Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
rehabklinik
10. mar 2017
12 

Hypermobilita

    Pojem hypermobilita je jasný. Je to zväčšenie rozsahu pohyblivosti nad fyziologické hranice. Každý z nás má v pohybe svoje fyziologické hranice, no každý ich má iné. Ten, kto je menej pohyblivý, je označovaný za hypomobilného. Naopak ten, ktorý je viac pohyblivý ako mu je fyziologicky dané, je hypermobilný. Hypermobilita nevzniká na základe poškodenia, poruchy svalu, no môžu spolu súvisieť, preto sa pri vyšetrení treba zamerať aj na vyšetrenie skrátených a oslabených svalov.

    Hypermobilita má veľa nepriaznivých účinkov, preto treba dbať na prevenciu pred ňou. Najviac poškodzuje šľachy a väzy v zmysle preťaženia. Akonáhle dlhšie preťažujeme svoje kĺby, nastanú bolesti. Tých sa treba čo najskôr zbaviť a nepokračovať v zlých pohyboch v zmysle preťažovania, aby sme si ešte viac neuškodili.

    Pri hypermobilite sa môže stať, že sa nám naše kĺby vykĺbia – kĺbová hlavica sa dostane von z kĺbovej jamky. Najčastejšie to môže postihnúť kĺby ramenné a taktiež napríklad čeľusť. Netreba zabúdať ani na váhonosné kĺby, ako sú bedrové či kolenné kĺby.

    Z toho vyplýva nasledovné: hypermobilite treba predchádzať. Dôležité je, aby ste cviky, ktoré si pravidelne cvičíte, cvičili správne. Nesmie pri nich dochádzať k hraničným polohám Vašich kĺbov, aby ste si nepreťažovali šľachy a väzy. Preto netreba zabúdať na správnu centráciu kĺbov, ktorá je sprevádzaná správnou aktivitou svalov.

                            MY V REHABKLINIK VÁM UKÁŽEME, AKO NA TO!