťujem jarnú únavu. Dodržiavanie pitného režimu, čerstvý vzduch a čaro prebúdzajúcej sa prírody robia svoje. Posledné dve žiadne fitnessko nenahradí. Aj ušetrené peniaze sa dajú investovať rozumnejšie.

Ak nemáte možnosť zničiť sa na prechádzkach v prírode, či už zo subjektívnych a či z objektívnych príčin, a neviete, ako si poradiť s problémom katastrofálneho zaspávania, vyskúšajte nasledujúcu efektívnu a odborníkmi odporúčanú metódu nádychu/výdychu s čarovnou formulkou 4-7-8. 

Nejedná sa o údaje v sekundách, ale o intervaloch, ktoré v duchu sami pre seba počítate (myslím, že zmienka o minútach nie je v tomto prípade potrebná :grinning: )

4 - zhlboka sa nadýchnuť cez nos

7 - zadržať dych

8 - úplne vydýchnuť cez ústa

Dôležité je, aby bol výdych dvakrát tak dlhý ako nádych.

Zníži sa vám tlak, puls. Technika pomáha aj v stresových situáciách, pri nadmernej nervozite, strachu z prijímacích pohovorov. Vyskúšajte ju, ak nedôverujete pilotovi v lietadle, v ktorom práve sedíte. 

Základná myšlienka 4-7-8 nie je nová. Pôvod má v pranayame. Dopočula som sa o nej prednedávnom v jednom televíznom kvíze. A to som kedysi chodila na jogu, kde sme robili i rôzne dychové cvičenia, ale nikdy nie pod značkou 4-7-8.

Asi preto, že oficiálne myšlienku 4-7-8 do povedomia verejnosti rozšíril až americký lekár Andrew Weil.

Metódu možno nezvládnete na prvýkrát, ale minimálne za tri pokusy isto stojí.

#zdravie #spanok

Čítaj celý článok
kmk11
2. mar 2017 Čítané 2000x vybrali sme magazín

Keď sa pred istým časom na MK zjavil vtipný článok o tom, ako ktorási mamička pravidelne otehotnela počas obdobia chudnutia, spomenula som si na mamu malého Antona. Veľmi dobre si rozumieme, a tak mi raz medzi rečou prezradila, že sa s mužom už dlhšie obdobie márne snažili o tretieho potomka (plus doplnila i pár ďalších podrobností okolo), až to nakoniec vzdali. Pred dvoma rokmi sa rozhodla - ako je odnepamäti v mnohých kultúrach a náboženstvách zvykom - očistiť telo po zimnom období pôstom. Bez akýchkoľvek postranných úmyslov. Jej usmievavá, modrooká očista má teraz - ak správne rátam - asi 8 mesiacov.

Po minulom príspevku na MK som si na nete vyhľadala spomínaný dokumentárny film. Lebo som si sama chcela pripomenúť niektoré veci a aj preto, že nasledujúce pátranie po informáciách, ktoré ste sa v ňom dozvedeli, je dosť obtiažne.

Autori dokumentu sa najprv vybrali do Ruska, aby divákom priblížili, čo bolo roky západnej kultúre neznáme a nedostupné. Predovšetkým kvôli skutočnosti, že výsledky štúdie boli spracované iba v ruštine a (tuším dodnes) ich nik nepreložil do iných jazykov.

Chápem, že v časoch studenej vojny nebolo zvykom, aby si vedci z opačných táborov bratsky vymieňali akékoľvek skúsenosti. Nuž a predpokladám, že o pár rokov neskôr zasa isté nemenované spoločnosti pochopili, ako im šírenie podobných informácií môže priam katastrofálne nabúrať bilanciu ziskov. A tak je najlepšie naďalej udržiavať verejnosť v nevedomosti...

Príbeh sa začal písať v päťdesiatych rokoch minulého storočia na psychiatrickom oddelení Kliniky Korsakova v Moskve. V tých časoch už niekdajšie kazajky vystriedali pri tíšení psychicky chorých utlmujúce lieky. K pacientom doktora Jurija Nikolajeva pribudol jedného dňa depresívny mladý muž, ktorý odmietal stravu a ani inak s nikým nekomunikoval. V jeho prípade sa lekár spoliehal na jeho prirodzené inštinkty a nenariadil preto umelé vyživovanie organizmu.

S prekvapením zaznamenával zmeny nasledujúcich dní - od 5. dňa začal ustupovať negativizmus, pacient otvoril oči, na 10. deň začal chodiť, ale naďalej mlčal, 15. deň vypil pohár džúsu, ktorý stál na jeho nočnom stolíku. Neskôr šiel na prechádzky a začal sa zapájať do aktivít na oddelení. Psychicky chorý sa vďaka pôstu vyliečil!

Jednalo sa o absolútne nóvum, a tak Jurij Nikolajev pokračoval v experimentovaní s ďalšími pacientmi. Čoskoro sa dostavil úspech, čoraz viac ľudí ho vyhľadávalo a žiadalo o pomoc. Schizofrenici, ľudia s depresiami, fóbiami, obsedantno-nutkavými poruchami. Nikolajev ich nechal hladovať v priemere 25 - 30, niekedy dokonca 40 dní. S rovnakými pozitívnymi výsledkami.

Narážal však na nedôveru či odpor lekárov. Medicína odmietala jeho výsledky, lebo odborníci nechápali podstatu dovtedy neznámeho javu.

A tak Nikolajev štartuje obsažný projekt. S kolegami dopodrobna zaznamenávajú v priebehu niekoľkých rokov všetky merateľné zmeny v organizme 8 000 pacientov počas kúry hladom.

U viac než 70 % sa po nej dostavuje výrazné zlepšenie zdravotného stavu. U 47 % sa zlepšenie dalo dokázať ešte i po uplynutí 6 rokov od experimentu.

Kúra nielenže u probantov vyvolala antidepresívny efekt, ale lekári zaznamenali okrem zlepšenia psychického zároveň i zlepšenie fyzického stavu. Mala pozitívne účinky na astmu, krvný tlak, ekzémy,...

Nikolajev preto o výsledkoch svojej práce informoval úrady. Ministerstvo zdravotníctva bolo skeptické, a tak v roku 1973 nariadilo ich dôkladné preverenie. Do skupiny poverených a renomovaných lekárov patrili i dvaja armádni - Alexej Kokosov a Valerij Maximov. K ich úlohám nepatrilo iba zistiť, či metóda pomáha, ale i ako pomáha. 

Do štúdie sa zapojili ďalšie tisícky pacientov a doslovne sa testoval celý človek. Všetkými dostupnými metódami.

Kolektív lekárov potvrdil výsledky Nikolajevových pozorovaní a zároveň vypracoval podrobné zoznamy indikácií a kontraindikácií.

Pôst spôsobuje organizmu stres. Stres vyvoláva alarm a aktivuje hormóny, ktoré mobilizujú rezervy v tele. Dochádza k samoliečbe organizmu. To v skratke.

Pre astmatikov sú určite zaujímavé výsledky štúdii Prof. Sergeja Osinina, žiaka Kokosova, ktorý sa za 40 rokov praxe nestretol so žiadnymi komplikáciami. Procesy, ktoré prebiehajú v tele pacientov počas liečby pôstom sú v dokumente vysvetlené.

Doposiaľ žiadný iný štát nefinancoval podobné výskumy (a určite ani nebude a kto o ne vôbec nejaví záujem, si domyslíte i sami.)

V Rusku je spomínaná liečba radikálnou metódou už asi dvadsať rokov podporovaná štátom. Vo filme bolo uvádzané sanatórium v Goriačinsku neďaleko jazera Bajkal. Je konečnou stanicou pacientov, ktorým nepomohla moderná medicína.

Ošetrujúci lekári najprv pre nich zostavia vhodný program a oboznámia ich s možným priebehom, teda ako vo všeobecnosti zvykne reagovať telo. V priemere trvá kúra 12 dní, v závislosti od ochorenia sa môže predĺžiť až na tri týždne. Počas tohoto obdobia pijú pacienti iba vodu. 

Kríza sa zväčša dostaví na tretí deň, keď telo prechádza na čerpanie rezerv. Začína dezintoxikácia. Telo odbúrava jedy, preto sa pacienti cítia zle. Kto trpel napr. na migrénu, cíti bolesti hlavy intenzívnejšie, kto na dnu, artritídu, pociťuje bolesti kĺbov.

Kríza je iba znakom zmien a pretrváva maximálne 24 - 36 hodín. Telo nachádza novú rovnováhu. A všetko prebieha pod dohľadom lekárov.

Na uľahčenie kúry sú do programu zahrnuté masáže, sauna a odporúčajú sa i 2 - 3 hodiny pohybu na čerstvom vzduchu.

Podobné kliniky sa nachádzajú (nezávisle od tých ruských) aj v Nemecku a USA.

#blogujem  #mk_blog_academy

#zdravie
#post

Čítaj celý článok
kmk11
1. mar 2017 Čítané 286x

Kolegyňa (54 r.) sa rozhodla pred pár rokmi radikálne zmeniť stravovanie aj kvôli tomu, že v tej dobe za posledné mesiace pribrala 10 kg, a tak sa vybrala do poradne pre stravovanie a výživu. Predtým ešte navštívila lekára a dala sa kompletne vyšetriť.

Tento program získala po odbornej konzultácii v poradni:

 • stravovanie 3x za deň - ani jedno z týchto 3 jedál nevynechať
 • 5 hodín pauzy od konca jedného stravovania po začiatok ďalšieho, medzi jednotlivými jedlami piť iba vodu (v noci 12 hodín nejesť nič)
 • po 20:00 už nič viac nejesť ( ešte lepšie po 18:00)
 • ku každému jedlu zjesť nejakú potravinu, bohatú na bielkoviny a jedlo vždy začať bielkovinou
 • sladké - aj ovocie - jesť iba ako zákusok po jedle
 • za deň zjesť 5 porcií ovocia a zeleniny (jedna porcia je jeden kus alebo plná dlaň)
 • za deň vypiť 3 l vody, najlepšie medzi jednotlivými jedlami, jedlá zapíjať kávou alebo čajom bez cukru
 • na každé jedlo si naplánovať min. 30, max. 60 minút
 • uhľohydráty a tuk redukovať v prospech bielkovín
 • rýchle uhľohydráty vymeniť za pomalé uhľohydráty
 • cukor a alkohol výrazne zredukovať a požiť iba k jednému z 3 jedál spolu s pomalými uhľohydrátmi
 • spevnené tuky sú zakázané (margarín, fritovací olej, maslo z burských orieškov,...)
 •  každý deň pohyb na čerstvom vzduchu, min. 30 minút a za každého počasia

Poctivo sa pridržiavala plánu a očividné výsledky sa dostavili už onedlho. A tak som si od nej prezieravo vypýtala kópiu programu a uložila na horšie časy. Pre istotu. Veď jeden nikdy nevie...

A horšie časy si našli cestu i ku mne, hoci sa mi ich istú dobu darilo ignorovať. Čo sa ignorácie týka, bola som úspešná ja. Horšie časy však nik nenacpe do veľkosti 38!!! Horšie časy sú sakra vytrvalé. Takže nakoniec na body vyhrali ony. (Potvory.) Ale iba dočasne! (Zatiaľ tomu stále verím.) Lebo ak sa nedokopem k činom, budem si musieť nanovo zadefinovať slovíčko dočasne.

Minule som pozerala jeden veľmi preveľmi zaujímavý dokument o pôste a jeho priam zázračných, liečivých účinkoch na ľudský organizmus. A netýkal sa iba chudnutia. Aj tu, ako pri mnohých iných vedeckých objavoch, zohrala podstatnú úlohu v odhalení niečoho dovtedy nepoznaného práve náhoda. Ja už ale na náhodu nič nenechám. Rozhodla som sa konať. Aby som raz nečítala na váhe: Vážte sa postupne po jednom!

A tak teraz narýchlo a s nevôľou študujem pomalé uhľohydráty. Snažím sa medzi nimi objaviť nejaké mne sympatické.

A zverujem sa i vám. Aby ste ma nenechali na pokoji a donekonečna bombardovali otázkami, ako pokračujem...

Budete mojim zlým svedomím.

Howgh!

Kto chceš zostať silný, zdravý a mladý duchom,
poznaj mieru, cvič telo a dýchaj čistý vzduch
a lieč svoje bolesti skôr pôstom,
než liekmi.


(Hippokrates | 460-370 v.Chr.)

Ale pozor! Pôst v pravom slova zmysle nesmú praktizovať:

 • osoby, ktoré musia pravidelne užívať lieky
 • tehotné ženy
 • osoby, ktoré trpia bulémiou
 • osoby, ktoré majú rakovinu, tuberkulózu a problémy so štítnou žľazou
 • osoby so žalúdočnými vredmi a chronickými zápalmi žalúdka
 • osoby krátko po operácii alebo po zdolaní ťažkej infekčnej choroby
 • staršie, oslabené osoby
Čítaj celý článok
kmk11
28. feb 2017 Čítané 1453x

12 km dlhý a nádherný pobrežný úsek talianskej riviéry medzi Punta Mesco a Punta di Montenero.

Strávili sme tu jeden dovolenkový deň na ceste domov. V preklade názov znamená päť obcí/lokalít. Corniglia, Manarola (pravdepodobne najstaršia obec), Monterosso al Mare (najsevernejšia obec), Riomaggiore a Vernazza.

Jedná sa o idylické miesto, útesmi odrezané od zvyšného sveta. V roku 1997 sa spolu s Porto Venere zaradili na listinu kultúrnych pamiatok UNESCO. 

Zbožňujem všetky talianske mestečká, vsadené do podobných skalnatých kulís - osobne nevyhľadávam pieskové pláže, takže sem by som išla za určitých podmienok i na prímorskú dovolenku. Len sa obávam, že nevlastním dosť finančných prostriedkov, aby som na dva týždne nechala uzavrieť celú oblasť pre seba (a maximálne domácich).

Ak sa vyberiete na obhliadku autom, je otázne, či nájdete parkovisko. Risk nemusí vždy znamenať zisk. Myslím, že Cinque Terre je na jednodňový výlet celkom schopne vlakovo prepojené s okolím za útesmi, ale i navzájom medzi sebou. A práve toto využívajú mnohí turisti "zvonku".

My sme pôvodne vyrážali z Viareggia a plánovali po pár hodinách pokračovať ďalej, a tak sme sem zavítali napakovaným autom, dúfajúc, že nám predsa len zakýva šťastie v podobe parkovacieho miesta.

Na fotke vidíte, že jednotlivé letoviská nie sú navzájom priamo prepojené, ale vždy sa musíte vyštverať hore kopcom k ich spojnici, ak sa chcete dostať k tomu nasledujúcemu. Rátajte však s prudkým stúpaním/klesaním a množstvom serpentín. Nie každého žalúdok spolupracuje pri ich zdolávaní. (Týmto vyslovujem vďaku tomu svojmu.)

Mala som pocit, že v čase našej návštevy práve ako na potvoru opravujú/asfaltujú cesty všade naokolo a my sme iba prehliadli nejaký skrytý zákaz vjazdu. Našťastie sa jednalo len o pocit. No značenia zjavne miatli viacerých, nielen mňa s mužom - či teda môžeme pokračovať autom ďalej alebo nie.

Ale zakaždým sa našiel niekto situácie znalý a jeho suverénne prefrčanie kolo nás nám dodalo odvahy pokračovať.

Asfaltovanie ciest mali na svedomí prudké dažde z októbra 2011, ktoré spôsobili značné škody na okolí. Podmyli mnohé cesty, strhli so sebou budovy. Najväčšiu katastrofu napáchali v obciach Vernazza a Monterosso. Zábery z nej prezentovali domáci nadmernými fotkami na fasádach domov v Manarole.

Kvôli problémom s parkovaním sme tri mestečká navštívili autom a zvyšok sme radšej riešili železnicou, ako väčšina jednodňových, ruksakových turistov. Inak sa železnica vo všeobecnosti odporúča i pre svoj výnimočný tunelový charakter. Len mne akosi vymizol z pamäti.

Čo sa zvyšných kulís týka, tak sú typicky katalógové. Fantasticky farebné. Aj vďaka ním prevláda všade naokolo samý turizmus, čo častokrát zabíja všetko pôvodné, typické pre ten-ktorý región. Na druhej strane - miestni obyvatelia žijú práve z turizmu. No napriek jeho negatívam bol a je tento kúsok zeme viacmenej zatiaľ uchránený pred buldozérovou civilizáciou práve vďaka svojej nedostupnosti. Nové budovy sa takmer nesmú stavať a nenájdete tu ani žiadne megahotelové komplexy. Cinque Terre ohrozujú iba zosuvy pôdy a suchozemskí žraloci s miliónmi vo vrecku. Navyšovanie cien za nehnuteľnosti už vydurilo pôvodné obyvateľstvo napr. z neďalekého Portofina.

Uličky, ktorými premávajú desaťtisícky turistov, odhalíte okamžite. Nájsť správnu reštauráciu na občerstvenie, kde sa budete cítiť príjemne a kde vám jedlo bude i chutiť, vám zasa pomôžu papieroví sprievodcovia okolím. A ja vám odporúčam zájsť do postranných uličiek. Stovky schodov odrádzajú od prieskumu tých lenivších či menej pohyblivých. A vy objavíte ticho... aspoň čiastočné.

Cinque Terre za výlet každopádne stojí. Či si tam dovolenkári dokážu užívať i kľud, dosť pochybujem, lebo pobrežie je ako mravenisko bez únikových východov - rozumej: cestičky sú vsadené do útesov - takže nik sa nemôže len tak rozpŕchnuť po okolí, ako sa mu práve zachce, ale všetci musia cupitať v rade ako husi pekne za sebou. Aspoň dolu pri mori.

Vrchom, cez terasovité políčka, ktoré domáci zakladali už v stredoveku, vedú takisto viaceré turistické trasy a na nich sa odporúča predovšetkým vhodná obuv, litre pitnej vody a dobrý opaľovací krém. Okolie je známe pestovaním vínnej révy a olív. Osvieži vás i pohľad na subtropickú vegetáciu pomarančovníkov či citrusovníkov. Kvety tu kvitnú počas celého roku. Najkrajšia býva jar.

Ak sa rozhodnete pre prieskum vo výškach, budete odmenení nádherným výhľadom a prechádzkou cez malebné, idylické dedinky.

Za najobľúbenejšie trasy sa kvôli nadmernému záujmu platí mýto. Takisto sa nezabudnite vopred informovať, ktoré z nich sú prípadne z hľadiska bezpečnosti práve uzavreté.

Ak ste vyznávačmi čisto plážovej dovolenky, tak jediným vhodným miestom bude pre vás Monterosso. Inak sa musíte uspokojiť s útesmi a na niektorých miestach sa vyhýbať i silným prúdom. Informácie, čo sa odporúča a čo nie, nájdete i na nete.

#cestovanie

#mk_blog_academy #blogujem

Čítaj celý článok
kmk11
25. feb 2017 Čítané 6576x

Máj 2016

To, že Bulharsko nie je bohatá krajina, netreba hovoriť dvakrát, ale že je až tak chudobná, som naozaj nečakala. Doposiaľ som sa stretla s tým, že i keď sú niektoré krajiny v EÚ chudobnejšie, tak aspoň svoje turistické magnety a ich blízke okolie ako tak zveľaďujú, spoliehajúc sa na štedré príspevky z Únie. Tu som ten pocit akosi postrádala. Nielen čo sa blízkeho okolia týka.

Keď sme z letiska prechádzali Varnou - tvrdí sa o nej, že je hlavným strediskom Čiernomoria - s hrôzou som hľadela na neskutočne ošarpané paneláky popri ceste.

Kým som nevedela, do čoho idem, zvažovala som pobyt v jednom rodinnom a dobre hodnotenom hoteli, kdesi v kopcoch nad Varnou, a ako alternatívu jednu možnosť priamo v centre. Nakoniec však vyhrali skvelé recenzie hotela Viva na južnom cípe Zlatých pieskov. Teraz, keď už poznám okolie, som rada, že som sa vtedy rozhodla práve pre Vivu.

Okrem iného som ubytovanie kedysi vybrala kvôli poznámke, ktorá vychvaľovala tamojšiu kuchyňu ako jednoznačne najlepšiu z celkovej ponuky. Potvrdzovali ju desiatky hodnotení spokojných návštevníkov. Priznávam, že keď si na miestne jedlo človek zvykne, tak sa cíti vo Vive kráľovsky. Hotel je po rekonštrukcii, izby vkusne zariadené. Personál bol v čase našho pobytu skvelý, program pre deti i dospelých bohatý. Voľné chvíľky sme si vypĺňali pri biliárde, stolnom tenise a rôznych spoločenských hrách. V miestnom klube ponúkali i folklórny večer a diskotéky. Večeru vždy pripravili pod nejakým všeobecne známym mottom - talianska kuchyňa, bulharská kuchyňa, ázijská, atď. Kto mal zaplatených 7 a viac nocí, smel ísť jeden večer dľa vlastného rozhodnutia odskúšať umenie majstra šéfkuchára do hotelovej extra reštaurácie z A´la carte.

Keď som sa raz pýtala, čo mi fanúšikovia Bulharska odporúčajú navštíviť vo Varne, nedostala som takmer žiadne odpovede. Dnes aj chápem prečo. Sama by som po vlastnej skúsenosti odpísala nasledovne: Choďte sa pozrieť, ale neočakávajte od výletu veľa, ak ste zvyknutí na niečo udržiavanejšie z iných európskych letovísk.

Autobusom sme sa odviezli do centra ku Katedrále. Tam si na neskúsených turistov denno-denne brúsili zuby veksláci, aj preto sme sa radšej narýchlo pobrali k Informačnej službe na opačne strane ulice. Kúsok odtiaľ sa nachádzal miestny trh. U bezzubých stareniek by Michael najradšej skúpil celý (pre nás nepotrebný) tovar, ako mu ich prišlo ľúto...

Ďalej sme postupovali podľa mapky. Zakrátko sme minuli Štátnu operu. Na rozdiel od iných pamiatok spolu s námestím a fontánou pred ňou vyzerala celkom schopne a kúsok za ňou sme navštívili aspoň odporúčané Rímske kúpele. Pracovníčka pri vstupnej bráne sa na nás milo usmiala a juniora pustila dnu dokonca zadarmo. Tamojšie historické ruiny vyzerali miestami upravenejšie, než aktuálne ruiny v meste, ktorých je i v priamom centre požehnane.

Na potulkách si preto okrem iného dávajte pravidelne pozor pod nohy - cesty sú snáď na každom metri štvorcovom, ktorý sa nenachádza na dvoch hlavných, nie príliš dlhých promenádach, samá diera - a kdekoľvek sa vyhýbajte pouličnej zámene peňazí. A čiernemu trhu. Iba ak by ste zatúžili po ukážke útržkov zo zrolovaných bulharských novín. V tom lepšom (bezpečnejšom) prípade.

Ďalej sme mierili k Múzeu o histórii Varny. Dvakrát som sa prizrela, či sa naozaj jedná o budovu múzea a nie o nejaký omyl. Bolo to múzeum. Navyše zavreté. A tak sme sa stade o histórii nedozvedeli nič. Následne sme sa pobrali do Morského záhradného parku.

Viem si predstaviť, že počas horúceho leta je v ňom živo a keď je krásne zakvitnutý, tak sa je i na čo pozerať. Park je nekonečný, tiahne sa pozdĺž pobrežia a je obľúbeným miestom prechádzok domácich a verím, že i turistov. A pri vstupe na jednej z promenád sa prezentujú i miestni pouliční umelci. Tancom, spevom, akrobatickými kúskami či hrou na hudobných nástrojoch.

 ... ale do (mini)delfinária, ktoré sa v parku tiež nachádza, sa neoplatí investovať peniaze - aj keď je jediné na Balkánskom polostrove - radšej si za ne niekde pochutnajte na zmrzlinovom pohári. Neďaleké Akvárium vyzeralo podobne zúbožene a keďže sa blížili prázdniny, stalo sa cieľom nespočetných školských výletov.

V čase našej návštevy sa sezóna iba rozbiehala, mestské pláže boli zatiaľ ľudoprázdne, tak neviem posúdiť, ako to na nich vyzerá v preplnených letných mesiacoch. Či si prítomní šliapu po hlavách za veľké peniaze alebo sa uskromnia kdesi okrajovo.

Čo sa dorozumievania týka, kto ovláda ruštinu, v meste sa zaisto nestratí a domáci vždy ochotne odpovedali na všetky moje otázky.

Túlavé mačky a psy sú nelichotivou vizitkou mnohých chudobných krajín, ale už dávno sme ich nestretali na každom kroku ako tu. Predovšetkym psy ležali rezignovane na uliciach ako niekým odvrhnuté mŕtvoly.

Zlaté piesky som si predstavovala úplne inak - podľa legendy zakopali piráti na pobreží zlatý poklad a rozhnevaná pôda ho premenila na zlatý piesok. Nachádzajú sa 17 km severne od mesta Varny - je to vlastne kopcovitá, zelená džungľa s 5-kilometrovou pieskovou plážou (tá zelená džungľa myslená v pozitívnom slova zmysle - také ja rada, hoci palmy tam budete márne hľadať :slight_smile: ) Po zhliadnutí pre mňa nudne rovinatého Slnečného pobrežia som bola veľmi rada, že som nám vybrala predsa len Zlaté piesky.

Peniaze vymieňajte IBA v BANKE!!!!!! Nikdy nie v zmenárňach, ktoré systematicky lákajú turistov riadne zavádzajúcimi  informáciami. Banka na Zlatých pieskoch je z promenádnej strany hotela Admiral. Medzi ním a kasínom nájdete i poštu (v so/ne je zatvorená, v prac. dňoch do 16:30). V turistických centrách sa hravo dohovoríte nemecky, anglicky a na výletoch vám postačí i ruština.

24.mája si Bulhari pripomínajú Národný sviatok písma (?) - ktorý sa i u nich spája so sv. Cyrilom a Metodom. Tým dňom začínajú v školách letné prázdniny (trvajú plné 3 mesiace) a tým pádom i letná sezóna. Nezistila som, ako to potom organizačne vyzerá či (ne-)klape na pobreží v letoviskách, no zatiaľ sa všade iba p-o-m-a-l-i-č-k-y pripravovali na nasledujúci príval turistov.

Hotel Viva leží strategicky veľmi výhodne - kúsok nad najjužnejšiím cípom plážovej promenády (stačí zbehnúť po schodoch za bazénmi) a kúsok od konečnej autobusov 9 a 409, ktoré premávajú medzi letoviskom a Varnou. Deviatka je rýchlejšia, ale ide iba raz za hodinu, 409 chodí každých asi 15 minút, no terigá sa širokým okolím. Autobusy stoja napr. pri Aquapolise, Delfináriu, hoteli Čierne More či pri Katedrále. Náš sprievodca na výletoch nám prezradil, že všetky autobusy, končiace na deviatku - 109, 209, atď. - jazdia do Varny. Predpokladám, že posledne vymenované vykrývajú opačnú stranu Zlatých pieskov, bo v ich južných končinách som o nich nič nechyrovala. Lístok do Varny stál v čase našej  návštevy 3 leva, čo je asi 1,50 € a je jedno, či dieťa a či dospelý = 6 leva tam a späť. Keď nastúpite do autobusu, sadnete si na miesto a sprievodkyňa, predávajúca lístky, príde sama ku vám. Ak sa rozhodnete zviesť taxíkom, dohodnite si cenu vždy vopred!!!

Letoviská, ako nám ich vymenoval sprievodca na fakultatívnych výletoch - od severu na juh:
ALBENA - vhodnejšie pre rodiny s deťmi (pokojnejšie, menej -OH skupín)
ZLATÉ PIESKY
ST.KONSTANTIN - termálne kúpele 
KAMCHIA RIVER - menšie, pri rieke Kamchia na vstupe do národneho parku
BYALA, OBZOR - chválil i animátor v hoteli, hoci jeho kolegyňa tvrdila, že je tam nuda
SUNNY BEACH - SLNEČNÉ
NESSEBAR
VARNA - ako samotné mesto, hoci ju by som ja osobne nevolila
Južnejšie, smer Burgas, sme sa už nebavili

Fakultatívne výlety - ťažko poradiť, čo si vybrať, keď neviete, čo sa nakoniec z výletu vykľuje, prípadne aký sprievodca sa vám ujde. Náš prvý smeroval do Nessebaru. Rybárskym mestečkom som bola nadšená. Sprievodcom pomenej...

