Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
puffu
28. sep 2017
853 

Je manuálnemu vysávaniu koniec?

Je manuálnemu vysávaniu koniec?
Naozaj? Naozaj si môžem vychutnať teplú kávu, zatiaľ čo robotický vysávač Roomba 966 od iRobot povysáva miesto mňa? Naozaj už nemusím pohnúť ani prstom, teda jedným prstom áno a budem mať doma podlahy bez omrviniek?

Tak čítajte a zhodnoďte samy.

Už, keď ma vybrali na testovanie robotického vysávača Roomba 966, som sa nevedela dočkať dňa, keď mi kuriér zaklope na dvere. Prvé prekvapenie nastalo hneď po jeho príchode. Ani neviem čo som vlastne čakala, ale určite som nečakala zásielku vážiacu približne 5kg o rozmeroch 50x50x15cm. Druhé prekvapenie nastalo po rozbalení. Stačilo zapnúť nabíjaciu stanicu do zásuvky a Roomba bola pripravená vysávať.

Tak som sa s veľkým nadšením hneď pustila do testovania. Roombu som testovala v dvojpodlažnom dome s laminátovou podlahou, dlažbou a dvoma stredne veľkými kobercami s krátkym vlasom. Výkonnosť Roomby ma naozaj prekvapila. Roomba v našej domácnosti zvládla drobné, malé a stredne veľké omrvinky. Poradila si s rozsypanou kávou, cukrom či múkou, omrvinkami po pečive, maškrtách a všelijakými nástrahami, ktoré jej nevedomky pripravoval môj 15 mesačný syn či iným bežným znečistením v domácnosti.
Roomba zvládla vysávanie okolo stien a rohov na jednotku. Horšie to už bolo s povysávaním kútov. Tie určite nezvláda na 100%. Možno by jej pomohli o kúsoček dlhšie štetinky na bočnej kefke.

Otestovala som aj vysávanie pri rôznych nastaveniach upratovania, ktoré sú dostupné iba cez aplikáciu iRobot Home.
V aplikácii sú dostupné 3 možnosti počtu prechodov:

- automatické
- jeden prechod
- dva prechody
- a taktiež sa dá zvoliť možnosť upratovania/neupratovania pri stenách.
Porovnávala som čas a výkonnosť všetkých nastavení v predsieni (4m2), kde som rozsypala kávu a nadrobila pečivo. Najhoršie dopadlo vysávanie s jedným prechodom. Najprv som skúšala možnosť upratovania aj s vysávaním pri stenách a keďže to dopadlo horšie ako som očakávala, tak som možnosť bez vysávania pri stenách už ani pri jednom prechode netestovala. 
Čas upratovania s vysávaním pri stenách: 6 min

Automatický prechod s vysávaním pri stenách dopadol dobre. Roomba zvládla vysávanie okolo stoličky a nechala iba zopár drobných nečistôt okolo steny. Vysávanie bez upratovania pri stenách už dopadlo horšie.

Čas upratovania s vysávaním pri stenách: 18 min
Čas upratovania bez vysávania pri stenách: 12 min

Upratovanie s dvoma prechodmi s vysávaním pri stenách dopadlo rovnako dobre ako pri predchádzajúcom automatickom prechode. Nevyhovujúco skončilo upratovanie pri zvolenej možnosti bez vysávania pri stenách.

Čas upratovania s vysávaním pri stenách: 12 min
Čas upratovania bez vysávania pri stenách: 8 min

Určite neodporúčam vypínať možnosť vysávania pri stenách v domácnostiach s malými detmi a rovnako neodporúčam zapínať možnosť jedného prechodu pri väčšom znečistení podlahy. Optimálnym nastavením je automatický prechod s vysávaním pri stenách.

Roomba nie je žiaden amatér. Dokáže vysávať pomerne dlho bez nabíjania. Presnejšie 90 min. Po tejto dobe zamieri k nabíjacej stanici, kde sa dobíja 75 minút a potom pokračuje vo vysávaní od miesta kde skončila.

Obitých stien a nábytku sa báť nemusíte. Roomba 966 má nárazník so spomaleným dotykom, takže pár cm pred akoukoľvek prekážkou spomalí. Ďalšou celkom užitočnou funkciou Roomby je aj zvládnutie prevýšenia podlahy až do 1.6 cm. Roomba sa dostala aj pod hojdacie kresielko a vždy z neho bez problémov aj vyšla. Jediné miesto s ktorým mala Roomba u nás problém boli jedálenské stoličky. Počas celej doby testovania sa v nich 4krát zasekla.

Čo Roomba nezvládla povysávať, boli už spomínané kúty a druhou nezvládnutou plochou bolo povysávanie pri prechodovej lište. Táto skúška Roomby nebola vôbec v pláne. Syn jedol a rozdrvil tyčinku na prechodovej lište a tak výzva pre Roombu bola na svete. Najprv som skúšala vysávanie funkciou Spot, Roomba nepovysávala ani 50% omrviniek. Pri klasickom zapnutí Roomby bol výsledok o niečo lepší, no stále ostali nedovysávané kúsky tyčinky na podlahe.

Veľmi prínosná je aj funkcia SPOT- vysávanie jedného miesta. Tú som testovala na najväčšej výzve v našom dome, o ktorej som si myslela, že Roomba nezvládne. Náš koberec. Koberec, s ktorým mal aj náš bežný vysávač problém. Roomba v tomto prekonala nie len moje, ale aj manželove očakávania.

Keďže máme dvojposchodový dom, Roombu som rovnako využívala na prízemí, tak aj na poschodí, takže som otestovala aj schodové senzory. Tým, že je Roomba ľahká, je manipulácia a premiestňovanie naozaj jednoduché a neobťažujúce. Roomba je plne využiteľná aj vo viac podlažnom dome. Stačí premiestniť nabíjaciu stanicu a vysávanie môže začať.

