Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Znakovanie: Ako sa dohovoriť s bábätkom, keď nehovorí?

Počuli ste už o znakovej reči pre batoľatá? Nie?! Chyba! Baby signs alebo po našom znakovanie je úžasná dorozumievacia pomôcka pre rodičov, kým ich deti ešte nerozprávajú.

Teoretických informácií nájdete na webe neúrekom, my sme pre vás vyspovedali mamičku, ktorá si znakovanie zamilovala a priblížila nám jeho používanie v každodennej praxi.

"Prvýkrát som sa o znakovaní dozvedela na internete, ešte skôr, ako som otehotnela.  Táto myšlienka má oslovila, no zatiaľ nebola aktuálna. Druhýkrát mi znakovanie pripomenula jedna známa, ktorá ho tiež úspešne praktizovala so svojimi ratolesťami a keďže som už bola tehotná, začala som si o tomto prístupe v komunikácii s malými deťmi hľadať viac informácií," začína svoje rozprávanie @tarniah, mamička malej Adelky.

Čo je to znakovanie?

Baby signs rozvinuli americké profesorky vývojovej psychológie, ktoré znakovanie batoliat starostlivo preskúmali a zistili, že znakovanie je pre deti aj rodičov výborný základ pre obdobie rozprávania. Akonáhle deti začnú používať na komunikáciu namiesto rúk a rôznych pohybov svoje ústa, upúšťajú od znakovania a následne sa zlepšujú a zdokonaľujú v hovorenej konverzácii.

"Veľa ľudí sa obáva že deti nebudú chcieť rozprávať, keď sa naučia znakovať. Pravda je taká, že znakovanie deti v rozvoji reči vôbec nebrzdí, ale naopak. Znakovanie reč rozvíja a znaky sú len nejakým dočasným medzistupňom, ako napríklad aj štvornožkovanie pred chodením. Podľa vykonaných štúdií vraj dokonca znakujúce deti začínajú rozprávať skôr a majú bohatšiu slovu zásobu, čomu na základe vlastnej skúsenosti so znakovanim aj verím. Vďaka znakovaniu totižto veci pomenúvate nielen z vlastnej iniciatívy, ale aj zakaždým, keď ich odznakuje vaše dieťa. Tým pádom rozprávate nespočetne viac ako bez znakovania. Napríklad také slovo strom. Ak by som neznakovala, zmienila by som sa o ňom počas prechádzky možno raz, ak vôbec, ale odkedy tento znak začala používať naša Adelka, o stromoch rozprávame skoro celou cestou. Takže namiesto toho, aby slovo strom počula raz, ho počuje aj 20-krát. Preto verím že sa jej takto slová do hlávky dostanú skôr a akonáhle bude schopná rozprávať tak to pôjde ako po masle," pridáva @tarniah svoj pohľad na vec.

Porozmumenie na nezaplatenie

Znakovanie má pre dieťa a jeho rodiča charakteristické znaky pre určité slová alebo slovné pomenovania, napr. pes, som hladný. Deti veľmi rady hovoria so svojím okolím a ak nie sú schopné na komunikáciu používať hovorené slová, sú rady, keď niekto ich znakom rozumie a vie, čo nimi chcú povedať a čo požadujú. "Neznakujúce detičky v jej veku prevažne ukazujú na veci prstom a pritom si čosi bľabocú. Rodičia možno ani netušia, čo chce ich dieťa povedať a hovoria o niečom úplne inom. To je podľa mňa škoda, keď to ide aj inak. Uvediem príklad: Adelka znakuje slovo kvet, keď prechádzame okolo domov, kde majú za oknom kvietky. Keby sme neznakovali a ukázala by prštekom na kvietky za oknom, najskôr by som asi povedala, áno to je dom... Takto si rozumieme na úplne inej úrovni, čo teší nás aj Adelku. Jedného dňa ma milo prekvapila na plavárni, keď začala znakovať hodiny, ktoré som jej tam nikdy neukázala. Nebyť znakovania, ani by mi nenapadlo upozorňovať na plavárni práve na hodiny. No deti sú veľmi vnímavé a často vidia aj to, čo mi prehliadneme," vysvetľuje.

Deti si prvé znaky vytvárajú samy a keď vidia, že im rodičia rozumejú, rady a rýchlo sa učia nové znaky od svojich rodičov. Vytváranie nových znakov upevňuje puto medzi dieťaťom a rodičmi. "Je to úplne jedno, ako niečo odznakujete. Je to váš jazyk a stačí, že mu rozumiete vy a vaše dieťa. Nemusíte teda so sebou nosiť veľký slovník alebo sa učiť znaky dopredu. Kedykoľvek dieťa prejaví záujem o niečo nové, môžete si znak vymyslieť. Ja sa inšpirujem znakmi z online slovníka, ale častokrát si znaky vymýšľam. A práve preto, že s detičkami sa komunikuje čo najjednoduchšie a najzrozumiteľnejšie, tak sa vymyslené znaky často veľmi podobajú alebo dokonca zhodujú s tými v slovníku. Pre mňa je znakovanie nesmierne obohacujúce. Keby sme s Adelkou neznakovali, ani vo sne by mi nenapadlo, aké bystré sú už také malé deti," dodáva @tarniah.

