Mnohí, ktorí slovo koučing už niekedy počuli, ho vnímajú ako niečo, čo sa ich netýka - niečo, čo sa
nedá aplikovať práve v ich oblasti profesijného pôsobenia, prípadne na to vôbec nepomýšľajú ako na spôsob, ktorý im pomôže nájsť riešenia v ich osobnom živote.
Kouča môžeme definovať ako človeka, ktorý vie položiť správne otázky správnym ľuďom v správnom čase.
Podľa Bircha (2005), práve úlohy dopytovača a pozorovateľa sú kľúčové a prinášajú najefektívnejšie výsledky pri koučovaní. Tieto úlohy z neho v podstate robia osobu, ktorá učí.
Cieľom kouča nie je byť v centre pozornosti pri koučovaní, ale naopak - maximálne sa sústrediť na koučovaného, jeho ciele, potreby a zvýšenie jeho výkonnosti. (Birch, 2005)
Ja by som nazval koučing skutočným rozhovorom, v ktorom Vy hladáte svoje riešenie vašich záležitostí, ste vypočutý a nikým nesúdený nech poviete čo chcete! A kouč ti "len" pomáha na tejto ceste, počúva a nesúdi. Je to náročné pre Vás, ale aj pre kouča, no pocit spokojnosti na konci rozhovoru je viac než len odmenou. Vy sa plne sústredíte na hľadanie riešenia a kouč sa sústretí plne na Vás. Pomocou otázok Vám pomáha poznať seba samých, zisťiť čo chcete, aké máte možnosti a ako a čo vám pomôže k dosiahnutiu želaného cieľa. TO JE KOUČINK!
Koučovacím rozhovorom sa nedájú riešiť psychické poruchy a choroby, silné fyziologické závyslosti (zlozvyky sa riešiť dajú). Nedá sa riešiť problém niekoho iného, kto na koučovacom rozhovore nie je a nedá sa riešiť nič, čo prítomná osoba sama riešiť nechce.
Čo sa koučinkom riešiť DÁ!
Témou rozhovoru môže byť: pracovné veci, projekty, vytvorenie plánu, zlepšenie pracovnej klími, zlepšenie vzťahov všeobecne nie len v práci. Ďalej dosiahnutie svojho cieľa, nájsť spôsob ako sa rozhodnúť, cvičenie, športový výkon, organizácia čiností. A samozrejme pocity, emócie či už chceme isté pociti mať, alebo chceme niektoré prekonať, zmeniť.
Koučing (anglicky coaching) je jednou z týchto ciest. Koučing je proces, počas ktorého klient (koučovaný) za pomoci kouča skúma a nachádza svoj vlastný potenciál. Kouč vychádza z toho, že každý klient je jedinečný, tvorivý, má vnútorné zdroje potrebné na zmenu a je odborníkom na svoju prácu i život.
Počas procesu koučovania nejde o to, aby koučovaný dostával rady, čo a ako má urobiť, či zmeniť. Kouč vytvára prostredie podporujúce otvorenosť klienta k sebe samému, kreatívne uvažovanie a hľadanie riešení. Koučovanému kladie otázky, ktoré ho „nútia“, aby nad svojou témou premýšľal, skúmal viacero možností a zároveň pozoroval sám seba v tomto procese. Tým zvyšuje jeho uvedomenie a pomáha mu naštartovať potrebné zmeny, ktoré sú pre klienta prirodzené a stavajú na jeho vlastných skúsenostiach a poznaní.
Kouč vo vzťahu s klientom pracuje na:
Tento proces prebieha v bezpečnom prostredí dôvery. Klientovi prináša (často až prelomové a transformačné) zmeny, ktoré zlepšujú jeho sebavnímanie, pracovné výsledky, menia postoj k životu, zlepšujú jeho schopnosti vo vzťahoch s ľuďmi a odomykajú vnútorný potenciál.
„Koučovanie uvoľňuje potenciál človeka
a umožňuje mu tak maximalizovať jeho výkon.
Skôr než by niečomu učilo, pomáha učiť sa.“John Whitmore, 2004
Koučing sa využíva v rôznych oblastiach života. V závislosti od rôznych faktorov existuje mnoho druhov koučingu.
Naše odporúčania na tému „pre koho je koučing vhodný“ sa budú niesť v znamení toho, aké sú očakávania od koučingu. Budú sa odvíjať od toho, že koučovanie je založené na partnerskom vzťahu medzi koučom a koučovaným a že cieľom koučingu je nastavenie krokov (plánu) na dosiahnutie cieľa či definovanej zmeny.
Z toho dôvodu sa musí každý spýtať samého seba, či takýto prístup, iné pohľady a nová perspektíva, majú pre neho svoju hodnotu. Pokiaľ jednotlivec alebo skupina má potrebu určitého výsledku, prípadne má o tomto výsledku vcelku jasnú predstavu, práve koučing vie byť zmysluplným nástrojom na objavenie cesty, ako želaný výsledok dosiahnuť s ľahkosťou a nadhľadom.
Mgr.Šimon Chrvala Approved Specific Training Hour(ASTH) Approved Coach by Power Coaching(ACPC) Continuing Coach Education (CCE) Approved by International Coach Federation (ICF)
Začni písať komentár...