Nessebar (zapísaný na listinu kultúrnych pamiatok UNESCO) je od Varny vzdialený asi 110 km južne. A iba 32 km severne od Burgasu. Začiatok cesty je diaľnica, zvyšok jednoprúdová hradská, ktorá niekde za mestečkom Obzor vchádza do kopcov a kľukatí sa tamojšími hustými, listnatými porastmi.

Nessebar sa viditeľne delí na nový a starý. K tomu historickému, ležiacemu na skalistom polostrove (ten "slíž" je ževraj kilometer dlhý - nuž a jeden sprievodca tvrdil, že 400 m, druhý, že 750 m široký), sa dostanete úzkou spojnicou. Inak leží hneď vedľa Slnečného pobrežia. Ubytovať sa dá i v starej, i v novej časti. Za návštevu každopádne stojí!

Bol presným opakom toho, čo som spoznala vo Varne - zrenovovaný, čistý a plný dovolenkovej, uvoľnenej atmosféry práve vďaka turistom. S typickými drevenými balkánskymi domčekmi. A kostolíkmi. A obchodíkmi so suvenírmi.

A pre našinca ponúkajú dokonca v ktorejsi uličke (a možno i vo viacerých) na oplátku niečo z našich končín:

Na druhom výlete sľubovali organizátori hneď niekoľko atrakcií. Ako prvý sme navštívili Kamenný les (Pobiti Kamani) - podľa vyjadrenia domácich raritu v Európe. Kamenné cylindre na 7 kilometroch štvorcových, s maximálnou výškou 7 metrov a šírkou 2 metre. Čo sa tohoto prírodného fenoménu týka, názory vedcov na jeho vznik sa rozchádzajú.

Ich vek odhadujú na 50 miliónov rokov. Mnohé z nich tvarovo pripomínajú ľudí či zvieratá, podľa ktorých boli následne pomenované. Na miesto sa dostanete iba organizovanými výpravami. Okrem nenápadného vstupu nie je na okolí nič. Žiadne parkovisko, žiadne predajné stánky. Dokonca ževraj ani žiadne WC.

Na prehliadku sme dostali asi hodinu, no pri zadeľovaní minút v neznámom prostredí - koľko je potrebných tam a koľko naspäť - sme dosť podcenili vplyv podkladového materiálu na našu inak rýchlu chôdzu. Nohy sa nám zabárali do piesku, spomaľujúceho akýkoľvek svižný presun a my sme nakoniec nechtiac meškali...

O niekoľko kilometrov ďalej sme nastúpili na loďku a previezli sa po riečke Kamtchii, z ktorej sú verejnosti oficiálne sprístupnene asi iba prvé dva kilometre, keďže preteká národným parkom. Ani na tých dvoch kilometroch by sa nemalo rybárčiť, ale... pozorovali sme viacerých fiškusov, tváriacich sa, že pre nich predpisy neexistujú.

Prekvapila ma šťavnatá zeleň a husté porasty na okolí, rada by som videla, ako to vyzerá v bulharských horách, ktoré dosahujú výšky takmer 3000 m - náš animátor Beko odporúčal Rodopi.

Posledným bodom programu mala byť ukážka bulharského folklóru a miestnej svadby, spojená s pohostením u Omy Radky. Prospekt vyzeral veľmi lákavo.

No prvýkrát za éru môjho vyše dvadsaťročného, intenzívneho cestovania musím napísať, že som sa cítila riadne podvedená. Jednak že fotky prezentované organizátorom výletu absolútne nezodpovedali skutočnosti, lebo zábery z prospektov boli spravené kdesi úplne, ale úplne inde a my sme sa namiesto krásnych, drevených chalúpok ocitli kdesi v Bohom zabudnutej a katastrofálne polorozpadnutej dedine. To by mi až tak nevadilo, ani že pesničky neodspievali žiadne dvadsiatky, skôr 3-krát-dvadsiatky. Pohostili nás, dali vypiť raki, víno a pevne dúfali, že od nich skúpime aspoň polovicu ponúkaného alkoholu. Čo ma však neskutočne rozčarovalo - a na ostatných prítomných bolo vidno, ako tiež nesúhlasia - oni tú svadbu spravili s nami. Bolo mi ľúto dievčiny, ktorú obliekli za nevestu. Nechcela to, ale nevedela sa dohovoriť a tým pádom ani poriadne brániť. A každý z nás chcel mať predovšetkým ten vnútený cirkus čo najskôr za sebou.

Na jednom z výletov som spoznala dve východné Nemky, ktoré boli už viackrát na dovolenke v Bulharsku a spýtala sa ich na ich názor. Ktoré z letovísk je divokejšie, lebo som od viacerých počula, že v lete sú typickými strediskami alkoholových seansí. Svorne sa vyjadrili, že rozdiel medzi Slnečným pobrežím a Zlatými pieskami nevidia, snáď iba v tom, že Slnečné pobrežie skôr okupujú Angličania - a tak som neskutočne rada, že som si prieskumom Bulharska nepokazila leto (ale to i tak chodievame inam) - no a druhý rozdiel videli v tom, že pláž na Slnečnom sa pozvoľna zvažuje do mora, kým na Zlatých pieskoch je to skokom. V máji bola ešte voda studená, nuž sme si netrúfali ich tvrdenia o skoku otestovať.

Bulharsko sa síce nezaradilo medzi moje obľúbené destinácie, skôr naopak, čo však musím spomenúť - ešte nikdy v živote sme nezažili takú príjemnú, ba priam rodinnú atmosféru, ako v hoteli Viva, ktorú miestami narúšala iba partia oslavujúcich maturantov. Bývať v ich tesnej blízkosti, asi by som písala úplne inak. Našťastie sa naša krásna izba nachádzala na opačnej strane a o niekoľko dobre izolujúcich poschodí vyššie...

#cestovanie

#mk_blog_academy #blogujem

Čítaj celý článok
kmk11
24. feb 2017 Čítané 3625x

Včerajší deň som na začiatku týždňa vyhlásila za fašiangový. Karnevalový. Kebyže viem, že otec jedného zo spolužiakov a majiteľ neďalekej reštaurácie pozve celú triedu na pizzu, asi by som sa rozhodla inak. Vrátili sa stade ťažko funiac, s preplnenými brušiskami, pričom ručičky na energetickej stupnici každého jedného hravo presahovali možné maximá.

Iba Bruno si v jedálni sadol za stôl a s prekvapením na celú miestnosť zvolal:

- To naozaj nemá nik iný hlad iba ja??? -

No naozaj.

Tým pádom bol narušený celý môj pôvodný plán. Nezostávalo mi nič iné, iba vyhnať ich na dvor, nech sa im aspoň trochu hlavy prevetrajú. I preto sme začali s hrami vonku. Najprv museli varechami prenášať loptu. Za dvadsať bodov, ak im nespadne. Chvíľu im trvalo, než prišli na správnu techniku nosenia a predávania ďalej a v hre by pokračovali snáď i nasledujúce tri hodiny, keby som ich po asi piatich kolečkách nestopla.

Celý čas fúkal silný vetrisko, no zvyšné aktivity vyžadovali bezvetrie. Riskla som nezdar akcie a porozdávala im prichystané papiere. Aspoň bola nasledujúca úloha za asistencie severáku o dosť zábavnejšia. Nezabudla som zdôrazniť, že sa nejedná o rýchlosť, ale o splnenie úlohy. Prejsť na papieroch určenú dráhu bez toho, aby ich potrhali. Funeli, ochkali, naháňali odfúknuté papiere, ale nevzdávali sa. Veď v cieli ich čakalo ďalších desať bodov, ktorými si neskôr budú môcť zakúpiť jednu z troch koncoročných akcií. Prenocovanie v prírode, lezecký parkúr v korunách stromov alebo bowling.

Musela som sa schuti zasmiať, keď Viktor sklonený k zemi zahlásil:

- Takúto ťažkú jogu so mnou ešte nikto necvičil! -

Pritom je veľmi ohybný (ja mu vravím ping-pongová loptička), veď chodí i na akrobatiku a pravidelne si na dvore sám od seba beháva tzv. tréningové kolečká. To len to pizzové brucho mu včera zavadzalo.

Do cieľa nakoniec dorazil každý. Jeden rýchlejšie, iný pomalšie. Ale ani jeden z nich sa nevzdal.

A ja som sa opäť raz presvedčila, že správnom motiváciou s dôkladne stanovenými pravidlami, prihliadajúcimi predovšetkým na ICH schopnosti a možnosti, sa dá dosiahnúť nedosiahnuteľné. I za sťažených podmienok. Brucho sem, vietor tam.

#druzina 

#mk_blog_academy #blogujem

Čítaj celý článok
kmk11
23. feb 2017 Čítané 24x

... alebo pre žienky z rodu tvorivých v MK Blog Academy.

Keď sme dva-tri roky dozadu sedeli na vianočnom večierku nášho športového oddelenia tai-chi, pri rozhovore o všetkom možnom i nemožnom vyšlo najavo, že viacerí z prítomných už vydali aspoň jednu knihu - jeden z trénerov dokonca 16 (je hudobník), ten druhý práve odovzdal vydavateľstvu svoju prvotinu, traja ďalší členovia mali na vlastnom konte publikácie poviedok a ten najnenápadnejší prispieval odbornými článkami pravidelne do rubriky "Lekár radí" istého známeho bavorského denníka.
I napriek prekvapivo hojnému výskytu písaniachtivých za bohato prestretým stolom zhodnotil na záver náš tréner čisto prozaicky, že v bestseller listine stoja i tak úplne iní autori. A ak sa človeku nepodarí prebojovať hore alebo aspoň niekde na predné pozície, presne ako jeho známemu, ktorý zabodoval 800.000 predanými kusmi, tak je písanie skôr hobby, a to veľmi drahé hobby!
Len nezainteresovaní majú úplne mylné, ba až naivné predstavy. Predovšetkým o výške zárobkov. Absolútne nevidiac, či dokonca ignorujúc, koľko námahy stojí človeka jedna vydarená kapitola.
A potom nám tréner prerozprával príhodu svojho bratranca - ja ju radím do kategórie "strieľajúcich motýk". Jeho koníčkom bolo a je maľovanie. Rozhodol sa vycestovať do USA a tam skúšať šťastie. Zamieril si to priamo do Mekky filmu a na pláži v Santa Monica pravidelne rozkladal svoje diela a dúfal...
Jedného dňa tade prechádzal Warren Beatty a pristavil sa so záujmom pri výtvarníkovi. Ihneď kúpil ktorýsi z obrazov a zároveň pozval autora na party o niekoľko dní ku sebe domov. Samozrejme, aj s obrazmi.
A poznáte to, davová psychóza zapôsobila priam ukážkovo! Čo vlastnil Warren, chcela mať odrazu aj polovica jeho známych. Na večierku sa predali všetky plátna a z bratranca sa akoby šibnutím čarovného prútika stal nečakane žiadaný umelec.
Predpokladám, že vy, mojoročníkové, sa do tej Ameriky už z objektívnych príčin podľa vzoru bratranca (risk je zisk) nepoberiete a spoliehať sa na to, že Warren v najbližšej dobe navštívi Slovensko - tiež predsa nie je najmladší - vám neodporúčam.
No napriek tomu vám ostáva aspoň aká-taká viera, že jedného dňa niekto podobný zašle zaujímavú ponuku i vám. A kvôli tejto možnosti musíte tvoriť a vymýšľať ďalej. Rozhodnutie "hodiť flintu do žita" prenechajte svojej konkurencii... a vy sa radšej inšpirujte ktorýmkoľvek Oscarom za scenár k zahraničnému filmu

a v ťažkých chvíľach sa pridŕžajte známeho hesla:
Píš, píš, píš, lebo ťa zje myš!!! :slight_smile:

#mk_blog_academy #blogujem

Čítaj celý článok
kmk11
22. feb 2017 Čítané 90x

Na poslednú chvíľu sme sa rozhodli stráviť zvyšok horúceho augusta´09 niekde pri mori. Jedinou podmienkou bolo, že cieľové miesto nesmie byť príliš ďaleko. Konečné rozhodnutie padlo na pobrežie Slovinska, ktoré dovtedy patrilo pre nás ku pojmom neznámym. Z miestnych letovísk sme si cez internet nakoniec náhodne vybrali Portorož. To som ešte nevedela, že nás bude čakať 40 km dlhými tunelmi. Krátko predtým v jednom z nich horelo. Najdlhší - Karavanke tunel - meria 7864 m. Cestou k moru sa neudialo nič mimoriadne, diaľnice boli takmer prázdne, viedli nás krásnym prostredím slovinských Álp, a tak sme podľa plánu dorazili pri západe slnka do Portorožu /-i. Je to malebné kúpeľné a predovšetkým čisto turistické mestečko na úpätí zelených pahorkov, ktoré ho dokonale chránia pred vetrom. Serpentíny, tiahnuce sa hustou zeleňou,  vás dovedú priamo k hlavnej promenáde, lemovanej miestnymi hotelmi. Ak si vyberiete ubytovanie niekde na súkromí, pravdepodobne vás bude čakať každodenné šlapanie do strmého kopca.

Portorož patril /-a už v 13. storočí k známym kúpeľom. Mnísi z kláštora sv. Lorenca používali úspešne morskú vodu na liečenie reumatizmu, vodnatieľky, škrofulózy ale i všetkých druhov rán. Mesto spadalo v rozličných obdobiach pod správu Benátok, neskôr pod Rakúsko-Uhorskú monarchiu, 7 rokov dokonca pod správu Francúzska,  čo sa odzrkadlilo i na jeho vzhľade. Podporiť rozvoj turizmu, predovšetkým toho kúpeľného, sa rozhodli na konci 19. storočia finančníci a intelektuáli zo susedného Piranu.

V roku 1879 začal Dr. Giovanni Lugnano z Piranu liečiť reumatiké ochorenia svojich pacientov minerálnymi soľnými zábalmi, pitím pramenitej minerálnej vody a soľnými kúpeľmi. Po roku 1885 začali s narastajúcim počtom návštevníkov pribúdať nové vily a penzióny. V roku 1891 sa začalo s výstavbou dovtedy najväčšieho hotela o kapacite 80 izieb, predchodcu pôvodného „Palace Hotel“.

20. augusta 1910 bol slávnostne otvorený jeden z najkrajších hotelov na pobreží Adrie – nový „Palace Hotel“ . Hotel ponúkal ubytovanie v 175 izbách, pýšil sa veľkou jedálňou, ktorá sa dala použiť i na iné účely, veľkou terasou, prepychovou vstupnou halou, niekoľkými čitárňami a herňami, bol prepojený s kúpeľmi a plavárňou s morskou vodou. Ponúkal najmodernejšie vybavenie tých čias. Okrem toho sa priamo pred ním nachádzala piesková pláž s 200 do polkruhu stojacimi kabínami.

Dnešné kúpele „Thalassotherapie-Terme Portorož“ sú prepojené so 4 hotelmi a každoročne vylepšujú ponuku služieb svojim zákazníkom. Portorož ponúka ubytovanie v moderných hoteloch, plavárne s morskou a termálnou vodou, reštaurácie, kongresové centrá, Grand kasíno ( s najdlhšou tradíciou v Slovinsku), prístavisko pre jachty (s modrou vlajkou- symbol ekologickej kvality), letisko pre malé lietadlá, turistické a cyklistické trasy v okolí, lodné výlety a rôzne športové aktivity. Je to miesto stvorené na príjemný oddych pre všetkých, ktorí majú radi turistický ruch obľúbených a horúcich letovísk. Na pláži a promenáde sa strieda slovinčina s taliančinou, maďarčina s nemčinou, čeština s polštinou a slovenčinou, ozýva sa hudba z miestnych reštaurácii a barov. Čo sa kulinárskeho umenia týka, vyznávač tamojšej stravy sa zo mňa isto nestane, ale obsluha v miestnych podnikoch je na úrovni.

Piesková pláž pred hotelom Palace sa zachovala dodnes, čomu sa tešia predovšetkým rodiny s deťmi. Inak sa trávnaté a pieskové pláže tiahnu celým Portorožom, sú posiate stovkami pestrofarebných slnečníkov a lehátok. Ich prenájom denne vychádzal na 12€ (2 lehátka + slnečník, ktorý slúži i ako vešiak s ministolíkom). Vstup do mora je väčšinou zabezpečený po rebríku, alebo medzi skalami, výnimkou je práve spomínaná pláž na úrovni hotela Palace (okrajové pláže sme však nevideli zblízka). Snáď jedinou nevýhodou tohto miesta bolo nespočetné množstvo nečujných komárov, ktoré nám/Michaelovi znepríjemňovali život.

V tesnej blízkosti Portorožu sa nachádza ďalšie typické stredoveké prístavné mestečko Piran. Medzi oboma funguje pravidelná autobusová doprava. Autom sa do Piranu pravdepodobne i tak nedostanete, musíte ho odparkovať kúsok pred mestom na platenom parkovisku, v prípade že vôbec nájdete ešte nejaké voľné miesto. I my by sme, kebyže radšej dáme na radu nášho domáceho, ušetrili jednu zbytočnú cestu tam a späť autom a mohli radšej hneď cestovať tou malou saunou menom autobus. Piran ma očaril na prvý pohľad. Určite by sa mu čo-to dalo vytknúť, napr. mnohé ošarpané domy či zápach v niektorých uliciach, no napriek tomu si ma hneď získal.

Uličky boli na mnohých miestach tak úzke, že obyvatelia dvoch oproti stojacich domov mohli cez okná spoločne popíjať kávičku alebo si zahrať partičku šachu. Navyše sa v ich chládku dá príjemne prechádzať i za horúceho dňa. Z kopca nad mestom, kde sa týči kostol Sv. Juraja, máte krásny výhľad na dianie pod sebou, mestské hradby a záliv.

Predpokladám, že krásnym výhľadom z vtáčej perspektívy sa pýšia i majitelia tejto terasy na streche domu. Prijala by som niečo podobné.

Čo sme mali možnosť počas prechádzky zahliadnúť, bol špicatý cíp, vykladaný obrovskými skaliskami. Vedľa nich sa tiahla promenáda s niekoľkými reštauráciami a hotelmi. Z niektorých (kým sme pili kávu) vyšli turisti v plavkách s uterákmi v rukách. Vyštverali sa na skaly, kde sa lenivo slnili alebo po rebríkoch zliezli osviežiť sa do mora.

Podľa mojej mienky - nič na dovolenku s malými deťmi. Či sa niekde nachádzala pláž s lepším prístupom do vody, netuším.

Ak sa rozhodnete pre návštevu niektorého zo susedných miest, turistický sprievodca okolím odporúča mestečko Koper, z ktorého sme však my boli trochu (dosť?) sklamaní. Ulice historického centra boli akosi vyľudnené, okrem zmrzliny sa nám nepodarilo nájsť nič vhodné na občerstvenie a reštaurácia, v ktorej sme nakoniec hladní zakotvili, nás svojou ponukou nijako neočarila.

Je však možné, že sme nezvolili vhodný čas na návštevu a po západe slnka sa mesto predsa len prebudí k životu.

Keďže sa taliansky Trieste nachádza iba asi 30 km od Portorožu, určite sa oplatí venovať jeden deň jeho návšteve. Radnicu na priestrannom námestí nájdete celkom jednoducho, aj keby vám zlyhalo všadeprítomné navi. Stačí, ak sa budete pridŕžať pobrežnej promenády. Tá vás k nej dovedie. Priamo v nej sa nachádza i turistická informačná kancelária, kde dostanete na vyžiadanie mapu mesta, čo vám snáď uľahčí rozhodovanie, ktorým smerom sa vydať na potulky Triestom.

Hrad, týčiaci sa nad mestom, nás síce vylákal na kopec, ale keď sme sa z tieňa ulíc dostali na otvorené priestranstvo, vzdala som sa pod ťarchou slnečných lúčov jeho návštevy a rýchlo sme sa vrátili naspäť do príjemného chládku ulíc. V Taliansku sa uspokojím i s prechádzkou medzi impozantnými budovami z minulých storočí, popíjaním ľadovej kávy a pozorovaním gestikulujúcich sediacich či okoloidúcich domácich.

Za povšimnutie stojí aj vkus Talianok, ich zmysel pre štýlové módne oblečenie je známy všade, a keďže sme si za deň návštevy zvolili náhodou sobotu a na neďalekom radničnom námestí sa striedala jedna svadba za druhou, bolo sa i na čo pozerať.

Alebo nad čím slintať...

Poslednú noc pred odchodom domov v Portoroži riadne spŕchlo. Obloha bola v pravidelných intervaloch osvetlovaná bleskami, ozývalo sa hrmenie, komáre zaliezli do úkrytov a domáceho pes, ktorý bol sám doma, od strachu dve hodiny vkuse zavýjal.

Cestou späť sme sa rozhodli spraviť si krátku prestávku v Ľubľane a neoľutovali sme. Je to krásne mestečko, ktorého stredom preteká rieka Ľubľanica a príjemne dotvára jeho romantický vzhľad. Práve v ten víkend sa konali nejaké oslavy v meste. Všade bolo veľa ľudí, popri rieke boli  z oboch strán rozostavané desiatky slnečníkov, stánkov a stolov predovšetkým so starožitnosťami.

Bol to najkrajší „blši trh“, ktorý som doposiaľ v živote videla. Na námestí hrala hudba, nejaké dve družstvá súperili v basketbale, deti dostávali do daru balóny a kaviarne praskali vo švíkoch.

Pre nás to bola krásna rozlúčka so Slovinskom.

PS. Určite by som raz rada zavítala aj do nádherných slovinských hôr, na ktoré som počula iba samú chválu, ale k moru už radšej chodíme do Chorvátska. Istrija to istí.

#cestovanie

Čítaj celý článok
kmk11
17. feb 2017 Čítané 84x

Najväčšie talianske jazero - na brehu ktorého má človek pocit, že je kdesi pri mori - jeho horná polovica je zasadená medzi impozantné alpské vrchy - juh je kopcovitá krajinka - pre dovolenky s deťmi odporúčam skôr ten prístupnejší juh.

Budík bol v prvý deň dovolenky nastavený na nekresťanský čas. Aspoň pre mňa. (Pracujúci ľud by ma zaisto hnal palicou za podobné výroky.) V mníchovskom vzduchu už bol cítiť zo severu sa blížiaci dážď a s ním i ohlásené ochladenie, pred ktorým sme sa snažili aspoň na krátku chvíľu uniknúť. Hundrajúc som sa prevalila na opačný bok a dúfala, že zvonenie nik iný nezačul. Ale nič sa nedalo robiť, dovolenka je dovolenka a ďalekú cestu hundraním neskrátim.
Po tom, čo sme zvládli rannú hygienu a naplnili žalúdky, nabalili sme veci do auta a hor´sa do mesta, kde sme odolávali rannému zhonu v špičke. MM si totižto zmyslel, že v tento deň musíme ešte bezpodmienečne stihnúť podanie žiadosti o nový pas pre nášho juniora. V takýchto situáciách rozumné argumenty nepomáhajú, stačí si však spomenúť a pomôcť známym výrokom z obľúbenej komédie „S tebou mně baví svět“: Myslet si mužeš, co chceš, ale ve svým muži musíš ctít bytost vyšší a inteligentnejší!... a dúfať, že to i v práve prebiehajúcom prípade zaberie.
Kým boli moji dvaja chlapi na úrade, stihla som z auta pozorovať ľudí, náhliacich sa do roboty, ale i chlapíka, ktorý prechádzal okolo a nenápadne šmátral rukou vo všetkých automatoch na blízkom okolí a dúfal, že predsa len niekde nájde zabudnuté drobné mince.
O chvíľu nato sa zjavil ďalší tvor rodu mužského. Tohoto som sa už nesnažila pozorovať z mojej pozície spolujazdca, naopak – začala som okamžite hrať nenápadnú, zatlačila sa hlbšie do sedadla, otvorila časopis, sklonila hlavu a naivne dúfala, že si ma pre zmenu nevšimne on alebo že ma nechá "čítať" ďalej. Áale všimol si, koťuha jedna! Veď to má v popise práce. Spoznať ho podľa kaki uniformy. Oficiálne označenie Polizist. Škaredo na mňa zagúľal očami a prísnym hlasom ma upozornil, že toto teda nie je žiadne parkovisko a mám sa okamžite zdekovať. Ani som nepípla a nesnažila sa mu vysvetliť, že som vydatá za muža, ktorého poznávacím znamením je fantastická vlastnosť : pravidelne zaparkovať tam, kde sa nesmie.
Takmer vzápätí sa niekto zhora nado mnou zľutoval – asi o 50 m ďalej zabezpečil, že sa práve uvoľnilo jedno parkovacie miesto, a ja som sa naň s úsmevom dobyvateľa okamžite vopchala. A čo myslíte, ako to dopadlo s pasom na úrade? Aby mi opäť nestúpol tlak, nebudem túto tému ďalej rozvádzať...
Po prvotných peripetiách sme sa konečne vydali diaľnicou na Garmisch. Vonku bolo 16°C, diaľnica bola takmer autoprázdna a v diaľke sa jasne vynímali Alpy ako inak málokedy. Čím viac sme sa k nim blížili, tým jasnejšie sme ich videli. Doslovne sa dali rozpoznať obrysy a zloženie jednotlivých kameňov vo výške nad 2000 m. Prvý tohtoročný sneh napadol v tých výšinách nečakane už v auguste, čo sa ani správcovi na Zugspitze (najvyšší nem.vrch) nepáčilo, ale listnaté stromy poniže ešte nejavili známky jesene.
Koniec diaľnice pred Garmischom sme zvládli bez zácpy (počas víkendových dní, keď mešťania idú hromadne vdychovať čistý horský vzduch, je to takmer nemožné). Oblasť medzi Garmischom a Mittenwaldom mám veľmi rada, pretože okolité kopce sú „na dotyk blízko“ a vyzerajú, ako keby ich niekto práve prikryl zeleným kobercom z trávy, čerstvo pokoseným a pozametaným zároveň. Na ňom sa pasú spokojné ovečky, nefialové Milky, koníky, zajednou zákrutou dokonca i lamy a idylku dotvárajú penzióniky a hotelíky s typickými maľbami na stenách a oknami plnými nádherne kvitnúcich rôznofarebných muškátov. Vždy, keď tadeto prechádzame, mám chuť vyskočiť za jazdy z auta von a ostošesť fotiť okolitú nádheru. Jej posledným doplnkom sú dva-tri divo pretekajúce horské potoky s neskutočnou tyrkysovoľadovou farbou.