Zapojte celú rodinu

Najlepšie ide znakovanie dieťaťu s rodičom, ktorý je s ním v častejšom kontakte, teda doma na rodičovskej dovolenke. Rodič, ktorý je s dieťaťom menej, väčšinou otec, má väčší problém sa s batoľaťom dohovoriť. Baby signs je preto vhodnou rečou medzi oboma, ako sa dohovoriť a zosilniť tak puto medzi otcom a dieťaťom.

"Záujem o znakovanie má samozrejme manžel, ale aj naša rodina a priatelia, čo je pochopiteľné, keďže tým malým stvoreniam túži rozumieť každý. Babka, tá sa ma napríklad po každej prechádzke s Adelkou pýta, čo znamená, keď robí ručičkou to a to. Ja mám zo znakovania obrovskú radosť a keď vidím, ako sa teší Adelka, že viem čo mi chce povedať, tak by som znakovanie zaradila ako povinnú prípravu na rodičovstvo," s humorom sa delí o svoju radosť @tarniah.

Kedy deti začínajú znakovať?

Deti začínajú znakovať v čase, keď poznajú prvé slová, ale k ich popisu nepoužívajú hovorené slovo. Väčšinou ide o obdobie okolo 10. mesiaca veku. Vhodnými pomocníkmi sú teda ruky a pohyby. Dieťa vie takmer dokonale znakovať po 1. roku.

"My sme začali znakovať,  keď mala Adelka 4 mesiace. Ona prvýkrát zreteľne znakovala okolo 8. mesiaca a v 10 mesiacoch už začala znaky spájať. Deti si znaky často vymýšľajú aj samé, respektíve si ich upravia podľa seba, takže sa s manželom potom vzájomne učíme znaky, ktoré sme odhalili. Je to taký tvorivý proces, kde sa učíme všetci."

Prínos Baby signs

Odborníci považujú za hlavný prínos baby signs znižovanie frustrácie u detí; zvyšovanie dôvery a sebadôvery; zlepšenie vzťahu medzi rodičmi a deťmi; rýchlejší rozvoj reči a aj dokázanie okoliu, aké dokážu byť batoľatá múdre a vnímavé. S tým súhlasí aj @tarniah: "Adelka má teraz rok a ja som vďačná, že sme sa o znakovaní dozvedeli a môžeme s ňou komunikovať aj o tom, čo má na mysli ona, nielen my. Naozaj, častokrát začne znakovať veci, o ktorých by mi v tej chvíli rozprávať nenapadlo. Myslím, že každý, kto sa so znakovaním stretne a vidí, aké je prínosné, neodolá a tiež to skúsi. Preto som si našla čas podeliť sa s našou skúsenosť so znakovaním a podeliť sa tak o radosť, ktorú zo znakovania máme. Dúfam, že niekoho osloví a začne znaky so svojimi deťmi používať a deti to tu s nami budú mať aspoň trošku jednoduchšie."

Používate tiež znakovanie?  Akú máte vy skúsenosť s Baby signs? Podeľte sa s ňou vo WIKI a inšpirujte ostatné mamičky, ktoré možno zvažujú, či znakovanie stojí za vyskúšanie.

  Ja som skusala znakovat s mojou dcerou. Take vymyslene znaky. Ked som jej zacinala davat prve prikrmy, odmietala nechcela a zacala plakat. A zostala som prekvapena, ked mi ukazala znak mliecka.

  28. apr 2017

  Ja som taktiez chcela ucit znakovat. No nebolo to potrebne. Nas syncek od desiateho mesiaca rozprava (lampa, mapa, pipe) a rocny uz ovladal 50 slov a hovoril v jednoduchych vetach. Teraz uz hovori uplne vsetko a zrozumitelne. V dvoch jazykoch.

  30. apr 2017

  Od deviateho.

  30. apr 2017

  ja som začala znakovať od cca prvých príkrmov. akurát minule ma muž pochválil, že mu to veľmi pomohlo - tým, že je menej s malou, tak veľakrát nevedel, čo chce, čo potrebuje, čo si pýta, či ešte niečo chce alebo stačí...a pre mňa tiež super, malá spokojnááá ,keď vidí, že vieme, čo chce...spokojnosť, odporúčam 🙂
  tiež sa stretávam s názormi, že dieťa nezačne rozprávať, lebo znakuje alebo že začne neskoro rozprávať...nesúhlasím. a aj tak nikdy neviete, kedy začne dieťa rozprávať. iskrickaa super super, že už od 10.mes.rozpráva. obdiv. a niektoré až oveľaaa neskôr. my sme to robili kvôli porozumeniu a z mojej strany profesionálna deformácia (špec.ped.) :D

  13. máj 2017

  @phulakova ahoj,mohla by som tvoju skusenost pridat aj do wiki? Dakujem

  13. máj 2017

  nelinkabublinka určite 🙂

  13. máj 2017