Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
  Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  oncology_nurse
  5. jún 2019    Čítané 619x

  Oilesen - vitamín D trochu inak 🙂

  V prvom rade by som sa chcela poďakovať firme Oilesen a teamu MK za možnosť vyskúšať novinku vo svete vitamínov a výživových doplnkov 🙂

  Keďže pomedzi 10 mamičkami som bola vybratá na testovanie aj ja, je na čase podeliť sa s vami o naše dojmy z testovania. Na úvod musím povedať, že celý máj sme sa borili s chorobami, bol to otrasný, upršaný mesiac, deti schytali mononukleózu, ktorú im skomplikovala streptokoková angína, ja som ostala "iba" u tej angíny - ale v takej forme, že len o vlások som ušla hospitalizácii. Zachránilo ma len to, že sama som zdravotníčka, a teda som sa vedela odsledovať aj doma. No ak by bolo nutné nasadiť antibiotiká do žily, čo bola tiež jedna z možností, nemocnici by som sa nevyhla, to by som asi doma nedala, hoci teda infúziu by som si spustiť zvládla 😀 Len to som tým chcela povedať, že nebola veľmi nálada na písanie priebežných dojmov a postrehov z testovania. Ale keďže všetko zlé je na niečo dobré, tak vitamín D sa nám počas choroby zišiel dvojnásobne a testovali sme poctivo aj počas tých horších dní.

  Teraz trocha teórie - Vitamín D alebo kalciferol(y) je názov skupiny vitamínov, ktoré sa rozpúšťajú v tuku. Pod vitamínom D sa chápe skupina látok, ktoré boli objavené v roku 1922 (Elmer McCollum). Sú to steroidové hormonálne prekurzory, ktoré sú známe najmä svojou antirachitickou účinnosťou. Keďže si ho telo vytvára samo, ide skôr o hormón ako o vitamín. Pri nedostatočnom oslnení človek potrebuje vitamín D prijímať ešte aj v potrave.

  Aj keď prostredníctvom stravy dostaneme do organizmu len 5 % potrebnej dávky vitamínu D, na konzumáciu potravín, ktoré nás ním dokážu „nabiť“, netreba rezignovať. Vitamín D obsahujú najmä ryby, tresčia pečeň, vaječné žĺtka, cereálie, strukoviny...

  Okrem toho, že vitamín D je nevyhnutný pre rast a vývoj zdravých kostí a zubov, tiež je dôležitý pre náš imunitný systém. Existujú aj štúdie, ktoré potvrdili nižšií výskyt ochorení sklerózou multiplex u ľudí, ktorí majú dostatočný prísun vitamínu D, ako u tých, ktorí majú tohto vitamínu nedostatok. Uvádza sa aj preventívny účinok proti nádorovým ochoreniam.

  Vitamín D je jedným z vitamínov, ktorým sa človek môže predávkovať (rovnako ako vitamínmi A, E a K), preto je potrebné dodržiavať primerané dávkovanie, ktoré odporúča výrobca jednotlivých preparátov s obsahom vitamínu D.

  Ako som spomenula, my konkrétne sme testovali vitamín D značky Oilesen.

  V balíčku, ktorý nám prišiel, sme našli nielen túto roztomilú žirafku, ktorú si deti hneď obľúbili- staršia dcéra s ňou aj spáva :D, ale najmä dve krabičky OILESEN VITAMÍN D3 500 v spreji a dve krabičky OILESEN VITAMÍN D3 400 kvapky. 

  OILESEN VITAMÍN D3 500 v spreji

  Ideálny pre celú rodinu. Ide o novinku s pomarančovou príchuťou, ktorá zaistí cez ústnu dutinu čo najrýchlejšie podanie vitamínu D3. Je taktiež bez cukru, lepku a laktózy. Je vhodný nielen pre mamičku a otecka, ale aj pre všetkých veľkáčov od 4 rokov.