Bezproblémovo sme prešli do slnkom zaliatého Rakúska. Na tomto úseku prechádzate serpentínami s prudkým sklonom a pre kamióny, ktorým ak by zlyhali brzdy, sú pripravené tzv. záchranné trasy do kopca. Pripravená je i rakúska polícia s radarom a kasou pre všetkých, ktorí radi počúvajú svišťanie vetra okolo uší a zabudnú pri tom dole kopcom šliapnuť na správny pedál. Kedysi dávno tu, ževraj, finančne „prispel“ i môj muž, preto odvtedy chodí po spomínanom úseku predpisovo, teda pomaly a brzdiac.
V týchto končinách, ak nechcete zaplatiť zbytočne za pár metrov rakúskej diaľnice, sa odporúča zísť včas z cesty, tj. odbočiť na hradskú. My sme omylom zišli skôr ako zvyčajne, a tak sme mali možnosť spoznať na krátku chvíľu i mestečko Zirl. Na prvý pohľad a z okna auta sa mi veľmi zapáčilo, ale my sme mali namierené do Innsbrucku, kde zvyčajne robíme pauzu na ceste ku jazeru Garda.
Pod skokanským mostíkom v Innsbrucku začína stúpanie ku priesmyku Brenner a v určitej výške máte aj nádherný výhľad na celé mesto. Za prejazd priesmykom sa platí cestné mýto, v tých časoch 8 € za osobné autá. Kto už tadeto niekedy cestoval vie, že ho očakáva úchvatné vysokohorské prostredie, plné viaduktov, čo sa tiahnu vysoko nad dolinami alebo sa opierajú o svahy vrchov a poskytujú cestujúcim pohľad na krásnu panorámu. Pri prejazde touto krajinou mám zakaždým pocit, že svet musí byť neskutočne veľký. Všade naokolo sú navyše porozhadzované útulné alpské domčeky, do ktorých by ste sa isto hneď a dobrovoľne nasťahovali. Paralelne na kopci pozorujete autíčka, ktoré sa štverajú hradskou ako usilovné mravčeky ku svojmu mravenisku a vyhriatym vzduchom už k vám z diaľky vanie flair Bella Italie. Na jednom mieste križuje diaľnicu dokonca lanovková dráha.
Za talianskou hranicou cestujúcich víta hneď prvý tunel. Dokopy ich je na trase 14 o celkovej dĺžke 5759 m a za predpokladu, že som správne zaznačila číslice na papier. Pri vstupe na miestne diaľnice si pri prechode prvou rampou vytlačíte „vstupenku“ a pri výjazde z diaľnice platíte iba za odjazdené kilometre. Množstvo dopravy sa v tomto úseku minimálne strojnásobilo, predovšetkým pribudli nákladiaky a kamióny všetkých možných národností (stretli sme prekvapujúco veľa Čechov). Okrem toho boli cestou rovnomerne roztrúsené stavby, zamerané na opravu diaľnice a teplota vzduchu už stúpla na 19°C. Z rádia znela krásne spevavá taliančina (a hoci rozumiem iba pár slovíčok, predsa ju zbožňujem) a ja som zrazu mala pocit, že sa leto vrátilo alebo že sme ho zastihli práve na odchode.
Vrchy sa postupne a pomaly rozostupujú a germánsku uhľadenosť a poriadok vystrieda pomaly ale isto taliansky životaschopný chaos. Mne už pred rokmi prirástol k srdcu. Prejavuje sa to tým, že keď niekade prechádzame, nikdy neviem odhadnúť, či sa jedná o obytnú oblasť, alebo priemyselnú zónu, úsek vo výstavbe alebo práve ukončenú výstavbu, či sme na vidieku alebo v turistickej oblasti, atď. Všetkojesovšetkýmpomiešanéaprepojené.
V Affi sme zišli z diaľnice dole a zaplatili 13,90 €. Ďalej nás GPS viedlo dvojprúdovou neplatenou rýchlocestou a vyzeralo to, že prevažne míňame taliansky vidiek, pričom nám  okrem správnej navigácie prezradilo i miestne povolené km/h.
Prvé palmy, voľne rastúce v záhradách, umocňovali pocit dovolenky. Inak boli na okolí plantáže s vínnou revou alebo iným ovocím, no a, samozrejme, nechýbali olivové háje. Keď nás hlas navigátora naviedol na ďalšiu diaľnicu, zbadali sme hneď pri vjazde na ňu, že nás čaká riadna zácpa. A to práve na posledných kilometroch. Všade, kam len naše oči dovideli, sa slimačím tempom posúvali centimeter po centimetri dopredu desiatky kamiónov. Cupitali sme medzi nimi ako malá myška medzi stádom slonov (neznášam tento skľučujúci pocit na diaľnici). Rozdiel je iba v tom, že v príklade zo živočíšnej ríše sa cítia nepríjemne tie slony. Niekde počas tohoto trápenia sme zazreli ukazovateľ teploty vzduchu : 27°C.
A nakoniec sme zbadali i dôvod zácpy . Zamrazilo ma pri pohľade na úplne vyhoretý kamión, z ktorého zostala už iba kostra a stekala látka, použitá na hasenie. Požiarnici ešte zabezpečovali bezpečnosť premávky, neďaleko od kamiónu stála i sanitka a ja som pevne dúfala, že šofér zostal nažive a bez ujmy na zdraví.
A konečne sme zišli z diaľnice nadobro – výjazd Dosenzano. Mesto, známe svojimi diskotékami a pub-mi, ktoré sa ževraj považuje za hlavné mesto jazera Garda, čo som doteraz netušila. Vždy som si myslela, že je ním Riva, v preklade „perla jazera Garda“ (na severe). Tu nás už vítalo neuveriteľných 31°C. Zachvíľu sa nám naskytol pohľad na obrovskú vodnú plochu, ktorej rozloha vo mne často vyvoláva pocit, že práve pozerám na more.


Doteraz sme navštívili toto jazero dvakrát, bývali sme však na severe – kde ho obopínajú z oboch strán vysokánske vrchy (v mestečku Limone a neďaleko Malcesine). Našim konečným cieľom bola tentokrát Manerba del Garda, ktorá sa skladá z 5 častí: Pieve, Balbiana, Montinelle, Gardoncino a Solarolo a nachádza sa smerom na juh, na západnej kopcovitej strane. GPS nás ďalej spoľahlivo viedlo spleťou ulíc a uličiek niekoľkých posledných mestečiek či dediniek a pod presvedčivým dotykom slnečných lúčov som sa začínala cítiť dovolenkovo ako v strede turistickej sezóny. Nachvíľu som zneistela, keď sme prechádzali miestnymi sadmi a cesta zrazu pripomínala koniec sveta, ale bola to iba nejaká miestna skratka, vďaka ktorej sme sa rýchlejšie dostali k našemu cieľu: Residence Onda Blu. Je to taká zmes apartmánov, mobile home-ov a kempingových miest a v jej strede sa nachádza veľký bazén pre hostí. Leží priamo na promenáde jazera, ako všetky ostatné podobné usadlosti na širokom okolí. Výhodou je, že promenáda je skutočne dlhá, odrezaná od cestnej premávky, a tak vhodná i na prechádzky s malými deťmi.

Po tom, čo sme sa nahlásili na recepcii a obdržali kľúče, nás jeden zo zamestnancov odprevadil autom k našemu „mobile“, čo je vlastne domček na kolesách s plochou 25m². A do tých 25m² sa zmestila plne vybavená kuchynka s jedálenským kútom- rohovou lavicou, ktorá sa dá roztiahnuť ako spací gauč pre 2 osoby, chladnička, WC so sprchovacím kútom a dve minispálne pre ďalšie 4 osoby s odkladacím priestorom. Pri pohľade dovnútra som mala pocit, že som Snehulienka a práve som objavila trpaslíkov. Všade bolo neuveriteľne čisto, že i zo zeme by sa dalo jesť (táto časť sa tuším nezhoduje s rozprávkou), všetko vyzeralo úplne nové a farebne príjemne zľadené, podlaha bola laminátová. V kuchyni bolo všetko potrebné – od pohárov, tanierov, príborov, dosky, sitka, misiek, čajníka, hrncov a panvíc až po 4 samozapaľovacie plynové platne a digestor. Ani na TV anténu nezabudli. No a pred zvýšeným vchodom bola drevená terasa so stolom a stoličkami, tzv.letná obývačka. Každý návštevník má vedľa home mobile možnosť zaparkovať svoje auto.


Po krátkej diskusii sme si podelili postele, vybalili veci, prezliekli sa do oblečenia, zodpovedajúcemu miestnym teplotám – ja som bola neskutočne rada, že som predsa len zbalila jednu sukňu a sandále a nedala na internetovú predpoveď počasia s rozdielom 10°C – a vybrali sa pobrežím na spoznávaciu prechádzku. Všetci traja sme sa spokojne čľapkali vo vode, prešli sme pomalým krokom dve zátoky, stretli posledných turistov tejto sezóny, niektorí dokonca ešte plávali v jazere (voda bola na dotyk príjemná, takže by som sa k nim najradšej bola pridala) a deň zakončili výbornou večerou v neďalekej, zjavne obľúbenej pizzérii.
Čakala nás bezsenná noc- úplne sa totižto prejavil vplyv trpaslíkovských rozmerov pridelených postelí, zmiešaný s neuveriteľným dusnom v okolí. Naše telá sa iba pomaly zoznamovali s novou dimenziou a podvedome nás chránili pred pádom na zem-takže nám nedali pre istotu zaspať. MM sa tak nespokojne prevaľoval na posteli, že som na druhý deň pristúpila k novému rozdeleniu pelechov!
Po raňajkách sme sa vydali na spoznávanie okolia, tj. častí Manerby. Na recepcii sme sa ešte dozvedeli dobrú správu: že ohlásený trojdňový štrajk čerpacích staníc po dni nečakane skončil , a tým pádom sme si mohli poprípade naplánovať i výlety autom do vzdialenejšieho okolia. (Pre mňa to znamenalo, že dobrodružstvo s tlačením auta po diaľnici sa asi konať nebude).


Ak stojíte na brehu Gardy a snažíte sa dovidieť na protiľahlú stranu, snažíte sa viac-menej zbytočne. Väčšinou je všade opar a vy iba podľa malých bielych bodiek viete, že v mieste ich výskytu sa nachádzajú pravdepodobne ľudské obydlia. Aj hory vidno iba matne a márne sa ich snažíte zachytiť na fotografiu, rozmýšľajúc pritom, či je to práve skalný obrys alebo nejaká vzdušná fatamorgána. Preto ak sa takýto moment náhodou predsa len úplne nečakane vyskytne, väčšinou po výdatnom daždi, uchopte najbližší fotoaparát a cvakajte... ak však visí kolo krku neznámeho cudzinca, vypýtajte si pre istotu povolenie predom.


Vybrali sme sa spleťou uličiek kade-tade, ale samozrejme i za pomoci miestnej mapy, ktorú sme obdržali na recepcii a so záujmom spoznávali život na okolí. Okrem olivových hájov sme často naďabili i na kukuričné polia. Viac-menej sme smerovali k miestnej časti Solarolo. Snažila som sa kamerou zachytiť krásne pastelové fasády domov, niektoré obrastené i popínavými kvitnúcimi lianami – všade, kde sa hojne vyskytujú turisti, si domáci robia život farebnejší a príjemnejší... Veľmi veľa objektov bolo na predaj alebo na prenájom (isto jeden z dôsledkov krízy). Veľmi strmým kopcom sme sa vyštverali do centra Solarola. Prekvapilo ma, že sa pred nami zjavili úzke uličky minimestečka. Neviem, kde je v Taliansku hranica medzi dedinou a mestom, ale predpokladám, že vďaka tunajším horúčavám sa i v menších sídlach obyvatelia snažili aspoň v priamom centre, tj. pri radnici a kostole vybudovať vyššie stavby a úzke uličky na zabezpečenie tieňa. A kostol, ktorý sa týčil na kopci nás prekvapil svojou veľkosťou a výzdobou. Uličkami sme prešli i do ďalšej časti Manerby – Montinelle. Opäť sme sa dostali na malé námestíčko, kde bol i dobrý výhľad na jazero. Tu už bolo aj viac turistov.
Takmer celodenný slnečný výlet v príjemnom tempe sme ukončili dole na promenáde a ja som sa tešila na porciu špagiet s darmi mora, ktorá sa v predošlý deň na mňa lákavo usmievala zo susedného stola. A chutila tak, ako vyzerala- fantasticky!

V noci pršalo. Na druhý deň sme sa zobudili do zamračeného dňa. Očakávali sme podľa predpovedi zhoršenie počasia, a tak sme sa rozhodli pre výlet do Sirmione (8050 obyv. +/-). Toto očarujúce mestečko na cípe úzkeho polostrova na juhu jazera som si obľúbila už pri úplne prvej návšteve a v prípade možnosti som ho i tentokrát chcela znovu navštíviť. Po raňajkách sme nasadli do auta a ja som sa kochala pohľadom na prostredie, kade sme prechádzali. Olivové háje boli všade. Každý deň sme išli aj okolo veľkoobchodu s rastlinstvom všakovakého druhu. Fascinovali ma predovšetkým až 5-6 m (odhad z idúceho auta) vysoké stromy v megakochlíkoch. Tam si ich snáď chodili kupovať so žeriavmi.


Na okolí mali aj nespočetne veľa kruhovej premávky. Až tak veľa, že si to všimol i náš syn a divil sa, ako dobre sa teta z GPS vyzná v Taliansku.
Okolie bolo husto osídlené a čím viac sme sa blížili k Sirmione, tým viac pribúdalo pompéznych 4-5* hotelov. Už majetní starí Rimania v časoch dávno minulých objavili blahodárny vplyv oddychu v tejto oblasti. Sirmione je navyše kúpeľné mestečko, v jeho blízkosti z jazera pramení liečivá voda, bohatá na bróm, jod a síru.


Ten najcentrálnejší stred mestečka za hradbami zámku je uzavretý pre autá. Samozrejme s výnimkou pre tých, čo v ňom bývajú alebo zásobujú miestne obchodíky, reštaurácie a hotely. Za parkovisko pred hradbami zaplatíte na hodinu 2,20 €. Chvíľu sme sa pozerali so synom na vpúšťanie a vypúšťanie áut za hradby. Presne sledoval, čo kto robí, ako vkladá nejakú kartičku do automatu a pred autom sa zrazu spustí stĺpik, vytŕčajúci v strede cesty, do zeme. Zistil, že kto nemá kartičku do automatu, má nejakú listinu, ktorú ukazuje „vrátnikovi“. A ďalej rad áut trpezlivo čaká, kým sa zmení červená farba na semafóre na zelenú...

Autá sa potom slimačím tempom predierajú pomedzi stovky turistov cez jedinú vstupnú, nie príliš širokú bránu. Za ňou je vodná priekopa a hneď po pravej strane máte možnosť navštíviť zámok a za vstupné 4 € sa vyštverať na najvyššiu vežu mesta. Odporúčam každému, kto netrpí závraťou.

Úzkymi uličkami sme sa vybrali na prechádzku. Náš malý nezbedník vyvaľoval oči na toľké množstvo zmrzliny. Na každom kroku bol obchodík s touto pochúťkou vo všakovakých vyhotoveniach a rôzne zdobené kormútky. Bolo preň utrpením tade chodiť s vedomím, že dennú porciu už vyčerpal. Celý čas bolo zamračené, ale teplota i v tento deň vystúpila na 25°C, bolo neskutočne dusno a ja som spotená ľutovala, že som si nezobrala tričko s krátkymi rukávmi. Na druhej strane mestečka sú termálne kúpele Sirmione, park Marie Callas a niekoľko väčších hotelov. Na úplnom konci polostrova sa nachádza Grotte di Catullo.

Priznám sa, že som si vopred neprečítala, o čo sa presne jedná, vedeli sme iba z obrázkov, že sú to nejaké vykopávky dávneho osídlenia. Chvíľu sme sa rozhodovali pred vstupom, ísť či neísť – hlavne kvôli synovi. Nakoniec vyhrala zvedavosť. Vstupné je (bolo) opäť 4 €. To, čo som mala potom možnosť zhliadnuť, ma fascinovalo. Bezradne som pozerala na fotoaparát, koľko miesta som zabrala na karte fotografovaním Sirmione a teraz i Grotte. Pri vstupe na toto územie je na začiatku i menšie múzeum s niekoľkými zachovalými predmetmi, nákresmi a vysvetlivkami. Pôvodne sme ho vynechali práve kvôli synovi. Tak som sa tam spätne vrátila, aby som sa aspoň v skratke dozvedela, kde sa práve prechádzame.


Na rozlohe 2 ha sa nachádza najvýznamnejšie archeologické nálezisko horného Talianska. Jedná sa o antické sanatórium s termálnym kúpeľom. Ak sa sem raz dostanete, určite tento nádherný kúsok navštívte.
Ani synátor sa nenudil. V tom množstve skál a kameňov, zákutí, priečelí a schodov mal ideálny priestor na schovávačku. Pridali sa i niekoľkí turisti, ktorí mali zvrchu dobrý rozhľad, a tak videli, kam sa tato schoval a pomáhali so smiechom navigovať.
Medzi parkom Marie Callas a Grotte premáva elektrický vláčik, ale túto vzdialenosť zvládnete hravo pešo.
Ceny v reštauráciách Sirmione sú priamoúmerne záujmu turistov o tento skvost. Predovšetkým "pasta"-jedlá majú dvojnásobnú cenu. Tak sa radšej najedzte pred bránami mesta, ak chcete aspoň čosi ušetriť.
Po 15 km chôdze sme sa unavení, ale spokojní vrátili do nášho prechodného bydliska.

Z predpovede počasia sme vedeli, že posledný deň dovolenky bude upršaný. Z prospektov pre turistov, ktoré ležali v našom mobile, sme sa dozvedeli, že neďaleké mesto Mantova bolo jedným z najvýznamnejších stredísk Európy v období renesancie, a tak sme sa ho rozhodli navštíviť.


Na diaľnici lialo ako z krhle, aj sme najprv omylom odbočili na nesprávny smer.
Už pred vstupom do mesta nás syn zozadu upozornil, že podľa GPS pôjdeme cez vodu. Krátko nato sme sa ocitli na násype cez jazero. Voda ohraničuje mesto odhadom z dvoch tretín a podľa mapy by to mali byť dokopy tri jazerá. Cesta nás doviedla ku vstupným hradbám. Ďalej by podľa mapy mali byť takéto prístupy do mesta cez vodu dva. Bol to nádherný pohľad, bohužiaľ sa na tej ceste nedá zastať a fotografovať zblízka. (Ono vlastne...dá sa takmer všetko, len neviem, čo by na to povedali miestni carabinieri alias strážcovia poriadku).


V centre sme zaparkovali priamo pri Palazzo Ducale, obrovskej stavbe (14. až 17. stor.) so 450 miestnosťami na ploche neuveriteľných 34 000 m² (info z wikipedie). Nemali sme žiadne bližšie informácie o meste, jednu mapu neďaleko našeho auta sme už na začiatku prehliadli a neobjavili sme ani žiadne informačné stredisko pre turistov, a tak sme sa túlali ulicami Mantovy spôsobom "nos, veď nás...". Našťastie dážď prestal už kdesi na diaľnici, sprevádzal nás iba vietor. Mesto bolo plné turistov a na ďalšom námestí práve skladali rekvizity z nejakých historických osláv rytieri, dvorné dámy & Co. Vyzerali veľmi zvodne, ale ja som si v tom momente myslela, že iba začínajú s predstavením a fotky som chcela robiť neskôr... keď nebudú behať s tyčami a stoličkami - takže nakoniec nemám na foto ani tie tyče a stoličky ...
Všade okolo nás sa týčili impozantné budovy. Väčšina pešej zóny bola vykladaná stredne veľkými kameňmi, preto nikdy nenavštívte toto mesto v lodičkách!!! Lepšie povedané: odporúčam vibramy. Topánky si nezničíte a ani nohy vás nebudú bolieť .

Autom sme sa vybrali ešte na opačnú stranu mesta k palácu del Te. Doma som si potom len tak zo zvedavosti vyhľadala na nete, koľko obyvateľov má Mantova a nechcela som veriť vlastným očiam pri pohľade na čislo 48.324 z decembra 2009 (menej ako napr. Prievidza)...neuveriteľné, čo sa kedysi stavalo v Taliansku...


Jazero Garda nás privítalo pri návrate mrakmi, bielymi ako brada 100-ročného starčeka. Boli obtočené okolo vrchov a vytvárali nádhernú, mrazivú kulisu. Naproti tomu miesta bez oblakov bolo vidno úplne jasne.
Spontánne sme sa rozhodli ešte pre krátku návštevu S.Felice, dedinky v kopcoch nad Manerbou. Mám rada zákutia, kde turisti iba zriedka zavítajú.
V noci sa spustil strašný leják. Podľa pôvodnej predpovede mal prísť až v nedeľu, deň nášho odchodu. Boli sme veľmi sklamaní, keď sme sa zobudili do slnečného dňa a teplota sa opäť vyšplhala na 25°C. Takto sa nám jazero Garda iba s ťažkým srdiečkom opúšťalo.


Ale po tej nočnej búrke bola obloha tak vyjasnená, že sme mali nádherný výhľad na okolie, a tak som rýchlo cvakala posledné fotky na rozlúčku z neďalekej zátoky.
Od nej sme sa vybrali smerom na diaľnicu, tentokrát sme však išli inými cestami než zvyčajne, a tak sme mali možnosť ešte z auta zhliadnuť i Monigu, väčšie mestečko, polohou viac na rovine, kde sa práve v ten deň konalo stretnutie starých klasikov -Fiat 500. Miesto stretnutia som z auta videla iba ja a i to tiež iba letmo, takže som svojim chlapom najprv nič nepovedala, keď sa zrazu za hlasného trúbenia a sprievodu policajtov vynorila oproti nám na ceste skupina asi ďalších 20-30 za sebou idúcich veselých a hrdých účastníkov stretnutia.

Cesta späť bola príjemná, keďže v nedeľu takmer nejazdia kamióny, na jednom kopci v Taliansku som si stihla všimnúť zaujímavý dom- "tvárou" k diaľnici to bol normálny murovaný dom, zaujala ma však stredoveká veža vsunutá do strechy, a tak som točila za jazdy hlavou, až som od určitého uhla zbadala, že druhá polovica domu je malý hrad, takže tzv. 2 in 1
V Rakúsku horolezci nad Innsbruckom využili krásne počasie a zdolávali v desiatkách skaly nejakého kameňolomu, kúsok odtiaľ povolil vodca kamzíkov svojej čriede pásť sa takmer pri ceste, no a my sme si tentokrát spravili prestávku v Zirli, aby sme zistili, že je to driemajúca malá dedinka s výnimkou detí, ktoré sa veselo prevážali v kočíkoch pre bábiky, jedného pána, ktorý práve strihal ovce na stole, takže sme synovi ukázali rýchlokurz strihania a jednej nenápadnej dedinskej svadby. A pažravého koňa, ktorý chcel ostošesť ochutnať trávu za plotom, a tak svojou váhou za pomoci krku a hrude usilovne stláčal zavadzajúci plot.

Limone sa nachádza severnejšie, na západnej strane jazera. V čase našej návštevy bol ešte syn malý a museli sme používať kočík. Cesty sú tu vzhľadom na hornaté okolie (okrem krátkej promenády pri jazere) do/z kopca a bez chodníkov, čiže transport s kočíkom a dieťaťom v ňom bol o čosi náročnejší. Okrem toho sa mi mnohé miesta na promenáde zdali nebezpečné pre malé, pobehujúce deti, ktoré pri chvíľke nepozornosti môžu veľmi rýchlo čľupnúť do vody, pretože väčšinu detí priam magicky láka.

Na východ od južného cípu Lago di Garda sa nachádza Verona. A v nej tento známy balkón.

#cestovanie

Čítaj celý článok
kmk11
14. feb 2017 Čítané 75x

Poslednú noc pred cestou som viac-menej prebdela. Budík som síce nastavila na 4:20 (veď inak sa ani nedalo), ale kľudne som ho mohla nechať odpočívať, keď už som to ja nedokázala. No aspoň sme na stanicu dorazili načas. Po Norimberg nám dokonca patrilo celé kupé, čo využil predovšetkým Michael a na voľných sedadlách trochu dospal krátku noc. Ja som iba kde-tu podriemkavala, niekto predsa musel držať stráž!

Pôvodne sme mali vystupovať na Hlavnej stanici, no keďže sa zhodou okolností práve v Hamburgu nachádzal mužov strýko, tak nás prišiel vyzvihnúť ku vlaku. Ale na Dammtor, o zastávku ďalej. Pravdu vravel, keď tvrdil, že je tam viac kľudu. Kým na Hlavnej stanici sa to v čase nášho príchodu hmýrilo ľuďmi ako v úli a určite by sme sa hľadali dlhú dobu, tu sme sa zbadali okamžite. Po zvítaní nás strýko vzal na prvý spoznávací okruh. Rozhodli sme sa pre potulky po vlastných. Lebo nanovo sedieť v aute po 6 hodinách železníc sa ani jednému z nás napriek únave nechcelo. Batožinu sme prechodne uložili do úschovne na stanici. Za statných 5€ na dobu neurčitú. Neďaleko východu som objavila park Planten un Blomen, ktorý tiež stál na mojej dôkladne prepracovanej listine návštev... ale až o čosi neskôr. To aspoň pôjdeme potom naisto, potešila som sa.

Už po pár krokoch v centre som opäť raz pochopila, prečo sa Mníchovu zvykne vravieť "dedina". Impozantné presklené budovy severnej metropoly Nemecka, mnohé tvarovo pripomínajúce obrovitánske lode,  na mňa síce zapôsobili, ale ku životu ich, našťastie, nepotrebujem. Radšej zostanem verná tej dedine a do veľkých miest zamierim raz za čas na návštevu prevetrať nedeľnú  robu sedliaka....

Ulicami sme sa prepracovali ku Binnenalster, jazeru, ktoré vlastne jazerom nie je. Iba rozmery vodnej plochy mýlia nezasvätených turistov. V skutočnosti sa jedná o širokú rieku Alster. Iba sa pod vplyvom okolia trochu zdula. Spoznáte ju podľa striekajúcej fontány kdesi v prostriedku, zastávka U-Jungfernstieg. Odtiaľ je už iba na skok ku Radnici. Najlepšie cez Alsterarkaden.

V sprievodcovi Hamburgom sa píše, že radnica sa hrdí 6 miestnosťami naviac než Buckinghamský palác v Londýne a stojí za návštevu. Kúsok od nej sa nachádza najstarší mestský kostol - St. Petrikirche a ďalej za ním St. Jakobi Kirche. Keď sme sa vrátili nazad ku stanici Dammtor (chodením a Oskarom riadne zmordovaní), nasadli sme do rozhorúčeného auta a šlo sa na motorizovanú okružnú prehliadku.

Vďaka nej sme spoznali ospevovaný Fischmarkt (otvorený, bohužiaľ, iba v nedeľu ráno - hoci strýko tvrdil, že svoje slávne časy má už dávno za sebou, že už nieto rybárov, čo by ho rybami zásobovali ako kedysi, za jeho mladých čias - dokonca z rodiny jeho prvej ženy zásoboval jej strýko mnohé miestne reštaurácie), zahliadli Landungsbrücken (odkiaľ vyrážajú lode - výletné, ale i mestská hromadná HVV), zbadali i loď Cap San Diego (múzeum). O vtedy ešte nedokončenej Elbphilharmonie nám strýko prezradil, že je pre Hamburčanov čosi ako nedokončené nové letisko pre Berlínčanov. Obe mali byť  dávno v prevádzke, o letisku (v preklade Never ending story) sa ale medzi pospolitým ľudom vtipkuje viac.

V zozname nechýbal ani St.Pauli a Reeperbahn s Davidwache (policajná stanica). A práve dve posledné a snáď celosvetovo známe časti Hamburgu ma prekvapili. Dovtedy som si ich predstavovala ako pešiu zónu (nuž neviem, čo som videla či skôr nevidela v tých niekoľkých filmoch na televíznej obrazovke) a zrazu predo mnou štvorprúdová, silno frekventovaná ulica, ktorú lemujú po oboch stranách bordely, slintajúci muži, kasína & Co. Len tá atmosféra večer je istotne úplne iná... mládeži neprístupná (aj keď sa tvrdí, že polovica Hamburgu sa zaúčala práve na Reeperbahne).

Počas okružnej jazdy s kvapkami potu i kdesi na zadku som sa dozvedela, ako je leto 2016 nezvyčajne teplé aj pre domácich. A strýko sa presvedčil, že niekedy sa oplatí veriť cezpoľným ba aj ženám, keď som sa ho pýtala, či sa neobáva zátaras na cestách a pozmenených trás v takých horúčavách, lebo v meste je iba občas a snáď všetky európske metropoly sa od konca jari automaticky menia na zaprášené veľkostavby. A o Hamburgu to azda platí trojnásobne! Párkrát teda musel sám narýchlo improvizovať. Nakoniec nám ešte ukázal nedeľnú idylku v parku pri Außenalster a upozornil na majestátne vily popri vode. Aspoň si myslím, že to bolo tam.

Pohľad na syna, ktorý s trpiacim výrazom v tvári pomaly zaspával na zadnom sedadle a pohľad na oblohu, ktorá sa začala hrozivo zaťahovať, ma prinútil poďakovať sa nášmu ochotnému sprievodcovi a poprosiť ho, aby nás radšej najkratšou cestou zaviezol späť na stanicu. Akonáhle sme s batožinou opustili jej útroby, začali padať prvé hrozivé kvapky. Strýko sa i napriek mojim protestom (predsa len už nie je najmladší) rozhodol, že nás odvezie až ku hotelu. V konečnom dôsledku to bolo naše šťastie, pretože sme po otvorení izby padli do postele ako dve mŕtvoly  a prespali tak búrku, ktorá spôsobila značné škody v meste a okolí. Dozvedeli sme sa o nich až z večerných správ v TV.

Pôvodne sme plánovali ísť do Hamburgu všetci traja - ja, muž a syn, no muža nakoniec odvolali služobne do Kórei a v tom zmätku nejako kompetentní nestihli načas stornovať prvotne rezervovanú izbu a my sme vďaka ich pomalosti nakoniec celý čas rezidovali v trojke, usudzujúc podľa jej veľkosti a po vzhliadnutí veľkosti iných izieb - cez dvere mierne pootvorené na chodbu v čase ich upratovania. Ale nesťažujem si.

