Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
suchapostielka
3. júl 2017
166 

Nočné pocikávanie detí nie je hanba, ale ochorenie, ktoré treba liečiť

Nočné pocikávanie nemusí byť len neškodnou etapou vo vývine dieťaťa. Ak pretrváva po piatom roku života, netreba dlhšie čakať a navštíviť lekára. Dlhodobé nočné pocikávanie dieťaťa môže mať negatívny vplyv na jeho sebavedomie, výsledky v škole, komunikáciu s rovesníkmi či zaradenie sa do spoločnosti. Jednoduchá liečba pritom výrazne zmení jeho život k lepšiemu. Rodičia zbytočne čakajú, až  ich potomok tiež „z toho“ vyrastie, pretože sa hanbia.

Symbolom boja proti nočnému pocikávaniu detí a za zvyšovanie povedomia o tejto problematike je žltá stužka, ktorá symbolizuje slniečka v enuretických denníkoch detičiek, keď mali suchú noc.

V obchodnom centre Bory Mall bola 30. mája počas Svetového dňa nočného pomočovania umiestnená postieľka plná žltých stužiek symbolizujúcich mláčku. Postupné odstránenie „mláčky“ okoloidúcimi odobratím a pripnutím žltej stužky je znakom zvyšovanie povedomia o možnostiach liečby nočného pocikávania. Odstránenie tohto problému pomáha deťom viesť šťastný a zdravý život bez hanby a strachu. Práve z tejto aktivity vzniklo video, ktoré ďalej šíri osvetu v online prostredí.

https://www.youtube.com/watch?v=lqbWyGQTPM8

Nočné pocikávanie, tiež známe ako nočná enuréza, je nekontrolovateľný únik moču počas spánku. „Nejde o prirodzený jav, predovšetkým, ak trvá aj po 5. roku života. Vôbec nie je hanbou navštíviť pediatra či špecialistu, ktorý nastaví liečbu a problém s 80 až 90-percentnou úspešnosťou vyrieši,“ povedala detská nefrologička z DFNsP v Bratislave Andrea Černianska. „Nočné pocikávanie môže mať viacero príčin. Musíme ich definovať a podľa nich zvoliť individuálny prístup k riešeniu,“ vysvetlila.

Počet detí s nočnou enurézou nie je zanedbateľný. Odhaduje sa, že na Slovensku trpí nočným pocikávaním zhruba 40-tisíc 5-ročných a starších detí. Bez lekárskej pomoci z pocikávania „vyrastú“ maximálne dve z desiatich. „Deti sa automaticky vylučujú zo spoločnosti, boja sa prespávať u kamarátov, chodiť na prázdniny k rodine, či na  školské výlety. Úspešná diagnóza a liečba zmierňuje dennú záťaž dieťaťa, zlepšuje jeho denný výkon a školský prospech,“ uviedla Andrea Černianska. Najnovšie štúdie jasne dokazujú výrazné zlepšenie psychického stavu, priestorovej pamäti a školských výsledkov vyliečených detí.

Pre slovenských rodičov vznikla webová stránka www.suchapostielka.sk, kde nájdu všetky informácie, poradňu či kontakty na lekárov.