  Tento produkt som testovala ja, manžel a samozrejme naša 5-ročná dcéra. Tá asi najviac zo všetkého ocenila pohodlné dávkovanie, ako aj to že sa nemusí zapíjať (aj tak ho ale z času na čas zapíja) a, samozrejme, najviac zavážila príjemná chuť 🙂 Jedno balenie obsahuje až 320 dávok, čiže vydrží naozaj veľmi dlho.

  Manžel, napríklad, nemá žiadne výraznejšie zdravotné problémy. Za celý čas, čo sa poznáme, a sme spolu 8 rokov, nebol nikdy nijako vážne chorý. Naše deti a ja sme však pravým opakom. Naša imunita nie je veľmi silná, staršia dcéra čochvíľu prinesie dajaký bacil zo škôlky, od nej to chytí mladšia a neraz sa stane, že sa nakazím aj ja. Zatiaľ neviem posúdiť, či nám práve tento vitamín pomôže vyriešiť tento problém, lebo užívame ho ešte len 4 týždne a z toho 3 týždne sme sa motali v nekonečnom kolotoči chorôb, ako už som spomenula. Ale čo môžem naisto potvrdiť, že mne osobne sa prestali štiepiť nechty, sú pevnejšie a tak ľahko sa nepolámu, a to som s týmto problémom bojovala už od septembra, čiže teraz som spokojná 😀

  OILESEN VITAMÍN D3 400 kvapky

  Tieto kvapky sú vhodné pre bábätká od ukončeného prvého mesiaca. Ich zloženie je 100 % prírodné – Vitamín D3 a extra panenský olivový olej, ktorý zlepšuje vstrebávanie vitamínu D3. Sú bez konzervantov, É-čok, antioxidantov, cukru, lepku a laktózy. Tieto kvapky testovala mladšia dcérka, ktorá má 2 roky a 9 mesiacov. Veľmi sa jej - a aj mne - páčilo praktické dávkovanie, aké poznáme z klasického Vigantolu, len kvapátko nie je sklenené. Kvapky majú neutrálnu príchuť, majú slniečkovo žltú farbu.

  Tiež zatial neviem posúdiť učinok čo sa týka zredukovania častejších ochorení dýchacích ciest, ale môžem s kľudným svedomím povedať, že sa jej zmiernili príznaky atopickej dermatitídy, ktorou trpí vlastne od narodenia. Asi všetky mamy atopikov to poznajú, sú ročné obdobia, kedy sú prejavy horšie, a obdobia, kedý sú lepšie alebo žiadne. U nás býva jar taká "krízová" v tomto ohľade, no povedala by som, že vitamín D priaznivo vplýva aj na toto nepríjemné kožné ochorenie.

  Ináč, ak zrovna nie sme chorí, sme dosť aktívna rodina, síce odkedy staviame dom, je pomenej času na rôzne výlety, ale ak sa dá, ideme niekde, najradšej do hôr - ja milujem horské slniečko, a tak vitamín D dopĺňame aj takým spôsobom, a kedže bývame len 150 km od rakúskych Álp, je cieľ našich častých výletov viac ako zrejmý 🙂 A takto sa "dobíjame" déčkom v slnečnej podobe - nebojte sa, vetrovky sme neskôr dali dole, ale ráno bolo chladnejšie 🙂

  A keďže naše deti trávia veľa času vonku, rôznymi aktivitami, verila som, že nedostatkom vitamínu D netrpí ani jedna z mojich dcér, preto ma prekvapilo, keď som s mladšou náhodne absolvovala odber krvi, okrem iných parametrov aj na zistenie hladiny vitamínu D v krvi, a mala ju zníženú. Lekár nám odporučil podávať vitamín D celoročne a v júni odber zopakovať - čiže vitamín D Oilesen prišiel ako na zavolanie a som naozaj zvedavá na výsledky odberu, ktorý dcéra absolvuje o mesiac. Určite napíšem tu pod článok do komentu, že ako to dopadlo 🙂

  A či by som produkty Oilesen odporučila aj ostatným mamičkám? S kľudným svedomím áno. Je to zase niečo iné, no predsa potrebné. Dávkovanie u obidvoch produktov je super, taktiež oceňujem prírodné zloženie, ako aj snahu firmy prísť s niečím novým, čo má navyše aj príjemnú chuť a veľmi priaznivý vplyv na naše zdravie.