Keď sme večer zistili, že z obeda už v tráviacom trakte veľa (až nič) nezostalo, rozhodli sme sa zmapovať blízke okolie hotela a nájsť niečo teplé pod zub, lebo o 20:30 ísť opäť do centra neznámeho veľkomesta sa mi vôbec nežiadalo. Neďaleko sme objavili hneď tri možnosti na zahnanie hladu - nemeckú, tureckú a čínsku. Na terase tej prvej sme spolu s ostatnými prítomnými sledovali naozaj nezvyčajne krásnu, ba priam magicky zinscenovanú hru farieb na večernej oblohe. Pozdrav zapadajúceho slnka.

Deň druhý, deň improvizačný

Naraňajkovali sme sa a tajne dúfali, že dážď sa bude poslušne držať predpovede počasia a prestane kolo obeda padať. Nesklamal nás. Dokonca sa umúdril ešte pred obedom. Od hotela sme sa autobusom č.3 odviezli na zastávku Rathausmarkt. O lístky na mestskú hromadnú som sa starať nemusela. Už z Mníchova som si on-line objednala tzv. HamburgCard na 5 dní. Som mierne skeptická voči podobným ponukám, lebo na potulkách svetom som sa naučila, aký veľký dokáže byť rozdiel medzi našimi naivnými predstavami, čo navštíviť (špeciálne) vo veľkomestách a ako sa potom priamo na mieste s vyplazeným jazykom snažíme dodržať aspoň polovicu z plánovaného programu, čím sa vlastne "akože-zľavy" stávajú nerentabilnými. Ibaže by sme sa chceli uštvať k smrti kvôli pár ušetreným drobným. Nuž ale tentokrát mi niečo nahováralo, aby som to s tou H.C. skúsila. Snáď i preto, že platila na celú HVV, vrátane rýchlobusov či lodí (nech už to znamená, čo chce, povedala som si).

Priamo pred radnicou som márne hľadala turistické informácie alebo aspoň tie o cestovaní s HVV - za nezdar akcie vďačím buď svojej selektívnej slepote alebo sa tam vážne žiadne nenachádzajú - a tak som sa podľa vzoru Mníchov vybrala pátrať do podzemia ku U-bahnu. Po pár schodoch som prekvapene zastala priamo vedľa koľajníc a to už pri nás brzdila U3-jka.

Z rozpisu staníc som si narýchlo prečítala, že o tri zastávky ďalej sa nachádzajú Landungsbrücken. Vďaka okružnej jazde so strýkom som navyše vedela, že neďaleko je zakotvená loď Cap San Diego. A tak som friško začala kombinovať: ak by sa opäť spustil dážď, pôjdeme rovno na prehliadku a potom sa uvidí. Akonáhle U-bahn vyrazil na cestu a predral sa z podzemia na denné svetlo, spomenula som si i na krátky odsek z papierového sprievodcu - odporúčal presne túto trasu ako vyhliadkovú jazdu popri Labe a ja som zároveň pochopila, prečo sa podzemná dráha pri radnici nachádzala tak blízko povrchu. Tým, že sme sedeli priamo na začiatku prvého vozňa, mali sme i krásny výhľad na obe strany. Čo syn zatiaľ netušil, spriadala som pre neho prevelikánske prekvapenie. Návštevu jedného z muzikálov, lebo Hamburg je - dá sa povedať - ich Mekkou vrámci Nemecka. Ale až priamo na mieste som pochopila, že musím skôr (než mi je milé) s pravdou von, lebo divadlo sa nachádza na opačnom brehu Labe a až príliš neskoro som zrealizovalala skutočnosť, že najrýchlejšie sa ku nemu dostanete asi iba loďou (teda vrámci mestskej hromadnej).

Chvíľu sme na nábreží študovali systém prichádzajúcich a odchádzajúcich korábov - Fähre. Keďže odtiaľto vyrážajú i lode pre turistov na okružnú obhliadku po vode, je spomínané miesto dosť rušné, často až neprehľadné. Ako mravenisko, do ktorého zastoknete horiacu paličku. Z knižného sprievodcu Hamburgom som si už doma naštudovala dve trasy, ktoré sa odporúčajú, ak chcete aspoň trochu ušetriť zbytočne prehnané (?) poplatky za organizované túry. Šli sme teda ku nástupišťu, odkiaľ odchádza Fähre 62. Popritom som sa snažila zistiť, čo premáva ku Stage Theater. Neúspešne. Masy ľudí ma znervózňovali, a tak sme úplne neplánovane nastúpili na loď č.72 smer Elbphilharmonie. Zlákal ma nielen netradičný tvar filharmónie, (mne) pripomínajúci rozbúrenú vodu (lebo som si zatiaľ neprečítala, čo ním chcel autor vyjadriť), ale i rozšantené vlny Labe, ktoré sa pod vplyvom vetra divoko trieštili o mólo. A tak sme krátko nato vystupovali v Hafen City.

Šli sme, kam nás oči, tabuľky a občas i mapka z knihy viedli. Centrum Hamburgu by som zhodnotila ako prehľadné a pre cezpoľných dobre značené.

Hafen City je najnovšia, moderná časť mesta. Vyrástla vcelku netradične takmer v jeho strede. Za zrodom projektu stojí bývalý starosta Runde, ktorý v roku 1997 navrhol zameniť niekdajšiu priemyselnú zónu za atraktívnu kombináciu z kancelárií, bývania a pešej, oddychovej zóny. Ako sa vraví, každému podľa jeho chuti, no ja by som v tejto skleníkovej forme určite bývať nechcela, maximálne tak pracovať. Každopádne táto štvrť za návštevu stojí a keď budete mať trochu viac šťastia, teda keď navštívite mesto začiatkom letných mesiacov, tak si v prvú nedeľu môžete na Magellan-Terrassen zatancovať s domácimi tango.

Cez Speicherstadt a popri kostole St.Katharinenkirche sme sa pešky prepracovali nazad ku radnici, aby som porciou najlepšej zmrzliny z Europapassage (podľa strýka), posilnila či podplatila svojho junáka na ďalšie prieskumné cesty.

S nanovo načerpanými (citrónovo-čokoládovými) silami sme sa opäť pobrali U3-jkou ku Landungsbrücken. Michaelovi som prezradila, čo ho čaká a neminie. Cap San Diego. Netváril sa nadšene, skôr naopak, no trvala som na svojom. A dobre som spravila.

Cap San Diego vstúpila do služieb mesta v roku 1962. Z informačného filmu na lodi a z prístupných plagátov som vyrozumela, že loď premávala na trase do Južnej Ameriky, má dĺžku 140 metrov a dokázala prepraviť takmer 10 tisíc ton nákladu. Vďaka moderným kontajnerom sa neskôr stala nerentabilnou. V roku 1982 ju predali do zahraničia a krátko predtým, než ju postihol osud potupného zošrotovania, ju mesto odkúpilo nazad a dnes slúži v prístave ako múzeum, plus v niektorých jej kajutách môžu platiaci turisti dokonca prenocovať.

Návštevníci múzea majú prístup takmer všade. Je fascinujúce, prechádzať sa útrobami týchto velikánov. Hľadieť do hĺbky trojposchodovej strojovej dielne, nazrieť do obrovitánskych skladov, postaviť sa na kapitánsky mostík, započúvať do pribehov vysťahovalcov či na samom špici napodobňovať pózu Leonarda a Kate z Titanicu, lebo i na stojacej lodi je protivietor prekvapujúco silný. Z informačného filmu sme sa ešte dozvedeli, že posádka mala 40 členov, o prádlo a bielizeň sa na všetkych lodiach staral pravidelne nejaký Číňan a každý jeden mal prezývku Max. Chlieb a žemle sa piekli každý deň čerstvé a správy zo sveta pre posádku sa cielene triedili. Tie zlé im zatajovali...

A nastal čas opustiť Cap San Diego. No Michaelovi sa akosi nechcelo, najradšej by ďalej behal po palube s vetrom opreteky. Keď som však definitívne zatrúbila na odchod, s neodolateľným úsmevom zahlásil: Mama, to je snáď prvý krát, čo si niečo vybrala a chceš odísť preč skôr než ja!

Vzápätí sme odštartovali posledný pokus na vyhliadkovú plavbu loďou 62! Lebo vzdať sa bez akéhokoľvek boja nebýva našim životným krédom. Až teraz sme si všimli (teda Michael), že pravdepodobne stojíme na zlom mieste, hoci toto bolo oficiálne uvedené na centrálnom rozpise. Na tabuľu priamo pri vode niekto rukou dočmáral oznam, že 62-jka odchádza z nástupišťa č.3. Vari taktický ťah domácich voči turistom? Zmenili sme teda stanovisko. Krátko nato sme si vybojovali VIP- miesta na palube. Smer Finkenwerder. A hoci už slniečko opäť svietilo ostošesť, odporúčam všetkým vziať práve na plavbu loďou vetrovky. Inak vás prefúka i tam, kde to technicky nie je možné. A keď loď neskôr mení smer na opačný breh, tak pravdepodobne i ošpliecha.

Pridŕžala som sa rady z knihy a na stanici Finkenwerder prestupila na č.64, smer Teufelsbrück. Odtiaľ sme nasadli na rýchlobus 36, smer Rathausmarkt. Vďaka Hamburg Card sme ušetrili príplatok 2€/os za prvú triedu. Tento autobus nestojí na každej zastávke a je preto rýchlejší (aspoň mimo centra mesta to platí určite). A vyhliadková jazda lesoparkom s prenádhernými vilami mohla začať...

Deň tretí, muzikálový

Rozhodla som sa, že si konečne zadovážim nejaké vhodnejšie plány mesta a HVV, lebo hoci sa oba nachádzali i v knihe, boli tak malé, že niektoré nápisy v nich sa nedali bez lupy rozlúštiť. Aj jasnozrivý orol by sa zapotil. A ja som nevlastnila ani lupu, ani orla. Autobusom sme sa preto najprv zviezli ku Hlavnej stanici, kde som dúfala v úspešné zavŕšenie svojej misie. Oba plány som získala v relatívne krátkom čase a pri pohľade na reklamnú tabuľu o turistických atrakciách mesta mi napadlo vyspovedať tamojšieho pracovníka na tému miestnych muzikálov. Bo posledná informácia z predošlého dňa od jeho kolegyne z iného stanoviska, že na ostrov sa dostanem iba s platnou vstupenkou mi akosi nesedela. Kdesi som čítala, že lístky sa dajú zakúpiť aj priamo na mieste krátko pred predstavením. (A tí, čo sa rozhodnú pre túto alternatívu, musia vari Elbe sami preplávať? - znela moja nevyslovená protiotázka). Zistila som však, že ani tento zamestnanec sa presne nevyzná v spleti všakovakých zliav, ktoré sa v konečnom dôsledku nedajú kombinovať, a tak je celá zavádzajúca paráda s fantastickými ponukami iba divadielkom pre naivných, pretože percentá získane kúpou tzv. rodinnej karty neprebije H.C., ale priamo na mieste zistíte, že sa do ponuky zrazu vplietla ešte akási pokútna zľava na "muzikálove leto" a zrazu vám je H.C. aj štatút rodiny nanič... Znechutená toľkými intrigami som sa rozhodla prestať špekulovať nad najvýhodnejšou ponukou a radšej zadovážiť dve vstupenky hneď na ten večer a nezaoberať sa zákulisnými praktikami nečestného jednania kohokoľvek (ne-)zodpovedného. A mať konečne jasno, v ktorý deň sa ideme kultúrne vyžiť!

Michael sa šťastím rozžiaril ako lustre v Ermitáži a bez akéhokoľvek reptania sa so mnou vybral ku ďalšiemu bodu programu. Isemarkt-u, ktorý je vraj Number 1 medzi miestnymi trhmi. Kdesi na internete som si prečítala, že je najdlhším trhom v Európe pod holým nebom, teda pod mostom. Pozvoľna sme sa nechali unášať davom ľudí, ja som nasávala atmosféru časov dávno minulých, kde-tu sa i pristavili, kúpili dve nádherné 3D-karty či započúvali do chytľavých tónov akejsi po francúzsky spievajúcej kapely. Cestou späť sme náhodne objavili nejaký kanál v paralelne bežiacej uličke a na jeho brehu som si všimla mnooožstvo zaparkovaných kajakov. Vo voľnom čase sa v Hamburgu dá hlava príjemne prevetrať nielen jazdou na bicykli...

Keď sme sa do sýtosti nabažili trhu, vrátili sme sa tou istou trasou na stanicu St.Pauli a kúsok od nej vstúpili do parku Planten un Blomen. Názov pochádza z tzv.Plattdeutsch, nárečia zo severného Nemecka (rozpráva ním i moja svokra, len vtedy jej vôbec nič nerozumiem).

Na 45 ha, ktoré sa tiahnu naprieč mestom, si domáci môžu prechádzkou dosýtosti dobiť baterky sviežou zeleňou popretkávanou žblnkajúcimi potôčikmi, jazierkami či fontánami. Pre deti je v parku k dispozícii hrnčiarska dielňa, rôzne ihriská, minigolf. Okrem toho tu objavíte bývalú Botanickú záhradu (vstup zdarma), Záhradu ruží, Záhradu liečivych byliniek, Japonský čajový dom, Hudobný pavilón, rôzne druhy občerstvenia a iné. V lete sa na jazere Parksee spúšťa o 22:00 farebná hudobná fontána.

Na smrť uchodení sme sa nakoniec vrátili na hotel, aby sme si aspoň trochu oddýchli pred nastávajúcim večerným zážitkom, na ktorý sme sa už obaja nesmierne tešili. Späť na Landungsbrücken sme sa dostavili podľa odporúčania o pol šiestej, predstavenie začínalo o 18.30. Zaradili sme sa do dlhočizného radu a sledovali dianie na móle, predovšetkým lode, pendlujúce k ostrovu a nazad. Vysvetľovala som Michaelovi, že i keď to tak nevyzerá, oni majú rokmi podobné akcie v malíčku, a preto určite všetko načas zvládnu, i keď z hada navonok neubúda, skôr naopak. Rastie a rastie.

O šiestej sme už stáli pred divadlom, no i tak som sa nedokázala zbaviť pocitu, že tú neorganizovanú zácpu na opačnej strane by kompetentní mohli vyriešiť inak. Nemeckejšie. Predsa len sú to masy ľudí (max. možný počet 2046), ktoré približne hodinu a pol (hoci nie naraz) stoja v ceste zvyšku sveta. Inak povedané, zavadzajú. (Keď sa na to pozriem očami tých nešťastníkov, čo nejdú na predstavenie a snažia sa napr. dostať iba v kľude domov.)

Lístky sme kupovali na poslednú chvíľu, ušli sa nám miesta vysoko v oblakoch, no napriek tomu ešte v celkom slušných oblakoch, čo sa výhľadu a akustiky týka. Skôr ma udivovalo, prečo ľudia naľavo od nás, nevzali radšej našu pozíciu (ich miesta boli už vypredané, keď som hľadela na plán sály na displeji počítača v predajni Informačnej služby). Akonáhle sa spustila hudba a na scéne sa zjavili prví spievajúci herci, vedela som, že krajšie prekvapenie som synovi nemohla pripraviť. Očami hltal všetko navôkol a spomienka na nadšený úsmev na jeho tvári ma hriala ešte dlho potom. Predstavenie bolo nádherné, kostýmy fantastické. Za najlepšiu, čo sa hereckého výkonu týka, sme obaja zhodne vyhlásili skvelú predstaviteľku paviána. Len mi je trochu ľúto účinkujúcich, ktorí si pravdepodobne neužijú dlhšieho potlesku (čo sa zaisto nevzťahuje na úspešnú premiéru a prvých desať predstavení po nej), ako by sa patrilo, lebo každý z prítomných (vrátane nás) má už v hlave plán rýchleho úniku. Aby sa čo najskôr dostal na palubu lode. Najlepšie tej prvej, lebo má ešte živo v pamäti, aký nekonečný rad si vystál na ceste tam. Nám sa to podarilo. Druhý breh sme dosiahli o niekoľko minút po opustení divadla.

Naspäť v hoteli sme sa do sveta snov preniesli na jemne doznievajúcich muzikálových tónoch.

Nenavštívili sme každú štvrť, no podľa toho, čo sme videli, má mesto Hamburg na prepravu obyvateľov k dispozícii autobusy, rýchlobusy, U-, S-bahny a lode (Fähre). Napriek veľkosti mesta (asi 1,8 mil obyv., 755 km²) a množstvu turistov nemám pocit, že by HVV nezvládali uspokojiť dopyt alebo že by sme si my cestujúci šliapali na päty, práve naopak - všetko šlo rýchlo, bezproblémovo, hladko. Pri niektorých linkách som z rozpisu zistila, že jazdia i každých 5 minút, pričom dobu trvania jazdy na jednotlivé zastávky vyznačujú údajom : ca. (toľko) až (toľko) min , čo považujem za rozumnejšie riešenie. Autobusári sa potom nikam neženú a s úsmevom na tvári počkajú na dobiehajúcich cestujúcich. Dobrým zvykom je nastupovať vpredu a šoférovi ukázať cestovný lístok, prípadne si ho u neho zakúpiť. Zastávky sú na znamenie. Podľa informácií z jedného letáku vám vodiči vo večerných hodinách po predošlej dohode smú zastaviť i medzi zastávkami, ak sa bojíte ísť pešo za tmy a oni zároveň neohrozia bezpečnosť premávky na ceste. V jednom z autobusov som dokonca objavila miniknižnicu. Nápis nad ňou oznamoval, že si môžete čítať počas jazdy alebo dokonca vziať knihu zadarmo so sebou, ak vás zaujala. (Určite ich tam darovali viacerí, lebo ich už nechceli/nepotrebovali, ale i tak je to milý nápad.)

Deň štvrtý, turistický

Keď bude syn starší a objaví v sebe záujem o dejiny, biológiu, prírodopis či chémiu, môžeme (v závislosti od počasia) začať chodiť i pravidelne a cielene do múzeí, ale keďže podľa predpovede nás opäť očakával jeden horúci, slnečný deň, vybrali sme sa na potulky popri Labe. Naša cesta začala v prístavisku, kde sme nasadli - ako už isto tušíte - na turistami obľúbenú loď 62, samozrejme, s fotoaparátom v pohotovosti. Preplachtili sme okolo zastávky Fischmarkt a vystúpili na tej nasledujúcej - Dockland.

Vyštverali sme sa na 3D-kosoštvorec, v útrobách ktorého sa nachádzajú kancelárie a cestou dolu sme pridali do kroku, aby sme stihli nastúpiť na ďalšiu blížiacu sa 62-jku. Previezli sme sa iba jednu zastávku, do Övelgönne.

 V Övelgönne, bývalej rybárskej dedine, sa nachádza priamo v prístavisku múzeum s historickými loďami. Niektoré exponáty sú voľne prístupné, o čom svedčia infotabuľky pred nimi. Či sa dá ísť na lode, netuším, bo my sme sa rovno vydali na výletný chodník popri rieke ku ďalšej zastávke Teufelsbrück - zo začiatku pozdĺž rôznych reštauračných zariadení a pieskovej pláže. Všimla som si, že plávanie je tu na vlastnú zodpovednosť (kvôli vlnám, ktoré vytvárajú prechádzajúce lode), ale nie je vyslovene zakázané.

Dokonca som zazrela i pár plavcov, čo značí, že rieka musí byť dostatočne čistá, nezávadná. Cesta pre chodcov viedla ďalej medzi miestnymi domami a ich predzáhradkami pri vode. Niektoré stavby pochádzajú z 18.storočia. Presne takto si predstavujem príjemnú, oddychovú atmosféru na dovolenke. Bez ruchu veľkomesta... až na ten výhľad na opačnú stranu rieky, ktorý ma vďaka všadeprítomným žeriavom vždy vrátil do reality jedného z najväčších prístavov na svete.

Keď som v prvý deň strýka spovedala ohľadne zlej povesti počasia v Hamburgu, takmer urazene zahlásil, že to len ľudia radi zveličujú a pravda je iná, lepšia. Že Hamburg je síce veterný, ale vietor sa dá vydržať a ani s tým dažďom to nie je až tak hrôzostrašné, ako sa všade uvádza. Nuž neviem, my sme sa za nášho pobytu viac-menej škvarili na slnku, tak mu neobjektívne (tj. s prihliadnutím na celkový počet dní v roku) dávam za pravdu - ak teda nerátam búrku v prvej tretine druhého dňa, ktorá zdevastovala mesto... Podľa toho znelo i hlavné heslo výletu: hľadaj tieň!

A hľadajúc sme sa pomaličky prepracovali na zastávku autobusov v Teufelsbrück. Nasadli sme na rýchlobus 36, tentokrát smer Blankenese. Už doma som si prečítala, že sa jedná o najfajnovejšiu hamburskú štvrť. Na nete som si potom našla príslušné obrázky a bolo rozhodnuté. Aj do tohoto bývalého rybárskeho mestečka určite zavítame! A nielenže sme zavítali, ja som sa doň okamžite na prvý pohľad zaľúbila!!! Odteraz keď sa ešte niekedy dostanem na sever republiky, chcem bývať IBA a LEN v tejto lokalite! Istotne má i nádherné počasie svoj podiel na tom, ako som sa cítila, sťa by ma preniesli z dovolenky v rušnom veľkomeste do idylky ako z katalógu!!!

Ale pekne po poriadku: keď sme vystúpili na konečnej 36-stky, vytiahla som z ruksaku mapku mestečka, aby sme sa čo najkratšou cestou dostali dolu ku brehu Labe. A vtedy som po prvýkrát objavila okružnú trasu minibusu 48, prezývaného aj "Bergziege" (= horská koza). Zhodli sme sa so synom, že jeden celý okruh na kolesách je asi tým najlepším riešením a s platným lístkom si predsa môžeme dovoliť okruhov i desať, než sa rozhodneme, ktorým smerom sa vydáme po vlastných. No pri pohľade na nádheru všade navôkol som nevydržala dokončiť ani ten prvý okruh.

Dolu pri pláži som celkom nečakane zavelila `vystupujeme´ a prekvapenému Michaelovi nezostalo nič iné, len ma rýchlo nasledovať. Vonku na čerstvom vzduchu mi vraví: - Mama, všimla si si? Všetky zastávky sú tu zakončené príponou -schodové!

Veď áno, nenadarmo sa celá štvrť volá Treppenviertel.

- A čo ďalej? - spýtal sa unavene. Nuž ďalej sme sa nechali viesť očami a schodmi. Sľúbila som mu, že v najbližšej kaviarničke sa osviežime, posilníme. Iba ju musíme nájsť. Podarilo sa až na druhý pokus. Kaffeegarten Schuldt. Najprv som jej nenápadný nápis považovala za nejakú "chybu v programe" a prešla kolo neho bez povšimnutia. Zvažovala som, či sa ako tá prvá niekam presťahovala a na pamiatku po sebe zanechala iba dve vyblednuté fotografie. Nebyť nejakých iných turistov, ktorí sa pustili do schodov v smere šípky, neochutnali by sme jej ponuku, tak dobre bola ukrytá medzi zeleňou a terasami. Zdá sa, že je na okolí inak dobre známa a obľúbená.

Praskala vo švíkoch a čašníci sa veru zapotili pri obsluhe, ale nám v tom momente absolútne neprekážalo, že sedíme a čakáme, čakáme, čakáme (kým sa dostaneme na rad)... a vdychujeme aspoň atmosféru, keď už nieto do čoho zahryznúť. Nakoniec sme sa dočkali i chutného XXL-koláča a ľadových nápojov.

Chvíľu sme sa ešte prechádzali slnkom zaliatou Štvrťou schodov, potom nasadli na bus 48 a spoza jeho okien som tak trochu závidela šťastlivcom na pieskovej pláži dolu pri Labe, ktorí si pobyt zarezervovali práve tu. Tentokrát sme úspešne dokončili celú trasu, pričom som sčasti zahliadla i park na druhej strane kopca. Ďalší prieskum som s ťažkým srdcom vzdala a s ohľadom na juniora nastúpila na rýchlobus 36, smer mesto. Aj som bola rada, že krátko pred cieľom stojíme v nekonečnej zácpe. Michael si aspoň fajn zdriemol a ja som cez sklo pofotila trochu Reeperbahn.

((Do Blankenese sa dostanete minimálne dvoma spôsobmi - S1-tkou, čo sme nestihli vyskúšať alebo rýchlobusom (Schnellbus) 36. Druhú možnosť som zvolila, lebo ju odporúčali v sprievodcovi a neľutujem. Pripadala som si ako na VIP-špeciálnej jazde lesoparkom s prekrásnymi vilami. Presťahovať sa raz do Hamburgu a približne tieto miesta sa nastopro stanú mojim trvalým bydliskom! Okolie som fotila už iba za jazdy z autobusu, veď asi 10 predošlých km pešej chôdze a v tých horúčavách nás dokonale zničilo a my sme plánovali ešte prechod starým tunelom pod Labe. Nuž sme si museli správne rozložiť zostávajúce sily.))

Vystúpili sme pri Binnenalster, prešli arkádami a od radnice sa zviezli nanovo U3-jkou ku Alter Elbtunnel (hneď za Landungsbrücken).

Keď v roku 1911 sprístupnili tento tunel, písali o ňom ako o technickej senzácii. Bol potrebný, pretože stále viac ľudí pracovalo na druhej strane v prístave a loďky ich prepravu prestali zvládať. A tak mestský senát rozhodol, že sa otvorí iná cesta. 500m dlhá a priamo pod Labe. Hoci sa tunel používa i v dnešnej dobe, v roku 1975 ku nemu pribudol ešte jeden, modernejší. Lebo aj rozmery áut sa časom zmenili... Vrámci našej návštevy veľké výťahy obsluhoval Liftboy. V tuneli je sviežo, ale sveter to istí. Alter Elbtunnel určite patrí ku povinnej obhliadke Hamburgu.

Predpokladám, že na úplný záver dňa sme mali v nohách aspoň statných 15 kilometrov. Napriek únave som si na hoteli sadla do kresla a spísala program na posledný deň. Naozaj nebolo možné navštíviť a vidieť všetko, a tak som s ťažkým srdcom vybrala posledných pár kandidátov na obhliadku v priamom centre.

Deň piaty, rozlúčkový

Keď sme v predošlý deň na stanici U3 zazreli veľkoplošnú reklamu na Dungeon, sľúbila som Michaelovi, že si ešte raz a dôkladnejšie preštudujem informácie ku nemu na internete. Niečo sa mi marilo, že deťom sa návšteva neodporúča, nepamätala som si však spodnú vekovú hranicu. Takisto som plánovala skontrolovať cenu, aby som nezostala neskôr stáť pred pokladňou s otvorenými ústami. Tá reklama bola vlastne vnuknutím dobrej víly, bo pôvodne som túto hamburskú atrakciu z programu návštev vylúčila. Ako nevhodnú pre juniora.

Vek sme však spĺňali a cena sa vďaka Hamburg Card zdala byť tiež prijateľná. Podľa odporúčania na stránke sme sa na Dungeon vybrali hneď rano na desiatu. (Ranní ptáče dál doskáče.) A prvýkrát som tak naozaj zajasala nad zľavou - od tohoto momentu sa totižto H.C. finančne oplatila. Navyše sme sa stali časťou programu či show, z ktorej sme obaja odchádzali nadšení ako už dávno nie. Kulisami, hrôzostrašným programom na veselú nôtu, pohotovými hercami, ktorí do sekundy zimprovizovali scénky podľa odpovedí návštevníkov a tí spolupracovali takisto prvotriedne, proste paráda. Príjemne ma prekvapila i dĺžka putovania v temnom svete zločinov, cholery & Co. Plných 90 minút! Vrelo odporúčam každému, kto naozaj dobre rozumie nemecky (alebo anglicky). Je to potrebné predovšetkým pre tie osoby, ktoré trpia klaustrofóbiou z tesných, tmavých priestorov, lebo ak rozumiete, úplne na ňu zabudnete. Až tak vás dianie navôkol vtiahne do deja a vy nebudete mať vôbec čas myslieť na akúsi fóbiu. Aj z dlhonohých pavúkov sa zrazu stanú milí spoločníci. (Aspoň dúfam.)

