melleanor
10. sep 2018
3750 

O SuperMamách

Kedysi dávno, keď som bola ešte bezdetná, som si všímala okolo seba deti a ich rodičov. Vtedy som bola (mladá) naivná a často som si pri pištiacich a vzdorovitých deťoch sama pre seba povedala: „No tak toto by som ja ako rodič nestrpela...“ „Fúha, no keby moje dieťa takto vyvádzalo...“ A neuvedomovala som si, že tie deti sú možno nevyspaté, idú im zuby, bolí ich bruško, prežívajú obdobie vzdoru alebo sú náročnejšie.

Samozrejme, vraví sa, že zariekaného chleba najväčší kus 😀 Keď som plánovala otehotnieť a aj otehotnela, hltala som všetky dostupné informácie. O tehotenstve, pôrode, dojčení... Romanticky som si predstavovala prirodzený a ľahký pôrod za prítomnosti manžela, bonding telo na telo, krásne chvíle pri dojčení atď.

Všetko to nabúrala gynekologička vetou: „Ste tehotná, ale... (najdlhšia 5-sekundová pauza v mojom živote) ...čakáte dvojičky!“ Všetky moje dokonalé predstavy praskli ako bublina a ja som s plačom rozmýšľala: „Ako ich vynosím? Kto mi bude s nimi pomáhať? Veď do výťahu sa mi nezmestí dvojičkovský kočík! Ako ich budem dojčiť?“ Čas postupne vyriešil väčšinu mojich otázok a po ďalších 32 týždňoch a ťažkostiach s rozbehnutím laktácie nás všetky tri pustili domov.

Ako väčšina prvorodičiek som sa borila s množstvom otázok a ťažkostí. Všetko krát dva. Prečo plačú? Čo im je? Robím to dobre? Nemala by som robiť viac? V zúfalej snahe byť dokonalou matkou–dvojmatkou som dojčila, odsávala, dojčila, odsávala, dojčila cez cievku, pila litre hroznových štiav, páchla ako zmoknuté seno (díky, senovka a benedikt) a bola na pokraji zúfalstva. Vyskúšala som takmer všetko, čo sa dalo a dospela do štádia, že som už skoro nič iné ako (ne)dojčenie neriešila.

A v tom sa môj nevyspatý mozog „prebudil“ a „prefackal ma“. Je toto správna cesta? Byť nevyspatá, nadmieru unavená a zdeptaná prvorodička? A prečo? Aby som bola supermatka? A komu chcem čo dokázať?

A tak som začala radšej študovať ako zabezpečiť svojim dievčatám tú druhú najlepšiu alternatívu po dojčení.

Aké kvality som hľadala u dojčenského mlieka? Najdôležitejšie pre mňa bolo, aby boli deti najedené, bez boľavých brušiek, prosperujúce a spokojné. Takže sme prešli na pokračovacie dojčenské mlieka.

  • Najedené deti: Dojčenské výživy obsahujú zmes mliečnych tukov a rastlinných olejov. Mliečny tuk je významným zdrojom energie, umožňuje vstrebávanie vitamínov A, D, E, K a podieľa sa na chuti mlieka.
  • Bez boľavých brušiek: Rastlinné oleje, pokiaľ sa v dojčenskom mlieku vyskytujú vo väčšej miere, obsahujú viac kyseliny palmitovej. Dočítala som sa, že pre dobré trávenie je dôležité chemické hľadisko: je rozdiel, kde je chemicky naviazaná kyselina palmitová v molekule glycerolu. Pre mňa, ako farmaceutku, je to jednoduchšie pochopiť, ale laicky zdôvodniť aj nechemikom náročnejšie 🙂

    Ak dojčenské mlieko obsahuje viac rastlinných olejov, dôjde k väčšiemu uvoľneniu     kyseliny palmitovej. Tá na seba viaže voľný vápnik, ktorý sa nevstrebe a spôsobuje     tvrdšiu stolicu. Pri správnom pomere mliečnych a rastlinných tukov sa vstrebáva     dostatok vápnika aj kyseliny palmitovej, stolica je mäkšia a dieťatko spokojnejšie     (mama detto).

  • Prosperujúce deti: Esenciálne mastné kyseliny (EMK) sú také mastné kyseliny (MK), ktoré si organizmus nedokáže tvoriť sám, ale musí ich prijímať stravou. Sú to najmä alfa-linolénová kyselina (ALA) a linolová kyselina (LA) a možno vám budú viac známe ako omega 3 a omega 6 MK. Optimálny pomer ALA a LA v akom sa prijímajú je 1:8. EMK sú hlavnými zložkami nervového systému a zmyslových orgánov (fotoreceptory sietnice a zrakového centra).