  Nehovorím, že všetko stojí a padá na vitamíne D, ale nemôžem poprieť, že je pre človeka dôležitý - najmä v dnešnej dobe plnej civilizačných chorôb. Najdôležitejšie je získávať jeho dostatok v už ranom veku, čiže už od bábätka, nepodceňovať jeho význam a taktiež to nepreháňať s dávkovaním 😉

  Ďakujeme ešte raz, aj napriek náročným týždňom s chorobami bolo testovanie príjemné a osožné.

  oncology_nurse
  31. dec 2018    Čítané 328x

  Ako sme bacilov vyháňali, alebo Ako sme inhalátor Omron testovali 🙂

  Vopred by som sa chcela poďakovať MK za možnosť testovať inhalátor, veľmi sme sa tomu potešili a teraz prišiel čas sa s vami podeliť o naše skúsenosti. Samozrejme, vďaka svojej profesii (som onkologická sestra) som podobné prístroje poznala už popri svojej práci na ARO, čo už je takmer 10 rokov dozadu. Na ARO sme ale nemali takéto malé chytré mašinky, ale veľké nebulizátory, ktoré sme pripájali na centrálny rozvod vzduchu (alebo aj kyslíka, podľa potreby) a pacientom sme po extubácii dávali takto cez masku inhalovať Ambrobene+ Ventolin. Vtedy by mi však ani len vo sne nenapadlo, že raz budem používať inhalátor aj ja doma 🙂 

  Domáce inhalovanie je však celkom o inom, najma je to oveľa pohodlnejšie, tak poďme sa na to pozrieť trocha bližšie. 

  Princípom tohoto typu inhalátora značky Omron je kompresor, ktorý vháňa vzduch cez hadičku do nádobky s liečivom, kde malý, skladný nebulizér premení liečivo na aerosol, ktorý pomocou masky, alebo pomocou ústneho či nosného nadstavca inhalujeme a liek tak vie okamžite začať účinkovať tam, kde je to treba- priamo v dýchacích cestách. 

  Čo všetko môžeme inhalovať? 

  Ak chceme inhalovať preventívne, alebo chceme len zvlhčiť dýchacie cesty, najlepšie je použiť fyziologický roztok (do 1l vody pridáme 9g kuchyňskej soli), rôzne minerálne vody- najznámejšia minerálka, ktorú používame pri liečbe dýchacích ciest je určite Vincentka. Preventívne inhalovanie raz denne sa odporúča najmä v zimných mesiacoch. 

  Ak chceme inhalovať z liečebného dôvodu, napríklad pri úpornom zahlinení, môžeme použiť Ambrobene roztok (pozor, treba kúpiť 7,5mg roztok, nie sirup!), alebo Mucosolvan. Ďalej takto môžeme inhalovať napríklad Pinosol, prípadne sa spýtame v lekárni, aké roztoky do inhalátora môžeme kúpiť pre konkrétny zdravotný problém. 

  Vedeli ste, že môžeme inhalovať aj bylinky, resp. nesladané, vlažné bylinné odvary? Napríklad mätový, medovkový, tymiánový, levanduľový, harmančekový, škoricový... záleží len na vás a prečo práve teraz chcete inhalovať. 

  Lekár môže v opodstatnených dôvodoch predpísať aj inhaláciu kortikoidov, napríklad u astmatikov, alebo ťažkých alergikov.

  Inhalovať môžeme pri nádche,  angíne, laryngitide, faryngitide, bronchitide, sinusitide... môžeme tak skrátiť dobu liečby aj predísť prípadným komplikáciám- napríklad zápalu stredného ucha pri nádchce, kedže hlieny sa lepšie uvolnia a lepšie idú von. 

  Ešte by som chcela povedať, že dôležitá je správna technika inhalácie- na nete nájdete  dobré návody, ako správne inhalovať. 