Na predstavenie sme sa dostali do zmiešanej skupiny, kde jej podstatnú časť tvorila nejaká trieda stredoškolákov. Zbytočne som sa obávala, že budú rozjarení, hluční a pokazia nám zážitok z návštevy. Inde možno aj áno, ale nie v Dungeone :grinning: . Práve naopak. S nimi mala prehliadka akúsi špeciálnu iskru. Herci sa jednoducho vyžívali v úlohach inkvizítorov či bacharov a dávali ich do laty, ako to bolo kedysi zvykom. Ale tak, že sme sa išli popukať od smiechu. Týmto im dodatočne ďakujem za aktívnu účasť na i tak výbornom programe. A prvýkrát som bola niekde, kde prívlastok strašidelný mal svoje opodstatnenie. Nechcem prezrádzať jednotlivé detaily, skvelo prepracované efekty a momenty prekvapenia - lebo ktohovie, či tam nakoniec nezájdete i vy - a bola by škoda, keby ste na ne prišli dokonale pripravení. Sám Michael neskôr priznal, ako sa aspoň trikrát dosť vyľakal (a to je z táborových nočných hier pustým lesom bez baterky naučený na mnohé). Po nezabudnuteľnom muzikáli ohodnotil tento zážitok ako druhý najlepší za posledné obdobie.

Jednu scénku vám predsa len trochu priblížim. Preniesli sme sa v čase do roku 1842 a Hamburg práve horel. Povráva sa, že oheň videli až do vzdialenosti 50 km od mesta. Aj kvôli tejto udalosti, keď takmer padlo popolom, nedisponuje toľkými historickými pamiatkami ako možno iné porovnateľné metropoly. Oheň sa rozhorel v tabakovej fabrike, presná príčina sa nikdy nezistila. A hoci ho včas odhalili, vietor a dlhotrvajúce sucho spôsobili, že sa ho nepodarilo uhasiť a rýchlo sa šíril ďalej. Ku skaze prispeli i blízke sklady s nejakými horľavinami. Prvý návrh - zastaviť plamene kontrolovanou explóziou - bol predstavenstvom mesta zavrhnutý. A tak oheň vyčíňal úspešne ďalej. Každý sa snažil zachrániť ako vedel. Niektoré matky hádzali svoje deti do vody, dúfajúc takto v ich záchranu. Bohužiaľ netušili, že v prístave naopak zamestnanci vylievajú do Labe chytľavé kvapaliny v snahe zabrániť ďalším explóziam. A takto zamorenou vodou zasa dolu v meste ľudia hasili plamene ... a čudovali sa, prečo blčia ešte lepšie. Keď oheň postúpil až ku radnici a väčšina písomnosti z nej bola prenesená na bezpečné miesto, rozhodla sa mestská rada predsa len pokúsiť zastaviť ho kontrolovanou explóziou. Obetovali radnicu, ale nespravili to dôkladne, a tak v jej útrobách našiel nepokoriteľný nepriateľ ešte dostatok horľavého materiálu na svoje ďalšie šírenie...

(Hneď vedľa Dungeonu je Miniatur Wunderland - odporúčané každému, koho nohy neštrajkujú, koho nohy unesú.)

Z druhej strany za Dungeonom sa nachádza (dovtedy) jediné múzeum korenín na svete - Spicy´s Gewürzmuseum. Akonáhle som doň vstúpila, začala som odušu kýchať. Michael zatúžil zasa silou-mocou ochutnať akési kakaové čierne korenie (nepoznám správny preklad) a takmer mu oči z jamok vyliezli. A to už je čo povedať, keďže je na štiplavom mlieku odchovaný.

Mimochodom, štvrť, kde sme sa nachádzali, sa volá Speicherstadt. Nie som odborníkom na prístavný žargón, no v preklade to značí niečo ako ´zhromažďovacie mesto, úschovňa´. Vynímajú sa tu vysokánske budovy z pálených tehál (tento druh stavebného materiálu je typický práve pre severnejšie časti Nemecka), ktoré sú vraj večer krásne vysvietené (o čom sa niektorí príliš unavení turisti, bývajúci ďalej od Speicherstadtu, nemajú možnosť presvedčiť na vlastné oči). No a tieto budovy, kedysi oslobodené od cla, sú najväčšími veľkoskladmi svojho druhu na svete. Aj priamo oproti Spicy´s sa nachádzal obchod s koreninami z celého sveta, a tak sme si spravili hneď druhú obhliadku zadarmo. Alebo za cenu nakúpených korenín.

Mať viac času a nemať Michaela pri sebe, veru si niektoré sklady - predovšetkým také exotickejšie - presnorím. Určite však nie kabelkové či topánkove...

Ako posledného som si v Speicherstadte odfotila piráta Claasa Störtebekera. Jedna zo scénok v Dungeone (do nej zapojili zhodou okolnosti aj Michaela) patrila i jemu.

Störtebekerova socha sa vyníma neďaleko Internationales Maritimes Museum. Hlavu mu kdesi tu sťali mečom v roku 1401. Podľa povesti krátko pred smrťou vyjednával so sudcami. Žiadal slobodu pre všetkych mužov zo svojej posádky, popred ktorých prejde bez nej po vykonaní rozsudku. Jeho bezhlavé telo vraj naozaj prešlo okolo 11 mužov. Až kým mu zákerný kat nepodložil nohu. (V Dungeone nám tvrdili, že i napriek tomu ich to nezachránilo pred popravou).

Ak sa to vezme trochu zakrivenou vzdušnou čiarou, tak za chrbtom piráta narazíte na túto budovu - Chilehaus.

Patrí medzi odporúčané pamätihodnosti, pričom sa všade dookola uvádza, ako je pekne v noci vysvietená. Kto vydrží na nohách do západu slnka, môže si to overiť live. Štvrť, kde stojí, sa nazýva Kontorhausviertel. Slovíčko ´kontor´ sa vyskytovalo na každom kroku, a tak som si naštudovala jeho význam. Tento typ budov, známy z Ameriky, sa staval ako čisto kancelárske priestory. Kedysi sa na okolí nachádzala najchudobnejšia časť Hamburgu, ale po vypuknutí cholery (1892) pôvodné domy zrovnali so zemou a po dôkladnej sanácii a dezinfekcii vybudovali čisto kancelárie.

Chilehaus postavili v rokoch 1922-1924. Na fotografii v knihe na mňa pôsobil ako vysoká špicatá budova, no priamo pred ňou ma prekvapili jej skutočné rozmery. Ako dlhý, zaoceánsky parník. S priestranným nádvorím v strede. Tá špicatosť bola iba optickým klamom na papieri. A hneď oproti stojí najväčší dom štvrti Sprinkenhof. Zaujali ma i fasády všetkých týchto domov. Predpokladám, že vyčnievajúcimi tehlami sa architekti snažili vytvoriť rôzne 3d-efekty na oživenie stavieb. Podarilo sa, tvrdím ja.

Aj keď sme už ledva prepletali nohami, samotný Michael zahlásil, že neodíde z Hamburgu, pokiaľ nevystúpi na vežu svojho menovca. A tak posledným bodom programu zostával už iba Michel. Kúsok od Rathausmarktu, kde sme mali nastúpiť na U-bahn, sa ale tak strašidelne zatiahla obloha, že som mu navrhla, aby sme vyšli aspoň na Petrikirche, než začne liať. Ak teda chceme niečo vidieť zhora a nie iba počítať kvapky či dokonca krúpy. Obaja sme pritom vedeli, koľko schodov (do neba) nás čaká. Vyše 1000 ... a bez výťahu!!! Pani pri pokladni nás ihneď upozornila na skrinky vedľa seba. Lebo ako s úsmevom povedala, minimálne v polovici cesty budem ľutovať, že to závažie v podobe ruksaku vláčim so sebou. A každého, kto sa ku nej spotený vrátil z výšav, ponúkla pohárom osviežujúcej vody.

Na konci výstupu stojíte maximálne dvaja na neveľkej plošinke pod absolútnym špicom veže. Tí objemnejší sa možno ani nedostanú cez posledný otvor nad schodmi. Ku krátkemu oddychu služia dve drevené stoličky, ktorým sa zaisto poteší každý z vežových horolezcov, vytrvalcov.

Niekto iný by sa možno po zostupe nahnevane sám seba pýtal, prečo krátko po výstupe ako na potvoru vyšlo slnko. My dvaja sme sa na seba iba pozreli a i bez slov sme vycítili, že toho Michela ešte v ten deň dáme! A tu je jasný dôkaz:

Len smerom hore sme vďačne využili ponuku výťahu a zároveň zavrhli doplňujúcu návštevu krypty pod kostolom. A zvažujem, či v tej zatiahnutej oblohe nemali prsty víly. Oni sa veľmo dobre vyznajú, skade je krajší výhľad a chceli, aby sme si ho tiež vychutnali! Aj za cenu 1000 schodov navyše! Michel nám potom vysvietili slnkom, aby sme si prehliadli vežové hodiny - najväčšie v Nemecku. S priemerom 8m.

A keď už sme pri tých číslach: Hamburg má 2479 mostov - viac ako Benátky a Amsterdam dokopy!

Na stanicu sme dorazili vo veľkom predstihu, ale radšej skôr, ako zmeškať vlak. Žiaden deň predtým sme necestovali do mesta tak zavčasu, a tak som nedokázala odhadnúť dopravu v špičke. Stáli sme na plošine nad vlakmi, keďže dole priamo na peróne sa hmýrilo veľa cestujúcich, a sledovali tamojší ruch, keď nás nepríjemne prekvapila ohlušujúca explózia priamo za chrbtami. Všetci prítomní sa v momente nervózne otočili tým smerom. Očami som zachytila zvyšky záblesku a černošku asi v mojom veku, ktorá v šoku zvýskla a šla automaticky do kolien. Za ňou sa mihol nejaký kábel. Akási skupina, stojaca vedľa nás, mala o čosi lepší vyhľad a z ich hlasného, rozrušeného rozhovoru som pochopila, že sa jednalo o skrat na elektrickom vedení. Po všetkých tých nezmyselných útokoch v Európe som sa niekoľko nasledujúcich minút snažila zbaviť nepríjemného pocitu... (z ruskej rulety).

The End

#cestovanie

Čítaj celý článok
kmk11
13. feb 2017 Čítané 68x

Američan Frank Sulloway je presvedčený, že svojim výskumom môže štatisticky dokázať, ako vplýva poradie detí v rodine na vývin ich osobnosti. Pôvodne vyštudoval históriu vedy a špecializoval sa na Charlesa Darwina a jeho "Evolučnú teóriu".
Čím viac sa ňou zaoberal, tým viac chcel zistiť, prečo práve Darwin zverejnil túto teóriu. Vtedajšie poznatky z pozorovania prírody, biologické podklady a dáta boli známe všetkým prírodovedcom tej doby už asi 20 rokov, ale nik iný sa neodvážil vystúpiť s nimi verejne, proti dogmatickej cirkvi a etablovaným vedcom.

Vďaka preštudovaniu biografie Charlesa Darwina a niekoľkých jeho súčasnikov skrzla u Sallowaya myšlienka, že možno nejaká charakterová vloha osobnosti robí z vedca revolucionára vo svojom odbore.
Sulloway sa rozhodol preštudovať biografie 230 zástancov a odporcov "Evolučnej teórie" priamo z čias Darwina.
Zozbieral ku každej osobe všetky známe a dostupné údaje - 200 kritérií pre každého: mimoiným povolanie rodičov, ich vieru, cestovanie po svete, atď.
Získané údaje vyhodnotil štatisticky, čo je bežná metóda v psychológii, ale nezvyčajné pre výskum histórie. Po spracovaní všetkých výsledkov prekvapila Sullowaya jedna skutočnosť: z poradia detí v rodine sa dalo s veľkou pravdepodobnosťou odvodiť, či bude jedinec pre alebo proti Darwinovej teórii. Medzi jej odporcami boli predovšetkým prvorodení, k jej zástancom patrili druho- a neskôr narodení (s pravdepodobnosťou 5:1). Tento efekt bol natoľko zreteľný, že sa Frank Sulloway rozhodol svoje zistenie potvrdiť i výskumom ďalších revolučných teórii vo vede.

Roky usilovne zhromažďoval biografické údaje 4000 osôb, ktoré sa zapojili do diskusií k 28 revolučným vedeckým teóriám - od Kopernikusa cez Lavoisiera až po Alberta Einsteina.
A všade sa potvrdzoval ten istý princíp : prvorodení sú zástancami Status quo, neskôr narodení a predovšetkým tí poslední z rodiny nové teórie podporujú.
Na základe zozbieraných informácií dokonca Sulloway tvrdí: čím bola nová teória radikálnejšia, tým viac je pravdepodobné, že ju podporovali iba neskôr narodení.

Pozícia v rodine 

Výsledky Sullowayovej štúdie dobre zapadajú do obrazu tzv. evolučnej psychológie zo začiatku 90-tych rokov, podľa ktorej zvádzajú súrodenci konkurenčný boj o pozornosť a lásku rodičov. Podľa tejto spornej teórie sa prvorodení snažia posilniť svoju pozíciu v rodine preberaním rebríčku hodnôt od rodičov, skôr konzervatívnym správaním a dominovaním nad súrodencami. Prostredné deti sa musia od prvorodených odlíšiť, nájsť si vlastnú cestu. Často sú znášanlivejšie, priateľskejšie, radšej uprednostnia vyjednávanie, ako boj s niekym. Poslední v poradí musia nejakým spôsobom upozorniť na seba, aby ich rodičia považovali za jedinečných. Preto sa z nich častejšie vyvinú osoby kreatívne, naklonené k experimentovaniu a takisto rebelujúce.
Na potvrdenie svojej teórie zahrnul do štúdie aj významné cirkevné a politické udalosti a biografie osôb z príslušného  obdobia- Francúzsku revolúciu, reformáciu, americké hnutie za občianské práva, atď. Jeho teória bola opäť vo veľkej väčšine prípadov potvrdená.
Neskôr ju rozšíril i na prominentov a hercov: na základe jeho pozorovaní hrajú prvorodení skôr dramatické úlohy (John Wayne, Bruce Willis, Humphrey Bogart). Neskôr narodení sa špecializujú predovšetkým na komédie (Charlie Chaplin, Eddie Murphy, Danny DeVito).
Pohlavie a dedičné vlohy hrajú podľa Sullowaya ešte väčšiu úlohu pri vývine osobnosti, ale v čase prevratu sa prejaví práve vplyv poradia v rodine. Tým si je Frank Sulloway istý.

#mk_blog_academy #blogujem

Čítaj celý článok
kmk11
12. feb 2017 Čítané 6992x

... robia neplechu, porušujú pravidlá, zdvíhajú tlak. Chladnú hlavu si zachováte, lebo si spomeniete na pár príkladov uvedených o pár riadkov nižšie.

Včera sme sa s kolegyňami zúčastnili školenia "Keď nám deti drásajú nervy".

O jednu úsmevne-poučnú časť z neho sa podelím i s vami.

Prednášajúca sa nám na konkrétnych príkladoch snažila názorne ukázať, že ani my dospelí mnohokrát nie sme o nič lepší než tie neposlušné deti. Rozdiel je iba v tom, že my už nemáme nikoho za zadkom, kto by striehol ako jastrab, čo práve stvárame, nik nás už nevychováva, nik za nás po 18-tke nenesie priamo zodpovednosť. Iba my sami za seba.

Vrámci školenia nás vyzvala k účasti na skupinovej hre (inak je veľmi zábavná i pre deti), ku ktorej je potrebných (3x+1) osôb. Vytvorili sme kruh a vrámci neho trojice. Vždy dve hráčky po pravici a ľavici tej strednej zdvihli ruky, dotkli sa dlaňami a vytvorili strechu stajne. Účastníčka v strede hrala kravu

Tá osoba, čo zostala navyše, bola vyvolávačkou. Ak zvolala krava, museli všetky Milky vybehnúť zo svojho domčeka a hľadať si nové miesto. Ak naopak povedala stajňa, nesmeli sa kravy hýbať a zvyšok musel vytvoriť strechy nad novou kravou, či už s predošlou polovicou alebo s niekym iným.

Posledné možné zvolanie bolo krava so stajňou. V tom prípade sa museli vytvoriť nové trojice a je jedno, kto akú pozíciu zaujal. Iba výsledok musel sedieť. Pod každou strechou jedna krava. 

Nuž a aby bola hra veselšia, akonáhle vyvolávačka zadala zmenu, sama sa zapojila do virvaru, snažila sa uchmatnúť nejaké miesto pre seba a vytlačiť tým pádom na svoju pozíciu niektorú zo súperiek.

V istom momente zakričala naša školiteľka STOP. Ževraj pre ňu zostala jediná možnosť a to byť kravou, hoci podľa pravidiel hry mala byť v danom momente strechou.

Neskôr nám pri vyhodnotení experimentu vysvetlila, že sme sa chovali presne ako deti. Hra nás zaujala, smiali sme sa a popri tom nevedomky porušovali pravidlá. Kravy sa pri zvolaní strecha nesmeli hýbať, napriek tomu sa veselo premiestňovali spolu so strechami. Alebo situácia, keď jej niekto svojou nesprávnou premenou vychytil miesto strechy.

Ani deti nechcú v podstate zámerne porušovať pravidlá či hocako inak nás úmyselne rozhnevať, no v zápale hry či akejkoľvek činnosti sa občas pomýlia alebo nepočúvajú alebo zabudnú ... Ich jediným problémom je, že majú "nad sebou" svojich jastrabov. Rodičov, učiteľov, vychovávateľov. A keď sa lavína obvinení v kombinácii s následnými výchovnými prostriedkami spustí, je ťažké ju zastaviť v polovici cesty. Obe strany sa ňou nechajú strhnúť a dochádza k nechceným konfliktom.

Okrem tejto priamej ukážky nám uviedla ďalší svoj obľúbený príklad. Tabuľky so zákazom kŕmenia kačíc a labutí na jazerách a ku tomu obraz dospelých, ktorí kým nevyprázdnia sáčok so suchým chlebom, hádžu pokrm do vody sťa slepí. Ignorujúc skutočnosť, ako tým vlastne škodia ekosystému.

Alebo semafór s červeným panáčikom...

A mne pri tom napadlo, ako nás na začiatku upozornila, že ju pri prednáške vyrušuje, ak sa poslucháči medzi sebou začnú počuteľne (teda nie šeptom) rozprávať a následne prípadne i smiať, lebo ich niečo z témy inšpirovalo. Ju to vyvádza z konceptu. Napriek tomu sa v každej novej skupine vždy nájde niekto, kto síce nemá 5, ale je imúnny voči jej prosbe presne ako malé dieťa. (Jedna z kolegýň je v šu-šu-šu aktivitách naslovovzatou expertkou).

Tak ako, v ktorom príklade ste sa našli vy?

Ak niekto príspevok pochopil ako návod na nevychovávanie, či prehliadanie priestupkov svojich ratolestí, nepochopil ho správne. Celý seminár sa niesol v duchu konsekventnej výchovy, ale bez hnevu a unáhlených záverov, že tie deti to robia naschvál. Šlo o to, aby sme pochopili ich jednanie na konkrétnych príkladoch z nášho vlastného správania či konania. Lebo oni vlastne nerobia nič iné než my dospelí...

#mk_blog_academy #blogujem #druzina

#vychova

Čítaj celý článok
kmk11
10. feb 2017 Čítané 54x

Deň prvý

Tentokrát sa prekvapivo nič neudialo. Nik neštrajkoval na trase mesto-letisko, a tak sme dorazili načas do cieľa. Nik nenechal stáť batožinu v letištnej hale bez dozoru, a tak žiadne protiteroristické komando s nemeckými ovčiakmi neuzavrelo časť haly, aby nám zvýšilo hladinu adrenalínu. A dokonca sa ani neopakovala infarktová situácia s neplatným pasom, čiže sme smeli prejsť kompletnými kontrolami a zakotviť v čakacej oáze menom lounge ešte v ten istý deň.

Pred vstupom do lietadla som si na pár sekúnd podozrivo premeriavala pilotov, ktorí práve pozorne kontrolovali prístroje vo svojej kabíne. Kedysi som totižto zvykla vravieť: keď budeme sedieť na pridelenom mieste, začnem sa tešiť na cestu. Od istej doby som podmieňovaciu vetu pozmenila na: keď pristaneme...

Už z lietadla sa nám naskytol nádherný výhľad na Londýn. Krátko pred pristávaním sme prešli niekoľkými turbulenciami, pri ktorých iba deti trochu výskali vzrušením. (Tiež pravidelne pomáhate pilotom pri brzdení vlastnými nohami?) Počas letištných vstupných kontrol, či vlastne na každom kroku neskôr som s úsmevom konštatovala, že predstavitelia bývalých anglických kolónií sú naďalej jasne prezentní.

Ako prvé sme sa snažili vysomáriť z cestovných lístkov na miestne metro. To londýnske je najstaršie na svete. Je to na ňom poznať. A neviem si vôbec predstaviť, ako fungovalo vo svojich začiatkoch s parnou lokomotívou v tých hĺbkach. Ja už len pri chvíľkovej predstave lapám po dychu...

Metro je vlastne skratkou slovíčka Metropolitan, i keď miestni mu s obľubou hovoria tube = rúra. Odvodené od vzhľadu.

Čo sa orientácie v podzemnom labyrinte týka, myslím, že sa v ňom vysomári naozaj každý. Jednotlivé trasy sú rôznofarebne rozlíšené a navyše majú i svoje špeciálne pomenovania. Aj únikové cesty sú dobre značené. Len kto trpí klaustrofóbiou, bude premiestňovanie katakombami znášať o čosi horšie. V nich som si nanovo uvedomila, že ak by sa ľudstvo muselo z akéhokoľvek dôvodu raz presťahovať pod zem, tak bye-bye vážení, nerátajte so mnou...

Ako prvé odporúčam zabezpečiť si tzv. Oyster card, čo je miestna, prenosná električenka. O hodne ňou skrešete poplatky za dopravu. Ak sme správne pochopili inštruktáž v informáciách, na deň vďaka nej neprecestujete viac ako čosi vyše 6 libier (iba milionári sa nebudú pridŕžať dobre mienenej rady).

Cestovať pritom môžete krížom-krážom. Karta platí na metro i autobusy a dobíjať sa dá na každej stanici v automate. Ak sa rozhodnete pre obyčajný, jednorázový cestovný lístok, musíte ho mať aj pri východe z metra. Vlastne je jedno čím, odtiaľ sa musíte "odhlásiť" vždy a bez pardónu. V autobuse sa naopak iba "prihlasujete", preto sa nastupuje prednými dverami a šofér je zároveň kontrolórom. Aj na staniciach stoja pri automatoch tzv. pomocníci, ak by ste si nevedeli rady, alebo sa niečo neočakavané udialo. A čo sa financií týka, veru dbajte na ne, bo Londýn sa nenadarmo radí k jednej z najdrahších metropol sveta. Mne samotnej mnohé ceny vyrážali dych, keď mi vyprázdňovali vrecká.


Počas nášho krátkeho pobytu v hlavnom meste kráľovstva som sa márne snažila pochopiť, ako sa dá pohodlne cestovať metrom napr. s takým kočíkom. Snáď existuje nejaký tajný systém, ktorý ovládajú iba miestne matky s deťmi a telesne postihnutí, lebo zaisto nie je sranda vláčiť objemnú batožinu, kočíky so živým nákladom či behať s nohou v sádre miestnym labyrintom. I priamo v metre nie je podľa mňa jasne dostupný hocaký systém pre uľahčené nastupovanie/ vystupovanie ... alebo som ho aspoň za tých šesť dní neobjavila. Niekde ste prinútení z metra na nástupište spraviť viditeľný krok dohora, inde zasa nadol, na jednej stanici boli zasa vozne dlhšie než samotné nástupište, a tak posledné dvere zostali, samozrejme, zatvorené... Smola vám turisti, ak to neviete vopred.

Vrámci katakomb (v niektorých som sa cítila ako v saune, inde si zasa na živobytie zarábal chudobný muzikant) sme objavili všetko možné od výmyslu sveta a vždy, keď sme si mysleli, že viac prekvapení neexistuje, čakalo na nás za rohom ďalšie.

V ktorési ráno som listovala londýnskym sprievodcom a medzi rečou ukázala mužovi na obrázok kráľovskej gardy (to tí červenozaodetí mužíci s poschodovými čiernymi čiapkami) ... že by som ju rada videla v akcii, len neviem kde a ako. A asi o tri hodiny neskôr mi mašírovala priamo pred nosom. Šli sme pozrieť na výmenu stráží pred Buckinghamský palác a netušili, že na pravé poludnie robia celú parádu aj s kompletnou jazdeckou gardou a dvoma delami v doprovode kapely. Zda sa, že z kasární vyhnali aj posledného schopného chlapa. Na prehliadku sa zbehlo snáď celé mesto. Nájsť na poslednú chvíľu správne miesto, odkiaľ uvidíte aspoň trošilinku parády nie je vôbec ľahké. I preto som si neskôr zbožne priala, aby William venčil psa pred Kensingtonským palácom, bo sme bývali hneď za rohom... čo i kameňom dohodíš (no pes asi práve nemusel). Na druhej strane som bola rada, že ma nik nepokutoval, keď som opäť raz fotila niečo zakázané, pretože som nadšením (naozaj) prehliadla informačné tabule.

Ale poviem vám, Londýn je neskutočne pulzujúce mesto. Už chápem, prečo sa Mníchovu hovorí dedina. Nie neľutujem. Nemenila by som za nič na svete. Ja som radšej dievča z dediny a popravde, ten mestský hluk všade na okolí ma ubíjal, ale i fascinoval zároveň. V Londýne nájdete všetko. Vysoké mrakodrapy, ktoré utláčajú medzi sebou skvosty z minulosti. Kráľovskú jazdu, ale i typické taxíky či poschodové autobusy. Dopravu vľavo a stále existujúce červené, telefónne búdky. Múzea zadarmo, ale i vstupné, že vám nestačí mesačná výplata. Bezdomovcov, spiacich priamo na Trafalgar Square, no zároveň i princezné z Indie. Puby s neopísateľnou atmosférou a zaujímavé reštaurácie, kde nikomu neprekáža typická strava so zlou povesťou. Hluk na uliciach, ale i pohodu v Hyde Parku. Harryho Pottera a davy fanúšikov od 0 do 99, ktorí sa chcú odfotiť na 9 3/4. Stravu naporcovanú v plastoch a chlapov v oblekoch, čo si na nej pochutnávajú cez obedňajšiu prestávku. Tisíce schodov a metro so šarmom prehistorických vagónov. Iba to počasie nebolo typicky londýnske... nejako nám celý čas svietilo slnko.

Náš hotel mal skvelú polohu, hneď pri Kensingtonskom parku, ale neodporúčala by som ho. Keď sme totižto došli na recepciu, dali nám kľúč od izby číslo 25. Na konci schodov na prvom poschodí som zahliadla číslo 26. Aj som sa potešila, že nemusíme ďaleko/vysoko šliapať, ale niekto si dovolil nemiestny kanadský žartík. Stúpali sme po schodoch s ťažkými kuframi a za pololietajúcimi dverami sme cez okienko zrátali asi päť izieb, ale na žiadnej nestálo číslo 25. Tak sme stúpali ďalej. Nasledujúce pololietajúce dvere, pohľad dnu cez okienko, ale naše číslo opäť nikde. Schody sa zúžili, my už sme funeli ako ježko v kope lístia. A ja som zrazu akosi šípila, že ani na ďalšej plošine nič nebude (nepochopila som systém prideľovania čísel jednotlivým cimrám), ale potom som zbadala užšie schody a tam zboku iba posledné dvere. Hurá!!! Lenže keď sme ku nim dorazili, rozčarovane som sa muža spýtala, či sú to schody do neba. Ďalšie lietajúce dvere a zasa ništ! Keď už i chodba bola taká úzka, že väčší kufor pomaly do nej nepasoval a na schodík pasovala iba polovica chodidla, dorazili sme šťastne zničení do cieľa. A naša izba ako úplne posledná na konci.

Takže šesť poschodí bez výťahu žiadna sranda. A keďže sme plánovali obehať polovicu Londýna, tak ani ako tréning sme niečo podobné nepotrebovali.

Blízkosť Kensingtonského parku som ocenila hlavne po tom, čo som zistila, aký je Londýn na mnohých miestach hlučný, preasfaltovaný a preľudnený. Tento park je prepojený s ďalšími - Hyde Park, Green Park a St.James´s Park. Tvoria tzv. zelené pľúca Londýna a prepájajú Notting Hill s Westminster-om. Podľa oficiálnych údajov sú to viac než štyri kilometre dĺžky. No ale po šiestich poschodiach to človek cíti/vidí inak.
Ešteže sa v parku vyskytujú na každom kroku tie ich krotké veveričky a privedú vás na iné myšlienky.