Keď zapnete Roombu neskoro večer, alebo naopak skoro ráno, susedia by sa stažovať na hluk nemali. V popise sa uvádza hlučnosť 60dB. Ak by som mala Roombu hlučnosťou prirovnať k nejakému elektrickému zariadeniu tak by to bol holiaci strojček.

Aplikácia iRobot Home
Aplikáciu iRobot Home som mala stiahnutú ešte skôr ako som mala Roombu doma. Aplikáciu som si hneď veľmi obľúbila. Je jednoduchá a veľmi prehľadná. Roomba sa dá pomocou nej kedykoľvek zapnúť a vypnúť, dá sa tam nastaviť možnosť upratovania na automatický, jeden alebo dva prechody, taktiež si viete pomocou aplikácie nastaviť aj týždenný harmonogram upratovania.Nájdete tam história upratovania s mapou povysávanej plochy. Cez aplikáciu vás Roomba upozorní keď s ňou nie je niečo v poriadku, upozorní vás na plný kôš a vždy dá vedieť keď dovysáva.

Virtuálna stena 

Pôvodne som si myslela, že virtuálnu stenu nebudem používať, ale v rámci testovania som ju skúsila a odvtedy ju používam 4-5krát týždenne. Je užitočná hlavne pri otvorenom priestore, kde si touto stenou viete predeliť priestor, ktorý povysávať chcete a ktorý nie. Virtuálnu stenu som najčastejšie využívala v kuchyni takmer po každom varení a niekoľkokrát som ju použila aj ako ochranný štít, keď sa moja 5 mesačná dcéra hrala na zemi.

Starostlivosť o Roombu
O Roombu som sa za tie tri týždne nejako extra nestarala. Zásobník na smeti som vyprázdňovala po každom použití, senzory na kôš som utrela 3krát a dôkladnejšie čistenie ostatných senzorov a kefiek som spravila posledný deň testovania. Tu je neporiadok, ktorý sa za tú dobu zachytil na kefkách a koliesku.

A aké bude moje celkové hodnotenie?

Za tri týždne testovania ma Roomba 966 presvedčila o tom, že je veľkým pomocníkom v domácnosti, že dokáže plnohodnotne nahradiť manuálne vysávanie. Roomba je veľmi štýlová, elegantná a zapadne do každého interiéru. 

Voči robotickému vysávaniu som bola veľmi skeptická, no už po pár použitiach ma Roomba presvedčila o tom, že je to niečo, čo budem chcieť mať doma stále. Roombu 966 hodnotím vysoko pozitívne a určite je to dobrá investícia v tejto uponáhľanej dobe, je pánom takmer dokonalého vysávania.

#test_roomba

Ja mam roombu uz niekolko rokov a som max spokojna 🙂 akurat som kupovala novu baterku po 3 rokoch. Inak fici stale 🙂

27. sep 2017

@lenka1108 ahoj aký máš typ mne by sa veľmi zišiel🙂 ďakujem

28. sep 2017
puffu
autor

@lenka1108 tak to je super..🙂 na zivotnost roomby som velmi zvedava..🙂

28. sep 2017

Super článok 👍, jediná nevýhoda je pre mňa stále cena...😐

28. sep 2017

Super recenzia, urcie pomohla, akurat sa s manzelom rozhodujeme o kupe Roomby a presne to vyuzitie v dvojpodlaznom dome ma zaujimalo 😊

28. sep 2017

ja som kupovala pred 6 rokmi a dosť drahý model a mne sa to neosvedčilo. Používala som to na to, že syn sa akurát narodil on sedel na zemi a okolo neho to behalo. Super vec ak máš veľké priestory, kde nie je veľa nábytku, ak je prah tiež problém, do kefiek sa stále vlasy zauzlovali, kedž sme doma 3 baby a nešlo to. A ešte ak nie ste doma, že ráno pustíš a odídeš a nehučí ti to 3 hodiny.

28. sep 2017

My mame predposledny model, 866 a po pociatocnom nadseni na nu pada prach.
Priprava miestnosti mi trva cca rovnako dlho ako vysavanie klasicky (zrolovat koberec s dlhym vlasom, lebo na ten sa roomba zamota, odniest stolicky, lebo medzi nimi sa zasekne😉).
Miestnost s velkostou cez 45 m2 uz nepovysava dobre, povynechava miesta. Casto netrafi do dokovacej stanice, lebo si sama odprace dok inde, takze ju uz nepustam pred odchodom do prace. Rovnako nezvlada nasu chodbu na hornom podlazi, lebo kolieskom prebehne cez okrajovu listu a nevie sa vratit spat. Nespadne, len ostane zaseknuta na kraji. Takze ju nakoniec pouzivam len v spalni a detskych, lebo tam vyborne povysava popod postele. Povysavanie kazdej z tychto miestnosti trva roombe cca hodinu, klasickym vysavacom 5 min.😉
A nie, nechcem novsi "lepsi" model, ktory uz mozno tieto muchy nema, lebo aj o tomto to predavac tvrdil😉.

28. sep 2017

Moja segra ju ma asi 3 tyzdne. A ze taka p...ina 😂 kupil jej manzel ale vobec nieje spokojna

28. sep 2017

@luslus moj muz, ked vidi, ze idem niekde pustit roombu, tak bleskovo vyberie vysavac a povysava, len aby mu hodinu nehucala nad hlavou🙂. A to bola roomba vlastne darcek pre neho, lebo vacsinou vysava on.

28. sep 2017

Začni písať komentár...

Odošli