Mali sme šťastie a našli sme vyhovujúcu mliečnu dojčenskú výživu – France Lait. Dnes majú dievčatá 2,5 roka, a hoci mi bolo párkrát vytknuté, prečo nepijú ešte kravské mlieko, srdce a rozum mi radia vydržať na formule aspoň do troch rokov. Kravské mlieko totiž obsahuje viac bielkovín ako mliečna dojčenská výživa, a hoci to znie ako argument „za“ kravské mlieko, ich nadmerný príjem môže viesť k zvýšenej záťaži obličiek.

Kravské mlieko taktiež obsahuje 25-krát MENEJ železa ako v mliečnej dojčenskej výžive a táto  je doplnená aj o iné vitamíny, mastné kyseliny potrebné pre správny vývoj detí. Obrovskou výhodou pre mňa bolo aj relatívne ľahké zarábanie France Lait, hlavne v porovnaní s inými dojčenskými mliečnymi výživami. Rozpúšťa sa veľmi ľahko, neostávajú na povrchu hrčky a chutí mliečne a lahodne (jasné, že som musela vyskúšať aj ja). A plechovky od mlieka si odkladám, dajú sa v nich skladovať rôzne drobnosti (ušetrím na Ikea boxoch).

France Lait má vo svojom portfóliu aj mliečne obilninové kaše – ryžové a pšeničné, ktoré svojim deťom ozvláštňujem sezónnym ovocím a obsahujú (okrem 100 % francúzskeho mlieka) aj ďalších 11 minerálov a 13 vitamínov. Kaše neobsahujú žiadne umelé farbivá ani konzervačné látky a všetky prísady sú GMO free – bez geneticky modifikovaných surovín. Deti od 6 mesiacov si môžu pochutiť na ochutených  ovocných, keksíkových či medových kašiach. Napríklad takto:

Čo sa týka samotnej prípravy kaše, zo začiatku mi robilo problém zistiť, ako správne kašu pripraviť, aby sa nehrčkavela. Priznávam, že prvé pokusy skončili vo vysokej nádobe, kde som hrčky šľahala, aby to bolo ono 😀 Ale ako sa vraví: Cvik robí majstra! a postupom času sa z toho stala brnkačka.

TOPkou je však u nás klasická krupičná kaša so škoricou. Namiesto kravského mlieka zarobím France Lait 3 a doňho primiešam detskú krupicu. Navrch trochu škorice a ak nezjedia deti, zalizuje sa tatino. Dokonca mu chutí viac ako krupica z kravského mlieka.

Samozrejme, každá mama sme iná. Niektorá uprednostní umelé mlieko, ďalšia kravské mlieko, iná žiadne mlieko, alebo dojčí do (samo)odstavenia. Dôležité je, že to vyhovuje nám aj deťom. A napriek rozdielnym názorom sme všetky bezpochyby SUPERMAMY.

-----

Tento článok vyšiel s podporou FRANCE LAIT

Krasny clanok ❤️

10. sep 2018
10. sep 2018

kasicky su mnamka 😍 super ze dievcaram chutia 👍n

10. sep 2018

Och super začiatok a tresk - reklama
Nechala som sa nachytať 😅

10. sep 2018

@kiska153 mnohe mamicky, ktore nemozu dojcit napríklad nevedia, co by malo UM obsahovat a podla coho ho vybrat. Mozno to niektorym pomoze 😊

10. sep 2018

@melleanor to ja nespochybujem, len vravím, že som sa dala nachytať
Nadpis a'la Nový čas 😉

10. sep 2018

@kiska153 ja detto...😀 ani by som nezačala citat keby viem že ide o reklamu zabalenú do článku 😳

10. sep 2018

@melleanor to je pravda, ale to sa dá napísať aj bez uvedenia konkrétnej značky , ako keby táto bola nejak výnimočná v porovnani s ostatnými, a keď prisla veta o ušetrení na ikeaboxoch ... to som sa aspoň zasmiala a prestala čítať ďalej 😀

10. sep 2018

Dvojicky sa daju v pohode dojcit (moje do 20mesiacov) aj postarat o starsie deti (o 2,5 a 4 roky starsie). A urcite sa mamina pri dojceni lepsie vyspi ako pri zorievani vody, spraveni davky, umyti flias, sterilizovani atd atd atd. A urcite je to zdravsie. Kto nechce, nechce ale netlacit UM ako super alternativu.