Miestne bicykle nás míňali celou cestou. Niečo podobné je i v Mníchove, len s horšie prepracovaným konceptom. (Aspoň kedysi bol o dosť komplikovanejší.) Londýnske parkovacie boxy sú rozložené na mnohých miestach po meste. Podľa informácií na tabuli je prvých 30 minút zdarma. Ak si správne pamätám, požičovné na deň boli 2 libry. Vrámci parku super vec, no na frekventovaných uliciach by som si ja osobne jazdiť vľavo netrúfala. Navyše sa smú požičiavať až od veku 14 rokov a my sme juniorovi nechceli spôsobiť traumu z behu za bicyklom a následnom ošetrovaní pľuzgierov.Ja som bola v parkoch dokopy trikrát. Prvýkrát sme nezvládli Speakers´Corner. Bol na opačnom konci, než sme sa práve nachádzali my. Keďže sme sa o ňom učili už za socializmu, chcela som ho zažiť na vlastné oči... nuž ale sklamal ma. Predstavovala som si ho akosi úplne inak (vznešenejšie ) a spätne tvrdím, že sme miesto rečníkov mohli úplne vynechať z programu. Dnes teda klasifikujem ako zbytočnú zachádzku.

Harry Potter a 9 3/4
... to aby bolo jasné motto nášho londýnskeho výletu. Kdeže Royals & Co., finanančníci či iní uličníci (Jack t.R. & Co.) Nie, nie... my sme behali po stopách najznámejšieho čarodejníka posledných desaťročí.

Tentokrát si smel cieľ dovolenky vybrať náš syn. A toho aktuálne zaujímal práve Harry Potter. Každý diel má prečítaný 3 až 5-krát. Už doma si pripravil listinu, kam všade v Londýne zájdeme.
My sme si s mužom tiež mylne navrávali, že jeden deň obetujeme na výlet niekam na vidiek. Ha-ha-ha. (A to podotýkam, on už bol v Londýne viackrát, takže vedel do čoho ide, nie ako ja čistý zelenáč...)
Z tých "naj" atrakcií sme si vybrali tie, ktoré nás osobne najviac zaujímali a každý deň určili novú trasu na deň nasledujúci. Prispôsobenú našim pľuzgierom, počasiu a iným neznámym (napr. či ešte potom zvládneme výstup na šieste poschodie ). No po troch dňoch chodenia som zahlásila, že mne mapovanie Londýna stačí, že ja by som už aj domov mohla ísť, tak zničene som sa cítila.

Predovšetkým si treba zistiť vstupy a vstupné do jednotlivých múzeí či galérií alebo kostolov. Nechápem systém, akým to domáci podelili - niekde je vstup zdarma, inde taký, že padáte na zadok. Existuje tzv. londýnsky pas alebo Sightseeing-City-Card - ak viete, čo chcete, zrátajte si vstupy jednotlivých miest a zvážte, či nie je výhodnejší práve tento akoželístokna60atrakcií.
My sme ho nemali a myslím si, že by sme sa iba uštvali k smrti, kebyže ho kúpime!

Deň posledný
Keď niekam cestujeme, tradične si zaobstaráme nejakého papierového sprievodcu (a nielen jedného...). Nebolo to inak ani pred cestou do Londýna. Aj som ho chcela načas preštudovať, ale akosi ma zamestnávali iné povinnosti, a tak som si povedala, že stačí študovať priamo na mieste... no ale určite nie na mieste, akým je práve Londýn. So svojimi 8 miliónmi obyvateľov a nekonečnými prekvapeniami a obrovitánskymi múzeami a trhmi a pamiatkami a parkami a.... (Mimochodom, syn sa snažil porovnávať veľkosti a dopracoval sa ku otázke, koľko v ňom žije ľudí a hneď nato porovnával i s Mníchovom a následne so Slovenskom. Pri druhej odpovedi sa na mňa pozrel - nahodil neveriacko-šibalský úsmev a dvakrát si preveroval, či má Slovensko naozaj menej obyvateľov ako hlavné mesto UK -  nie moc mu to šlo do hlávky.)
Nuž a raz, ležiac na posteli v hotelovej izbe, som si nalistovala info o časti, kde sme bývali - známy to Notting Hill - a tam upozorňovali čitateľov na raritu názvom Portobello Market. Samozrejme, že som návrh predniesla svojim dvom chlapom, veď spomínaná ulica ležala iba kúsok od nášho hotela. A tak sme sa tam jedného dňa vybrali. Lenže som nevedela, že ten deň nie je priamo dňom známeho trhu. Ono tam i napriek nesprávnemu dňu bola nejaká jeho menšia odroda. Na konci ulice sa muž zahľadel do mapy, bo sme chceli ísť ďalej do mesta, a tak hľadal najbližšiu stanicu metra, keď zrazu okolo nás prechádzala nejaká staršia pani.


"Trh?" spýtala sa za pochodu sama od seba. Ona si myslela, že my ho hľadáme a ja som si myslela, že ona ho hľadá. Tak som ju priateľsky nasmerovala do ulice. No ona si ďalej s ukážkovým úsmevom húdla svoje. "Áno, áno, ste tu správne, len on býva v sobotu..." a šla ďalej.

Sobota bol vlastne náš posledný deň v Londýne, a tak sme sa rozhodli, že využijeme blízkosť a než nasadneme na metro smer letisko, zbehneme sa ešte pozrieť na ten údajne známy trh.

Ľudia, poviem vám, už podľa prúdu turistov sme pochopili, že je to naozaj niečo "E" ako extra. Doposiaľ ma v živote ohúril iba jediný trh, ktorý sme objavili takisto náhodne pri ceste domov z dovolenky v Slovinsku, keď sme sa stavili v Ljubljane, a tam práve niečo veľmo oslavovali. A pri tej príležitosti rozostavali v centre mesta stánky.

Trh na Portobello Road ma teda očaril po druhýkrát v živote. Bez premýšľania som zahlásila, že raz sa naň istotne vrátim. Národa bolo na ulici ako v British Museum alebo na Picadelly Circus. A aké skvosty tam ponúkali!!! Veru škoda, že sme posledné naše peniaze prejedli večer predtým v indickej reštaurácii ...

Okrem toho všetko závisí aj od správneho načasovania jednotlivých programov. Od správnosti vybrania trás, od postavenia slnka na oblohe, od počasia, atď, atď, atď.

Lebo:

 1. keby nám neznáma Londýnčanka neprezradila, že trh na Portobello Road býva až v sobotu, nikdy by sme neodhalili jeho skutočné čaro - i keď naša prvá návšteva bola tiež ok
 2.  vo štvrtok zašli chlapi na Harryho Pottera do miestnych štúdií, ja som zatiaľ poobede a na vlastnú päsť odhaľovala tajomstvá Soh-a a China Town-u. V Soho som objavila nejaký extra trh s všakovakým občerstvením, časť ulice bola uzavretá. China Town žil zasa turistami, zovšadiaľ vyváňalo jedlo, dokonca výklady reštaurácii vyzerali presne ako v Číne, na jednom mieste som sledovala zvláštny prístroj na pečenie sladkých rybičiek... v piatok som tie čarovné a slnkom zaliate miesta chcela ukázať zvyšku našej výpravy. Len ten správny čas sme nevystihli. Dorazili sme niekedy po desiatej a práve vtedy tam dodávky dovážali nový tovar. Číňania ho vykladali a to bolo asi tak všetko. Žiadni turisti, žiadna atmosféra. A stroj na rybičky čistili a pomaly montovali dokopy... a navyše začalo pršať.
 3. chceli sme sa raz vybrať po Temži loďou, a tak sme výlet spojili s návštevou Greenwich-u. Opäť som raz následne musela skonštatovať, že sme si peniaze radšej mohli ušetriť. Plavba nestála za veľa, čo sa okolia týka a loď ani nemala príliš miesta na palube. Museli sme sedieť vnútri za sklami. Na lodi chcem, aby mi vietor strapatil vlasy, aby som cítila v ovzduší molekuly vody a nie sedieť kdesi vnútri za zafúľanými oknami. Možno sme iba vystihli zlý typ plavidla. Aj preto sme späť išli metrom. Vedieť, čo ma čaká, idem i prvú cestu metrom. Mali sme z neho nádherné výhľady. Muž mi neskôr povedal (ale prečítala som si potom i na internete), že tie miesta boli kedysi prístaviskom a teraz tam vybudovali obytné štvrte s rôznymi pub-ami a skvelými zákutiami. A parkujú tam jachty, takže som mala taký benátkovsky pocit. Niekto na internete odporúčal, odviesť sa do tých miest metrom a sadnúť si úplne dopredu. Do prvého vagónu. Kvôli fantastickému výhľadu. Mňa osobne fascinoval. Vznášali sme sa na trati v istej výške nad mestom. Mať tak viac času, idem na ten výlet metrom ešte raz.

4. striedanie stráží pred Buckinghanským palácom - to už som ale písala, že som o jeho priebehu mala úplne inú predstavu - rozmýšľala som v o dosť menších rozmeroch


5. otváranie Tower Bridge - časy si treba naštudovať na stránke - a i tak sme to nakoniec nestihli

6. Westminster Abbey - zhodou okolností som sa opäť na internete dozvedela, že práve do kostolov sa dá vojsť zadarmo, ak tam idete v čase omší. Samozrejme, že musíte v kľude sedieť a nesmiete fotografovať, ale za tú atmosféru sa to oplatí.

7. Každý odporúča, ísť sa večer poprechádzať vysvieteným Londýnom - videla som foto, určite to stojí zato, lenže ... lenže stmievalo sa až okolo pol desiatej a ja som do postele pravidelne zaľahla už o deviatej. S nohami, ktoré prešli do kľudového režimu, akonáhle prekročili prah hotelovej izby a vypovedali poslušnosť. Postele mali totižto tak malé, že som spala na tej (akože) väčšej ja so synom. Obetovala som sa, ale nevyspala sa.

Snáď ešte tak rozkaz/pozvánka kráľovnej by ma dostali z postele.

PS: v Londyne neočakávajte veľké hotelové izby a pokiaľ si nevyberiete tie 4*, tak sa radšej pripravte na všetko možné i nemožné (napr. sprchu a WC v jednom = WC vtesnané priamo pod sprchu - 2in1).

#cestovanie

Čítaj celý článok
kmk11
9. feb 2017 Čítané 94x

9.

V ten deň prišla do služby s rozžiarenou tvárou.

“Dostala som ho!” oznámila mi hrdo a spokojne.

„Ty si vari presvedčila šéfa, aby ti zaplatil?“ zahabkala som prekvapene.

„Čo? Akého šéfa?“ nerozumela v prvom momente mojej reakcii. „Aha, ale kdeže šéf … Richarda. Vyspala som sa s ním! Spýtala som sa ho, či mi nespraví nejaké fotky, zvodne sa usmiala a potom to už šlo samé od seba.“

Pozrela na mňa pohľadom plným pýchy, akoby práve vyhrala olympijskú medailu alebo získala minimálne štátnu cenu za upevňovanie medziľudských vzťahov v medzinárodnom sektore. Lenže za zvládnutie disciplíny v skoku do postele sa odo mňa potlesku veru nedočkala. Nie, keď všetko nasvedčovalo tomu, že je pre ňu čisto trofejou do zbierky. Jej zmýšľanie a jednanie mi boli na hony vzdialené.

„A ty si sa kedy rozišla so svojim priateľom?“

“Prečo by som sa s ním mala rozísť? Zatiaľ ešte u neho musím bývať a navyše mi minule vysvetlil, že až keď sa on rozhodne pre rozchod, tak až  potom môžem odísť.”

“Táňa, ale to je presne to, čo sa ti márne snažím priblížiť. Podobne znejúcich zašifrovaných správ som sa dosť napočúvala i ja. Až keď ti ja dovolím, smieš odísť… inak ťa Boh ochraňuj! A teda pevne dúfam, že doteraz ma ešte ochraňuje špeciálna jednotka kdesi zhora! Veď ty sama si minule spomínala, aký je tvoj priateľ žiarlivý a zažila si aj výstup so šéfom. A teraz sa zapletieš s Richardom? Zahrávaš sa s ohňom. Odhliadnuc od toho, že Richard má tiež priateľku, čo obe dobre vieme. Ale to je čisto vaša vec. Lenže ak sa o ňom dozvie tvoj žiarlivý priateľ, tak amen tma! Na cirkus, čo bude iste nasledovať, doplatíme všetci. A najviac asi chudák Richard. Však tvoj priateľ ho rozštvrtí. Zmasakruje na nepoznanie!“

Táňa si z toho, zrejme, ťažkú hlavu nerobila. Mala ju stratenú kdesi v oblakoch. Iba mykla bez záujmu plecom.

A nakoniec prišiel deň, ktorý nadobro urýchlil moje rozhodovanie.

Netuším prečo, ale Tánin priateľ sa opäť raz rozhodol vyzdvihnúť ju priamo v reštaurácii. Asi si potreboval dokázať, že na to jednoducho má. V momente, ako sa zjavil vo dverách, stúpol tlak minimálne trom osobám a to skokom. Jednou z nich som bola i ja.

Akonáhle ho zaregistroval šéf, zježili sa mu vlasy spolu s chlpmi, keď si spomenul, odkiaľ toho nesympatického mladíka pozná. Prerušil robotu a náhlil sa ku nemu rýchlosťou ICE rýchlika. Rozhodnutý zvalcovať ho na placku.

Výškovo sebavedomého junáka o čosi prevyšoval. Ten centimeter navyše a neskutočná zlosť ku tomu spôsobili, že sa mu Albánca podarilo zdrapnúť pevne za bundu a úspešne ho odtlačiť naspäť ku vchodovým dverám so zúrivosťou býka, ktorému v aréne niekto naschváľ strčil červenú látku priamo pred rypák.

“Už minule som ti vyslovil jasný zákaz vstupu!!! Vypadni a viac sa tu neukazuj!”

Ešte sa chvíľu nahlas dohadovali pred reštauráciou, ale ja už som sa od toho momentu nedokázala na nič iné sústrediť. Iba sa v duchu modlila, aby situácia neeskalovala a nikomu neprišlo na um zavolať políciu.

Po službe neskoro večer som odchádzala domov spolu s Táňou. Nestihli sme si vymeniť ani dve slová, keď sa nám za chrbtami zjavil jej paša.

“Prečo si ma nepočkal v U-bahne, ako sme sa dohodli?” osopila sa na neho zlostne.

Netúžila som byť svedkom ich hádky, ale jedna vyhrážka v nej mi predsa len natrvalo utkvela v pamäti.

“Toto mi zaplatí. Nie je problém, aby mu jeho krásna reštaurácia zhorela do tla! Mám dosť spoľahlivých kontaktov, ktoré to vybavia hocikedy za mňa. Trebárs i zajtra.“

“Si sa zbláznil? Chceš skončiť v base? Minimálne päťdesiat svedkov uvedie do zápisnice, aký výstup si im dnes predviedol spolu s Hansom!”

“Drž hubu! Pohádal som sa iba kvôli tebe!"

Predošlá časť                                              Začiatok                                         Pokračovanie  

#skutocny_pribeh_trilogia     

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
kmk11
7. feb 2017 Čítané 5768x vybrali sme magazín

Prvýkrát som ho stretla na kamarátkinej svadbe. Patril k partii ženíchových spolužiakov. Na prvý pohľad celkom schopne vyzerajúci mladý muž, ale jeho akýsi ležérne-lekvárový prejav ma neskutočne rozčuľoval a o prípadných sympatiách tým pádom nemohla byť vôbec reč.
Okrem toho - svadba bola niekde pri Piešťanoch a my dvaja trvalým bydliskom každý na opačnú stranu. Pravdepodobnosť ďalšieho stretnutia nulová. Teda ak nerátame občasné prípady "strieľajúcich motýk".


O niekoľko mesiacov neskôr

Na tanečnej zábave v našom vysokoškolskom klube sa mi nalepil na päty Pavol. Hoci tiež chodil na rovnakú fakultu, nepoznala som ho, lebo bol Bratislavčan, navyše o dva roky starší a takí (sme) bývali väčšinou v hoteli "Mama".
Na diskotéku prikvitol so spolužiakom, ktorý robil so mnou v klube (a v tých časoch mi bol i celkom sympatický), a tak sme sa v trojici bavili takmer celý večer.
Asi o dva dni nato som venčila môjho štvornohého miláčika na pravidelnej trase, keď sa zrazu oproti mne zjavila známa postava. Na tváre mám dobrú pamäť.
"To nie je možné, čo by tu robil?" preletelo mi hlavou.
Asi som sa naň dívala intenzívnejšie, než sa na slušné dievča patrí, lebo takisto spozornel a neistým krokom sa ku mne približoval.
"Teba odniekiaľ poznám... Ale odkiaľ?" prihovoril sa mi ako prvý.
"Svadba... pred pár mesiacmi... v Piešťanoch...?" pomohla som mu niekoľkými základnými indíciami a on sa chytil. Chvíľu sme sa neviazane bavili. Prezradil mi, že ich firma vyhrala nejaký projekt v Bratislave a on bol poverený jeho realizáciou. A hneď sa ma spýtal, či by som s ním na druhý deň večer niekam nezašla, pretože v meste nikoho nepozná, a po práci sa pravidelne nudí a potešilo by ho aspoň trochu rozptýlenia.
Nepamätám si, ako sa mu podarilo získať môj súhlas na stretnutie, naďalej ma nijako neohúril, ale naveľa som predsa len privolila.
Príhodu som spomenula aj mamine a v tom momente ešte netušila, že ďalší, kto mi skríži cesty, bude Pavol z diskotéky.
O čosi neskôr zazvonil u nás doma telefón. Zdvihla som ho a na druhej strane sa ozval neznámy mužský hlas.

"Dobrý deň, tu je Pavol, mohol by som hovoriť s Katkou?"
Pavol? Aký Pavol? Poznám aktuálne nejakého???..., preháňalo sa mi narýchlo hlavou, a tak som tie myšlienky vypustila aj do éteru.
"Pri telefóne... ale ja žiadného Pavla nepoznám!"
"Nepamätáš, stretli sme sa v klube... minulý týždeň."
"Hmmm??? A kto ti prezradil moje telefónne číslo?"
"Spýtal som sa Milana, ako sa voláš priezviskom, viem aj, kde bývaš, a tak som si ho našiel v telefónnom zozname sám."
Matičko skákavá, ďalší chlap, na ktorého som vôbec nemala náladu. Po chvíľke rozhovoru ma pozval na rande, no ja som slušne odmietla.
Netuším, čo to bol za týpka, ale javil sa byť nepríjemne vytrvalým. Nezostal pri prvom pokuse. Od onoho momentu u nás neustávalo drnčanie telefónu a Pavol chcel stále so mnou hovoriť. Nakoniec som našim doma preventívne zakázala zdvíhať slúchadlo, lebo ani zatajovanie už nepomáhalo. Jeho neodbytnosť mi bola natoľko proti srsti, že som sa rozhodla ísť radšej na to prvé rande, nech prídem na iné myšlienky.

"Katka, už budú zachvíľu tri...musíš sa zberať na schôdzku!" ozvalo sa z kuchyne.
"Ale mami, keď on je mi tak nesympatický... ja vyrazím až o hodinu, a keď ho, nebodaj, stretnem nabudúce, tak mu poviem, že som ho tam už nenašla. Takto vlastne nebudem klamať, ale nepoviem ani celú pravdu..."
Mamina iba pokrútila hlavou nad mojou logikou a nechala ma tak... Asi som jej až moc pripomínala jej vlastnú mladosť.
Presne o hodinu neskôr som sa vybrala do mesta. Musela som niečo zohnať v Priori na Kamennom a cesta viedla i okolo dohovoreného miesta stretnutia. Sebavedome som si vykračovala a žiarila radosťou nad svojim hviezdnym plánom, keď mi odrazu sklapla sánka. ON tam sedel na múriku. Neverila som vlastným očiam a rýchlo listovala v pamäti, kedy sme sa to vlastne plánovali stretnúť, ale chybu vo svojom prijímači som nenašla.
Vstal, pristúpil ku mne a s kľudom Angličana mi vysvetlil, že keď som nechodila, on nemal i tak nič iné na programe, a preto sa rozhodol, že zostane aspoň pozorovať okoloidúcich.
Pregĺgla som nasucho, pravdepodobne som skonštruovala narýchlo i nejakú dôveryhodnú výhovorku... a ocitla sa na nechcenom rande.
Na moje prekvapenie sme celú dobu nachádzali spoločné témy na rozhovor, schuti sa nasmiali a ja som sa cítila veľmi príjemne, takže keď ma pozval na ďalšie rande o deň neskôr, súhlasila som bez dodatočného vymýšľania.
A viete ako som dopadla?
Na druhý deň som šla na návštevu ku spolužiačke do Petržalky. Poprosila ma, či by som jej nepomohla. Mala objednaný nový, menší televízor a potrebovala ho s niekým ochotným  preniesť domov. Ubezpečila ma, že to nebude dlho trvať, lebo obchod sa nachádzal iba niekde "za rohom". Asi zabudla počítať rohy, keď tam išla prvýkrát. A to som si navyše ako na potvoru v ten deň obula nové topánky. Z 15 minút sa vykľula aspoň hodina, počas ktorej som trpela ako kôň (môže mať vôbec kôň otlaky na kopytách?) a vďaka ktorej som na ďalšie rande meškala (už iba) 30 minút...
Asi mu to až tak nevadilo, lebo odvtedy sme sa stretávali pravidelne a ja som snažila strafiť aspoň do všeobecne zaužívanej akademickej štvrťhodinky.

(Teda iba do doby, keď sme sa zasa prestali stretávať...)

#vyzva

#mk_blog_academy #blogujem
#rande

#vztahy

Čítaj celý článok
kmk11
6. feb 2017 Čítané 85x

8.

A nepríjemnosti nenechali na seba dlho čakať. Zrazu som ich cítila všade okolo seba. Šiesty zmysel mi nahováral, že ku explózii  dôjde čoskoro. O miesto v prvej frontovej línii som však vôbec nejavila záujem. Musela som myslieť na budúcnosť, a tak som stále častejšie zvažovala taktické kroky na záchranu vlastnej kože.
V reštaurácii to začalo nebezpečne syčať a vrieť ako na Rotorue, posvätnom mieste Maoriov.
Jedného dňa, keď šéf opäť niekam nečakane odišiel, si ku nám počas pauzy prisadol aj kolega z komôrky. Vietnamec, ktorý ovládal niekoľko kostrbatých, nemeckých súvetí. Väčšinou sa obaja mladí muži zdržiavali schovaní v tom najvzdialenejšom kúte reštaurácie a nerozprávali sa s nami o svojich problémoch. Komunikácia medzi nami prebiehala skôr formou úsmevov, úklonov na ázijský spôsob a pár zdvorilostných fráz.
"Ja potrebovať peniaze pre rodina! Šéf zlý. Nedať peniaze. Ja hnevať veľmi!!!" zachytila som útržky jeho sťažností.
Ďalší do rozrastajúcej sa skupiny nespokojných, pomyslela som si a počúvala, ako mu Ulli dáva priateľské rady. Nemala som chuť príliš sa zapájať do diskusií o vopred prehranom boji. Načo robiť niekomu zbytočné ilúzie, keď z overených zdrojov som dávno pochopila, čo bude asi nasledovať.
U Táni sa situácia vyvíjala o čosi komplikovanejšie. A to hneď z dvoch dôvodov. Ten prvý začal celkom nevinne, keď ju raz na konci šichty prišiel do roboty vyzdvihnúť jej žiarlivý priateľ.
Práve som obsluhovala hostí pri vchodových dverách, a tak som postrehla, ako sa na prahu reštaurácie zjavili dvaja nevysokí mládenci. Z ich výzoru a zlatých reťazí kolo krku každý hravo vydedukoval, do ktorej skupiny cudzincov približne patria. Šéf opäť raz pomáhal s prípravou nápojov vo výčape, a preto tiež zaregistroval nových hostí. Zrejme z ich správania vytušil, že sa u neho nezastavili kvôli ochutnávke jedla, ale niekoho hľadajú. Už podľa hrmenia v jeho hlase som cítila, že k nim neprechováva žiadne sympatie.
"Čo by ste radi?" zhúkol po nich priam nepriateľsky.
"Moja priateľka tu pracuje v kuchyni a ja som prišiel po ňu," zasyčal podobným tónom naspäť ten nižší z dvojice.
"Keď tu pracuje, potom na ňu počkáte pekne vonku, kým nebude hotová! Dvere sú za vami, zbohom!"
Zreničky sa mi opäť raz rozšírili a ja som tušila, že ide do tuhého. S blokom plným objednávok som vbehla do kuchyne a okamžite a hlavne nenápadne zalarmovala Táňu.
"Počúvaj, tak sa mi zdá, že práve dorazil tvoj priateľ a bezhlavo sa púšťa do hádky s Hansom!"
"Preboha, len to nie!" zvolala a ako strela vyletela von.
Schovaná za kasu som s obavami sledovala, čo sa bude diať niekoľko metrov predo mnou. Hans a malý Albánec stáli oproti sebe ako dvaja kohúti na smetisku. Medzi nich sa na poslednú chvíľu vopchala Táňa a ťahala svojho priateľa za rukáv na ulicu. Celý čas mu dohovárala, aby sa nepúšťal do hádky a nerobil jej hanbu. Späť sa vrátila po chvíľke a sama. Vyzerala dosť rozrušene a niečo potichu vravela šéfovi. Jej slová sa strácali v hluku reštaurácie. Tie šéfové bolo počuť snáď až k U-bahnu.
"To mi je jedno! Sem už nikdy nevstúpi! Odkáž mu to. A keď ho tu ešte raz uvidím, tak poletíš s ním! A teraz sa prac kade ľahšie! Nech ťa dnes viac nevidím!"
Na jeho výbuch neodpovedala jediným slovíčkom. Iba si zbehla do šatne po veci, vymenila si so mnou pohľady plné hrôzy a zmizla do tmy za priateľom.
"Ty máš ale riadnu hlupaňu za kamošku!" zahlásil Hans provokačne, keď som brala ďalšiu várku nápojov pre hostí.
"Ona je moja kolegyňa a spoznala som ju tu!" zahlásila som, nečakajúc na odpoveď. S plnou táckou sa vybrala naspäť ku stolom. Naozaj som nepovažovala Táňu za nič viac než kolegyňu. V jej prípade ma od prehlbovania vzťahu odrádzalo niečo, čo som slovami nedokázala presne opísať. Bol to akýsi pud sebazáchovy pred niekym, kto zbytočne priťahuje či vytvára problémy. Z rozhovorov s ňou som pochopila, že často nerozmýšľa hlavou, odmieta vidieť niektoré súvislosti a provokuje si tak o riadny prúser. V mojej situácii som si nemohla dovoliť mať vo svojej blízkosti niekoho podobného. Úplne som si vystačila s vlastnými problémami.
O dva dni neskôr sme sa opäť stretli s Táňou v reštaurácii.
"Tak ako?" vyzvedala som sa. “ Priateľ sa ukľudnil?"
"Ale kdeže! Riadne sme sa v ten večer pohádali. Zakázala som mu sem chodiť. Dúfam, že ma poslúchne. Povedala som mu, že mi šéf dlhuje peniaze, a preto musím sekať dobrotu. Nevie, že som zatiaľ nedostala zaplatené ani raz. To by tu spravil iný cirkus!"
"Ak ti mám pravdu povedať, nemyslím si, že nejaké peniaze niekedy vôbec uvidíš! Takže netuším, čo plánuješ, ale vyzerá to pre teba dosť biedne. Mala si skončiť s prácou hneď vtedy, ako som ťa upozornila prvýkrát. Po poslednom výstupe si myslím, že si stratila akúkoľvek šancu u šéfa."
Nechápala som, prečo Táňa zotrváva naďalej v reštaurácii, keď je viac než isté, že ju postihne osud Vietnamcov.
Teda aspoň do doby, kým mi neprezradila najnovšie tajomstvo.

Predošlá časť                                               Začiatok                                 Pokračovanie

#skutocny_pribeh_trilogia     

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
kmk11
5. feb 2017 Čítané 82x

7.