  Ja som sa do výzvy na testovanie inhalátora Omron na profile @konik_testuje prihlásila preto, že mám dve dcérky, ktoré často trpia zápalom dýchacích ciest. Či už sú to bežné nádchy, angíny, faryngitidy, zápaly priedušiek a ja sama zvyknem mávať laryngitidy (čo deti zatiaľ našťastie nikdy nemali, tu musím zakopať...) a dlhšie už som zvažovala kúpu inhalátora. Len nebola som si celkom istá, ktorý typ pre nás bude vhodný, či to je naozaj dobrá investícia... A kedže sme boli vybratí okrem ďalších 5 mamičiek aj my, už som nemusela ďalej váhať a rovno sme mohli začať testovať 🙂 

  Inhalátor má praktickú tašku na prenášanie a okrem nádobky na liečivo a vzduchové hadičky aj bohaté príslušenstvo:

  1x maska pre dospelých, 1x maska pre deti, 1x ústný nadstavec, 1x nosný nadstavec a až 5x náhradný vzduchový filter. 

  Čo sa týka staršej dcéry, ktorá bude mať o tri mesiace 5 rokov, tak tá nemala žiaden problém ohľadom inhalátora, ani ohľadom inhalácie. Ochotne testovala, vyskúšala masku aj všetky nadstavce, inhalovala aj preventívne, aj pri chorobe. Preventívne Vincetku, pri chorobe sme pridali aj Ambrobene roztok. Husté hlieny sa rýchlo rozpúšťali, v porovnaní s perorálnym podávaním mukolytík určite o dosť rýchlejšie a najmä efektívnejšie- vedela ich lepšie a skôr vykašlať. Čiže za mňa určite spokojnosť. Jediné, čo by som vytkla, je detská maska, mám v pláne ísť kúpiť inú, lebo táto jej stále padá dole, aerosol potom uteká kade tade,  prípadne jej gumička deformuje ušká 😀 a masku si musí držať. Maska pre dospelých má podobné mínusy, ale kedže ja nemám narozdiel od dcéry problém s tým si ju pridržať, tak to veľmi nerišeim. 

  Záverom by som chcela povedať, že inhalátor splnil moje očakávania, určite je to super pomocník nielen v boji proti chorobám dýchacích ciest, ale napríklad aj pri alergiách a oceňujem možnosť preventívného používania. A práve na prevenciu sa chcem túto zimu o čosi viac zamerať, čiže inhalátor sa stal verným spoločníkom a má svoje čestné miesto v našej domácnosti 🙂 Tak hor sa posiľňovať imunitu (nielen) dýchacích ciest! 

  oncology_nurse
  6. aug 2018    Čítané 367x

  Rakovina krčka maternice- tichý zabiják...

  Ahojte 🙂 Keďže som dlhší čas nepridala žiaden článok, rozhodla som sa to dnes napraviť. No dnes to nebude veľmi oddychové čítanie, skôr taká "malá osveta". Robila som si poriadok vo veciach a dávam dohromady materiály do školy na ďalší semester (nech žije moje trafené rozhodnutie vrátiť sa po tridsiatke do školy 😀) a narazila som aj na prezentácie, prednášky, ktoré som robila v spolupráci s bývalými kolegyňami a kolegami z VOÚ v Košiciach na rôzne podujatia- či už konferencie, alebo interné školenia, edukáciu pacientov či ich rodín... Hovorím si, že niektoré informácie sa zídu aj tu, keďže my ženy sme tu na koníku v prevahe. Tak tentorez jeden článok, ktorý bude informovať o onkologickom ochorení, ktorému podľahnú v dnešnej dobe čoraz mladšie ženy. Tá posledná, ktorú som poznala, mala 27 rokov... 
  Nuž, poďme na to. Keby mal tento článok pomôcť čo i len jednej žene, budem rada. 

  Baby, nezanedbávajme sa. Choďme pravidelne na preventívky ku svojmu gynekológovi/gynekologičke...