11. sep 2018

@amandamath no v pohode sa to nedá. Keď to nejde tak to nejde, bohužiaľ. Čo bol aj náš prípad. Bola som pripravená na duo dojčenie, avšak realita bola iná :/ od 3 mesiacov sú moje dvojičky čisto na um. O tom, že je zdravšie MM....je to pravda, určite, ale "nedobre" sa to počúva/číta keď sme silno chceli a nemohli sme to našim dvojkam dopriať.

11. sep 2018

Aj my sme presli na France late, kamoska poradila. Pri ostatnych s lepsou reklamou bol krik a plac pri tomto pohodovy spanok. A zda sa mi, ze i ked maly rastie paradne, nie je nejak tucny (co sa stava pri inych dokrmoch). Kojime pritom stale raz denne, viac sa netvori.

11. sep 2018

U nas sa sice dojcilo,,ale aj dokrmovalo Um od zaciatku,, nakolko moji boli papkaci a mliecka bolo akosi malo pre oboch,, vyskusali sme viac UM ale France lait bolo najlepsie.. a poznam velmi vela mamiciek ci uz v mojej rodine alebo mojom okoli ktore nedaju na o mliecko dopustit,, ale jasne kazda mamina vie co je pre nu a pre jej dieta najlepsie,,, a
@amandamath na to zarabanie mliecka,, je aj lahky tryk,, podu si prevarit do termosky nechat prechladnut na dobru teplotu,, a mliecko si napr, nadavkovat do davkovaca,hlavne v noci to je super nemusis ratat ,len nasypes,,pretrepes a hotovo,,, flas umyt je najmenej,, fungovali sme takto skoro rok,,,dvojicky som mala obriadene za pol hodiny,,prebalene,napapane,..

11. sep 2018

@amandamath no, ja som aj napisala, ze som sa rozhodla pre druhu najlepsiu alternativu po dojceni. Mozno, keby neboli dvojicky moje prve deti a mala by som uz co-to odkojene, aj to dojcenie by prebehlo inak 😊 Ak sa niekedy postasti 3 (pripadne 3 a 4 vzhladom na moju predispoziciu), nenecham sa tak rozhadzat a snad sa mi podari dojcit dlhsie 😊

11. sep 2018

A kde si zohnala kase France lait?

11. sep 2018

@zuzka2288 napriklad na www.pharmshop.sk 🙂

11. sep 2018

Mlieka maju v Dr. Max, aj ked nie su vystavene v predajnach.

11. sep 2018

@melleanor z vasho clanku V zúfalej snahe byť dokonalou matkou–dvojmatkou som dojčila, odsávala, dojčila, odsávala ... Aj ja som robila toto plus po polhodinovom odsavani pol hodinu z flase krmila jedno z dvojiciek a potom hura v noci 1-2 hodinky spanku a znova vacsiu dvojicku nakojit ( na poziadanie) a dokola pocas prvych 6 tyzdnov a pritom starostlivost o dve starsie deti (2.5 a 4 roky) a domacnost a bola som na ne vsetky sama okrem toho, ked bol manzel po robote doma ale v noci sa snazil spat aby podal nejaky vykon v praci. Takze o zufalstve by som vam vedela rozpravat. No ale stalo to za to a upravilo sa to ak sa zacne dojcit zvycajne to aj pokracuje ak sa chce. Len pri dvojka sa akosi samozrejme neda dojcit! A pokracovacie mlieka to uz je len nevyhnutnost ....

11. sep 2018

Pri prvom malom som odsavanim postupne stratila mlieko. Raz, bolo to po porode uz doma, neskoro vecer som volala mojej mamine, ze som vytiahla uz len par kvapiek a pred nami je cela noc a ja neviem co robit. Straaaasne som nariekala, bola som z toho nestastna, ze nedokazem uzivit moje dietatko.
Moja mama duchaplne utekala do poslednej otvorenej lekarne. Surne sme potrebovali mlieko. Zhodou okolnosti jej pani lekarnicka ponukla France Lait. Fungovali sme na nom tri roky.
Este pred siestimi rokmi ho bolo tazko zohnat. Preto sme ho objednavali a kupovali aj po 10 plechovkach naraz. Maly z neho prosperoval, spinkal a koliku sme nepoznali. A navyse bolo oproti tzv znackovym podstatne lacnejsie.
Len raz sa stalo, ze ho nikde nemali a museli sme kupit nutrilon. Po nutrilone sme skoncili na pohotovosti s alergickou reakciou a kolikou ako oci.
Druheho syna som uz nastastie kojila, no ak by som nemohla urcite by som ako po prvom siahla po France Lait.

20. sep 2018

Začni písať komentár...

Odošli