Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
mariah89
1. jún 2017
40 

Cudzie jazyky v útlom detstve

Takmer každé dieťa sa najrýchlejšie učí v prvom roku svojho života. A preto sa každodenne zamýšlam nad otázkou "Dávam svojmu dieťatu dosť inšpirácii na to, aby sa mohlo toho naučiť odomňa čo najviac?"

Cudzie jazyky sú prioritou

Každý si určuje svoje priority sám, avšak mne jeden neuromarketér odporučil, aby som s dieťaťom komunikovala 50% v slovenskom jazyku a 50% v cudzom jazyku. To isté má robiť otecko, ak vie ďalší jazyk, je dobré ak používa iný. S týmto prístupom by malo vyrásť dieťa s tým, že vie rozprávať plynulo 3 jazyky. Pravdupovediac, na začiatku som mala obavy - Bude moje dieťa vedieť aspoň jeden jazyk plynule? 

Komunikácia je základ

Ako malinkému bábätku som sa samozrejme snažila rozprávať hlavne po slovensky, časom som začala pridávať angličtinu, stále som sa uisťovala, že to vie odlišovať a nakoniec sme sa s manželom rozhodli, že budeme cestovať po svete. V danej krajine budeme rozprávať čisto po anglicky, doma na Slovensku po Slovensky. Keďže ja robím v online marketingu plus som bola na materskej, príjem ako taký som mala. Muž programátor - taktiež mohol robiť nadiaľku. V tomto štýle sme pocestovali pár krajín vrámci 5 rokov to bolo Taliansko, Španielsko, Kréta, USA California, USA Washington a Indonézia. Boli to neuveriteľné zážitky, vieme že dieťa z toho nebude mať v dospelosti veľa, ale my sme si plnili svoj sen a dieťatko kým nemuselo chodiť do školy, tak nasávalo z multikultúrneho prostredia čo sa dalo. Komunikovali sme s ním nakoniec aj v iných krajinách aj po slovensky, poďla situácie ako si to vyžadovala. 

Odkiaľ sme na to zobrali peniaze?

Možno nás budete odsudzovať, ale stále nemáme svoje bývanie. Bývame na priváte, a teda aj vtedy sme bývali po privátoch. Až kým manžel nenavrhol túto ideu spoločného cestovania po svete. Ako som spomínala, ja pracujem na pol úväzok v marketingu, on programátor, čiže isté peňiažky tam boli. To čo by sme na SR dali do podnájmu, tak sme dali za podnájom v zajhraničí. Vždy sme si vyberali ubytovanie cez www.airbnb.com, vyšlo nás to pomerne lacno. Letenky sme striehli dopredu cez www.kiwi.com, cestovné povolenia sme vrámci Únie nepotrebovali, do USA sme šli cez www.estavisa.sk, tam nám stačilo len 90 dňové povolenie na vstup. Taktiež sme pozerali zľavomaty (napr. okružné plavby a pod, dalo sa často aj vyjednať). Náklady boli o niečo vyššie než na SR, ale tie zážitky sú neopakovateľné. 

Aký to malo vplyv na vývoj syna?

Myslím, že veľmi pozitívny. Momentálne už chodí do školy a má veľký náskok nielen v jazykoch ale aj v ostatných predmetoch. Hoci som ho vždy učila počítať a čítať, no mám pocit, že je vyspelejší než jeho rovesníci. Jediná nevýhoda je v tom, že si nestihol za ten čas tu na SR nájsť kamarátov, s ktorými by sa hrával. Prvými jeho slovenskými kamarátmi sú až spolužiaci a kamaráti zo škôlky. Avšak momentálne sa nám narodila dcérka, takže tuším, že o zábavu bude mať postarané! :D