Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
plamienok
13. máj 2017
61 

MATKY OBJÍMAJÚ SVOJE DETI DO SVOJICH SŔDC, ICH LÁSKA NIKDY NEUMIERA. (Ann Reeves Jarvis)

Dnes je opäť Deň matiek, druhá májová nedeľa. Zastavme sa na chvíľu a dotknime sa hĺbky nášho srdca. Prvé kvapky lásky sme dostali od našej mamy.  A mnohým z nás naplnila  podstatnú časť pohára, z ktorého čerpáme celý život. Naučila nás dôverovať životu. Starala sa a chránila nás. Tešila sa s nami, keď sa nám darilo a objala nás, keď sme plakali. S ňou sme sa učili vážiť si život a vzťahy. Ukázala nám ako rozlišovať dôležité od nedôležitého. Pomohla nám pochopiť, čo sa deje okolo nás. Kráčala s  nami a sprevádzala nás na ceste. Odpustila nám, keď sme ju zranili. Naučila nás milovať.

Oslavu Dňa matiek v Spojených štátoch presadila Anna Maria Jarvis  až po smrti svojej mamy.  Verím, že to nie je náhoda. Lásku a jej silu si často naplno uvedomíme až keď ju stratíme. Keď stratíme jej fyzický rozmer, možnosť objať, dotknúť sa, počuť a vidieť. Sila lásky je ale večná. Verím, že aj tí, ktorí svoju mamu nikdy nevideli alebo ktorí s ňou v živote boli len krátko, nikdy silu materskej lásky nestratili. Sprevádza nás celý život.

Myslím dnes na svoju mamu. Premýšľam, čo všetko som od nej do života dostala a ako s ňou lásku zdieľam. Ako dokážem milovať seba i iných a byť vďačná  za to, čo mi život daroval. Cítim jej lásku v svojom srdci a túžim ju zdieľať s ľuďmi, s ktorými kráčam. Ak by sa ma niekto opýtal o čom je život, odpovedala by som: O umení milovať.  A tomuto umeniu som sa začala učiť od mamy.

Dnešný deň nemusí byť iba radostným pripomenutím materskej lásky. Pre tých z vás, ktorí ste stratili alebo strácate svoje deti, mamu či starú mamu alebo ste vlastné deti nikdy nemali, môže byť aj dotykom s hlbokou bolesťou. Bolesťou z nenaplnenej túžby znovu ich vidieť, cítiť, dotknúť sa a počuť. Bolesťou z nenaplnenej túžby prežiť spolu to, čo sme nestihli, dopovedať si to, čo sme nedopovedali, dozvedieť sa to, čo o sebe navzájom nevieme.

Verím, že láska našich mám, starých mám a detí je večná a sprevádza nás celým životom. Môžeme byť smutní, ale zároveň dokážeme milovať. Hoci sa už nikdy našej mamy, starej mamy či detí nedotkneme, môžeme cítiť jej silu a čerpať z nej. Môžeme vnímať ich ochranu a zdieľať s nimi posolstvá životnej múdrosti. Môžeme v duši, nahlas či v liste dopovedať nedopovedané. Môžeme sa spolu v duši zasmiať alebo aj odpustiť si. Môžeme žiť spolu ďalej a milovať!

Dnes je deň matiek. Poďme ho spolu s nimi osláviť! A myslíme na tých, ktorí to môžu urobiť iba v srdci. Takých mám a detí v Plamienku i mimo neho je veľa...

MUDr.Mária Jasenková

14.5.2017