  Rakovina prsníka a rakovina krčka maternice patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce onkogynekologické ochorenia. V rámci štátov Európskej únie sa Slovensko dlhodobo umiestňuje na nelichotivých posledných priečkach, čo sa týka skríningu, primárnej prevencie a úmrtnosti na rakovinu krčka maternice. Kým rakovinu prsníka môžu ženy v značnej miere odhaliť samovyšetrením, rakovinu krčka maternice odhalí jedine preventívna prehliadka u lekára. Len približne 23 percent žien u nás však absolvuje pravidelne skríningové vyšetrenie. 

  Na Slovensku si rakovina krčka maternice vyžiada približne každý druhý deň život jednej ženy. Ročne sa diagnostikuje okolo 550 až 600 nových prípadov, pričom ochoreniu podľahne asi 200 pacientok. Najviac postihnuté sú ženy medzi 40 až 50 rokom života. Ohrozené sú aj mladšie ročníky.

  Tento typ rakoviny postihuje ženy o 15 až 20 rokov skôr v porovnaní s ostatnými zhubnými nádorovými ochoreniami. Priemerné skrátenie života ženy s týmto ochorením predstavuje viac ako 17 rokov. V minulosti sa pritom tento typ rakoviny vyskytoval vo vyšších vekových skupinách, trend sa však zmenil a vek, kedy ochorenie prepukne, sa znižuje.

    OCHORENIE SA VYVÍJA POTICHU! 

  Vývoj rakoviny krčka maternice väčšinou prebieha bez príznakov a trvá vo väčšine prípadov dlhšie časové obdobie. Zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť, často nie sú ani viditeľné a zistia sa až cytologickým vyšetrením. Riziko výskytu rakoviny krčka maternice je pritom päťkrát vyššie u tých žien, ktoré neabsolvujú preventívne prehliadky. Naopak vyhliadky žien, u ktorých je ochorenie zachytené včas, sú oveľa lepšie. Takmer všetky sa môžu vyliečiť.

  Skríning rakoviny krčka maternice sa vykonáva u žien vo veku od 23 do 64 rokov, pričom prvé dva odbery cytológie sa robia v ročnom intervale. Ak sú tieto dva cytologické výsledky negatívne, pokračuje sa v trojročnom intervale, a to do 64 rokov. Skríning vo veku 64 rokov sa ukončí, ak sú posledné tri cytologické nálezy negatívne.

  Rakovinu krčka maternice zapríčiňuje pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu (HPV). 
  Ide o bežný vírus, ktorý sa vyskytuje u žien aj mužov, pričom sa s ním môže nakaziť každý, kto vykonáva akúkoľvek pohlavnú aktivitu. HPV vírusy sú vysokonákazlivé a veľmi rozšírené, počas života sa s infekciu stretne 80 percent sexuálne aktívnej populácie.
  Vedci identifikovali vyše sto rôznych druhov HPV, ktoré napádajú kožu a sliznice. Väčšina nevyvoláva žiadne príznaky a infekcia za pár dní zmizne. Niektoré však spôsobujú bradavice na končatinách alebo v oblasti genitálií. Vznik rakoviny môžu spôsobiť takzvané onkogénne HPV typy, ktoré sú zodpovedné nielen za rakovinu krčka maternice.
  Predpokladá sa, že 50 až 80 percent žien sa počas svojho života infikuje HPV vírusom a až polovica z nich sa infikuje onkogénnymi typmi. Väčšina infekcií spontánne ustúpi v priebehu niekoľkých mesiacov až dvoch rokov. Rakovina krčka maternice vzniká, ak infekcia spôsobená onkogénnymi typmi HPV pretrváva.

  Je veľmi ťažké vyhnúť sa infekcii vírusom HPV, pretože sa neprenáša výlučne pohlavným stykom, postačuje akýkoľvek kontakt s infikovanou kožou alebo sliznicou. Riziko infekcie sa síce zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov, infikovať sa však môže aj žena žijúca s jedným partnerom. Toto riziko zvyšuje aj fajčenie či užívanie orálnej antikoncepcie, vysoký počet tehotenstiev, imunologické faktory a história sexuálne prenosných infekcií ako sú napríklad chlamýdiové infekcie.

  oncology_nurse