Opäť som si raz vzala službu na nedeľu. Nemusela som ísť do školy, nemala som ani iné povinnosti, takže svoj jediný voľný deň som trávila pracovne. Nedele boli celkom kľudné. Hlavne doobeda bolo pomenej hostí. I v ten nádherný slnečný deň nesedel nik vo vnútri. Dvaja-traja otužilci, zavinutí do deky, sa vonku vyhrievali pri kávičke pod zubatým slniečkom.
V ten deň so mnou slúžila Hana. Obsluhovala príchodiacich v záhradnej časti. Práve som roznášala servítky a príbory, keď dovnútra vstúpili dve staršie panie. Odhadom okolo šestdesiatky. Zložili si kabáty v prednej časti reštaurácie a vybrali sa k úplne poslednému stolu za rohom. Nebolo zvykom, aby sa v prázdnej miestnosti hrnuli hostia tak ďaleko dozadu. Skôr si sadali k prvým stolom pri dverách, ak mali na výber.
"Dobrý deň," privítala som ich s úsmevom na perách a podala im jedálny lístok. "Dnes nám ale krásne svieti slniečko!"
"Pravda pravdúca, hneď sa lepšie dýcha," prívetivo odvetila jedna z nich.
"Už viete, čo vám donesiem, alebo prídem radšej za chvíľu?"
"Tak na začiatok dve šálky šípkového čaju a my si zatiaľ rozmyslíme zvyšok," zapojila sa pre zmenu tá druhá.
"Samozrejme, hneď vám ho prinesiem."
Odišla som do kuchyne. Zadala objednávku do kasy, zahlásila ju i Ullimu a zakrátko niesla šálky s prevretou vodou mojim jediným dvom zákazníčkam.
"Nech sa páči, tu je čaj," položila som objednávku na stôl. "Ak ste si ešte nevybrali, nevadí. Poroznášam príbory a opäť sa ku vám vrátim."
Na znak súhlasu prikývli hlavami.
"To čo je za hluk tam vzadu?" strhla som sa na prísny hlas šéfa. Vôbec som si nevšimla, kedy vošiel dnu.
"Netuším. Sú tam dve staršie dámy a zdá sa, že si so sebou priniesli rádio alebo niečo podobné."
"Rádio? Ako si dovoľujú počúvať u mňa rádio?" zvolal Hans a vybral sa ráznym krokom dozadu.
Nevedela som, ako v rýchlosti zareagovať, a tak som sa vybrala za ním.
Na scénu, ktorá nasledovala, nezabudnem už asi nikdy.
"Ako si opovažujete zapnúť v mojom podniku bez dovolenia rádio???" ručal na celú miestnosť, hoci otázka patrila iba im dvom. A hluché určite - aspoň do toho momentu - neboli.
Všetky tri sme v nemom úžase sledovali, ako náš malý Napoleón červenie v tvári.
Jedna zo žien sa mu snažila niečo povedať. Nestihla však dokončiť načatú vetu. Hans ju asi v polovici prejavu zdrapol pod pazuchu a nahlas nadávajúc ju vliekol ku dverám.
"Okamžite odtiaľto vypadnite a viac sa sem nevracajte!"
Druhá pani svižne vstala od stola, schmatla rádio a neveriac svojim očiam nasledovala vydesenú priateľku.
Pri dverách, kým si obliekali kabáty, sa ešte nahlas rozčuľovali.
"Toto oľutujete! Budeme sa na vás sťažovať!"
"Hádajte, čo mi môžete! A practe sa odtiaľto!"
Vonku na terase sledovala Hana s otvorenými ústami nečakané divadlo. Po chvíli jej zvedavosť nedala a nebadane prišla za mnou dovnútra.
"To čo malo znamenať? Rozumieš tomu???"
Nabrala som si do lícnych vačkov vzduchu, ako keď si škrečok zhŕňa potravu do zásoby a s príslušným zvukom ho zasa pretlačila cez stisnuté pery von.
"Nuž ... ja neviem, čo na to povedať. Tie ženy sedeli pri poslednom stole v rohu. Objednali si čaj a zapli si svoj vlastný tranzistorák. Vôbec nie nahlas. Zrazu prišiel Hans a vyrazil ich. Zdrapol jednu z nich za rukáv a vyvliekol ju von. Zvyšok si už videla i ty."
"To vážne?" spýtala sa neveriacky Hana.
"Do posledného písmenka a smrteľne vážne."
"Ten si teda trúfa!" skonštatovala moja kolegynka. "Typický Hans."
Typický či netypický. Mne raz opäť zdvihol tlak do nežiadúcich výšin.
Bolo mi treba zažívať takéto stresy? Nebolo!
Tŕpla som čoraz častejšie pri pomyslení na to, čo sa asi odohrá, keď niekto zaháji vzburu na Bounty! Srdce mi po stý krát tĺklo ako kostolný zvon na pravé poludnie... alebo o polnoci na Silvestra.

Predošlá časť                                                Začiatok                                    Pokračovanie

#skutocny_pribeh_trilogia     

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
kmk11
5. feb 2017 Čítané 78x

6.

Táňa na papier spísala poctivo odpracované služby, ale peniaze nedostala ani onoho dňa. Šéf nám niekedy v priebehu večera nečakane oznámil, že musí súrne odísť preč a než sme sa stihli spamätať, prenechal zodpovednosť za podnik Andymu a zmizol ako gáfor.
"Veď vravel, že je to súrne. Určite mi dá peniaze zajtra."
"Hm. Určite. Tak teda počkáme do zajtra."
Nevedela som, ako inak a hlavne vhodne zareagovať. Slovíčko ´zajtra´ asi najlepšie poznali naši vietnamskí kolegovia a isto by sa s nami radi podelili o zaujímavé historky, keby lepšie ovládali nemčinu. V priamom preklade a v tomto kontexte však pre mňa znamenalo ´nikdy´.

"Čo ti toľko trvá tá robota? Si tak blbý, že si ju nevieš lepšie zorganizovať? Dvojmetrový chlap a rozum má ako päťročné, sopľavé decko!" vrieskal už riadnu chvíľu šéf po Mutazovi.
Všetkých nás častoval podobne vyberaným slovníkom a väčšinou úplne bez príčiny. Aj ja som si koľkokrát vypočula, aká som nemožná, hlúpa, pomalá, sprostá. Ale riadila som sa podľa rady Andyho a Hany - jedným uchom dnu, druhým von (aspoň mi ich prečistil) a v určitých prípadoch aj podľa hesla - ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva. Napriek tomu musím uznať, že poznámky na moju adresu by sa dali s prižmúrením očí - i tých kurích - a so znalosťami miestnych podmienok, označiť za relatívne neutrálne. Občas dokonca pozitívne ladené. To, čo smerovalo na adresu Richarda a predovšetkým Mutaza, už bolo čistým šikanovaním. Richard sa javil byť rovnako odolným ako ja. Mal iba osemnásť rokov a pred sebou pevný cieľ: zarobiť čo najskôr na nový fotoaparát. No a práve tento cieľ ho robil imúnnym voči akýmkoľvek slovným útokom zo strany Hansa. Mutaz do istej doby pred nami nedával najavo žiadne emócie, maximálne sa zapojil do žmurkajúcej signalizačnej hry, keď sme si navzájom s kolegami vymieňali pohľadom tajné správy typu: šéf zasa besnie, čo? Až raz...
Práve som si odkrúcala krátku prestávku a niečo som potrebovala zo šatne. Zišla som nečujne ako myška dolu schodmi a zachytila divné zvuky. Zostala som zarazene stáť na poslednom stupienku a uvažovala, či sa radšej vrátim, odkiaľ som prišla, alebo pôjdem nebojácne ďalej. Ako som tam tak váhajúc dumala, čo ďalej, stále viac som nadobúdala pocit, že za dverami šatne niekto srdcervúco narieka. Pomaly som ich pootvorila a prekvapene hľadela na Mutaza. Sedel otočený chrbtom ku mne na nejakej krabici s tovarom, tvár ukrýval v dlaniach a usedavo plakal ako malé dieťa.
"Mutaz, preboha, čo sa ti stalo?" podišla som ku nemu a zľahka sa mu rukou dotkla ramena.
Strhol sa a cez slzy sa na mňa zarazene zadíval. Kvôli intenzite vlastných vzlykov vôbec nezaregistroval, že je s ním zrazu v miestnosti i niekto cudzí.
"Prezraď, čo som mu urobil, že ma takto buzeruje? Nech robím čokoľvek, za všetko mi nadáva! Ponižuje ma na každom kroku. Ja už ďalej nevládzem...," a opäť sa nahlas rozplakal.
"Šéf, že? Pozri, Mutaz, viem, že sa s tebou rozpráva hrozne, ale ani ku nám nie je o nič lepší. Všimni si, ako sa správa k ostatným. Presne tak isto. S nikým nejedná v rukavičkách. Dokonca ani so zákazníkmi. Netuším, či ti niekto na začiatku prezradil, akého mamľasa vyfasuješ. Mňa, našťastie, upozornil Andy. Keby mi to nepovedal, asi by som už dávno zutekala kade ľahšie."
"Stalo sa niečo?"
Obaja sme sa prekvapene otočili ku dverám a hľadeli na Richarda, ktorý práve vstúpil dnu.
"Mhm ... problémy so šéfom," vysvetlila som mu dôvod našej tajnej porady vo dvojici. "Práve sa kolegovi snažím vysvetliť, že aj nám prejavuje Hans svoju lásku bičom."
Moja poznámka trochu rozjasnila Mutazovu ubolenú tvár.
"No veď to ... i ja som bol prvý deň v šoku. Keby si ma vtedy nevystríhala, ako to u neho naozaj chodí, asi by som sem už viackrát neprišiel," priznal Richard a prisadol si ku kamarátovi dlháňovi. "Ale zvyšok osadenstva je fajn... nuž tak som si zvykol a šéfa si už veľmi nevšímam. Aspoň sa snažím nebrať si jeho poznámky k srdcu."
"Vidíš, presne tak sa musíš chovať i ty," otočila som sa k Mutazovi. "Zajtra pred nástupom do práce si poriadne vyčisti uši, aby boli dobre priechodné a tu dnu a tade von," prstom som mu naznačila, ako má odteraz reagovať. Či lepšie povedané nereagovať.
Chvíľu sme ešte sedeli spolu v šatni a preberali správnu taktiku. Mutaz sa počas rozhovoru ukľudnil a následne sa začal riadiť našou radou.
Táňa naďalej pracovala v reštaurácii a naďalej behala za šéfom s papierikom v ruke, na ktorom boli rozpísané jej odrobené služby. A hoci služby na výpise pravidelne pribúdali, peňazí sa nedočkala. Hans si vždy našiel nejakú výhovorku, prečo zajtra. A tak i ona horekovala a nariekala na mojom ramene. Bez sĺz. A do značnej miery prispela k tomu, že to pod pokrievkou začalo riadne vrieť...

Predošlá časť                                          Začiatok                                         Pokračovanie

#skutocny_pribeh_trilogia     

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
kmk11
5. feb 2017 Čítané 55x

Moja babička bola vychýrená kuchárka a cukrárka široko-ďaleko na okolí. Ak si správne pamätám, robila to istú dobu i profesionálne, ale po ťažkej operácii sa musela vzdať tejto inak dosť namáhavej činnosti. A tak vypekaním a varením rozmaznávala všetkých susedov na okolí, keď sa u nich schyľovalo ku všakovakým rodinným oslavám počnúc meninami, cez narodeniny, kary, krsty či svadby. No a, samozrejme, nevynechala ani nás, svoju rodinu. Pravidelne to u nej nádherne rozvoniavalo. Nebolo víkendu, čo by nám nevykrúcalo nosy a my sme nepriberali z jej dobrôt.

Raz sme ju chceli spolu s mojim bratom prekvapiť, a tak sme sa rozhodli na môj podnet upiecť jej tajne k narodeninám koláč. Úplne prvý koláč nášho dovtedy ešte krátkeho života... a iba pre ňu. Mala som asi 13-14 rokov, takže brat mínus dva.

Recept sme si vyhľadali v kuchárskej knihe podľa dostupných domácich ingrediencií a bez akýchkoľvek skúseností či rád dospelých sme písmeno po písmene zdolávali úplne sami tajomstvá pečenia. Okrem nás nebol totiž doma nik. Spoliehali sme sa predovšetkým na gény, teda na tú časť, ktorú sme čisto teoreticky zdedili po nej.

Náš výtvor nebol opticky žiadnym krásavcom. Skôr naopak. Patril do kategórie tých chudších, nekrémových, tvarovo by možno niekomu pripomínal mapu Malorky alebo iného ostrova, ale podstatné je, že nezhorel ani on, ani byt neutrpel žiadnu ujmu a my sme ho zmorení, no o to šťastnejší niesli babičke ako malý, ale o to vzácnejší darček.

Bohužiaľ netuším, ako chutil, avšak predpokladám, že dobre, pretože oslávenkyňa ho zjedla úplne sama (s hrdosťou sme sa pozerali, ako si z neho odkrajuje stále ďalší a ďalší kúsok) a viem, že sa veľmi preveľmi tešila nášmu prekvapeniu k narodeninám.

A týmto jej posielam sladkú pusinku do nebíčka : A babička, nerozmaznávaj tam anjelov svojimi dobrotami! Aby nepribrali. Musia totiž zostať štíhli, inak ich krídla neunesú!

Vynikajúce košíčky

Túto lahôdku z výbornej  kuchyne mojej babičky som zbožňovala už ako dieťa. Nielenže  chutí fantasticky, ale pri pohľade na košíčky sa stopercentne nasýtia  i vaše oči.

Na ich prípravu potrebujete najprv vymiesiť cesto z 28 dkg hladkej múky, 8 dkg mletých orechov, 21 dkg sany (z pôvodného receptu, dnes dostanete v obchode napr. palmarín), 11 dkg práškového cukru a trochu prášku do pečiva.

Cesto môžete upiecť vo formičkách alebo v papierikoch na pečenie.

Zatiaľ čo sa pečú košíčky, pripravte si z čerstvých vajec základ na obe polevy.
Na prvú ušľahajte nad parou 5 žĺtkov so 4 veľkými lyžicami práškového cukru a vanilkou. Miešajte, kým zmes nestuhne a miešajte ďalej až do vychladnutia. Nakoniec pridajte podľa chuti trochu rumu.

Žĺtkovú plnku rozdeľte rovnomerne na upečené košíčky a opäť nad parou vyšľahajte 5 bielkov s 20 dkg práškového cukru. V pôvodnom recepte mám síce zadané 30 dkg cukru, ale niekedy sa stačí uskromniť.

Bielkovú polevu lyžicou naneste na žĺtkovú a nakoniec ozdobte roztopenou čokoládou.

PS. minule som na žĺtkovú polevu nakrájala plátky jahôd a po ochutnaní som sa rozhodla, že túto inováciu použijem i nabudúce.

Dobrú chuť!


Čítaj celý článok
kmk11
4. feb 2017 Čítané 92x

5.

Ruky sa mi triasli zakaždým, keď som otvárala dvere reštaurácie. Najprv som pohľadom skontrolovala ľudí, sediacich dnu a potom bleskovo zbehla do suterénu. Akonáhle som si opásala zásteru a začala pobehávať medzi stolmi, nervozita poľavila a ja som sa sústredila už iba na robotu.
Po čase som si i ja našla svojich štamgastov. Alebo si našli oni mňa?
"Katarína, ktoré stoly ti šéf pridelil dnes?" pravidelne mi kládli zvedavú otázku, keď opäť raz zavítali do reštaurácie. Vďaka štedrému tringeltu a dohodnutým x percentám som  pomaly vykrmovala prasiatko s označením "jazykové kurzy". Len pečené holuby si ešte stále nedokázali nájsť ku mne cestu.
V ten deň ma šéf privítal strohým tónom.
"Bež sa rýchlo prezliecť. V kuchyni je tvoja krajanka. A nie že prekecáte polovicu pracovnej doby!"
Zbystrila som zrak a sluch. Nová osôbka v bielej zástere v kuchyni vedľa Ulliho  ma razom čímsi zaujala. Dievčina bola ku mne otočená chrbtom a zabratá do veselého rozhovoru s ukecaným kuchárom.
"Ahoj, ty si Slovenka? Ja som Katarína," začala som rozhovor zmosta-doprosta.
Prekvapene na mňa pozrela.
Bola odo mňa o trochu nižšia. Športový typ s vlasmi ostrihanými úplne nakrátko. Farbou ladili do oranžova a skvelo dopĺňali jej nádherné, modré oči. Nebola vyslovene krásavicou, ale keby narástla o pár centimetrov naviac, istotne by sa o ňu zaujímali viaceré agentúry. Jej tvár bola ako stvorená na fotografovanie.
"Ahoj, tak o tebe mi tu celý čas rozprávali? Ja som Táňa a teší ma, že ťa konečne spoznávam."
"Ok, Táni, porozprávame sa neskôr. Inak bude šéf soptiť ako Vezuv. Spravíme si spoločnú pauzu na jedenie, súhlasíš?"
Táňa pracovala iba v kuchyni. Takže keď som brala objednávky hosťom, prehodila som s ňou nebadane i dve-tri slová.
Môj prvotný odhad bol správny. V Nemecku žila načierno.
"Minulý rok som v Mníchove strávila ako au-pair. Vrátila som sa domov a mala pár problémov. Bohužiaľ som sa zadĺžila a na smrť pohádala s otcom. Povedal, že kým si nevyriešim svoje trable, nech sa mu ani na oči neukazujem! A tak som sa sem vrátila. Na Slovensku by sa mi nikdy nepodarilo zarobiť dosť peňazí na splátky. Dúfam, že tu na ne nakoniec podstatnú časť zvládnem naškrabať. Mimochodom, nevieš ešte o nejakej robote? Upratovanie alebo stráženie detí? Je mi úplne jedno čo. Našla som si už dve rodiny, kam chodím raz do týždňa upratovať, ale zatiaľ to nestačí. Potrebujem omnoho, omnoho viac zdrojov prijmu."
"A kde vlastne bývaš?"
"U priateľa. Kým si nič nezoženiem sama pre seba, zostanem u neho. Nie je to nič moc, ale zatiaľ si nenavyberám. A tak sekám dobrotu."
Nuž a práve spomínaný priateľ sa stal neskôr jedným z kameňov úrazu. Niekde medzi rečou mi Táňa prezradila, že je Albánec a navyše veľmi žiarlivý.
"Dosť často mi robí scény, ale ja viem, ako na neho v posteli. Mám ho našťastie v hrsti. A kým nenájdem niečo iné, tak to s ním musím ťahať ďalej.  Alebo inak povedané, držať hubu a krok. Aby mi po nej nedal."
Z tých pár informácii, čo mi vďaka svojej zhovorčivosti poskytovala každý deň, som si postupne utvorila obraz osoby, ktorá priťahuje problémy ako magnet.
Vrámci jedného z rozhovorov som sa jej priamo spýtala, či počula, ako to funguje v tunajšej kuchyni. Spoločný osud nás totižto automaticky spájal do systému, kde jeden radí a pomáha druhému. Jedno či Slovák, Poliak, Čech, Hotentót, ak sme sa nachádzali na rovnakej lodi.
"Čo tým myslíš, či som počula?"
"No prezradil ti niekto z miestnych, aby si si po práci pýtala výplatu?"
"Nie. Prečo?"
"Pretože sa môže stať, že už ju viac neuvidíš!"
"Ale to snáď nie ... veď tu poctivo pracujem!" odpovedala dosť zarazene, priam vzdorovito.
"Dostala si nejaké peniaze, odkedy tu si?"
"Zatiaľ nie, ale ešte nie je koniec mesiaca."
"Táni! Tu nie sme v socializme. Nespoliehaj sa na koniec mesiaca! Za podobné džoby sa platí okamžite a na ruku. Mňa hneď na začiatku Andy a Hana upozornili, nech si pýtam prachy. Tí Vietnamci, čo pracujú s tebou v kuchyni, sú tu vraj viac ako tri mesiace a zatiaľ makajú zadarmo. Podľa Ulliho to šéf robí zámerne. Naberie si pravidelne ľudí načierno, najradšej takých, čo neovládajú poriadne nemčinu a nechá ich živoriť, kým sú ochotní nechať sa ťahať za nos. Nakoniec ich ešte i vysmeje, že sa môžu ísť sťažovať na lampáreň, keď sú v krajine bez platných víz!"
Vyzeralo to, že nečakaná informácia ju dosť zaskočila.
"No ale...," snažila sa ešte odporovať, ale nenechala som ju dopovedať do konca.
"Vieš čo? Vypýtaj si dnes peniaze a uvidíš sama, ako šéf zareaguje."
"Mhm. Dobre, vypýtam," zakončila rozhovor až príliš sebaisto.
Po odpracovaní šichty som videla, ako sa baví s Hansom. Kuchyňa končila oficiálne o desiatej alebo jedenástej večer, takže zamestnanci v nej odchádzali domov skôr, než my čašníci.
Nechceli sme s Táňou na seba príliš upozorňovať, stačila nám aj posunková reč. Mimikou tváre som sa jej spýtala: "Tak ako?"
Stisnutými perami a krátkym, záporným pokrútením hlavy mi naznačila, že nič.
"Prídeš zajtra?"
"Áno," odvetila narýchlo a vzápätí vybehla na ulicu.

"Kati, neľakaj sa, to som ja," z nočnej tmy sa znenazdajky predo mnou vynorila silueta ženskej postavy.

"Táňa, čo tu, preboha, o tomto čase ešte robíš?" spýtala som sa prekvapene. "Však si odišla asi pred hodinou a pol domov!"

"Veď hej. Ale nedalo mi, musela som sa vrátiť. Inak by ma asi roztrhlo od zlosti."

"Odmietol ti zaplatiť. Pravdu vravím?"

"Vyhováral sa, že si musí zrátať hodiny a nech sa mu pripomeniem nabudúce!"

"A čo ti na to povedať? Podľa mojich informácii nabudúce, pravdepodobne, nezažiješ..."

"Bože, tak čo mi radíš urobiť? Ja tie peniaze súrne potrebujem! Veď žiadam iba toľko, čo mi právom prináleží."

"Prináleží, neprináleží... pouvažuj, čo asi tak môžeš bez platného víza. Maximalne byť rada, že ťa neudá."

"Tak to teda nie. To mu ja neodpustím!"

"Pozri, dnes už nevybavíš nič. Je pol jednej v noci. Choď pekne domov a v prvom rade sa poriadne vyspi. Ráno múdrejšie večera. Zajtra keď prídeš, porozprávaš sa s ním ešte raz a potom uvidíš. Ak by sa staval na zadné, tak sa budeš musieť zmieriť s tým, že peniaze viac asi neuvidíš a prestaneš u neho pracovať."

Táňa už iba hlboko zavzdychala. Spoločne sme sa vybrali na zástavku U-bahnu. Niekoľko staníc sme sa mlčky viezli spoločne nočným mestom. Obe sme boli pohrúžené do svojich myšlienok.

Na druhý deň prišla Táňa do služby v celkom dobrej nálade.

"Dnes sa s ním porozprávam a neodídem, kým mi nezaplatí," zahlásila odhodlane a plná optimizmu.

"Budem ti držať palce, nech to dobre dopadne," snažila som sa ju povzbudiť do nastávajúceho nie príliš príjemného rozhovoru.

Povzbudenie pre ňu prišlo nečakane i z inej strany.

"To kto je ten krásavec?" vyzvedala okamžite, akonáhle zbadala po mojej pravici Richarda.

"Ty ho vari nepoznáš? Pracuje tu niekoľko dní. Nastúpil krátko po mne. Tiež iba brigádnicky. Strašne zlatý chalanisko. Okrem neho je tu ešte Mutaz, ale toho si tuším videla už minule."

"Áno, Mutaza poznám. Ale s týmto tu ma musíš bezpodmienečne zoznámiť!"

"A čo tvoj žiarlivý priateľ?" zasmiala som sa.

"Čo tam po ňom, tento je chrumkavejší," zasmiala sa i ona.

"Počúvaj, so šéfom si už hovorila?" spýtala som sa jej o čosi neskôr.

"Nie. Chcem vystihnúť chvíľu, keď bude v kuchyni trochu kľudnejšie."

"Táni, nezabudni, že ďalší deň makáš zadarmo! Ja by som na tvojom mieste za ním zašla okamžite."

"Keď ja neviem. Naozaj myslíš, že mám ísť hneď?"

"A koľko chceš ešte čakať? Rob ako uznáš za vhodné. Sú to tvoje peniaze. Teda mohli by byť ..."

Ďalej som si robila svoju robotu a nevenovala pozornosť tomu, čo sa odohráva v kuchyni. Medzitým stihla Táňa nadviazať kontakt s Richardom a od toho momentu sa pre ňu peniaze stali, tuším, druhoradé.

Počas mojej prestávky, keď som si s pôžitkom pochutnávala na ďalšej dobrote z ponuky zhovorčivého kuchára Ulliho, sa Táňa nebadane ku mne priplichtila a sprisahanecky mi zašepkala do ucha.

"Už som sa s ním rozprávala!"

"S Richardom či s Hansom?" zanôtila som tú otázku s prižmúrenými očami a hlasným mliasknutím.

"S oboma," obdarila ma nefalšovaným úsmevom víťaza. "Šéf mi prikázal, aby som na papier spísala hodiny, čo som odrobila a prišla po šichte za ním."

"Tak snáď sa na teba predsa len usmeje šťastie. Ale nechaj si zaplatiť všetko do posledného pfenigu! Nie, že sa dáš nahovoriť na nejaké splátky!"

Predošlá časť                                                   Začiatok                                     Pokračovanie

#skutocny_pribeh_trilogia     

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
kmk11
3. feb 2017 Čítané 71x

4.

K Hansovi som začala chodiť pravidelne. Potrebným pracovným úkonom som sa priučila veľmi rýchlo. Narábať s elektronickou kasou, roznášať plné taniere rozložené čo najefektívnejšie po celej dĺžke rúk, aby sa pri prvom nečakanom pohybe nezosypali na zem, balansovať s táckou nápojov medzi hosťami a neobliať ich popritom, do zásoby filtrovať posledné molekuly kyslíka zo zafajčenej atmosféry vo vnútri. Väčšinou som dostala prvé tri stoly pri vchode.
Okrem mňa zavial do reštaurácie kamarát Osud v tom čase ďalších dvoch záujemcov o zamestnanie.
Ako prvého mi anjeli zoslali jedného zástupcu rodiny Adonisových. Keď vstúpil do reštaurácie, oči všetkých žien sa upreli iba na neho. Vyšportovaná, atletická postava, modré oči, kučeravé blond vlasy, siahajúce po plecia, zmyselné afropery a úsmev, podlamujúci kolená. Tak určite nie nášmu obávanému šéfovi, ktorý ho ako tradične privítal niektorou zo svojich arogantných poznámok.
O pár minút stál Richard vedľa mňa so zásterou opásanou kolo bokov. K jeho výzoru mu príroda navyše podarovala i anjelske vystupovanie.
"Ahoj, tvoj prvý deň?" spýtala som sa ho po tom, čo sme sa navzájom predstavili.
"Áno, skušobný. Zháňam financie na zakúpenie nového fotoaparátu a kamarát mi poradil toto miesto."
"Si fotograf?"
"Snažím sa ním stať. Chodím do fotografickej akadémie."
"Fajn. Máme podobné dôvody. Ja zasa chodím do jazykovej školy a nutne si potrebujem zarobiť na kurzy. Sú príšerne drahé."
"Čo si tam toľko hrkútate? Už ste skontrolovali stoly?" prerušil našu konverzáciu hromový hlas šéfa. "Za postávanie vás tu nik neplatí!"
Pozreli sme sa s Richardom na seba a pobrali sa na obchôdzku. Keď sme sa stretli opäť v kuchyni, spýtala som sa ho. "Kamarát ťa upozornil, akým spôsobom sa tu rozpráva?"
"Nie," pozrel na mňa prekvapene.
"Nuž tak trochu drsnejším. Zvykni si naň a neber nič príliš osobne. A už vôbec nie ku srdcu. Máš ho mladé, netreba ho ničiť už teraz. Tu sa chváli nadávkami. Takže odo dnes si zvykni na prezývky ako blbec, idiot, darmožráč. Ak ťa šéf počastuje výrazom nemehlo, asi si spravil niečo výnimočne dobre."
"Ďakujem za upozornenie. Na začiatku mi bolo divné, ako sa so mnou zhovára a takmer som začal veriť, že chyba je vo mne."
Ale šéf sa týmto spôsobom nerozprával iba s nami. Servítku pred ústa si nezvykol dávať pred nikým.  Slušné správanie preberali v škole, pravdepodobne, keď on ležal doma v posteli s ovčími kiahňami a zameškanú lekciu nikdy nedobral.
Istého dňa jeden z hostí nazrel pri odchode do kuchyne. Dôvod síce nepoznám, zachytila som iba zvyšok konverzácie s Hansom.
"Je vám známe, že kuchár si musí pri práci vlasy zopnúť?" pripomenul slušne majiteľovi reštaurácie. Ulli totižto nemal iba trochu dlhšie vlasy, jemu siahali takisto do polky chrbta.
"Počujte, to je môj kuchár a bude nosiť vlasy tak, ako sa mu zachce!"
"No a-ale...," zakoktal prekvapením hosť.
"Aké ale??? Ak sa vám nepáči, prosím, tam sú dvere! A viac sa sem nemusíte unúvať!!! Môjmu personálu chýbať nebudete."
Sánka mi sklapla a zalapala som po dychu. Presne ako neznámy, ktorý sa pri pomyslení na ďalšiu možnú konfrontáciu rozhodol radšej pre ponúkané dvere. Ale zaujímavejšia potýčka ma ešte iba čakala o niekoľko šícht neskôr.
Ako ďalší rozšíril rady šikanovaných čašníkov exoticky vyzerajúci dlháň. Keď som v ten deň prišla do služby, už usilovne pobehoval medzi stolmi a znášal prázdne poháre a taniere.
"Ahoj, ja som Katarína. Ty si tu tiež asi nový, že?"
"Veru tak. Volám sa Mutaz a dnes si odkrúcam svoj skušobný deň."
"Lebo si potrebuješ privyrobiť na čokoľvek výnimočné ako väčšina z nás."
"Áno. Pracujem ako fotograf na voľnej nohe. Finančne som dosť závislý na množstve zákaziek a bezpodmenečne potrebujem ešte nejaký iný zdroj príjmov."
"Fotograf? Sranda... pred dvoma dňami tu začal pracovať jeden študent z akadémie. Určite si nájdete množstvo spoločných tém. Mal by prísť  čochvíľa."
Z nás nováčikov sa veľmi rýchlo sformovala správne ukecaná trojka. Pomáhali sme si navzájom, podporovali sa. Mládenci boli, nechtiac, i mojim ochranným štítom. Neviem, ako by sa situácia vyvíjala, keby nastúpili do práce v inom období než ja, ale (mne nevysvetliteľným spôsobom) šéf uštedroval svoje drsné poznámky najmä im dvom a mňa akosi obchádzal. Nie že by ma obdarúval úsmevom a láskavým slovom, ale pri porovnaní, čo hovoril im a mne, mi ten ochranný štít pripadá ako najvhodnejšie pomenovanie.
"Mutaz, a odkiaľ vlastne si?" zaujímalo ma. Nedarilo sa mi nikam ho priradiť. Vysoký, štíhly, snedý, s nezvyčajným zjavom.
"Môj otec pochádza z Egyptu, mama je Nemka a ja som sa narodil a vyrastal tu."
"Moja mama je Afroameričanka, otec je Švéd, ale tiež sa presťahovali do Nemecka ešte pred mojim narodením," prezradil nám pri inej príležitosti Richard.
Až vtedy som naplno zrealizovala pôvod niektorých výraznych čŕt v jeho výzore – mäsité pery a kudrlinky vo vlasoch.
"Správne som počula, tvoja mama je Afroameričanka?"
"Áno, je čierna. Viem, že všetkých tou informáciou vždy prekvapím. Blond vlasy som zdedil z otcovej strany. Inak sme presne pol na pol. Mám ešte troch súrodencov. Jeden vyzerá podobne ako ja a dvaja zvyšní sú tmaví po mame."
Do našej partie pribudla ako posledná aj spomínaná Slovenka. Práve ona neskôr prispela najväčším podielom k rozhodnutiu, prečo som svoje pôsobenie v reštaurácii radšej predčasne ukončila. Problémy, ktoré som šípila na začiatku, sa nakoniec potvrdili. A v kombinácii s ďalším vývojom udalostí ma pravidelne strhávali zo spánku.

Predošlá časť                                                                                                          Pokračovanie

#skutocny_pribeh_trilogia

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
kmk11
3. feb 2017 Čítané 68x

3.

"A ty tu ako dlho pracuješ?" vyzvedala som pre zmenu ja.
"Hmm, nuž neviem, či by som sa časovo strafil do správnej odpoveď. Hansa, teda šéfa, poznám veľmi dlho. Oficiálne som povolaním kameraman, pracujem pre televíziu a túto robotu vykonávam iba ako doplnok na odreagovanie sa od môjho normálneho zamestnania.”

“Ty sa potrebuješ odreagovať od hlavného zamestnania tu??? Tak potom ani nemienim vyzvedať, ako to vyzerá tam,” vytlačila som cez vrchnú peru nadbytočný vzduch, nechápavo pritom krútiac hlavou.

 Neprotestoval, iba sa usmial.

„Väčšina čašníkov, ktorá tu pracuje či pracovala, to berie ako vedľajší džob. Jedine Anetta je zamestnaná naplno v reštaurácii. Aj Hana robí vo firme a sem si príde po večeroch iba privyrobiť," pritom hlavou kývol smerom, kde sa posledne spomínaná kolegyňa rozprávala s nejakým hosťom. Bola to tá, ktorá sa mi prihovorila ako druhá, keď som čakala pri vchode na šéfa.
Z ďalšieho vývoja udalostí usudzujem, že som si hneď v prvý deň musela niečim získať Andyho sympatie. Keď sme sa zasa v nejakej voľnejšej chvíli zhovárali, prekvapil ma svojou otvorenosťou.

"Počúvaj ma pozorne, teraz ti niečo prezradím, ale nechaj si to iba pre seba. Daj si pozor na šéfa. Je jedno, či sa rozhodneš pre neho pracovať, alebo viac neprídeš, ale akonáhle s ním budeš hovoriť o práci, dohodni sa s ním aj na výplate a trvaj na svojom, aby ti peniaze dával okamžite po skončení šichty. Nikdy sa nedaj prehovoriť na platenie v nasledujúcom dni. Viac by si pravdepodobne výplatu nevidela! Všimla si si tých dvoch Vietnamcov, čo krájajú zeleninu v malej komôrke za kuchyňou?"
"Áno, zahliadla som ich tam."
"Už tu budú pomaly tri mesiace a ešte nevideli od Hansa ani pfenig."
Nasucho som preglgla a snažila sa spracovať novú informáciu s kľudom Angličana. Opäť som mala pocit, že potrebujem skrutky na hru "mám-nemám". Vstúpiť na neznámy terén a požiadať o robotu ma stálo nemálo energie, ale predstava, ako budem vzdorovať práve tomuto šéfovi a v takej zásadnej otázke, keď presne viem, kto zasa raz drží Čierneho Petra na ruke, mi nanovo roztriasla kolená.

Na tému kto-kde robí sme sa neskôr rozhovorili i s Hanou. Bola to vysoká, pevne stavaná, pohľadná mladá žena. Asi dvadsaťosemročná. Prevyšovala ma aspoň o hlavu. Dlhé, čierne vlasy mala predpisovo upravené a jej veselá, priateľská povaha sa medzi pravidelnými návštevníkmi reštaurácie tešila veľkej obľube.
"Vyštudovala som ekonomickú fakultu, robím na personálnom oddelení jednej väčšej firmy, a keďže k mojim záľubám patrí cestovanie do exotických krajín, privyrábam si v reštaurácii na čiastočné prefinancovanie nákladných dovoleniek."
"A ako často si tu?" vyzvedala som.
"Tak dva-trikrát do týždňa. A ty? Páči sa ti robota čašníčky? Prídeš i nabudúce? Mimochodom, šéfa s jeho poznámkami si vôbec nevšímaj. S každým tak rozpráva. Odvrkni mu rovnakým tónom. A vždy si hneď po robote vypýtaj výplatu!"
Jej posledná poznámka ma tentokrát nijako neprekvapila. Ani som sa nepotrebovala opýtať prečo. Dôvod som už poznala. Moja neistota sa pomaly menila na istotu. Istotu, že so šéfom to nebude ľahké. Dlhé roky sa však riadim pravidlom, že nič nie je tak zlé, aby nemohlo byť ešte horšie. Mnohé situácie, ktoré sa odohrajú v určitom momente, sa nám zdajú možno bezvýchodiskové, ale ono je to v skutočnosti častokrát úplne inak. Sme iba figúrkami na velikánskej šachovnici života. Niektorí pešiaci padnú na kolená, mnohí bezradne kľučkujú sem a tam, iní sú vylúčení z hry, ale pár dorazí i na opačnú stranu bojiska a premenia sa na niečo lepšie, aby sa posilnení pustili do nasledujúceho boja.

Nech už sa v tej reštaurácii odohralo čokoľvek, pri spätnom zhodnotení jednotlivých udalostí musím pravdivo skonštatovať, že moji anjeli stáli celý čas verne vedľa mňa.


Najmenej mi o sebe prezradila Anetta. Vlastne nič. Iba to, že je v reštaurácii nahlásená na plný pracovný úväzok. Možno preto vyzerala zakaždým tak strhano. Chýbala jej možnosť odreagovať sa niekde inde. Musela znášať aroganciu svojho šéfa každý boží deň. A hoci sa naučila odvrknúť mu jeho štýlom, drsný tón predsa len zanechá na každom z nás isté stopy, aj keď si to možno navonok nepriznáme a pomaly nás mení proti našej vôli.

So mnou sa rozprávala čisto iba o pracovných záležitostiach, no keď som potrebovala pomoc, vždy bola ochotná vysvetliť nejasnosti, s ktorými som sa aktuálne pasovala.
"Katarína, si hladná?" zakričal na mňa Ulli z rohu kuchyne, keď som k umývačke priniesla ďalšiu várku prázdnych tanierov. "Ak áno, tak sa neokúňaj! Každý zo zamestnancov má právo na jednu porciu počas služby. To je nariadenie šéfa, takže sa nemusíš obávať nijakých štipľavých poznámok. Pozri si v jedálníčku, čo sa na teba najviac usmieva a príď mi nadiktovať svoju voľbu!"
Nuž a takýmto spôsobom sa chudoba začala pravidelne stravovať v reštaurácii. Najradšej som si pochutnávala na jeho Tiroler Rösti, opekaných zemiakoch s cibulkou, slaninkou a kúskami mäsa.
"Nejakú dobu som pracoval v jednej reštaurácii v Maďarsku a moja bývalá pochádzala z Čiech," prezradil mi zhovorčivý kuchár a v nasledujúcej vete ma prekvapil oznamom, "ja umím taky něco česky!"
Ale vzápätí radšej prešiel späť do nemčiny, aby si šanoval jazyk.
"Minulý týždeň u nás pracovala jedna Slovenka. Tvrdila, že ešte príde, tak sa tu možno stretnete."
"Niečo mi spomínal aj Andy, len si nebol istý národnosťou."
Pomaly sa blížila záverečná a keď sme s kolegami spratávali stoly pred konečným zametaním, zavolal si ma šéf ku sebe.
"No čo, prídeš i zajtra?"
Každé slovo z jeho úst pálilo ako šľahnutie bičom.
"Áno. Rada by som sa však vopred dohodla na platení!" vychŕlila som tú vetu čo najrýchlejšie, aby som náhodou v poslednej sekunde nezmenila jej význam.
"Ak sa budeš snažiť ako dnes, môžeš zajtra zadávať prvé objednávky. Dostaneš jeden stôl. Prines si so sebou vhodnú peňaženku. Takú, akú si videla u ostatných. Zo zisku ti vyplatím desať percent a zostane ti i všetok tringelt."
Zdalo sa, že ofenzívna taktika zabrala. Hans bez akéhokoľvek naťahovania či, nebodaj, výhovoriek stanovil presné pravidlá, ktoré aj dodržiaval. Aspoň v mojom prípade. Nejako si nás podelil. Komu bude brnkať po nose a komu nie. Ale drobné či väčšie vzbury sa pravidelne opakujú v dejinách ľudstva, takže i tu sa dalo predpokladať, že raz ku nejakej dôjde.

Prisľúbila som sa do služby na ďalší deň. Odbila jedna hodina v noci, keď som nastupovala do nočného U-bahnu. Nohy som si necítila, v hrdle ma nepríjemne škrabal cigaretový dym a ja som v tichosti uvažovala, aké dobrodružstvá ma ešte čakajú v novom zamestnaní.

Predošlá časť                                                                                                    Pokračovanie 

#skutocny_pribeh_trilogia

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
kmk11
3. feb 2017 Čítané 37x

Oznámila mi včera Kathi.

- Kam sa dostanem? - nechápala som.

- Do knihy - zopakovala a ďalej sa podozrievavo usmievala.

- A za čo vďačím tej cti?

- Jakob je doteraz nadšený večerou, čo si mu pripravila, keď bol u vás na návšteve. No a v jeho škole práve teraz tvoria jeden projekt. On sa rozhodol zozbierať recepty a vytvoriť z nich knihu. Budú v nej všetky ženy, ktoré ho nejakým receptom inšpirovali. A ty si jedna z nich.

Dodnes sa smejeme s mužom pri spomienke na onen večer a zhodli sme sa, že z 11-ročného, inak statného mládenca vyrastá nový Jamie Oliver. Charakterizuje ho skutočnosť, že rád papká (veď je vysoký a mocný, ale žiadna nadváha) a často telefonuje s rodičmi, keď je niekto z nich na cestách. V ten deň sa vlastne všetci traja rozpŕchli po koncertoch a on spal u nás, lebo vystúpenia jeho rodičov končili o dosť neskôr.

Chlapci sa čosi hrali v izbe, keď som ich vyrušila, aby som si overila, či Jakob nie je na niečo alegický.

- A čo budeme mať na večeru? - spýtal sa zvedavo.

- Hm, pečené zemiaky, ale tie asi nepoznáš... niečo ako hranolky - snažila som sa mu v skratke priblížiť časť pripravovaného receptu. Zvyšok som nerozoberala. Nenapadlo mi, že jeho otázka môže mať hlbší význam, než len čisto informatívny.

Keď bolo jedlo hotové, zavolala som ich ku stolu. Len čo Jakob vstúpil do miestnosti, prekvapene zvolal:

- Júj, a to je čo? Veď to nie sú hranolky!

- No nie sú. Ja som sa ti iba snažila priblížiť, aký tvar budú mať zemiaky a netajila, že ich úpravu inak asi nepoznáš.

- Tak ja potom znovu zavolám tatovi. Ja som mu pred chvíľou oznámil, že na večeru budú iba hranolky, a toto tu je celkom iné. Ja to musím uviesť na pravú mieru!

(Ten chlapec vám mal normálne výčitky svedomia :D ).

- Raclette so zemiakmi a šalátom - usmiala som sa a doplnila názov celého výtvoru.

Len čo sa mu prvý hlt zviezol dolu hrdlom, slastne vyvrátil oči a vraví:

- Tak na túto dobrotu chcem určite recept. Prezradíš mi, ako si ho robila? - a hneď kládol ďalšie otázky malého, veľkého profesionála.

Muž sa začal smiať, ako podarene Jakob diskutoval na rozoberanú tému.

- A ty vari doma varíš? - spýtal sa ho pobavene - lebo nepoznám žiadneho iného mládenca v tvojom veku, ktorý takto zanietene básni o príprave jedla.

- Áno, varím. Pečené mäso, rezne ... - a pridal ešte pár svojich špecialitiek.

Neskôr mi Kathi potvrdila, že Jakob tajne sníva o kuchárskom remesle, zaúča sa so záujmom u jej mamy, teda svojej babky a pečené mäso už pripravuje lepšie než vlastná mama, teda ona. A akonáhle prišiel domov, nahnal ju do obchodu, musela nakúpiť zemiaky, kmín a on im ešte v ten deň doma pripravil pečené hranolky à la Katarína.

Teraz potrebuje recept na zálievku zo šalátu. Tú si nezapamätal... (recept si ponechávam zatiaľ v zálohe).

A aby správne spísal pripravovanú knihu, chodí sa zaúčať do tajov majstrov kuchárov  ku nejakej 94-ročnej pani u nich na dedine.

Tak čo myslíte, má predpoklady na získanie Rádu zlatej varešky?

Recept na zemiaky:

Nakrájať na plátky, ukladať do plecháča po vrstvách. Každú z nich osoliť, posypať hojne kmínom a nakrájať plátky masla. Kto chce, môže okrem kmínu pridať i mletú červenú papriku a čierne korenie. Zapiecť v trúbe pri 180-200°C asi hodinu, občas premiešať.

Dobrú chuť!

Čítaj celý článok
kmk11
2. feb 2017 Čítané 80x

2.

Kráčala som za svojim budúcim mentorom a uvažovala, čo ma asi čaká. A neminie. Za kuchyňou sme zišli dolu po schodoch a v suteréne vstúpili do miestnosti, ktorá slúžila ako sklad a šatňa zároveň.
Andy vybral zo skrine zásteru a podal mi ju.
"Toto si uviaž kolo pásu a veci si zlož sem. A ako sa vlastne voláš?"
"Katarína."
"Tak vitaj u nás, Katarína."
Vykonala som rýchlo všetko podľa jeho pokynov a za niekoľko minút sme sa opäť spoločne vrátili hore do reštaurácie.
"Dnes mi šéf pridelil stoly pri dverách. Aspoň to nebudeš mať ďaleko do kuchyne. Každý zo stolov má u nás pridelené presné číslo, ktoré zadávame spolu s objednávkami do kasy. Moment! Pracovala si už niekedy s elektronickou pokladňou? A mimochodom, tykaj mi."
"Zatiaľ veru nie. Ale naučím sa."
"Tu nie je žiaden diskusný krúžok! Poďme do roboty, zbierať poháre! Rozprávať sa môžete po šichte," prerušil nás prísny hlas šéfa.
"To si nevšímaj, on je raz taký. Jedným uchom dnu a druhým von. Neber si príliš k srdcu jeho slová, inak to s ním nevydržíš...," usmial sa na mňa Andy, keď sme položili prázdne poháre na pult výčapu. "Poď, zoznámim ťa s naším kuchárom."
Z kuchyne sa šírila príjemná vôňa. Pri vstupe do nej ma najprv upozornil na nákres pôdorysu reštaurácie s rozložením stolov a ich presným číslovaním. Tu som získala predstavu o rozlohe celej miestnosti, ktorá sa zhodovala s mojim počiatočným predpokladom o tvare L.

"Čísla sa nauč naspamäť. Uľahčia ti robotu."
Krátko po nás vošla dnu ďalšia časníčka. Bola približne vo veku svojho kolegu, s prešedivelými vlasmi, ledabolo zopnutými gumičkou. Vyzerala dosť strhano.
"Takže ty si naša nová posila? Ahoj, ja som Anetta a porozprávame sa neskôr."
A už aj brala objednané porcie, aby ich bleskovo rozniesla hladným hosťom.
"My máme novú kolegyňku?" ozvalo sa z druhej strany kuchyne. Spoza hustých výparov v strede miestnosti sa vynoril usmievavý chlapík.
"Nazdar, ja som Ulli. Tunajší kuchár v plnej paráde. Ak budeš hladná alebo budeš chcieť ochutnať čokoľvek z ponuky, obrátiš sa na mňa a ja ti pripravím to najlepšie, čo u seba nájdem..."
"Vy ste sa rozhodli počas pracovnej doby v kuchyni schôdzovať? Bleskovo s tým skončite, lebo vás všetkých do jedného vyhodím!" zahučal mi za chrbtom dôverne známy, nadurdený hlas.
"On to tak nemyslí...," zmierlivo zahlásil Ulli.
"Aké nemyslí? Som povedal, že máš pracovať. Tak drž zobák a hybaj ku plotni! A jej daj radšej vyleštiť príbory, nech zbytočne nepostáva!"

Andy bol veľmi sympatický pán. Ľudia so šedinami, ladiacimi do snehobiela, ma takmer vždy dokázali niečim nevysvetliteľným zaujať. K vlasom mu ladila i upravená briadka a dodávala jeho tvári vznešený výraz učenca. Zaúčal ma priam s božskou trpezlivosťou do tajov čašníckeho remesla. Patril skôr medzi introvertov. Bol presným opakom ukecaného kuchára Ulliho a pôsobil na mňa veľmi upokojujúco.
V podstate mi nemusel ani veľa hovoriť. Intuitívne som vykonávala všetky potrebné úkony - zbierala prázdne taniere, dopĺňala košíky s krajcami chleba, chýbajúce servítky a príbory, prehodila dve-tri slová s hosťami, donášala objednávky, utierala stoly, pomáhala i zvyšným kolegom.
"Zdá sa, že roboty sa nebojíš a ani hlúpa asi nie si... ale pekne makaj ďalej," vyslúžila som si na začiatku pochvalu od obávaného šéfa. Človek musel mať naozaj veľmi dobre anténky, aby pochopil, že aj takéto vety môžu v sebe obsahovať veľa pozitívneho. Pretože i tie negatívne znejúce sa dajú usporiadať do určitej stupnice v zmysle: toto ešte vlastne chváli, toto iba upozorňuje a tamto už nadáva... v závislosti od ich pôvodcu a jeho prvotného nastavenia Matkou prírodou. A tá šéfa naprogramovala do značne negatívneho, pozemského modusu.
Úvodný deň bol relatívne pokojný, čo sa množstva zákazníkov týka. Asi to opäť niekto zhora reguloval a rozhodol sa brať na mňa ohľad. Občas sa vyskytli momenty, keď sme stáli s Andym alebo zvyšnými dvoma kolegyňami pri výčapnom pulte a čakali, kedy nás niekto zavolá, kedy sa vyprázdnia taniere alebo dnu vstúpi ktosi nový.
Tieto momenty sme využili na komunikáciu a spoznávanie jeden druhého. Aspoň v tých základných bodoch.
"A čo robíš inak vo svojom voľnom čase? Študuješ?" vyzvedal Andy.
"Áno. Prihlásila som sa na univerzitu a momentálne si robím intenzívny jazykový kurz, aby som zvládla prijímačky pre zahraničných študentov."
"Odkiaľ presne pochádzaš?"
"Zo Slovenska."
"Hej? Pred pár dňami tu, tuším, brigádovala jedna dievčina, vypomáhala v kuchyni. Tiež zo Slovenska, teda aspoň si myslím. No ale veď sľúbila v blízkej budúcnosti prísť znovu, tak potom uvidíme, či sa nemýlim."
"Aha," zamrmlala som prekvapene a dúfala, že splnenie sľubu nijako neskomplikuje situáciu. Ale v tom momente som ešte nepoznala všetky konštelácie v danej reštaurácii a nevedela, že tých riadne komplikovaných situácii sa tam za krátku chvíľu nakopí požehnane...

Predošlá časť                           Začiatok                                                                      Pokračovanie

#skutocny_pribeh_trilogia

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
kmk11
1. feb 2017 Čítané 103x

(teraz trochu preskočím udalosti)

1.

Mustafa mi poradil, aby som vyskúšala reštauráciu neďaleko Olympiaparku. Zároveň ma ale upozornil, že nie každý v nej vydrží dlho pracovať.

"Lepšie povedané, väčšina záujemcov prchá kade ľahšie hneď po prvom skušobnom dni. Nik nevydrží šikanovanie šéfa. Priprav sa na najhoršie."

"Tak prečo mi ju potom odporúčaš?"

"Nejako sa predsa ku peniazom dostať musíš. Možno sa šťastie usmeje práve na teba."


Stúpala som pomaly hore schodmi z U-bahnovej šachty a ako Popoluška pred návštevou bálu odratávala skrutky na zábradlí ... mám, nemám, mám, nemám. Mňa však nikde vonku nečakal Jurášek, aby chápavo potriasol svojou snehobielou hrivou so snahou presvedčiť ma, že teda ísť mám... Vpred ma hnalo predovšetkým vedomie, že ak nezarobím čo najskôr nejaké peniaze, mám zaisto po chlebe.
Z rozmýšľania ma nakoniec prebral chlad na ulici a ja som neistým krokom vykročila do predpokladaného smeru. Už z diaľky som zbadala záhradu, tak typickú pre miestne, bavorské reštaurácie. V tom ročnom období a hlavne po zotmení zívala prázdnotou.
Na prvý pokus sa mi nepodarilo zabočiť ku vchodu a vojsť suverénne dnu. Nohy ma akosi neposlúchali. Okolo reštaurácie som prešla bez mihnutia oka a tvárila sa, že bývam o pár brán ďalej. Na konci ulice som zasa nechcela pomýliť okoloidúcich nečakanou zmenou smeru o celých stoosemdesiat stupňov, preto som sa takmer okamžite rozhodla pre čestné kolečko okolo celého bloku a hlboko pri tom nasávala chladný vzduch.
Po chvíli sa predo mnou opäť zjavil známy východ z U-bahnu. Nenechala som sa zlákať jeho útrobami na zbabelý útek, ale odhodlane po druhýkrát vykročila do novej tlamy levovej. MÁM – ukončila som rezolútne svoje trápenie a otvorila vchodové dvere so srdcom na jazyku. To moje totižto nepadá do hĺbky, ono skáče do výšky v podobných situáciách. Rýchlo som ho prehltla a vstúpila dnu. Pred očami sa mi zjavila hustá, dymová clona a chlad z ulice vystriedal hluk zvnútra. Pasodoble príborov na tanieroch hostí. Medzi rozvoniavajúcimi dobrotami šéfkuchára.
Snažila som sa bleskovo zorientovať a naposledy som si v mysli premietla predbežný scenár nasledujúceho možného rozhovoru. Aspoň čo sa mojej časti týkalo.
„Dobrý deň,“ oslovil ma sympatický, starší čašník. „Sama alebo príde ešte niekto?“
Preletel okolo mňa s táckou plnou prázdnych krígľov, položil ich opatrne na pult a okamžite sa ku mne obrátil.
„Sama, ale nie som hosť. Hľadám šéfa. Mám... mám záujem o výpomoc v reštaurácii.“
„Aha. Tak to počkajte tu. Pošlem ho za vami.“
„Ďakujem,“ odvetila som takmer nedýchajúc.
Keď zmizol za dverami nejakej miestnosti, začala som očami sliediť po blízkom okolí. Reštaurácia bola dosť priestranná a vyzerala, že vzadu pokračuje do tvaru L.
V nasledujúcej chvíli prešla okolo mňa vysoká, mladá čašníčka.
„Je všetko v poriadku alebo potrebujete pomoc?“ spýtala sa ma milým hlasom.
„Ďakujem, čakám na šéfa. Váš kolega ho práve išiel zavolať,“ zanôtila som nazad naoko sebavedomo. Ale iba naoko.
Takmer v tom istom okamihu sa otvorili dvere a obávaný šéf sa pomalým krokom blížil ku mne.
Sympatie sa prejavujú isto inak, než pocitom, ktorý v prvom momente ovládol mňa. Obrazne povedané, bola som zrazu priklincovaná ku podlahe. Nevysoký chlap s riedkymi vlasmi do pol chrbta, zopnutými do chvosta, vo vysokých, čiernych čižmách sa postavil rozkročmo predo mňa. Pripomínal mi (i bez typického širokého klobúka) nevrlého kovboja. To neslávne meno a chýry o ňom, šíriace sa či už tajne a či verejne mestom, sa čochvíľa ukázali ako pravdivé.

"To ste vy, kto sa chcel so mnou zhovárať?" Hneď prvú vetu vyslovil s neskrývanou aroganciou v hlase, pričom si ma pozorne premeral od hlavy po päty.

"Áno ja," odpovedala som so snahou presvedčiť samú seba, že svet je gombička. "Bolo mi povedané, že zháňate výpomoc do kuchyne. Tak som sa prišla spýtať, či je to ešte stále aktuálne."

Opäť sa na mňa pozorne zahľadel.

"A už si niekedy niečo podobné robila?" automaticky prešiel ku tykaniu.

"Áno. Pracovala som počas štúdia v bare na univerzite."

"Trúfaš si aj na miesto čašníčky?"

"Samozrejme. Ak ma zaučíte..."

"Možeš začať okamžite?"

"Hej."

Šéf sa otočil ku sympatickému čašníkovi, ktorý ma privítal ako prvý.

"Andy, ukáž jej, kde sú šatne. Dnes ju budeš mať na starosti. Naučíš ju všetko potrebné. Zatiaľ nech iba odnáša prázdne poháre a taniere. Uvidíme, či je schopná na robotu..."

Andy prikývol a hlavou mi naznačil, aby som ho nasledovala.

Kolená sa mi pomaly prestali triasť. Vyzeralo to, že šéfa nijaké podrobnosti nezaujímajú. Našťastie.

    Začiatok                                                                                                    Pokračovanie

#skutocny_pribeh_trilogia

#tretiemu_chlieb (prvy diel) #dade_dedhmia (druhy diel) #faza_tri (treti diel)

Čítaj celý článok
Strana
z 4
Predošlá Strana
z 4
Ďalšia